Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Mrkaić in njegova kolumna

Mrkaić in njegova kolumna

Ste brali/e to kolumno. Avtor Mičo Mrkaić, Finance, 16.1.09.

Ena mojih prvih kolumen za Finance je izšla 28. marca leta 2002 in je imela še danes zelo aktualen naslov: Kako zlomiti zdravniški lobi [+]. Če jo beremo danes, ko se rahločutni občani razburjajo zaradi astronomskih prejemkov nekaterih zdravnikov v ljubljanskem Kliničnem centru, se lahko čudimo lahkotnosti, s katero je Slovenija zapravila zadnjih sedem let. Pred sedmimi leti sem pisal o enakih problemih, zaradi katerih se zdaj razburjajo občani, takratna kolumna bi bila z manjšimi kozmetičnimi rezi povsem primerna za današnjo rabo. Spremenilo pa se je to, da danes dobro razumem nekaj, kar bi se mi pred sedmimi leti zdela žalostna fikcija – državljani Slovenije drugega kot to, da jih zdravniki (ter drugi cehi in karteli) na vse načine nategujejo, sploh ne zaslužijo. Zato lahko rečem: bravo zdravniki, dobro ste pokorili nadležne državljane, iskreno vam čestitam! Rad vas imam, ker ste državljanom pokazali njihovo pravo mesto.

Vsakomur svoje!

Prevladujoča podalpska mentaliteta je etatizem v vseh pojavnih oblikah, zato naj se državljani ne čudijo, če imamo drago in neučinkovito zdravstvo. Tak sistem hočejo, zdravniki so si svoj položaj in privilegije priborili z zvitimi manevri znotraj etatističnega sistema nagrajevanja in delitev privilegijev. Ne čudite se, ljubi moji državljani, če so nekateri v prerivanju pri državnem koritu bolj, drugi pa manj uspešni – to je sistem, ki ga sprejemate, pa čeprav gre za tekmovanje z elementi socialnega darvinizma. Zdaj, ko je vsak podalpski veseljak prepričan, da je “neoliberalistični ameriški ekonomski model propadel” in ko se v patriotskem navdušenju nad mednarodno nepriznanimi gradualističnimi ekonomisti lokalni ekonomski analfabeti vzajemno trepljajo po ramah in si govorijo, da so na vrhu sveta, ker jih vodijo taki ekonomski geniji, lahko rečem – sami ste hoteli neučinkovito in drago zdravstvo, požrite to, kar ste skuhali.

Oni imajo visoke plače, vi pa dolge čakalne dobe

Ko sem predlagal, da se med zdravniki in bolnišnicami uvede tržno tekmovanje s ciljem povečanja učinkovitosti sistema, so moji predlogi naleteli predvsem na zgražanje ter na nesramen odpor zdravniškega ceha in njegovih sodelavcev. Ko sem predlagal, da bi za povečevanje ponudbe zdravnikov uvozili tuje zdravnike, se je marsikdo križal, češ, prihaja neoliberalni tržni antikrist in z njim smrdljivi tuji zdravniki. In ko sem predlagal, da naj bodo zdravniki nagrajeni po produktivnosti, so tulili nekateri lokalni ekonomisti, češ, slovensko zdravstvo je nekaj tako posebnega, da se produktivnosti tam ne da meriti, nekatere ekonomske zakonitosti v Sloveniji in/ali v zdravstvu pač ne veljajo, in Mrkaić, čas bi že bil, da to dojameš. Zato lahko rečem, dragi državljani, da nimate moralne pravice zgražati se nad tem, če so vas zdravniki uspešno izigrali, če imajo oni visoke plače in vi dolge čakalne dobe, igrali so znotraj sistema, ki vam je ljub, znotraj sistema državne regulative.

Kakovost zdravstva, kaj je že to?

Zdravniki so uspešno odigrali še marsikatero drugo igro ter elegantno pokorili državljane tudi glede zahtev po razkrivanju več informacij o svojem delu in kakovosti. Če na pravi način vprašamo povprečnega državljana o kakovosti naših zdravnikov, bo v patriotski vnemi pripravljen zatrditi, da so “slovenski zdravniki najboljši na svetu”, da so prizadevni, izobraženi, da sicer nimajo veliko objavljenih znanstvenih člankov, ampak znanstveno delovanje je za praktika, ki rešuje življenja, tako ali tako brez zveze; naši zdravniki delajo v “nemogočih razmerah”, pa so še vedno neprimerno boljši od ameriških, ki so v službi pokvarjenega velekapitala. Odveč je dodati, da so naši zdravniki take hvale lokalnih veseljakov deležni brez kakršnihkoli empiričnih dokazov, nekako tako kot ljubljanski Klinični center velja za “vrhunsko ustanovo” in tam zaposleni za “vrhunske strokovnjake”, pa še nihče te vrhunske odličnosti ni dokazal z mednarodno primerljivimi statistikami. Ali je KC najboljša bolnišnica v Evropi? Na svetu? Se enakovredno kosa s kliniko Mayo? Kateri kazalci to domnevno odličnost dokazujejo?

