Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija koža dojenčka po obrazu

koža dojenčka po obrazu

Spoštovani,

imam 4-mesečno deklico, ki je polno dojena. Po telesu ima lepo kožo. Po čelu, obeh ličnicah in v predelu med ušeskom in vratom, pa ima že skoraj 3 mesece suho kožo. Zadnja dva meseca pa je koža na opisanih predelih poleg suha tudi razdražena, rdeča, na pogled mi deluje kot rahlo vneta. Do sedaj sem preizkusila mandeljevo olje, Ribodermin, hladilno mazilo in Bepanten Plus. Nič ni dovolj dobro oz. se je še poslabšalo. Sprašujem Vas ali je mogoče da ima atop.dermatitis samo po obrazu? Ali pa kakšno alergijo zaradi dojenje, pa vendarle ali je možno da samo po obrazu? Če jo koža srbi težko rečem. Opazim, da z rokami krili po obrazu, vendar je takrat ponavadi zaspana. Mi lahko predlagate kaj naj storim. Pediatrinja mi je sicer dala mešanico mazila Elocom 10,0 in Belobaza 30,0. V lekarni so mi odsvetovali uporabo le-tega, saj gre za 4-mesečnico in kožo na obrazu.
Kaj mi predlagate Vi? Katero mazilo naj še preizkusim? Nekateri pravijo naj ji obraz umijem z žajbljem.

Hvala za Vaše mnenje!

Lahko gre za atopični dermatitis, ki se pri tako malih otrocih običajno pojavlja na obrazu, na mestih, kjer se opisali, pod vratom, nato pa se tudi razširi.
Ker je pediatrinja opravila dolgoletno specializacijo in pozna tako znake kot primerno zdravljenje, bi rekla, da je hudo neetično v lekarni dajati take komentarje, ki so v nasprotju s terapijo, ki jo predpiše zdravnik.
Uporabite mazilo 2x dnevno, v nekaj dneh se mora pokazati izboljšanje. Vse ostale žavbe, vključno z zeliščnimi, tu ne bodo prav nič pomagale.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moj sin ima atopski dermatitis in so se mu zelo pogosto pojavljale suhe rdeče pikice na obrazu še posebej v zimskem času. Vsak dan je dobival fenistil kapljice in ob najhujših izbruhih sem ga namazala tudi z kremo Afloderim. Kakor hitro smo prenehali terapijo in uporabljali samo negovalne kreme je dobil pikice nazaj, kjub temu da ni užival hrane na katero je alergičen. Ko sem pa kupila A-dermo Exomega kremo se je stanje močno izboljšalo. Sedaj nima na obrazu nobenih pikic več, ne dobiva fenistila ali klaritina in ne uporabljem Afloderma ali Epidela. Če se slučajno pojavijo, ga pač z A-Derma kremo namažen večkrat na dan.

Spoštovani,

hvala za Vaše mnenje. Me pa še zanima, če je v primeru atop. dermatitisa kriva moja prehrana, saj kot sem že omenila, otroka polno dojim.

Lep pozdrav!

V tej starosti je najp0ogostejši krivec kravje mleko ali jajce v materini prehrani. Zato je prvi nasvet torej popolna opustitev kravjega mleka in izdelkov iz vaše prehrane, če pa se stanje kože ne izboljša, svetujemo še opustitev jajca in jajčnih izdelkov.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

moj sin, star 10,5 meseca ima tudi rdeče pikice po obrazu. Pojavljati so se mu začele pred približno 2 mesecema na čelu pri lasišču, nato so se širile ne desno stran obraza, nazadnje še na levo stran bolj ob ušesu. Pikice so kakšen dan rdeče, nato se za kakšen dan umirijo in je koža samo hrapava, te pikice pa bolj rumene barve. Zdravnica mu je najprej predpisala neko kremo na bazi olivnega olja, po kateri se rdečica malo umiri, sedaj pa še advantan kremo?

Moje vprašanje pa se tiče prehrane. Sin (in tudi jaz, ko sem še dojila) je bil od oktobra pa do 7. februarja na dieti brez kravjega mleka in jajc. Na dijeto smo šli po priporočilu zdravnika iz gastro oddelka na pediatrični kliniki. Sin je imel namreč kri v blatu. 30.1. smo imeli kontrolni pregled, pri katerem ni bilo več prisotno krvi v blatu, zato mi je zdravnik svetoval, da začnem uvajati kravje mleko. Od 7. februarja naprej, sem začela z jogurtom in navadnim adaptiranim mlekom(Novalac 2). Ko je bil sin na dijeti je užival Aptamil ADC.
Kot sem že na začetku napisala se rdeče pikice po obrazu vedno bolj širijo. Pojavljati pa so se začele že ko smo bili na dijeti, vendar samo na čelu. Moje vprašanje je zato sledeče – ali nadaljujem z mlečnimi izdelki ali gremo ponovno na dijeto z Aptamilom ADC. Povedat moram tudi, da je sin zadnje čase zelo nemiren, veliko joka, ponoči pa se premetava v spanju, dviguje nogice, skratka zelo nemirno spi.

