Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? Zakaj morajo otroci NEZDRAVO?

Zakaj morajo otroci NEZDRAVO?

NEZDRAVA PREHRANA JE TUDI NASILJE NAD OTROCI!
PROŠNJA vsem, ki lahko kaj pomagajo, da bi se v VSEH (ne samo v nekaterih) vrtcih, šolah, dijaških domovih kuhalo bolj zdravo.
Sama žal ugotavljam, da na strani DRŽAVNIH URADNIKOV ni prave volje, da bi to področje ČIMPEJ uredili po enotnih načelih zdrave prehrane OTROK.
Glede na porast vseh vrst bolezni je škoda vsakega dne. Žal mi je otrok.
Starši, ne razvajate svojih majhnih otrok (pri 2 letih je že prepozno) z nezdravimi obroki, pa ne bo težav v puberteti.

NEZDRAVA PREHRANA JE TUDI NASILJE NAD OTROCI!

Pozdravljeni!
Ne vem na kakšen način urediti prehrano v šolah in vrtcih. Sama sem mati dveh deklic, ki hodita v osnovno šolo. Za malico imajo resnično samo “pakirano” hrano. Zelo me moti, ker sredi zime dobijo namesto toplega čaja za malico mrzel sok v tetrapaku! Halo!!! Pice so na sporedu non-stop, verjetno pogrete v mikrovalovki, ker drugače ne bi mogle biti tople. Pred časom sem načrtovala “boj” na tem področju, vendar so me nekatere mamice prepričale, da imajo pač otroci tako hrano radi, da kaj drugega ne bi jedli… Pomislila sem, da bi svojima deklicama dajala malico od doma, vendar bi ju s tem obremenila, ker bi bili izpostavljeni otroškemu posmehu. Žal!! Nisem močna in ne vem kako to zadevo spraviti v pogon. Sicer pa! Kdo pa sploh ve kaj je zdrava prehrana!? Imam priložnost opazovati svoje znance-zdravnike, ki jedo za zajtrk hrenovke, kečap, gorčico… Moji tašči so dali v bolnici po preboleli težki obliki pankreatititsa za zajtrk salamo. Mislim, da resnično ne vemo kaj je zdrava prehrana, sploh pa če začnemo poslušati presnojedce, makrobiotike…
Se z veseljem pridružujem vašemu mnenju in zelo pohvalno, da se na tem področju nekaj naredi.
Dita

nova
Uredništvo priporoča

Tudi jaz menim, da je nezdravo prehranjevanje otrok nedopustno!
Odgovornost za to v prvi vrsti nosijo starši in to že med nosečnostjo, saj po naših izkušnjah, otroci najraje jedo ravno tiste stvari, ki jih je jedla mamica med nosečnostjo!
Po mojih izkušnjah v vrtcih kar solidno skrbijo za zdravo prehranjevanje in se na to da vsaj deloma tudi vplivati, največji problem je pa v tem, da so tako vrtci kot gospodinjstva vezani na dobavitelje in na tisto, kar se dobi v trgovinah. Kar se hrane za dojenčke in male otroke tiče, je stanje na tem področju prav porazno (npr. skoraj se ne da dobiti izdelka, ki ne bi bil sladkan oziroma presladek!). Mi to rešujemo na ta način, da dojenčkom oz. otrokom deloma dajemo kakovostno hrano za odrasle …

To pa pomeni, da je moja mama v nosečnosti jedla čokolado in špagete, ter pice, ipd., ni pa jedla žilavega govejega mesa.

Z vami se zelo strinjam…sama imam dva otroka, ki sta še v vrtcih…sama se ne strinjam s tem, da je na jedilniku vsak dan meso…zakaj ni več zelenjave in zelenjavnih jedi….včasih so ljudje videli meso na krožnikih le ob praznikih…zdaj pa vsak dan….motijo me tudi razne pakirane sladice, ki jih dobivajo za malico…tako polne E-jev – čista kemija…..država pa ja na eni strani bi rada čim več zdravih (do penzije se razume, potem pa najbolje da nas ni več)…po drugi strani pa za otroke in njihovo prehrano poskrbi zelo slabo…da ne pomislim na srednješolce, ki so sploh razred zase…s tem država po svoje prav podpira nezdravo prehranjevanje….mrzli obroki, sendviči….zakaj srednješolci ne morejo dobiti bonov tako kot študenti??????????….

na tem področju je definitivno potrebno kaj narediti!!!!

