Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

prehlad, astma in terapija

Default avatar
Pozdravljeni!
Moj 6 m sinek ima sum na astmo, ki se pojavi ob infektu. Do sedaj je imel 3 take situacije, kjer je takoj ob infektu začel težko dihati in piskati, začela sva z Flixotidom in Ventolinom po shemi. Stanje se seveda izboljša. Sedaj je 2 dan prehlajen, kašlja iz noska mu teče, vendar še ne piska, diha pa malo težje. Sedaj pa ne vem ali naj začnem s shemo da preprečim v naprej poslabšanje ali še naj počakam?
Lep pozdrav!
Default avatar
Izjemno redko astmo diagnosticiramo v tej starosti. Je bil otrok na preiskavah, ki so potrdile astmo? Je prebolel kakšen bronhiolitis?
Če je astma potrjena, potem začnite s terapijo astme.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar
Hvala. Ja bila sva pri pediatru pulmologu, ki je postavil to diagnozo. Sinko je imel do sedaj 3 bronhiolotise (prvič pri 1,5 meseca je bilo kar hudo, ampak nisva rabla v bolnico).Sedaj ima redno Flixotide ob poslabšanju pa še Ventolin.
Je pa tudi alergik (KML, jajčni beljak, arašidi, lešniki-dokazano v krvi).
Zanima me še ena stvar, sedaj se izogibam tudi alergogene hrane na katero bi se lahko senzibiliziral. Tako ne jem svinjskega mesa, sem pa prebrala, da je govedina več krat povzročitelj alergij kot svinina in da je pri alergiji na jajce možna tudi alergija na kurje meso, Česa se naj torej sedaj izogibam?
Pa še nekaj bi vas vprašala- ali je smiselno že vnaprej odstraniti in se v največji meri znebiti pršice- zaradi alergijskega pohoda, da se še na to ne senzibilizira? Vem, da imam dosti vprašanj ampak kontrolo imava komaj julija. Sedaj pa sem kar začela še Ventolin dodatno, ker je začel hropst.
Default avatar
Hvala za informacije, sedaj je mnogo bolj jasno. To namreč moram vprašati, ker vsaj 99% dojenčkov to terapijo prejema brez potrebe, kot sem napisala, je astma v tej starosti izjemna redkost. Nekaj je narediti terapevtski poskus, drugo pa dajati ta zdravila za vsak prehlad:=(
Flixotide zvišajte (če ima npr. 2x50 mcg, dajte 2x 100 mcg) in Ventlin na 4 ure (ker več kot 3 ure itak ne deluje). V primeru znakov težkega dihanja kljub Ventolinu pojdita na pregled.
Otrok, ki ima hudo alergijo npr. na jajce, lahko pokaže alergijske znake tudi na perutnino in otrok s hudo alergijo na kravje mleko tudi na govedino. To boste ugotovili z opazovanjem.
Svetujem pa vse ukrepe za zmanjševanje pršice, zagotovo ima zelo velik pomen.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Še enkrat hvala. Prosila bi vas še samo za vaše izkušnje iz prakse - ali lahko upam, da bo alergije prerasel, vsaj mleko in jajca, ki sta skoraj povsod dodana?
Default avatar
Alergijo na kravje mleko otroci običajno prerastejo, najkasneje do 3. leta. Tudi na jajce jo prerastejo, čeprav manj pogosto kot na kravje mleko. Danes štejemo za neugoden napovedni dejavnik za alergijski pohod in astmo, če otrok alergije na jajce ne preraste.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Ponovno pozdravljeni!
Imam še eno vprašanje, kar se tiče inhalacij. Ob poslabšanju dam Ventolin 3 vpihe naenkrat preko aerochembera. Imam pa tudi inhalator. Koliko kapljic Ventolina bi mu morala potem dati naenkrat v fiziološko, da bi bilo ekvivalentno 3 vpihom?
Hvala!
Default avatar
Ventolin v tekočini za uporabo v inhalatorju staršem samim doma močno odsvetujemo (pediatri pulmologi). Dajajte samo vpihe na aerochamber.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Spet pozdravljeni!
Na žalost stanje še kar traja. Sicer več ni prisotno neko težko dihanje, ampak brez ventolina še vedno ne gre (3x/dan). Še vedno je prisoten moker kašelj, občasno suh in draženje na kašelj. Po ventolinu je boljše. Tudi zunaj ga draži na kašelj. Glede na to, da je tako toplo mi pride na misel alergija na cvetni prah. Ko mu dam Ventolin se mu ponavadi usuje voden smrkelj iz nosu in izkašlja se lažje. Ali bi lahko bila tukaj povezava? Od teh alergij sem že čisto apatična. Testiranje na trave in podobno je bilo negativno, samo takrat še ni bil v stiku z ničemer cvetočim.
Naslednji teden imava posvetovalnico, do takrat pa mu bom še dajala po shemi naprej, ali mislite, da bi bilo potrebno prej k pediatrinji?
Default avatar
Ventolin sam deluje le 3-4 ure. Če otrok Ventolin potrebuje, ga dajte na 4-6 ur, šele ko ga boste ukinjali, ga boste dajali na 8h, nato na 12h in nato ukinili. Ali ste povišali dozo Flixotida? Kašelj sam, brez znakov težkega dihanja sicer ni znak poslabšanja astme. Ali zdravnik nad pljuči še vedno sliši piske in kakšna je saturacija?
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Flixotide sem povečala na 2x2 vpiha + Ventolin, podnevi na 6 ur, ponoči ni potrebno. Saturacije mu nisem merila prav tako nisem bila pri zdravniku. Piske sama slišim še občasno, diha malo težje, vendar mnogo manj kot v začetku. Oglasila sem se zato, ker se mi zdi, da že dolgo traja, prej 2x v isti situaciji je prej izzvenelo. Zato sem pomislila, če bi bil vzrok lahko še cvetenje, da še traja da še ga vedno draži na kašelj in da izkašljuje.
Sem pa mu dala v nedeljo prvič kuhano jabolko za jest ob 9.30. dopoldan, ponoči med 1-3 uro torej pribl. 16 ur kasneje pa je zelo jokal in stokal- bi to lahko bila povezava? Danes mu jabolka več nisem dala, pa bom probala spet čez nekaj dni (pojedel ni nikdar več kot 3 male žličke).
Mogoče bi tudi jabolko lahko sprožilo kašelj? Dobil je sicer nekaj malo pikic po obrazu, ampak to nisem povezala z jabolkom.
Do sedaj pri 6,5m je jedel samo še riževo kašico in nič drugega.
Default avatar
Bi kar odsvetovala, da tako malega otroka s težkim dihanjem ne pregleda zdarvnik. Če je kaj resnejšega ali če je saturacija pod 94%, se lahko zgodi, da bo dihanje počasi postalo nezadostno za zagotavljanje oksigenacije. Vsekakor jutri pojdite na pregled.
Dvomim, da bi jabolko (še posebej kuhano, kar naj bi uničilo alergen jabolka) povzročilo te težave.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Pozdravljeni!
Rada bi vam samo povedala, da sva šla na pregled in da je bila saturacija 98%, je pa zdravnica ugotovila, da mu Flixotide očitno ne pomaga, ker po toliko dneh še kašlja in piska in je menjala terapijo na Singulair. Upam, da bo ta pomagal.
Lepe praznike in hvala še enkrat.
Default avatar
Glede na odlično saturacijo je stanje zagotovo boljše in so piski lahko samo od sluzi.
Singulair pa otroku z astmo vedno dobro deluje. Vendar le otroku z blago astmo damo samo Singulair, brez Flixotida.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč