Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stres na Med.Over.Netu – pogovor

Stres na Med.Over.Netu – pogovor

Stres postaja del našega življenja, kar vpliva na naše počutje in zdravje.

Vsi se srečujemo z različnimi obrazi stresa, včasih pa se nam zdi, da ne najdemo prave strategije. V našo družbo smo povabili psihologinjo, ki bo pomagala razumeti težave in najti učinkovito antistresno strategijo.

Pridružite se nam med 12:00 in 13:30 uro v tej temi.

Z nami in vami bo mag. Mia Bone, ki bo z veseljem odgovarjala na vsa zastavljena vprašanja.

Mia, pozdravljeni in dobrodošli v gosteh na Med.Over.Net!

Pozdravljeni in se že veselim, da bo danes nestresno.

Stres postaja del našega življenja, kar vpliva na naše počutje in zdravje. Je vse to res stres, ali se včasih nanj tudi malo izgovarjamo? 🙂

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Dobro vprašanje. Velikokrat se tudi sama “ujamem”, da rečem, da sem v stresu in to uporabim kot izgovor, da razložim, zakaj sem brez energije oziroma zakaj se danes bolj slabo počutim. Stres je del našega življenja in zaradi majhnih stresov, ki se kopičijo čez dan (npr. zamujam, nadere me šef, otrok se obotavlja), zaznavamo, da nam to jemlje energijo. Sama bi rekla, da besedo stres velikokrat uporabljamo – ampak ne kot izgovor 😉

Pozdravljeni!

V neki drugi temi danes je bil izpostavljen odgovor, ki ste ga dali mamici glede prevelikega stresa, povezanega z varnostjo otroka.

http://med.over.net/forum5/read.php?151,5242328

Zanima me, kaj naresti kot učiteljica takega otroka, katerega mama je čisto napsihirana in je zaradi tega otrok prava boječka in hipohonder? Otrok je star 7 let in je v drugem razredu devetletke. Mami težko pomagam, ampak glede otroka bi se pa verjetno dalo kaj vplivati?

Hvala za odgovor in pozdravljam take javne tribune tudi v prihodnosti!

meni je zelo v pomoč vaš forum.Rada bi vas samo javno pohvalila za vse delo, ki ga orpvite.

Ja, take mame nas lahko spravljajo v stres, ker nam vedno “dihajo za ovratnik” in nikoli niso povsem zadovoljne. Mami bi ob kakšni priložnosti razložila, da je otrok v varnih rokah in da vi resnično delate po najboljših močeh (in znanju), tako da ji lahko zagotovite, da bo vse v redu. Dogovorita se, da če bi se kdaj slučajno kaj zgodilo, da jo boste takoj poklicali (tako ji boste dali občutek moči in nadzora in vedela bo, da se na vas lahko zanese). Kar se otroka tiče, pa poskrbite, da mu vsaj vi omogočite čim več svobode, ki mu jo, zaradi svoje težave, krni mama. Dajtu mu čim več majhnih obveznosti, kjer bo lahko dokazal, da zna.

Hvala. Ste mi narisali en velik nasmeh na obraz.
Želim vam čim lepši dan.

Obstaja kakšna lestvica v stilu 5 korakov za lepši trebuh, ki velja za stres? Saj vem da te instant zadeve so bolj tako; se mi pa zdi zanimivo.

Ljudje smo v vsakdanjem življenju podvrženi najrazličnajšim vrstam stresa, kar pomeni, da verjetno si dandanes življenja brez njega več ne znamo predstavljat. Ali pa obstaja situacija, v kateri nihče od nas ne bi občutil stresa? In kakšna je sploh vloga stresa v našem vsakdanjem življenju?

Hvala in vse pohvale forumu

Mene pa zanima ali je telo lahko tudi večino časa v stresu, čeprav se ne počutim kaj drugače kot sicer? Imam vrtoglavice, sklepajo, da od vratne hrbtenice in nekdo mi je omenil, da se ob stresu zaradi tega pojavi vrtoglavica. Večinoma se mi to dogaja v službi, kak dan sicer ne, čeprav jaz imam občutek, da se počutim vse dni približno enako.Res pa je, da je za mano zelo stresno leto.
Sem malo zakomplicirala, upam, da razumete kaj želim vprašat.

Hvala lepa in lep dan!

Draga Polonca, vaše vprašanje mi je zelo všeč. Ravno včeraj sva se na to temo pogovarjala s prof. Ihanom in sva prišla do zelo klišejskega zaključka:
1. Organizacija časa, ki izvira iz posatvljanja prioritet
2. Reči NE, ko nas želijo zasuti z novimi obveznostmi
3. Hobiji in prijatelji
4. Gibanje
5. Spanje

Seveda sva potem ugotovila, da naše fiziologije ne moremo nadzorovati. Stres je del naše fiziologije in je vedno prioritetna reakcija – to pomeni, da jo naši možgani sprožijo vedno, ko ocenijo, da je za nas nekaj moteče, strašno, grozno itn. (to so lahko navidezno majhne stvari; mene je včeraj ujel moj šef in sem dobila kar malo suha usta, ker nisem imela nekih številk, ki sem mu jih obljubila).
Nisva našla neke rešitve, vsaj ne take instant, ki ne bi zahtevala nič dela 🙂

Upam, da sem vam kaj pomagala.


