Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina jetrni testi

jetrni testi

Pozdravljeni!

pri zadnjjem pregledu krvi so mi ugotovili povelčane vrednosti jetrnih encimov(biokemijske preiskave).Vrednosti so bile sledeče:S-AST 1,75;S-ALT 2,44;S-GAMA-GT 2,04;S-KREATININ 103;S-HOLESTEROL 5,6.kaj pomenijo te vrednosti,kako zelo je to nevarno za moje zdravje oz jetra ali lahko povzoči to odboved oz raka jeter.Na UZ so ugotovili zamaščenost jeter ostali organi BP.Jetrni testi so bili 17.6.2008 normalni,v tem času sem jemal nolpazo 40mg enkrat dnevno ali je možen vzrok nolpaza?Pa še to star sem 35 let 182cm ter 90kg in nisem kakše pretiran pivec alkohola maksimalno 5 pivov na teden.
Hvala za odgovor,sem pa resno zaskrbljen.

Spoštovani,

teste bi bilo smiselno ponoviti, če bodo še vedno povišani pa je potrebna diagnostika – iskanje vzroka zamaščenosti jeter. Za nekatere je tudi pivo na dan preveč, obstajajo pa še drugi razlogi jetrnih okvar (holesterol).

Lep pozdrav, Katarina

Ali lahko teste opravim samoplačniško in kje v ljubljani bi lahko to opravil?Ali lahko opravim to že ta teden ali je še prezgodaj?Pa še eno vprašanje.Občasno se mi oz.danes zjutraj sem v izpljunku opazil kri je pa res,da sem prehlajen ali je to možen vzrok ali je to povezano z jetrnimi testi?

nova
Uredništvo priporoča

na kontrolo vas bo poslal vaš osebni zdravnik, ki vas bo glede na izvide tudi usmeril naprej, če bo to potrebno. Sicer pa se testi lahko opravijo tudi samoplačniško, npr v Adrialabu na Vodovodni v Ljubljani.
Krvav izpljunek je lahko zaradi prehlada, lahko je vzrok v zobovju. Glede tega bi vam priporočala pregled pri zdravniku.

Lep pozdrav, Katarina

Najprej še enkrat hvala za odgovor.Še zadnje vprašanje ali je možen vzrok nolpaza za poslabšane jetrne teste in nenazadnje kaj menite o pegastem badlju ali je smiselno jemati le te kapsule?

Še eno vparašanje zakaj imam občutek,da ko sedim me pod desnim rebernim lokom tišči?

Povisani jetrni encimi so lahko posledica Nolpaze (pantoprazola). Tiscoc obcutek je lahko zaradi povecanih jeter, zolcnih kamnov…
Vsekakor se odpravite k zdravniku, na vsem mestu pa bi prenehala z jemanjem Nolpaze.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni!

Nolpazo so mi zamenjali za lanzul tablete oz.kapsule 30mg.Ali so te kapsule kaj manj nevarne?Žolčni kamnov nimam UZ jih ni pokazal,videlo se je samo zamaščenost jeter.

Lanzul je sicer druga učinkovina, princip delovanja pa je podoben. Svetujem vam pregled pri zdravniku.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni!

Še enkrat se obračam na vas z vpršanjem ali dvema.
Občutek tiščanja imam tudi zadaj pod rebri ali je tudi to povezano z jetri?
Odmerek lanzula sem zmanjšal samo na polovico kapsule vendar ima potem težavo z kislino (na gstro ugotovljena hrnija to je tudi vzrok za uživanje nolpaze 17,6,2008).
Ali je smiselno,da si dam pregledati po dobrem tedni dni po prenehanju jemanja nolpaze bodo testi lahjko že drugačni ali bodo še vedno enaki?Kdaj ima smisla ponovno na ultrazvok?

Teden dni je premalo časa, počakajte vsaj en mesec. Ultrazvok prav tako.
Vsekakor obiščite zdravnika.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni!

Hvala za te odgovore.
Ponovno se me loteva prehlad,ali lako vzamem kakšen aspirin complex oz.lekadol plus C glede na jetrne teste ali lahko to teste še poslabša?Katera zdravila mi vi predlagate?
Hvala za odgovore.

Lep pozdrav

Ja v tem primeru je pa zelo tezka izbira – Aspirina ne zaradi zelodca, Lekadol ne zaradi jeter. Ce se da, ne vzemite raje nicesar. Ce bo visoka vrocina, bolecine… pa raje Lekadol.

Lep pozdrav, Katarina

POzdravljeni!

Ali nimata lekadol in aspirin enakih sestavian?Zakaj je pa lekadol neprijazen do jeter?Se opravičujem za ta vprašanja vendar me to zelo zanima.

Hvala
Lep pozdrav

Lekadol vsebuje ucinkovino paracetamol (ki je v visokih odmerkih zaradi svoje presnove skodljiva za zdrava jetra, za vasa morda ze pri nizjih dozah), Aspirin pa vsebuje acetilsalicilno kislino, ki preko svojega delovanja lahko povzroca oziroma poslabsa tezave z zelodcem v smislu razjed.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni!

Ali je možno,da občutek tiščanja pod desnim rebernim lokom povzroča želodec?

Lep pozdrav
Bogdan

Mozno.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni!

Ponovno se vam oglašam z vprašanjem.Včeraj sem bil ponovno na odvzemu krvi in biokemijske preiskave so bile popolnoma normalne razen povečanega S-ALT je bil namesto normalnnega še dopustnega ,ki je 0,74,je meni pokazal 0,89.Zanima me pa kaj pomeni ta kratica in kaj imam povišanega?Naslednji teden grem na dopust in me tudi zanima ali lahko spijem kakšno pivo.Upam,da me razumete kako je na dopustu in da ne bom sedaj izpadel kot alkoholik.

Hvala

Lep pozdrav

ALT je eden izmed jetrnih encimov (alanin aminotransferaza).
Kakšno pivo lahko.

Lep pozdrav, Katarina

Pozdravljeni!

kaj pa zgoraj omenjeni encim dela v jetrih?SaJ to je zelo majhno odstopanje ?
Hvala za odgovor.

Lep pozdrav

New Report

Close