Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek cena gradbenega dovoljenja

cena gradbenega dovoljenja

Živjo,
vem,da nekatere med vami tudi gradite, oz. ste gradile, zato bi vas vprašala koliko ste dale za gradbeno dovoljenje. Jaz se zdaj zanimam za gradnjo vikenda, pa pojma nimam koliko to sploh stane (dokumentacija). Nimam še nobenih izkušenj s tem. Na ue mi govorijo samo o projektih in taksah, nič pa direktno koliko to znese vse skupaj, da sploh vidim, ali se mi splača podajati v to ali ne. Preden začnem naprej brskati na občini in UE bi rada najprej vas vprašala, npr. koliko ste dale za gradbeno dovoljenje za objekt cirka 20-30 m2.
Hvala vam že vnaprej za pomoč, velikokrat ste mi že pomagale
Pa lep sončen dan!

Za dokumentacijo pojdi k večim projektantom, da dobiš čim več predračunov. Na UE pa se pozanimaj za komunalni prispevek, saj se zelo razlikuje med občinami.

p.s.: Dokumentacija za atrijsko hišo naju je stala cca. 4.000 evrov.

lp

joj, to bo pa verjetno težko. mi smo v fazi pridobivanja GD. Samo GD stane okol 50E. več te pride komunalni prispevek (mi smo plačal 10000). Za hišo s kletjo, pritličjem in masnsardo. Površina enega nadstropja je okol 80m2. V ceno KP se upošteva a je pločnik, elektrika, plin,… v tvoji bližini. Pomembna je tud občina kjer boš gradila. Zraven moraš štet tud še priklop (takse + izdelava) na elektro, kanalizacijo, vodovod,…
Midva naj bi dobila GD še ta teden, pa ne veva čist točno kolk bo to prišlo ker so potem še vedno neki neplanirani stroški 🙁

prizidek 45m2 2300€ gradbeno + 1300€ komunalni prispevek

Za komunakni prispevek se splača pogajat. Ni predpisan in vse se da. Si kar nekaj zmišljujejo, tako da ne sprejmit eprve cene, ki vam jo dajo. Take so izkušnje moje prijateljice, ki je trenutno v fazi zbiranja papirjev.

kako pogajat? kaj pa navedeš, čemu oporekaš? kaj upoštevajo kot olajševalno okoliščino? najbrž če stoji drog za telefon na tvoji parceli ipd. kaj še?

Za samo gradbeno sva dala 250€, nekaj še za takse. Dokumentacija naju je prišla cca. 1.700€, redna cena je 3.300€ (govorim za G. Radgono). Komunalni prispevek je bil 350€ – tu je največji keč, ker ga lahko vsaka občina določa zase in to še za vsako področje posebej. Hiša ima zunanje dimenzije 10 x 7. Parcelo sva kupila avgusta, 24.12. so nama izdali gradbeno dovoljenje.

smo tik pred tem, da dobimo gradbeno dovoljenje za zidanico dim. 6x8m. najprej smo našli projektanta, ki je potem pridobil lokacijsko informacijo, zrisal načrt in pripravil dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. v tem času smo plačali geodeta (ok. 200 eur) ki je opravil izmero parcele. ko je bila dokumentacija vložena na upravno enoto, je bilo treba plačati 106 eur takse. na UE preverijo, če je dokumentacija popolna in pošljejo na občino, ki odmeri komunalni prispevek. nekdo je napisal, da se da za višino tega spogajati, pa temu ni več tako (od marca 2008). uveljavljal si lahko samoprispevke in lastne vložke pri izgradnji infrastrukture (npr. cesta, vodovod, telefon…). kot rečeno, to ni več možno. komunalni prispevek je za vsako občino drugačen in lahko gre v silne višave :-). je največji strošek pri vsem skupaj. ko torej dobiš odločbo o odmeri kom. prispevka, imaš 30 dni časa, da “spraskaš” denar in ga nakažeš na racun občine. ta po prejemu obvesti UE, ki izda gradbeno dovoljenje.
upam, da sem vse zajela. no, pri nas je bilo tako, mogoče ima kdo drug drugačno izkušnjo….bi bilo zanimivo primerjati.
pa še to; po prejemu dokumentacije mora UE v roku 14 dni to pregledati in obvestiti o nepopolnosti oz. če je vse OK, poslati naprej na občino. na občini mi je gospa prav tako rekla, da bo odločba v roku 14 dni pri nas. vse se torej odvija izredno hitro, kar me je presenetilo, saj sem imela vtis, da se na to hudo dolgo čaka. spet, mogoče odvisno od kraja.

Ni toliko vprašanje, koliko stane gradbeno dovoljenje, bolj, kaj vse potrebuješ (projektna dokumantacija), da lahko sploh vložiš vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja. No, vse to se je po novem gradbenem zakonu malo spremenilo: https://omisli.si/nasvet-strokovnjaka/arhitekt/gradbeno-dovoljenje-cena-po-novem-gradbenem-zakonu-gz/

Enostanovanjsko stavbo površine do 25 m2 lahko gradite kot nezahteven objekt, na upravni enoti plačate takso za vlogo v višini 4,50 + takso za gradnjo nezahtevnega objekta v višini 18,10 eur.
Zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevene objekte (priloga 11 b) in dokumentacijo za pridobitev GD za nezahtevne objekte (priloga 6) lahko izpolnite sami. Obrazci so predpisani in objavljeni na spletu.
Na vaši občini pa najprej preverite, ali je na tistem območju dovoljenja gradnja omenjenega objekta.
Stanovanjski objekti večji od 25 m2, spadajo med manj zahtevne objeke. Dokumentacijo mora pripraviti ustrezno projektivno podjetje in cene so različne.

New Report

Close