Najdi forum

plosko stopalo

Pozdravljeni!

Stara sem 23 let in na vas se obračam s problemom ploskih stopal. Pred približno 10 leti mi je osebna zdravnica svetovala nakup ortopedskih vložkov in menjavo le – teh na pribl. 3 leta, isto je svetoval takratni ortoped in pripisal, da kontrola ni potrebna. Glede na to, da je od takrat preteklo že toliko let, me zanima, če je ortopedija od takrat pri zdravljenju ploskih stopal napredovala – ali mi res preostanejo samo ortopedkski vložki in s tem stroški? Na internetu sem zasledila, da obstajajo operacija ploskih stopal, kdo je do njih upravičen? Ali so ortopedski vložki, že narejeni, ki se prodajajo v prodajalnah z medicinsko opremo, boljši, kot vložki, narejeni po nogi – le – ti so parkrat dražji… Se je v teh letih morebiti spremenilo financiranje in zavarovalnica prispeva kaj k nakupu vložkov ali čevljev?

Lep pozdrav
Mateja

Spoštovani,
“na zahodu nič novega” kar zadeva vložkov. Še vedno jih morate kupiti. Industrijski so lahko zelo dobri, samo vaša #ploskost# mora biti približno standardna.V trgovini stopite nanje (to večinoma dovolijo, ne dovolijo jih namestiti v čevlje pred nakupom) in če je občutek ugoden….
Vsekakor ne pozabite ne redna raztezanja in krepitve stopal.
Danes se večina ploskih stopal(večinoma so pretežno neboleča in nerigidna) smatra za normalno variacijo. Še pred dvema desetletjema je vsako veljalo za patološko. Operacije pridejo v poštev pri rigidnih-trdih,bolj ali manj STALNO bolečih stopalih, drugače jih nikakor ne forsiramo.
Čevlje (z vložkom!) lahko dobite če imate fiksirane, rigidne deformacije stopal. Predpiše vam jih lahko ortoped ali fiziater.
Vendarle: vaj, kopeli, masaže
Le hrabro
LP

Spoštovani,

stara sem 32 let. Popolnoma plosko stopalo imam že od otroštva. Vložkov nisem nosila nikoli, vendar me vedno bolj skrbi, kaj bo to pomenilo v prihodnje. Do sedaj posebnih problemov nisem imela razen občasnih bolečin v križu, ki ne vem, ali je to posledica tega ali je to pač težava, ki pesti skoraj vsakega. Zanima me, ali je plosko stopalo sploh še možno odpraviti v teh letih? Ali bodo ortopedski vložki sploh učinkoviti? Neko mi je predlagal tudi elektrostimulacijo mišic. Kaj pravite?
Hvala in LP

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!
Ne, odraslo plosko stopalo ni možno kar odpraviti elektrika gor ali dol( no tudi pri otroških je prav tako kar nekaj omejitev). Obliko vam spreminjamo s kar obsežnimi operacijemi LE in SAMO če imate velike težave saj so tudi posegi veliki.
Večinoma smo skoncentrirani na krepitev vaših mišic (pač specifična kondicije stopalne muskulature) in na njihovo podporo s strani vložkov. Seveda vas sproščajo masače ,izmenične kopeli,…..ampak aktivno je prvo dvoje.
Pa tudi prav lepi modni, visoki, ozki čevlji naj bodo rezervirani le za princa na belem konju, ne pa za vsakega osla vsak dan!
S križem je danes križ, ne glede na stopala (ne bom pa se vtikal v politiko) Spet vaje,drža,….
Lep pozdrav,

Pozdravljeni,

Zaradi bolečin v levem gležnju ob hoji, sem odšla do ortopeda in prejela naslednji izvid:
V statusu levo stopalo nekoliko sploščeno, gibljivost v gležnju je popolna. Gleženj je stabilen. bolečina-tipična pri pritisku na navikularko.
Zdaj grem še na mr gležnja, drugače pa je bilo na rtg slikanju vse bp. razen približno 1cm velika eksostoza.
Pogosto čutim tudi napeto in rahlo bolečo mišico ali živc, od tetive po levem meču in tudi v ritnici in levi strani križa. Včasih je občutljiv tudi levi kolk oz. okoli njega na dotik. Rtg slike od križa so bile tudi bp. Zanima me ali bi lahko te napetost bila povezana od gležnja ploskega stopala ali mogoče prisotne eksostoze, da mi na kaj pritiska?

lp

ali lahko z vajami zožamo stopalo oz. povečamo lok?
hvala

Spoštovani!

Stara sem 14 let in imam fleksibilno plosko stopalo. Plosko stopalo imam že od rojstva. Mene zanima če opravljajo operacije ploskega stopala res samo pod pogojem da je stopalo boleče? Sama namreč nimam bolečin, me pa zelo moti videz nog. Vaje sicer ne delam, ker sploh ne vem kakšne vaje bi morala delati. Nosim pa vložke v čisto vsakih čevljih vendar očitno ne pomagajo, ker se noge čisto nič ne spreminjajo. Zanima me tudi, če stroške operacije krije zavarovalnica ali je poseg samoplačljiv?