Sama sem v OS delala s prehrano osnovnosolcev. Zal sem se borila z vsemi, na koncu pa odsla. Je bilo res moje prvo leto, ampak…
V soli si vezan na denar, seveda, in zelo tezko je priti skozi mesec in ostati na pozitivni nicli.
Zelela sem, da otroci jedo sadje, pa polnozrnat kruh (so mu mu rekli pticja hrana), in da pijejo tudi vodo, pa da jedo zjutraj doma.
Otroci pa so zahtevali pizze, hot-doge in burek. Groza!
Tezko je uskladiti vse zelje, oziroma bolje receno nemogoce, saj je ze v druzini nemogoce ustreci vsem kulinraicnim okusom, ce pa imas 500 lacnih ust…
Za bolj zdravo prehrano v solah bi potrebovali tudi podporo starsev, ne pa samo kritik z vseh strani.
Veliko je odvisno tudi od angaziranosti kuhinjskega osebja; lazje je razdeliti sok v tetrapaku kot pa skuhati caj, seveda.
Skratka, upam, da bo tole delovno mesto, kmalu dobilo vec podpore s strani starsev in kolegov v soli in pa vodstva sole. Ko se ne bo vec slisalo, da naj damo otrokom za jesti tisto, kar si zelijo, ampak tisto, kar jim manjka.

Strinjam se, da otroci v vrtcih jedo neprimerno hrano!! Žalostno je, da npr. v vrtcu vsak dan jedo meso, tudi enoletni otroci. Tudi v šolah – pizze, sendviči, pomfri – za zajtrk ali malico – absurd!
Seveda bi bilo v tej ustanovah potrebno marsikaj ukreniti… ampak zato bi bila potrebna prava revolucija. Ker pa na ustanove, kot so vrtci in šole skorajda nimamo vpliva, je zelo pomembo, da ima otrok pravi zgled doma.
Mame in očetje moramo skrbeti, da jemo zdravo hrano (čeprav bi lahko odprli novo debato, kaj to zdrava prehrana sploh je); babicam (!) in dedkom ((!) – ki tako radi ponujajo sladice z E-ji) pa razložiti kaj je primerna hrana za otroke in kaj ne!
Starši imate v Ljubljani čudovito možnosti, da otroke vključujete npr. v Waldorfske vrtce in šole, kjer ponujajo (tudi) vegetarijanske menije…
Škoda, da takih ustanov ni več, ampak mislim, da se tudi v tej smeri obeta nekaj pozitivnih sprememb.

Kar se pa vegetarijanstva tiče: Ko sem bil jaz otrok (pred 20 leti), se je moja mama sekirala, če nisem vsak dan jedel mesa! Enkrat so se mi baje zaradi tega, ker nisem jedel mesa, majali zobje (sam mislim, da je bil vzrok drugje), pa tudi slabšo mišično moč sem imel, baje zato, ker nisem jedel dovolj mesa. Mi zna to kdo razložiti?

Spoštovana xsana in vsi, ki se borite za zdravo prehranjevanje v VRTCIH, ŠOLAH, DIJAŠKIH IN ŠTUDENTSKIH DOMOVIH, DOMOVIH UPOKOJENCEV IN ŠE KJE………..

Dokler ne bodo – ne boste tudi zaposlene vzgojiteljice-ji, učiteljice-ji, profesorice-ji in vsi zaposleni v teh ustanovah spoznali, da je zdrav OBROK na DELOVNEM MESTU (1,5,10 ali 20 let) tudi za vas ZDRAV, KORISTEN, dobrodošel NADSDANDART. Le če bo ta želja tudi skupni dogovor-nastop, se bodo stvari premaknile na bolje-v korist vseh,OTROK, ODRASLIH IN DRŽAVE SLOVENIJE. Prepričana sem, da vam bo uspelo.
Želim vam, da BI VAM USPELO ČIMPREJ.
Lepo Vas pozdravljam Emilija Pavlič, otroška kuharica v penziji (25 sem bila kuharica in vodja prehrane za 1000 otrok in 160 zaposlenih) in
avtorica knjige “ZA OTROKE KUHAJMO ZDRAVO, za majhne in velike”
http://www.emilijapavlic.com

Spoštovani g. Mirko.
Res je, da smo starši odgovorni za nezdrave prehranjevalne navade otrok. Iz svojih izkušenj kot dolgoletna kuharica 1000 otrok v vrtcu in kot mama (sedaj sta oba otroka študenta), da je družinska vzgoja in zgled najboljši učitelj. Vendar je z zdravo prehrano in zdravimi napitki treba začeti že v nosečnosti in nadaljevati takoj po rojstvu. Prav pri otrocih v vrcu sem spoznala, da začnejo biti razvajeni že ob letu in pol če ne že prej. V našem vrtcu smo res kuhali zdravo že od 1 leta naprej so otroci pili naravno limonado, jedli le doma kuhano hrano in ti otroci sploh niso bili izbirčni. Tisti, ki pa so prišli v vrtec stari 2 ali 3 leta pa so bili nekateri že tako izbirčni. Vendar ne po svoji krivdi. Starši smo zgled otrokom.
Kar se sladkih napitko tiče, je najbolj, da jih ne kupujemo ampak napitek naredimo sami. V stekleničko z vodo kanemo par kaplic limone in otrok ga bo z veseljem spil. ČE LE NE BO ŽE SPREMENIL OKUSA Z KUPLJENIMI NAPITKI.
Emilija Pavlič, otroška kuharica v penziji in avtorica knjige “ZA ORTROKE KUHAJMO ZDRAVO, za majhne in velike”
http://www.emilijapavlic.com

Spoštovani.
Moj namen je bil dober in nisem želela užaliti nikogar. Mogoče pa boste kdaj tudi vi naredili kaj dobrega za OTROKE.
Lepo vas pozdravljam
Emilija Pavlič, otroška kuharica v penziji in avtorica knjige “ZA OTROKE KUHAJMO ZDRAVO, za majhne in velike”
http://www.emilijapavllic.com

Spoštovana Inyja.
Sem kuharica v pokoju. 25 let sem kuhala za 1000 otrok in 160 zaposlenih. Vsa leta sem se borila in prepričevala odrasle, tako vzg. kot mnoge starše, pa babice in dedke, da je nujno, da otroci jedo manj mesa (v analizi mojih jedilnikov je razvidno, da sem meso znižala za 50% in še bi ga lahko), manj kupljenih sladkarij, namazov, z umetnimi sladili sladkane pijače. Ko nisem mogla več, sem napisala knjigo in strokovno utemeljila moj projekt bolj zdrave prehrane. Moj projekt temelji na sezonski prehrani, sveže skuhani, z zelo malo kvalitetnega mesa, nič iz zamrznjene hrane, nič umetnih začimb in nič instant hrane. Pa naravna limonada za gasitev žeje.
Naš vrtec se je na področju prehrane lepo ujemal z waldorfskim vrtcem.
Sedaj sem že v pokoju in ne morem več veliko postoriti. Če pa le morem povem, da tudi babice in dedki, pa tudi mnoge mame in očetje niso več tisto kar so bili. Namesto da bi kaj skuhali po domače, kupujejo eeee-je in nič ne preberejo, iz česa je kaj.
Hvala za klepet in lepo pozdravljeni
Emilija Pavlič, otroška kuharica in avtorica knjige”ZA OTROKE KUHAJMO ZDRAVO, za majhne in velike”
http://www.emilijapavlic.com

poštovani x.

Vsak dan meso, to pa res ni zdravo. Pred 20 leti so bila priporočila strovnih služb res nekako takšna. Vendar meso so tudi ribe. Če je bilo v obrokih le rdeče meso klavnih živali in le malo ali nič rib (ali ribjega olja oz.drugih nadomestkov) je velika verjetnost, da je prišlo do poškodb zobovja. Pri nas na primorskem jemo ribe vsaj dvakrat na teden ali še več.
Priporočam vam, da sedaj nadoknadite zamujeno in jih jeste vsaj 3x na teden.
Moj nasvet, ker sem kuharica in velika ljubiteljica morskih rib in drugih morskih dobrot. Najbolje da kupite sveže ribe in jih TAKOJ! OZ. ČIMPREJ operete v SLANI vodi (vodi iz pipe dodate pest debele, naravne morske soli). Enako operete morske rake, školjke (enako zamrznjene).
LP Emilija Pavlič, kuharica in avtorica knjige z disketo “ZA OTROKE KUHAJMO ZDRAVO, za majhne in velike”
http://www.emilijapavlic.com

Vsekakor želim pohvaliti vaš trud in delo na področju prehrane!

Spoštovana gospa Emilija!

O, kao sem vesela Vašega prispevka!!

Moja hči je bila eden od otrok, ki se je v vrtcu prehranjeval zdravo. Nadvse sem vesela, da je hči obiskovala vrtec, v katerem ste Vi krojila red izbire in priprave hrane ter NAČIN prehranjevanja. Na tem področju sem bila kot starš izjemno zadovoljna.

V šoli pa je pravi kaos tako v kvaliteti hrane in tudi načinu prehranjevanja (v pripravo hrane pa nimam vpogleda).

Le poglejte jedilnike osnovnih šol!!! Na jedilniku so tudi dvakrat dnevno posladki, malinovec, paštete,… otroci morajo malico in kosilo hitro pojesti, ker se mudi…(pa Vam ne vem povedati, kam naj bi se vsak dan tako mudilo).

Ali lahko trdim, da ima hči zaradi hrane, njene priprave in načina uživanja, vsakodnevno močne vetrove, neprestano je napeta, toži nad bolečinami v trebuhu, je zaprta, poleg tega pa se rapidno debeli?
Menim, da je odgovor na dlani!

