Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk preventivna odstranitev dojk?

preventivna odstranitev dojk?

lep pozdrav. zanima me, ali obstaja kakšna metoda, s ketro se da ugotoviti negnjenost k rakavim obolenjem in nenazadje preventivna odstranitev dojk? rak je skorajda naša “družinska” bolezen. mama je bila na odstranitvi rakavih celic pred pol leta, obe pokojni babici sta umrli za rakom, rak je prizadel tudi večino babičinih sester po mamini strani, pa tudi praktično večina sester iz dedkove družine (po mamini strani) je umrla iz iz istega razloga (3). sama sem stara 20 let in se mi zdi moj strah dokaj utemeljen, še posebej zato, ker redkokdaj opazim kakšno spremembo na sebi, nekako sem “gluha” za te reči. je možno opraviti odstranitev dojk tudi brez brez potrjene diagnoze? je to potemtakem delo lepotnega kirurga in samoplačniško? ker si želim po študiju v svet, sama ne vem za kako dolgo, in se mi zdi ukvarjanje s tujimi zdravstvenimi sistemi utrujajoče, bi mi taka stvar skoraj dobesedno odvalila kamen od srca.
hvala za odgovor.

Imate 20 let in zdi se mi popolnoma normalno, da ste še, kot ste sama omenila, »gluha« za spremljanje sprememb na sebi. Da si znamo prisluhniti, rabimo znanje in izkušnje. Tega se boste v naslednjih letih šele naučila.
Seveda so vaša razmišljanja, dvomi in strah popolnoma utemeljeni. Mislim, da bi bilo najbolje, če se o tem posvetujete z ustrezno usposobljenim strokovnjakom. Ti vas bodo po razgovoru usmerili na dodatna testiranja, s katerimi se da ugotoviti ali je tudi v vašem primeru možnost, da bi zbolela za to boleznijo in kako v takem primeru ravnati. Obrnite se na Gensko posvetovalnico na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, za posvet rabite napotnico osebnega zdravnika.

New Report

Close