Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Priprava kriznega paketa hrane

Priprava kriznega paketa hrane

Čau,

skoraj vsak dan berem na forumu kako nekatere nepričakovano, žal zadene kriza. In jaz med pospravljanjem danes razmišljam o tem, da pred tem skoraj nihče ni varen, sem pomislila, da bi doma naredila malo večjo zalogo živil, ki seveda lahko stojijo. Jasno mi je, da ne morem nakupit stvari za nekaj let, vendar za nekaj mesecev pa lahko. Tudi sedaj kšujem mesečno. In te stvari naštevam, vendar mi je žal zmanjkalo idej. Zato bi prosila, da mi pomagate.

* moka
* testenine (razne)
* riž
* zdrob
* paradižnik konzerva

zdaj pa prosim za pomoč.

hvala

Po moje je bolje, da varčuješ in daješ na stran denar. če daš vsak teden toliko, kot boš dala za ta paket, bo že nekaj. Pa če imaš vrt, malo posadiš.

Hvala za nasvet. Vrt imam, vendar jaz bi imela hrano doma in ne denar. Ravno včeraj sem brala na tem forumu, da imajo minimalno količino hrane in skoraj nič denarja pa morajo preživeti mesec, pač nepredvideni stroški i tudi zaloge denarja so pošle.

Pri mojih starši doma smo vedno imeli polno klet. To pomeni krompir, jabolka, kislo zelje, kisla repa, cela vreča sladkorja, vreča moke, ozimnica v obliki vloženih stvari (oooogromno tega), domač kis, domač sok, vino, domače salame…

Super hvala. Evo sladkor,kis, ozimnice je še nekaj od lani tako, da tega ne bom nabavljala.

– olje
– marmelada
– razne konzerve in vložene zadeve (kumare, paprika, fižol, pelati, razno sadje, tune, kakšna pašteta, doručak,…) – lahko tudi sama vložiš
– krompir (narediš jeseni ozimnico)
– meso daš v skrinjo – po malo pakirano, da je za večkrat, kakšne klobase za mineštre (ala ričet, fižolovka,..) kak kos suhega mesa
– zmrznjeno zelenjavo, sadje – to jaz sproti kupujem in ne vem, koliko je rok uporabe
– gobe mi naberemo v gozdu in jih imam v skrinji za celo leto za mineštre, testenine, priloge,…
– ješprenj, razne kaše, če jih jeste
– mleko tudi nekaj mesecev zdrži

To mi trenutno pade na pamet – večina stvari zdrži vsaj leto (no, mleko in meso manj), paziti moraš, če ne bo krize, da zaloge vseeno porabiš oz. da jim ne preteče rok uporabe.

Kaj je že bil tisto zaen film, ko so eni živeli v podzemnem stanovanju še xx let po neki krizi … ki je menda sploh ni bilo … in so imeli cel šoping center … Džim Keri je igral…???? Ko je potem prišel ven in ni znal živet v normalnem svetu…

No, tist film si poglej in del, kjer gre gospa v šoping – če kaj pokažejo, kaj vse so imeli na policah 🙂

Samo ne zganjat panike…

polenta oz koruzna moka
kvas (suhi v vrečkah ali zmrznjen v kockah)
prepečenec
suhi piškoti
maslo (v zamrzovalnik narezano na kocke, jemlješ po potrebi)
sadje v kompotih (skuhaš sama ali kupiš)
kefirjeva gobica (sama lahko delaš kefir)

Hvala za dobre nasvete mislim, da mi bo kar uspelo z vašo pomočjo sestavit dober seznam. Upam, da ga v smislu krize nebom potrebovala, da bom to porabila v normalnih okoliščinah, vendar stane me nič, vrjetno pa prihrani mnogo živcev, če se “zbudiš” v taki situaciji.

Ker ob gospodarski krizi nastopi možnost večjih nemirov in celo oboroženih spopadov, predlagam še, da vsa okna zabijete z debelimi deskami, tista v pritličju zasujete z meter debelo plastjo zemlje in stene obložite s svincem(jedrska nevarnost), nabavite plinske maske,(država jih gotovo še ima dovolj), napravite večletno zalogo opranega spodnjega perila in brisač, za slučaj vesoljnega potopa pa je dobro imeti malo večji čoln. Tudi malo večja zaloga kondomov lahko pride prav(ampak samo v primeru, če ste sposobni sexati v istem prostoru kjer spijo otroci).

Samo to bi še dodala, da smo pri nas vedno šparali tudi v denarju za težke čase. Tako je bilo vedno nekaj našparanega kljub nizkim plačam. Tudi sedaj z možem dava vsak mesec nekaj denarja na stran.