Stresna reakcija je prioritetna reakcija in je takšna že od začetka človeške evolucije. Problem nastane, ker se ta “stara” prioritetna reakcija sproži pri sodobnem človeku v točno takšni obliki, kot se je pri predjamskem človeku. Samo s to razliko, da se je pri predjamskem človeku ta reakcija sprožila npr. enkrat mesečno, pri nas pa se vsaj 5-krat dnevno. Naše življenje je zelo zapleteno, imamo veliko informacij in obveznosti in vse to so potencialni izvori za stres (npr. dogovorim se s prijateljicami, kar me veseli, ampak preden pride do tja, se sekiram, kako bo z otroci – bodo jedli, bo vse v redu – potem zamujam, ker grem vedno prepozno od doma). Stres je imel v evoluciji velik pomen, da smo lahko preživeli, danes pa strokovnjaki pravijo, da stresna reakcija ni sledila razvoju sodobnega človeka. In da se prevečkrat sproži.
Rešitev? Velikokrat omenjamo gibanje, avtogeni trening, Dominor, prehrano. Rešitev je v tem, da se odločimo in se naučimo, kako lahko čim več stvari izločimo, ki bi nas sekirale (npr. se kaj spremeni, če grem s prijateljicami na čaj in verjamem, da bo z otroki vse v redu? Seveda se.).


Draga Streska, telo zdrži kar precej obremenitev, preden se pokažejo simptomi. Najprej stres oziroma njegove obraze prepoznamo v našem počutju: ali ste bolj razdražljivi, se vam zdi, da nimate potrpljenja, se hitreje utrudite itn.? Fizični simptomi se pokažejo z zakasnitvijo, zato je najprej potrebno biti pozoren na majhne spremembe v našem psihološkem počutju. Če veste, da je za vami zelo stresno leto, potem že imate pravi odgovor, da so težave verjetno povezane s stresom. Sploh, ker omenjate, da se le-te najbolj kažejo prav v času, ko ste v službi. Služba je za večino nas stresna oziroma če se nam zdi, da ni stresna, pa vemo, da je vsak dan vsaj kakšna “mini” stresna situacija. To, da se vrtoglavica pojavlja v službi, je znak, da vaše telo v času stresa, ki jo sproži službena situacija, doživlja stres. Vi ga zaznavate v obliki vrtoglavice, drugi v obliki nespečnosti, tretji v tem, da se zapirajo vase. Stres ima veliko obrazov.

Kako elektromagnetno sevanje vploiva na stres?

Pozdravljeni, elektromagnetno sevanje bi lahko dali v skupino t.i. fizičnih stresorjev. To so stresorji (strokoven izraz za situacije, ki sprožijo stresno reakcijo), na katere nimamo direktnega vpliva in izvirajo iz naše okolice. Fizični stresor je tudi vročina, mraz, hrup in tako kot omenjate vi elektromagnetno sevanje. Obstajajo določene študije, ki dokazujejo vpliv elektromagnetnega sevanja. Največji problem pri tem stresorju je, da je ves čas prisoten (mobilna telefonija, brezžične internetne povezave itn.). Sam stresor ni tako problematičen, kot je problematična njegova nenehna prisotnost in tega, da ljudje elektromagnetnega sevanje ne moremo čutiti. Zato čutimo oziroma zaznavamo samo posledice tega sevanja: glavoboli, težave z nespečnostjo, občasne nedefinirane bolečine itn.

Saj veste: manj kot je sevanja, bolj je zdravo.


Draga Streska, telo zdrži kar precej obremenitev, preden se pokažejo simptomi. Najprej stres oziroma njegove obraze prepoznamo v našem počutju: ali ste bolj razdražljivi, se vam zdi, da nimate potrpljenja, se hitreje utrudite itn.? Fizični simptomi se pokažejo z zakasnitvijo, zato je najprej potrebno biti pozoren na majhne spremembe v našem psihološkem počutju. Če veste, da je za vami zelo stresno leto, potem že imate pravi odgovor, da so težave verjetno povezane s stresom. Sploh, ker omenjate, da se le-te najbolj kažejo prav v času, ko ste v službi. Služba je za večino nas stresna oziroma če se nam zdi, da ni stresna, pa vemo, da je vsak dan vsaj kakšna “mini” stresna situacija. To, da se vrtoglavica pojavlja v službi, je znak, da vaše telo v času stresa, ki jo sproži službena situacija, doživlja stres. Vi ga zaznavate v obliki vrtoglavice, drugi v obliki nespečnosti, tretji v tem, da se zapirajo vase. Stres ima veliko obrazov.[/quote]

Hvala za odgovor. Zanima pa me koliko časa lahko to traja predno je potrebno oditi do zdravnika oz. psihiatra. Jemljem sicer Dominor, ampak se mi vrti po malem že od začetka novembra meseca. Kak dan se mi začnejo kar brez razloga bolj tresti roke in čutim nemir. Ali je možno, da to mine samo od sebe ali je potrebna kaka bolj resna terapija? Hvala še enkrat.