Resnica je bolj subtilna, a koga bi to motilo. Že pred precej leti sem predlagal, da naj se javno objavijo podatki o kakovosti zdravniškega dela in rekel, da vemo več o kakovosti čokolade, ki jo kupimo v lokalni trgovini, kot o kakovosti zdravnika, ki nam bo rezal drobovje. Ob zadnjih aferah z zdravniškimi napakami je pomen tega predloga še toliko večji. A zdravniki svojo igro igrajo spretno in si zaslužijo pohvale; pobude o tem, da bi državljani denimo na internetu imeli dostop do podatkov o zdravniških napakah, številu bolnišničnih okužb po bolnišnicah, številu operacij, ki jih izvede posamezen kirurg (s poimenskimi seznami) in tako naprej, seveda niso prišle nikamor. Kako tudi bi, taki “tržni” elementi sodijo na divji razpadajoči zahod, ne pa v civilizirano Slovenijo.

Operacije v Romuniji? Nein danke, mi smo arijci!

Pomislite, kakšen kraval bi zagnale vse interesne skupine, če bi se ZZZS dogovoril, da se za znižanje stroškov nekateri naši pacienti zdravijo na primer v Romuniji ali Bolgariji. Zakaj ne bi, na primer, množično pošiljali pacientov na operacije krčnih žil in tudi česa bolj zahtevnega v države, kjer so taki posegi občutno cenejši? Kolikor vem, znamo poslati kakšnega pacienta v Švico, zakaj jih potem ne bi pošiljali v Romunijo ali Belorusijo, če bi to ob enaki kakovosti znižalo stroške?

Kar vidim, kako tak predlog žali žlahtno in skorajda arijsko bistvo slovenstva! Operacije v kaki Romuniji ali Bolgariji so za podalpske arijce vendar nekaj žaljivega, naše plemenite državljane smejo obdelati le naši plemeniti zdravniki. Prepričan sem, da bi predlog za pošiljanje pacientov na cenejše operacije v tujino naletel na silovit šovinističen odpor, seveda pod krinko domnevno “slabše kakovosti storitev v tujini”. Nihče sicer ne bi znal povedati, na podlagi katerih podatkov bi bile take “razlike v kakovosti” utemeljeno dokazane, ampak kaj bi to, nekatere stvari so vendar samoumevne.

Kakorkoli obračamo, vedno pridemo do tega, da vrli državljani hočejo učinkovito in poceni zdravstvo, nočejo bolnišničnih okužb in čakalnih dob, odločno pa zavračajo vse korenite ukrepe, ki bi do izboljšav pripeljali, če jim kdo le s prstom pomiga in jih posvari pred peklenskimi posledicami trga v zdravstvu. Zato, vrli državljani, nehajte tarnati, imate tako zdravstvo, kakršno si zaslužite, morda še predobro.

Mićo Mrkaić je ekonomist.

S povedanim se večinoma strinjam. lp

Najbrž povprečni podalpski veseljak in hkrati še ekonomski analfabet ne bi bil nič prej na vrsti za kakšen specialistični pregled, če bi imeli drugače urejeno zdravstvo, niti ne verjamem, da bi mi bilo zato potrebno plačati kaj manj davkov. Zdi se mi, da je dostop do medicinskih storitev vse bolj privilegij bogatih, in to v vseh sistemih.

Tale debilni Mrkaić naj se pobere al v Ameriko al pa tja kamor spada – na Balkan, pa bo bebec vidu, kakšne oskrbe bo deležen!

Slej ko prej se bo vse kar je kaj vrednega pobralo stran.
Samo ne vem, kdo bo potem ekonomistkam tvoje sorte plačeval za zdravstvo.

Jaz se vecinoma strinjam z Micom.

