Najdi forum

Zakaj se ukvarjate z duhovnostjo? Kaj vam prinese v vsakdanje življenje? Kaj vam pomeni? je življenje brez sploh možno? Zakaj gojiti duhovnost? Ali obstaja kaj podobnega duhovnosti, pa ni duhovnost? Ali duhovnost spremeni kvaliteto življenja? kako? To in še mnogo vprašanj…

Duhovnost je iskanje smisla v življenju.

Do nekega trenutka lahko živiš “normalno” življenje in si ustvarjaš “srečo” (kot si jo predstavljaš, da naj bi bila). Obrnjen si navzven in si “srečen”.

Potem pride kriza. Kriza osebnosti. Ko te dosedanji način življenja ne zadovoljuje več. Takrat nastane preobrat v življenju in se začneš obračati “navznoter”.

Začneš iskati srečo, nekaj kar te bo zares zadovoljilo. In tako se začne duhovno iskanje smisla življenja oz. sreče, ki te bo notranje zares zadovoljila.

To kar sem opisal lahko nekateri potrdijo, ker so šli čez to. To lahko tudi vidimo, ko opazujemo življenja slavnih in bogatih in lepih, ko imajo vse, pa so še vedno nesrečni. Imajo vse, pa kot, da nimajo nič.

In zakaj se zgodi ta preobrat v neki točki življenja?

Zato, ker človek ni samo bitje iz telesa, čustev in misli, ampak tudi iz notranje čiste ljubezni in luči. Evolucija nas žene naprej. V razvoj oz. izkustveno živeti to, kar se skriva znotraj nas.

In temu, kar rečemo čista ljubezen, luč, modrost, notranji jaz itd… rečemo z eno besedo: duhovnost.
Oziroma: duhovnost je način življenja iz svojih še neodkritih globin.
Duhovnost je vsebinska plat življenja. Duhovnost je kot voda v steklenici. Steklenica pa je naša osebnost.

Duhovnost daje smisel življenju.

= vsakdo se nečemu zateka in v tistem išče nek smisel.

človek sam daje smisel svojemu življenju, po drugi strani pa, zakaj mora imeti življenje sploh kak smisel? se rodiš, živiš in umreš, no in vmes se malo zabavaš

Jonson si lepo napisal in vse je res.
Ko spoznaš,da si nekaj več,kot samo materialno bitje,iščeš tisto ki je v nas,samo treba je začeti odkrivati in raziskovati.
Pot duhovnosti ni na pladnju,je globoko v nas.Nekateri imajo to plat življenja,ki je edina prava še globoko zamrznjeno.
Smo vi na isti poti,da odkrijemo zakaj smo tu in kam gremo.Eni v tem življenju,drugi v katerem od naslednjih.Duhovni pojem evolucije ne miruje in v to sem prepričana.

Duhovnost je eno veliko in lepo spoznanje, da smo vsi odrešeni in zato ima življenje smisel. Kakšen smisel bi imelo, da se rodiš in umreš? Umreš za vedno? Nobenega!

Ukvarjanje z duhovnostjo?

Smešna povezava.

“ukvarjanje” naj bi pomenilo duhovno živeti.

Ali lahko živimo samo materialno?

Mislim da ne. Oziroma: JAZ NE.

Men duhovnost kot prvo predstavlja, da se zazremo vase, si priznamo dobre in slabe lastnosti in dejanja, ki jih počnemo.
Prvo torej odkrijemo problem, ki ga imamo, potem pa se začne delo, da se popravimo in delamo tako, da bomo lahko zadovoljni sami s sabo. Zelo pomembno se mi zdi to, da se osvobodimo materialnosti-sem štejem razne oblike navezanosti, na uspeh, na zunanjo lepoto, na materialne dobrine,tudi na človeka. Moramo se razvijat kot svobodna osebe in na stvari, ki se nam zgodijo gledat bolj široko in iz njih potegnit najboljše za našo rast. Vse oblike navezanosti pa nam to svobodo odvzamejo.

kdo smo? kam gremo? v čem je smisel vsega? ljudje se že skozi zgodovino (baje ) sprašujemo od kod smo prišli in kam gremo, v bistvu nas pa najbolj zanima, kam gremo na večerjo ( to je nekoč zapisal nek moder mož)

In ta ‘moder’ mož je bil?

Misel tega neznanega modrega moža, se na mene na žalost ne nanaša. Ker moje izkušnje so drugačne.

Nismo vsi v isti poziciji. Nekateri še niso prišli do te stopnje, ko bi se začeli zanimat za smisel življenja. Zato tudi ne morejo razumeti tiste, ki so do tega trenutka v svojem življenju prišli.

In ta ‘moder’ mož je bil?[/quote]
to nisem bil jaz, mislim pa, da nima smisla navajati imen in delati reklamo, kdor bo želel bo že našel njegove knjige oz kot je napisal nek drug moder mož “pot se bo pokazala”

Ok 🙂

očitno beremo druge knjige, zato nas impresionirajo misli drugih modrih mož

Misel tega neznanega modrega moža, se na mene na žalost ne nanaša. Ker moje izkušnje so drugačne.