Lep pozdrav.

Težave, ki se stopnjujejo po uvedbi kravjega mleka, bi nakazovale krivca. A testi pa so vseskozi negativni?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Testirali so ga samo prvič – 29.9.- testi so bili negativni. Na kontrolnem pregledu 30.1. pa testiranj niso opravili. Preverili so samo prisotnost krvi v blatu. Krvi ni bilo.
A je možno, da je zaradi tega zelo razdražljiv. Večkrat na dan začne močno jokati, nič mu ni prav.

Hvala za vaše mnenje

Septembra so bili testi lahko tudi lažno negativni, mislim, da bi bilo ponovno testiranje potrebno.
Razdražljivost, nemir (srbenje) so znak alergije.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

moja 4 mesecev stara hčerka ima samo po obrazu majhne rdeče pikice,jih pa ni veliko,in malo hrapavo kožo.samo na lićkah, smo pa bili prejsnji teden veliko zunaj,sumim da ni od vetra,
Takšne pikice ima samo po ličkih in nikjer drugje po telesu.
je pa samo dojena.,tudi pri 1 mesecu je imela in je samo izginilo. včasih so pikice bolj rdeči in vidni, včasih manj. ni videt da jo pa koža srbi , vsaj praska se ne.
ji pa samo umijem z vodo in sem namazala z mandljevim oljem.

hvala za vase mnenje 😉
lep pozdrav

Verjetno vas zanima, zakaj izpuščaj in kako ravnati.
Po tretjem mesecu ne pričakujemo več, da se koža čisti in takšen izpuščaj pripišemo sicer lahko tudi slini, ostankom mleka, vetru, suhemu zraku, počasi pa začnemo sumiti tudi prehranske alergije. Če je deklica dojena, potem svetujemo materi, da iz svoje prehrane opusti najprej kravje mleko, če ni izboljšanja po 2 ali 3 tednih, pa še jajce. Kožo negujte, kakor ste napisali.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

tudi moj polnodojeni sin ima enake simptome…suho in pordelo kožo po obrazu,najbolj pa na vratu in za ušesi…mažem ga z negovalno kremo ki mu jo je na posvetovalnici predpisal pediater vendar nima učinka…če predpostavim da bi bil tudi v tem primeru lahko AD, me zanima nekaj…ali lahko pomaga da jaz ukinem iz prehrane kravje mleko in jajca, ko pa je pri 18 dneh v bolnici že bila pregledana njegova kri na alergijo za kravje mleko in jajca in je bila negativna(sedaj ima dva meseca) ? so lažno negativni testi zelo pogosti?

Tudi moj sin je imel že kot dojenček takšne težave kot jih opisujejo mamice zgoraj, pa sem ga mazala z bepanthenom in neg.kremo ki jo jedal pediater pa ni bilo nič bistveno bolje. Tašča je rekla pusti kemijo, ti dam jaz moje zeliščne domače kreme (ognjič,….), pa je bilo stanje včasih isto ali še slabše. Pa smo šli nazaj na kemijo.
Potem so ugotovili alergijo na jajce in Ad, ki se je širil po vsem telesu, nat pri 1 letu še alergijo na pršico prahu. Po obrazu se mu v zimskem času poslabša koža, po nogah se skozi celo leta stanje spreminja iz boljšega v slabše, roke pa ima od zapestja do prstov katastrofalne mažemo z elidelo, locoidonom, imamo tudi fucidin in advantan. vendar nadloge se ne znebimo, ga skoraj ni dneva, da ne bi mazala vsaj elidelom, ki ga uporabljamo cca 1,5 leta. sedaj je star 2 leti.
Koliko časa -dni lahko neprekinjneno mažemo z elidelom in koliko dolgoročno?
Skrbi me tudi zelo pogosta uporaba kortikosteroidov, ker drugače nikoli ne pridemo nazaj v stanje kože, ki bi bilo primerno za elidel?

