Najdi forum

šum na srcu

Spostovani,

vceraj je imel moj enomesecni sin (rojen 11 dni pred rokom) pregled pri pediatru (tudi kardiologu), ki je zaznal šum na srcu. Motnje utripa naj bi zaznali ze v porodnisnici, a mi niso o tem nic povedali, niti ne 14 dni po rojstvu, ko smo bili pri pediatru zaradi tezav z dojenjem.
Ponovni pregled imamo cez 1 mesec in takrat bo narejen tudi UZ.
Ker ravno v teh dneh poskusam zaceti ponovno polno dojiti in pocasi ukiniti dohranjevanje po flaski, me skrbi, da ne bi bilo zanj samo dojenje prenaporno. V zadnjih dveh dneh cez dan ni dobil po dojenju se flaske, javlja se vsaki dve uri, s tem da po 10 minutah na eni dojki zaspi, se pocasi ponovo prebudi in zajoka.Ponovno ga pristavim na isto stran se za 10 minut. Tako dojenje se ponovi se na drugi strani in predno je en cikel dojenja zakljucen, mine vec kot ena ura, potem pa se ze pocasi zacne javljati za “novo dojenje”.
Ali je tak pocasen potek dojenja posledica tega šuma, ali pa naj šum na srcu na potek dojenja ne bi imel velikega vpliva?
Lepo bi vas prosila za vase mnenje, trenutno sem precej obupana!

Lep pozdrav,
A.

Šumi na srcu pri dojenčkih so zelo pogosta ugotovitev. Tudi če otrok nima nobene težave moramo ugotoviti če je šum prisoten zaradi organskih sprememb v srcu ali pa je “funkcionalen”in bo izginil sam od sebe. Vsebina vašega dopisa dopušča možnost obstoja manjše organske spremembe, ki povzroča nastanek šuma.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani!

Vseeno smo se vceraj odlocili za UZ in izkazalo se je, da ima fantek 3 mm veliko luknjo. Ali pri tako veliki luknji obstaja moznost, da bi se zarasla?
Ali bi ob trombo-embolicnih zapletih lahko prislo do posledic?
Za odgovor se vam ze vnaprej najlepse zahvaljujem.

Lep pozdrav,
A.

nova
Uredništvo priporoča

V vašem dopisu niste navedeli ali ima otrok “luknjo” v steni, ki loči desni preddvor od levega ali pa v steni, ki loči levi prekat od desnega. Ob rojstvu imajo mnogi dojenčki prisotno “luknjo” med desnim in levim preddvorom. V večini primerov se “luknja” zamaši v nekaj tednih. Če se ne zamaši in je velika jo zamašijo z operativnim postopkom. Način operacije je različen in o tem odloči zdravnik (pediater) kardiolog. Če je luknja majhna in ne ovira razvoja, otrok ostane pod redno kontrolo pediatra kardiologa, ki ugotovi najbolj primereno otrokovo starost za kirurški poseg. Pri odpravi “luknje” med desnim in levim prekatom je pristop podoben. Postavili ste tudi vprašanje o možnosti nastanka tromboemboličnih procesov in njihovih posledic. Verjetno veste, da ni zdravniškega posega v človeško telo pri katerem so izključeni zapleti. Na srečo živimo v času velikega napredka medicine, ko so stranski učinki posegov izredno redki.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani,

najlepsa hvala za odgovor.

Lp,
A.

New Report

Close