Upam, da mi boste kmalu odgovorili in se vam za odgovor že v naprej zahvaljujem.

Spoštovani!
Svetujem pregled pri doc. dr. Breclju na Ortopedski kliniki v Ljublani, ki se poglobljeno ukvarja z otroškimi stopali. On bo najbolje vedel ali je to (še-že?) za operirat ali pa pustiti pri miru glede na videz in klinični pregled in starost-mladost.
Vložki nikoli ne popravijo oblike. Uporabljmo jih za preprečevanje bolečin.
Lep pozdrav,

Spoštovana Tinčika!
Verjetno se kombinirata dve stvari.
Prva je plosko stopalo zaradi npr. bolj ohlapnih vezi in posledične preobremenitve kite mišice tibialis posterior (ta je glavni aktivni nosilec vzdolžnega notranjega stopalnega loka, se narašča na navikularko in ker stalno prekomerno ” vleče” to kost imate vašu eksostozo. Sama eksostoza ne pritiska na nič, ev. nanjo pritiska obutev= lokalna bolečina v trdih čevljih)
Druga je,da je hrbtenica preobremenjena zaradi spremenjenega vzorca hoje in se to prenaša navzdol proti nogi-bolečnosti v mečih ni v ritnici.
Priporočam redno uporabo vložka, ki podpira vzdolžni stopalni lok v vsej obutvi (natikače je potrebno kupiti take, da so že sami tako oblikovani!!!), redno krepitev tibialis posterior in dolgih fleksorjev prstov (fizioterapija), udobna obutev, peta ne visoka.
Redno vaje za križ, lahko tudi obsevalna terapija npr TENS (“mravljice”), diadinator ali magnet. V področju kolkov gre za narastišča “ritnih” mišic na veliki trohanter-grčo na stegnenico kar nam pomaga pri pokončni drži oz. hoji (boleče področje je s strani-na bokih). Plavanje.
Skratka vaje in vztrajnost!
Lep pozdrav, .

Spoštovani g. Andrej,

osebno imam ploskva stopala (nekoč, ko sem bil otrok so me na skali uvrščali kar v 4 nivo – kar pomeni, da ko sproščeno stopiš na nogo, ostane kar “poln odtis” ali celo malo štrlji na notranji strani). Ne mati, ne oče nista imeli teh težav.

Po puberteti in treningih (košarka) se mi je levo stopalo popravilo na (zame) zelo zadovoljiv nivo (rekel bi, da bi ga zdaj ocenili z 1) desno se je pa popravilo tam do 3 ali recimo 2,5.

Verjamem, da je to zaradi tega ker sem desničar in imam levo nogo za odrivno (srečal sem še enega profesionalnega košarkarja, ki ima identičen problem kot jaz in je enako tako desničar).

Pri hčerki (10) je platfus izražen (po moje nivo 3,5 na obeh stopalih) ni bi najlepše prosil za pomoč. Zelo sem pripravljen z njo skupaj delati kakršne koli vaje, ki bi ji lahko pomagal pri izboljšanju situacije.

Punca ima tudi “X” noge (osebno sem jih tudi jaz imel ko sem bil otrok) in nima prekomerne telesne teže, je pa zelo visoka.

Ali lahko predlagate kakšen “klip” z vajami ali kakšen drug opsi vaj ki bi jih lahko izvajali (maksimalno sem ji pripravljen delati družbo).

Najlepša hvala za vaš nasvet!
Skrbni ata salata

Spoštovani ata salata!
Najprej rahla podpora- s hčerjo imata pač bolj ohlapna veziva in posledično bolj izražene krivine na obremenjenih mestih /”X” kolena, ploska stopala,…). Pogostejše je to stanje pri visokih ljudeh. Danes menimo, da, če nimate bolečin in je gibljivost dobra, gre za variacijo “normalnega”.
Katerekoli vaje in šport so v redu (brez ekstremov) seveda še toliko bolje usmerjene. Ko boste “klikali” po internetu boste videli, da se vaje ponavljajo ergo ni slabih. Priporočam pa, da si naredite 2 , 3 sete vaj. da dolgčas ne bo prevelik. Skratka z vajami se zabavajta pa bo največji učinek za vašo hčerko. Poudaril pa bi tudi, da ne gre toliko za izboljšanje oblike kot za dvig specifične kondicije.
Veliko zabave in uspeha,

Pozdravljeni.

 

Ima kdo težave z ploskimi stopali?

Kam se obrniti in ali kdo pozna dobrega fizioterapevta?

 

Vse dobro

Lep pozdrav

http://www.rehamedical.si

 

 

Pozdravljeni,

ploska stopala se lahko lepo popravi z vajami – rednimi vajami. Sicer sem stacionirana v Mariboru, če vam je to predaleč pa vam lahko svetujem tudi koga bližje vam.

Ajda Kolmančič, dipl. fiziot., trigger point terapevt, obravnava po metodi Cyriax in IASTM Fizioterapija z Ajdo - Fizioterapija Maribor Šentiljska cesta 37c, 2000 Maribor [email protected]

New Report

Close