Nismo vsi v isti poziciji. Nekateri še niso prišli do te stopnje, ko bi se začeli zanimat za smisel življenja. Zato tudi ne morejo razumeti tiste, ki so do tega trenutka v svojem življenju prišli.[/quote]
jonson, ne skrbi, sprejemamo te takšnega kot si, ne rabiš se opravičevati… čeprav, iskanje smisla življenja, a t3e to ne spominja na Cortesovo iskanje Eldorada? ali iskanje Svetega Grala s strani Križarjev? a ni življenje samo smisel? dovolj velika skrivnost? te vsakdan ne zaposluje dovolj, da ni potrebno še posebej iskati neke vzroke zakaj zjutraj sonce vzide? zakaj je potrebno iti zjutraj najprej na wc?


saj mene ni impresioniralo, kar je napisal, je pa bilo to povedano z neko logiko, ki ji ljudje bolj ali manj sledimo skozi življenje …sem pa dojemljiv tudi za druge razlage)

Misel tega neznanega modrega moža, se na mene na žalost ne nanaša. Ker moje izkušnje so drugačne.

Nismo vsi v isti poziciji. Nekateri še niso prišli do te stopnje, ko bi se začeli zanimat za smisel življenja. Zato tudi ne morejo razumeti tiste, ki so do tega trenutka v svojem življenju prišli.[/quote]
jonson, ne skrbi, sprejemamo te takšnega kot si, ne rabiš se opravičevati… čeprav, iskanje smisla življenja, a t3e to ne spominja na Cortesovo iskanje Eldorada? ali iskanje Svetega Grala s strani Križarjev? a ni življenje samo smisel? dovolj velika skrivnost? te vsakdan ne zaposluje dovolj, da ni potrebno še posebej iskati neke vzroke zakaj zjutraj sonce vzide? zakaj je potrebno iti zjutraj najprej na wc?[/quote]

Niti malo se nisem opravičeval. Moj namen je bil napisati moje razmišljanje… nič opravičevanja, nič dokazovanja, nič prepričevanja, nič napadanja ali še kaj.

Tisti drugi del pa je izven tega, kar sem pisal o duhovnosti. Duhovnost ne odgovarja na takšna vprašanja, kot “zakaj zjutraj sonce vzide?” ali “zakaj je potrebno zjutraj iti na wc?”

Glede na ta vprašanja vidim, da si zgrešil poanto duhovnosti, kot sem jo opisal v prvem komentarju.


Vsakomur se smisel odpira točno po njegovih potrebah. Najvišje potrebe nekaterih resnično sežejo samo do ‘nocojšnje večerje’ in znamke avta, nič dlje. Modre može prav gotovo zanima kaj drugega kot ‘nocojšnja večerja’.
Kdo smo in kam smo namenjeni, se začnemo spraševati šele potem, ko nas zagledanost v materialno plat ne more več zadovoljiti. Kakor otrok preraste potrebo po igračah, tudi človek v svojem duhovnem razvoju pride do točke, ko ga začnejo zanimati globlja vprašanja od ‘nocojšnjih večerij’.


saj mene ni impresioniralo, kar je napisal, je pa bilo to povedano z neko logiko, ki ji ljudje bolj ali manj sledimo skozi življenje …sem pa dojemljiv tudi za druge razlage) [/quote]

če si odprt še za drugačne poglede na življenje, se lahko še pogovarjava …

… drugače pa misel, ki si jo citiral, jaz v bistvu razumem kot precej bistro ironijo: večino ljudi res vodi le to, kar imajo pred nosom. Tudi mnogi kao zelo duhovni posamezniki, ki imajo cele dneve polna usta velikih duhovnih resnic, jih na koncu dneva bolj od vsega zanima, kaj bodo dali v usta za večerjo – hipnost užitka, ki vse prerada preglasi še tako žlahtne misli dneva.

Pa po Maslowu (in njegovi hierarhiji človeških potreb) je ta misel prav tako zelo tehtna: najprej naj bi človek zadovoljil svoje potrebe po preživetju (hrana, voda, kisik), potem so šele na vrsti potrebe višjega ranga … in potreba po smislu in samoaktualizaciji je na tej lestvici postavljena celo najvišje, torej naj bi jo človek (generalno gledano) čutil in se je trudil zadovoljevati potem, ko je zadostil vsem nižjim.

Tako da … saj pravim, citiral si misel, ki bi ji – priznam – jaz brez tehtnega premisleka kar avtoamtično ugovarjala, pa je v resnici prav bistra.

Ja, odvisno kaj je moder mož imel v mislih, ko je napisal to misel.

Lahko, da je hotel s tem povedati, da če si lačen, potem ne moreš o ničemer razmišljati, kot o tem, kaj boš jedel, ker si lačen.

Iz te perspektive je korak k duhovnosti (v bistvu, to tudi je duhovnost v tem trenutku) skrb za lačne.

Zato toliko organizacij in pozivov (tudi naš pokojni Drnovšek) k skrbi za najrevnejše.

Ker kako lahko mi govorimo o duhovnosti (in s tem “ljubi svojega bližnjega”), ko pa se sami bogatimo in to še na račun revnih.

To absolutno ni duhovno.

Zato sklepam, da flashgordon, ko je omenil to misel niti ni tako daleč od duhovnosti, če je to imel v mislih, da moramo najprej poskrbeti za svoje želodce in želodce svojih sodržavljanov in za želodce soljudi.

Iskanje smisla v življenju. Kaj je to?

Ma res ne razumem, zakaj je potrebno najti smisel v življenju? Živim bolj spontano, ne delam sploh kakšnih velikih planov v prihodnost in ko se karkoli zgodi v mojem življenju, mi to prinaša veselje. Zdej pa iskat neke globoke filozofije v tem… ma, prosim, no.

Tisti, ki tako vztrajno iščete smisel, pazite, da ga ne boste iskali do konca življenja in takrat ugotovili, da ste pozabili živet.

New Report

Close