Jaz mam tud skoz shrambico, ker včasih sem tud preveč fuč, da bi šla še v štacuno al pa preprosto pride mesec krize. kakor koli že zgorej so ti dobro svetovale pomembne so količine, jaz mam skoz za ene mesec zalog torej:

olje,kis, moka, sladkor, sol, riž, testenine in jušne testenine, zdrob, polenta
V kleti krompir, vloženo rdečo peso, kumarice, bolgarsko, papriko, pečeno papriko, kompote, marmelade, med
zmerom zalogo čajev, kave in citronke
paštete,tune, kako konzervo prebranca, fižola,graha, pelatov, pasiranega paradižnika, mezge, jušnih kroglic, juhe iz vrečke(ki je drugač sploh ne jemo)prepečenec
zamrznjeno meso (vedno tako, da je v kosu, ker pol lahko naredim zrezke ali golaž ali trakce ali…), zelenjava, gobe
zmerom mam na zalogo v hladilniku domača jajca (naša babica je skoz mela jajca po mesec in več pa niso bila nikoli pokvarjena)
in v kleti še en plato alpskega mleka, ki ma rok čez kake tri mesece

Elaine, tvoje komentarje človek lahko prebere samo za zabavo. Bojim se, da taki “smeškoti” kot si ti v življenju enkrat padejo na tako stopnjo, ko jim ni več nič smešno. Jaz sem tukaj prosila samo za pomoč in večina se jih je prijazno odzvala brez nekih “hudih” komentarjev. Pač sem tak tip, da se skušam vsaj približno pripravit (seveda, če je to možno) ne pa potlej jokat tukaj in brat nekatere komentarje v smislu: ja, je treba prej razmišljat, kako ne odgovorno itd…..

Jaz imam osnovne stvari zmeraj za dva meseca ali več.Tako,da če bi zdaj ostala brez denarja bi,imeli kaj jesti.Iamm vsega od konzerv…čeprav moj mož zmeraj pravi,saj imamo še doma.To je moja navada že od doma,ko sem živela pri starših.

Sama ne bi mislila le na zalogo hrane, ampak tudi pralnih sredstev, za osebno higieno, čistila. Tudi to je lahko kar drago. In potrebno.

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha……madona si me pa nasmejala. Tudi meni se zdi, da so ene kar malo, da ne rečem kaj. Ženske denarček na kupček pa bo. Hrane ne bo zmanjkalo.

Elaine svaka ti čast, res hahahahaha

Ok, tudi meni se zdi pretiravanje sicer…ampak, res pa je da nikoli ne veš kaj bo in res je tudi, da če resnično pride do kakšne velike, celo svetovne krize, da tudi denar ni več kar je bil in izgubi na vrednosti, zato ti prav nič ne pomaga, če imaš doma kupček, ampak ti več pomagajo zaloge. Kot pravim, to je bolj tak scenarij, ki se verjetno ne bo zgodil…ampak nikoli pa ne veš.
Asdf, če se boš tako bolje počutila, zakaj pa ne…hrana bo itak ostala, boste pa kasneje jo imeli na zalogi, pa vam ne bo treba v štacune se drenat :-)) boste pa takrat šparali.

Točno tako kot praviš. Ja, jaz upam, da je pretiravanje vendar, kar vsak dan poslušamo in beremo v časopisih in tudi tukaj, mene navdaja z nelagodnostjo in zato želim biti mirna in, da vem da lahko nekaj skuham. Zato pa sprašujem za hrano, ki lahko dalj časa stoji. Kajti na žalost, ko te zadane je prepozno jokati. Seveda je treba tudi nekaj šparati, ampak nič se mi pa ne zdi narobe, če poleg nekaj denarja imaš tudi nekaj hrane in čistil na zalogi, pa konec koncev tudi kondome. Ker če je kriza pa res ne rabimo biti vzdržni ali nosit reveže na svet.

se pa v teh časih res ne špara…

Hm.
Ne bi rada komu jemala poguma, ali se delala pametno….ampak
dosedanje gospodarske krize so trajale po deset in več let…
…tako da tistih par paketkov polente in konzerv graha pač ne
bo zaleglo kdo ve kaj.
V kriznih časih je recimo zaleglo, da si imel poln “magacin” (skladišče)
neke dobrine (sladkor, moka, bencin, olje), ki si jo lahko menjal
za druge stvari.
Pa še to ni dolgo trajalo.

Ja, saj vem, da pomaga občutek “pripravljenosti” …to razumem.
Realno je pa popolnoma brez veze.

Okej, nekaj zavojev polente, riža, testenin, moke, SOLI, sladkorja in podobnega se mi zdi pametno. Ker sva s sinom na dieti brez glutena, imam zalogo za kakšen mesec že v običajnem času, saj ni vedno vsega na razpolago.

A to zahteva tudi nekaj doslednosti in discipline. Poskrbeti moraš, da vedno uporabiš tisto, kar si kupil prej in da ničemur ne poteče rok trajanja.

Spomnim pa se tudi pripovedi takrat dokaj situirane babicine sestre, ki si je med drugo svetovno vojno omislila prostor velik kot garaža za “magacin”. Napolnila ga je z vsem mogočim, a žal je marsikaj postalo neuporabno, ko so ta prostor odkrile miši ali morda celo podgane. Pregrizle so se skozi vreče riža, se podelale v moko, onesnažile sladkor in makarone, pa tudi nekaj let staro olje je postalo žarko … Še okrog leta 65, torej dvajset let po vojni, ji je bilo žal za vso hrano, stara presušena in razpokana mila pa smo otroci na počitnicah pri njej uporabljali še takrat. Morda še tudi kakšne konzerve, ne vem.

Seveda ni dolgo trajalo. Če si veliko imel, so te prišli izropati lokalne paravojaške enote (npr. partizani, domobranci,…).

New Report

Close