Ukinitev najpogostejših alergenov (in v tej starosti je to KML in jajce) je prvi ukrep, ki pripomore k izboljšanju. Ni smiselno zdraviti npr. vnetje kože, pri tem pa vedno znova vnašati aelrgen v telo, kajti stanje se tako ne more izboljšati.
Torej ukinitev KML in jajca, če je vnetje kože zelo sveže, predpišemo kortikosteroidno mazilo za krajši čas, toliko da se koža umiri, potem pa se zaradi diete ne poslabšuje več.
Lažno negativni testi so lahko nekako do 6. meseca, včasih pa so sploh negativni, ker alergija ni posredovana preko IgE, kar dokazujemo s krvnimi testi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

V zimskem času se AD pogosto poslabša zaradi suhega zraka (centralno ogrevanje) mraza, vetra.
Z Elidelom mažete vsak dan. Po večmesečni neprekinjeni terapiji, ko se stanje popolnoma izboljša, mažete 5 dni v tednu, 2 dni odmora. Redna uporaba nekortikosteroidnega Elidela močno zmanjša število poslabšanj in s tem uporabe kortikosteroidnih mazil. Še vedno pa velja, da kortikosteroidno mazilo uporabite pri poslabšanju za 3-5 dni.
Seveda pa najpomembneje: izogibanje alergenom in primerna nega atopične kože.
http://www.ringaraja.net/clanek/atopijski-dermatitis-nega-koze_3898.html
http://www.eucerin.si/dry_skin/med_neurodermitis.asp
http://pza.si/Clanek/Atopijski-dermatitis.aspx

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

tudi jaz bi imela vprašanje na podobno temo.

Imam sina, starega 6 tednov. Čisti se mu koža že cca 2 tedna in vem, da to lahko traja vse do treh mesecev. Do sedaj mu obraza nisem mazala z nobeno kremo, od včeraj naprej ga mažem s kremo Emolient (Mustela – Stelatopia), ki mi jo je svetovala pediatrinja, saj ima rahlo atopično kožo po mnenju pediatrinje.
En dan so mozolji po obrazu izrazitejši, en dan ne, en dan je rdečica huda, en dan spet ne… Po nasvetu pediatrinje mu na lička dajem obkladke (na gazo dam fiziološko raztopino). Otrok je polno dojen, kravjega mleka ne uživam. Pediatrinja je na pregledu rekla, da ne kaže na alergijo. Od danes zjutraj pa ima po čelu poleg hrapave in mozoljave kože tudi rumeno – kot nekakšen izcedek, gnoj (rumena plast) – ki jo lahko tudi odluščim. Je to znak, da mu krema ne odgovarja?

Je to normalno in kaj to pomeni? Naj ga peljem ponovno k pediatrinji?

Hvala in lep dan,
Maja

Če je rumena, hrapava koža na lasni meji, torej med kožo čela in lasiščen, gre verjetno za diseborejo, motnjo maščenja kože. Za nego dojenčkove kože je sicer mnogo navsetov, pa le malo takih, ki so resnično s podatki podprti. Dejansko ima tukaj vsakdo svojo razlago in nasvet. Strokovni je, da ne mažemo z ničemer posebej, ker mašimo pore in preprečujemo naravno čiščenje novorojenčkove kože. Seveda pa ne moremo zagotovo reči, katera koža se le čisti in katera je morda nagnjena k atopijam oz. gre za manjše znake atopičnega dermatitisa.
Če vidite gnojne izpuščaje, potem je bolje, da kožo ponovno vidi pediatrinja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Po vašem opisu sodeč gre res za diseborejo.
Kaj svetujete? Naj mu rumeno odluščim in preneham z uporabo kreme Mustela?

Lp,
Maja

Ne luščite mehansko. Zanekrat pustite in pokažite pedaitrinji.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

naš 3,5 mesece stari fantek ima na sredini čela rdeče izpuščaje, ki so tesno drug zraven drugega in izgleda skoraj kot en sam večji izpuščaj – dvignjena koža, rdeče barve in hrapavo.
Nekaj podobnega je imel na ličkih (in malenkost na čelu) že pri 1. mesecu. Takrat je pediatrinja rekla, da se koža čisti, prav tako mi je odsvetovala čiščenje s kamilicami, kot sem to delala do takrat. Potem sem čistila s prekuhano vodo, ker pa je bila koža precej suha sem po nasvetu med.sestre na tanko mazala s hladilno kremo, kar je pomagalo, da ni bila koža tako suha, izginilo pa je tja nekje do 2 meseca.

Tudi sedaj mu mažem s hladilno, ko se mu izsuši, pa me zanima, če je lahko s tem kaj narobe? Ko namažem, mu skoraj izginejo, vendar se ponovijo, ko se koža ponovno izsuši. A je to še vedno čiščenje kože? Je polno dojen, zadnje čase pa tudi ne jem nič takega, kar ne bi že vseskozi.

Hvala za nasvet in lep pozdrav!

New Report

Close