Draga Streska, telo zdrži kar precej obremenitev, preden se pokažejo simptomi. Najprej stres oziroma njegove obraze prepoznamo v našem počutju: ali ste bolj razdražljivi, se vam zdi, da nimate potrpljenja, se hitreje utrudite itn.? Fizični simptomi se pokažejo z zakasnitvijo, zato je najprej potrebno biti pozoren na majhne spremembe v našem psihološkem počutju. Če veste, da je za vami zelo stresno leto, potem že imate pravi odgovor, da so težave verjetno povezane s stresom. Sploh, ker omenjate, da se le-te najbolj kažejo prav v času, ko ste v službi. Služba je za večino nas stresna oziroma če se nam zdi, da ni stresna, pa vemo, da je vsak dan vsaj kakšna “mini” stresna situacija. To, da se vrtoglavica pojavlja v službi, je znak, da vaše telo v času stresa, ki jo sproži službena situacija, doživlja stres. Vi ga zaznavate v obliki vrtoglavice, drugi v obliki nespečnosti, tretji v tem, da se zapirajo vase. Stres ima veliko obrazov.[/quote]

Hvala za odgovor. Zanima pa me koliko časa lahko to traja predno je potrebno oditi do zdravnika oz. psihiatra. Jemljem sicer Dominor, ampak se mi vrti po malem že od začetka novembra meseca. Kak dan se mi začnejo kar brez razloga bolj tresti roke in čutim nemir. Ali je možno, da to mine samo od sebe ali je potrebna kaka bolj resna terapija? Hvala še enkrat.[/quote]

Napisali ste, da se vam povsem brez razloga začnejo tresti roke. Tega ne morem povsem “kupiti” in tudi psihiater tega ne bi preslišal; saj veste, kakšni smo 🙂 Poskusite najti odgovor, kaj se takrat zgodi, da se “brez razloga” pojavijo ti simptomi.
Težave izzvenijo, ko odpravite pravi vzrok. Ko boste resnično ugotovili, kaj sproži ta odziv (lahko je to specifičen ton določene osebe – nekaj povsem majhnega, ki sproži t.i. praspomin, da se sproži stres). Včasih vzrokov ne najdemo sami in takrat je potrebna strokovna pomoč, ki sliši in vidi stvari, ki so nam morda nedostopne.

Hm…težka bo:) Npr. bila je sobota, kuhala sem, rezala čebulo in začela počasi čutiti nemir in tresenje rok. Nisem bila v službi, z nikomer se nisem pogovarjala…
Bom morala biti bolj pozorna, pa se vam še kaj oglasim.

Tole brskanje ni enostavno, vem. Predlagam vam, da si vzamete nekaj časa, da vedno, ko se nemir in tresenje rok pojavi, skušate ugotoviti, kaj ste pred tem razmišljali. Morda ste se postavili v kakšen specifičen položaj telesa ali pa ste na kaj pomisli? Vzamite si nekaj časa, lahko si tudi zapišete v beležko, kaj se dogaja – potem boste odkrili vzorec.
Javite se. Se že veselim, da se bova spet slišali.

Tudi sam imam 100 stresov na dan, takih mini, ki niso ne vem kaj. Sem tudi poskusil z Dominorjem, je bolje.

O teh mini stresih smo govorili že na začetku. Ob vseh teh minih stresih se sproži stresna reakcija, kar pomeni, da se poviša stresni hormon kortizol, ki poenostavljeno rečeno črpa zaloge energije. Ker se to zgodi 100-krat dnevno, se 100-krat dnevno črpa zaloga energije, ki pa je nimamo časa obnoviti. Zaradi tega prihaja do zdravstvenih težav in v prvi fazi, kot pogovorno rečemo, da nimamo energije, ker smo izžeti.

Mia,

naš skupen čas se je iztekel.

Hvala za tako zanimivo diskusijo, ki ni bila prav nič stresna, čeprav smo ves čas govorilo o stresu. :-))

Tisti, ki niste prišli na vrsto pa vabljeni, da kaj več preberete ali povprašate na forumu Antistresne strategije na MON.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Hvala za povabilo, Andreja. Hvala tudi za vsa vprašanja.
Vsem želim prijeten preostanek dneva.

New Report

Close