Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Alergija na jačni beljak

Alergija na jačni beljak

Lep pozdrav!
Imam 6-mesečno hčerko, ki so ji bolj ali manj po naključju (bili sva pri dermatologu zaradi pleničnega dermatitisa pa sojo testirali še za alergije) odkrili alergijo na jajčni beljak (IgE 0,71), rumenjak in KML neg, celokupni IgE 89,5. Cela zadeva me je kar malo zmedla, predvsem ker mala nima nobenih znakov in ker sem ravno počasi začela z uvajanje goste hrane, zdaj pa ne vem, kako naprej (pri dermatologu pa novodil nisem dobila, samo naj se izogibam jajca).
– Ali moram jaz poleg jajc še na kakšno dieto oreški, ribe, morski sadeži…(hčerko še dojim), do sedaj sem jedla vse
– Kako je z uvajanjem, ali katerega sadja ne sme, kdaj gluten, meso, ribe?
– Zaenkrat je bila testirana samo0 na jajce in mleko – ali bi jo bilo dobro testirati še na kaj drugega in kako se ta alergija sploh pokaže?
– Ali se lahko pojavijo še nove alergije, npr. na mleko, čeprav sedaj še ni alergična?
– Kdaj naj bi šla spet na teste?
– Ali to izzveni in do kdaj ponavadi?
– Kako je s cepljenjem MMR?
– Ali je zelo pomembno, da je dolgo dojena (ker sama čedalje bolj hujšam in me dojenje izčrpava, razmišljam, da bi jo poskušala navaditi na AM, razen če je zanjo veliko boljše, da jo še dojim?
– Katero AM ji dam? HA ali navadno?

Hvala za odgovore. Prepričana sem bila, da je najbolje čim manj komplicirati, zadj mi je pa tale alergija malo podrla načrte in bo nekaj kompliciranja očitno kar potrebnega.
Lep dan

Alergije na jajčni beljak seveda niste mogli ugotoviti, saj jajca še nista uvedli v prehrano. Je pa otrok senzibiliziran, kar pomeni, da bi po uvedbi v nekem času zagotovo dobil tudi alergijske znake.
Načeloma velja, da se izogibamo le živila, na katerega je otrok alergičen. Pri otrocih s številnimi in hudimi alergijami pa seveda odsvetujemo tudi vsa najpogosteje alergogena živla, od oreščkov dalje.
Lahko je vse sadje, saj če živila ne uvedete, ne boste vedeli, na kaj bi ev. še lahko bil alergičen.
Gluten nima zveze z alergijami, torej ga uvedete po 6. mesecu, če v družini ni celiakije. Meso uvedete kot pri otroku brez alergij, med 7. in 8. mesecem, ribe pa še kasneje.
V tej starosti sta v 95% krivec otroških alergij kravje mleko in jajce. Nima smisla testirati vsega.
Alergija na kravje mleko je običajno prva, ki se pojavi. Manj verjetno je, da se bi kasneje pojavila, ni pa mogoče izključiti.
Alergija na jajce izzveni malo kasneje kot al. na KML, okoli 3. leta, pogosto pa šele po 5. letu.
Ponovno testiranje bi se orpavilo čez kakšno leto, odvisno tudi od tega, ali bi ob kakšnih dietnih prekrških otrok imel znake alergije.
Cepljenje proti MMR pri alergiji na beljak ni ovira. Po navodilih naj bi cepili sami na osnovnem nivoju, se pa še pogosto naroči otroke na cepljenje pod nadzorom.
Ker alergija na KML ni bila dokazana, lahko poskusite s kravjim mlekom, čeprav je dojenje za otroka še vedno najbolj primerno. Če pa ne gre, potem katerokoli adaptirano mleko, lahko tudi HA formula (hipoalergena, z delno hidroliziranimi mlečnimi beljakovinami).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav.
Imam desetmesečnega sina ki so mu pri sedmih mesecih dobili alergijo na jajčni beljak IgE1,11 kU/L. Zanima me katerih jedi ne sme uživati…ali lahko je jedi ki vsebujejo lecitin..sojin?
Ali bi bilo narobe če mu poskušam dati kakšno jed ki vsebuje lecitin..in če ne bi bilo reakcije ali lahko z njo nadaljujem..

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Med lepljivimi temami poiščite Alergija na kravje mleko, jajce in pšenico. Našli boste vse odgovore.
Sojin lecitin lahko uživa, ne sme samo jajčnega. Živilo, na katerem je zapisano samo “lecitin”, naj raje ne uživa, ker ne veste ali gre za sojinega ali za jajčnega.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close