Problem zdravega prehranjevanja otrok sem izpostavila tudi v šoli. Podprla me je tiha večina staršev, učiteljica pa nikakor ne. Zavzela je stališče, da so na šoli o hrani govorili in da je le ta uravnotežena. Kot odgovor na moje videnje prehrane v šoli, si je dovolila na ta račun izpostaviti mojo hčer pred sošolci z izjemno neprimernima opazkama.

Pa še to: kdo je tisti, ki v šoli oblikuje jedilnik? Si predstavljate, da gre to tako nekako, da se pod jedilnik podpiše nekdo, ki je svoje sodelavce pred tem povprašal, da kaj bi pa oni jedli naslednji teden …

NE! Prehrana res ne more biti postranska zadeva ŠOLSTVA!!! Toliko je govora o šolskih programih, neprimerno manj pa o psihofizičnem ZDRAVJU otrok!!!

Gospa Emilija! Občudujem Vašo moč in vztrajnost v tej “bitki”!
Vprašala pa bi Vas naslednje:
Kam, na koga naj se obrnemo starši nezdravo prehranjevanih otrok, če strokovni delavci na šoli ne delijo našega mnenja?

En zdravo skuhan pozdrav.

Saj ni nič več zdravo, saj je že vsa hrana zastrupljena. Saj je vsa zelenjava in sadje škropljena, vse izgleda kot umetno ko kaj kupiš.

Kje naj najdem zdravo hrano. SAMI STRUPI.

Ugobi naši otroci.

LP

Spoštovana ga. Emilija,

pravite da ne jeste nič zmrznjene hrane. Kaj pa če zelenjavo sam pridelaš na vrtu in jo potem daš zmrznit, da jo imaš potem celo zimo? Je to bolje ali slabše od sveže, a kupljene zelenjave v Mercatorju naprimer? Pri nas imamo kar veliko parcelo in večino zelenjave razen krompirja sami pridelamo. Gnojimo pa s kompostom, ovčjim gnojem (ne preveč) in izjemoma z mineralnim z veliko komponentami.

Mimogrede, hotela sem povedati še eno našo izkušnjo. Letos (lansko sezono) smo pridelali veliko zelja in smo sami naredili kislo zelje. Ni bilo tako kislo kot kupljeno, a zanimivo, po njem nismo imeli nikakršnih težav (bodisi da smo jedli svežega ali kot segedinar). Ni nas niti napenjalo niti povzročalo driske ali kaj podobnega. Kaj menite, da počnejo komercialno s kislim zeljem da so take težave z njim?

lp Romi

Spoštovana Romi. Vesela sem bila Vaše pošte. Oprostite, ker Vam šele danes pišem. Zelo sem zaposljena s promocijo moje knjige in zdravega kuhanja za majhne in velike, pa sejmi in drugo.
Res ne jem zamrznjene hrane skoraj nikoli. Razen svežih kalamarov ali sip, ki jih sama operem v z grobo morsko soljo osoljeni vodi, na hitro zamrznem in čimprej pojem. Tudi mi imamo veliko parcelo. Veliko pridelamo sami, tako kot vi. Vendar skoraj vse, razen krompirja, korenja in rib, vse vložim v steklene kozarce. Zagotovo je vaša zamrznjena zelenjava boljša, kot stara brez pravega porekla v trgovinah, le porabiti jo je treba najkasneje v 10 dneh. Vse kar je več izgubi na kvaliteti.
Hvala za vašo izkušnjo s kislim zelje. Škoda, da niste moja soseda. Vsak teden trikrat bi mi ga prodali. Komercialno kisano je izhod v sili.
LP Emilija

Spoštovana ga Emilija,

veseli me vaš odgovor, nič zato če je pozen, tudi jaz nisem vsak dan tule gor. Zelje bi vam bolj težko prodali, toliko ga namreč ni bilo, mislim pa da je bilo krivo vreme, da smo ga imeli več kot ponavadi. Zelje ne mara, če je deževno in hladno, potem kar gnije, če pa ga zalivaš od spodaj je pa vse OK, pa še nekaj kurjega gnoja sem stresla okoli posameznih sadik, pa je rastel kot zmešan.

Kar se tiče zamrzovanja pa zaenkrat nisem prodrla. Z vlaganjem v kozarce je namreč precej več dela kot z zmrzovanjem (moja mama namreč vso steklovino pol ure pere in prekuha predno da kaj vanjo). Drugače pa poleg zmrzovanja tudi vlagamo (peso, stročji fižol, paprike, kumarice, paradižnik). Ko bom (če bom?) kdaj samostojna bom razmišljala naprej, zaenkrat pa vam želim obilo uspehov pri delu.

Lep pozdrav,

Romi

New Report

Close