“Res izborno”, jst si jih bom sama, kot vedno! Povem pa, da po eni operaciji, ki sem jo imela pred dvemi leti, v življenju ne bom povrnila stroškov zdravstveni blagajni!!!!!!
Tolk o tem, koliko plačujemo! Še vedno velikooooooo premalo!
In komaj čakam, da bo vse plačljivo (kot v Ameriki, ki je za Mrkaića obljubljena dežela, v kateri pa nezmožni plačevanja zdravstvenega zavarovanja žal umirajo), potem boste šele videli, kaj pomeni plačevanje zdravstva!
VSI BOMO BREZ VSEGA!!!!

V zdravstveno blagajno bodo stroške operacije povrnili vsi tisti podalpski veseljaki in ekonomski analfabeti, ki so ves čas plačevali davke in prispevke, pa operacije ne bodo dočakali.

Si ravnokar povedala, da si jih ne sama.
Torej ti jih plačujemo drugi.

Ekonomistka pa taka, se mi je kar zdelo… Prečrtaj vse razen zadnjega znaka v svojem nicku, ker ti edinole ta ustreza.

Zdrava, samo veseli naj bodo tisti podalpski veseljaki in ekonomski analfabeti, da ne rabijo zdravniških uslug! Ker tisti, ki jih rabijo, v naši prelepi podalpski deželici, so še vedno vsi do njih prišli!
In “res izborno”, raje se zadrži s temi primitivnimi opazkami! Jst žaljiva nisem bila, povedala sem le resnico oziroma, kaj si mislim!!!!! Imam pravico, brez da me kdo žali!!!!

Debil, cepec in pošiljanje na Balkan po tvojem ni žaljivo?

Kakorkoli – imaš vso pravico da si neumna. Imaš tudi pravico, da to obelodaniš na javnem forumu. Jaz pa imam pravico, da to opazim. In če rečem bobu bob, to pač ne more biti žalitev.

Mrkaič je zagovornik ameriškega modela, ki se je sesul v prah. Need i say more.

Come again ? Niti ni res, da je zagovornik ameriškega modela (on je po lastnih besedah zagovornik klasičnega liberalizma) niti ni res, da se je v ameriki sistem sesul v prah. Kot kaže, bo nemara kriza huje prizadela Evropo kot ZDA. lp

Ne da jih ne rabijo, dočakajo jih ne.

Come again ? Niti ni res, da je zagovornik ameriškega modela (on je po lastnih besedah zagovornik klasičnega liberalizma) niti ni res, da se je v ameriki sistem sesul v prah. Kot kaže, bo nemara kriza huje prizadela Evropo kot ZDA. lp[/quote]

Se ti zdi? Potem ne veš prav dobro, kaj se dogaja v ZDA. On je zagovornik nevmešavanja države v gospodarstvo. Imaš toliko, kot plačaš. Zdravstva, šolstva, vsega. Imaš prav, on bi bil še bolj rigorozen kot Amerika. Pa je že Amerika klonila in država SE JE vmešala v gospodarstvo. Ta princip je torej zgrešen na celi črti.

Pri nas levičarji sploh nočejo razumet, da je do krize prišlo ravno zaradi državnega interveniranja, Fanni MAy in Freddie Mac sta državni instituciji, ki sta omogočali prekomerno pufanje folka … se mi ne da razlagat…

Če bi kej razumel, ne bi bli levičarji.

Fannie May je zasebna družba. Saj to si lahko pa vsak pogleda.

Me prav zanima, če znaš sploh razložiti bistvo trenutne krize v ZDA 🙂

Mrkaić je pa itak podobna ekonomska prostitutka, kot je Rupel politična. Njegov taktični zavrtljaj iz neoliberalizma (ki je bil kar lepo neoliberalizem in noben “klasični” liberalizem) v reformirani socializem je sicer kar občudovanja vredna pirueta.

Me prav zanima, če znaš sploh razložiti bistvo trenutne krize v ZDA 🙂

Mrkaić je pa itak podobna ekonomska prostitutka, kot je Rupel politična. Njegov taktični zavrtljaj iz neoliberalizma (ki je bil kar lepo neoliberalizem in noben “klasični” liberalizem) v reformirani socializem je sicer kar občudovanja vredna pirueta.[/quote]

Glej, sori, vzamem nazaj, da sem tako poenostavil, da sem brcnil v temo, slpoh ni bilo tisto kar sem hotel povedat.

Bom še enkrat ZELO! poenostavil – mogoče ti bo bolj všeč:
– človeški pohlep nima meja
– dobiček mora rasti za vsako ceno
– več proizvedemo kot lahko požremo
– …

Pa še Zakaj kriza en stavek … Denar dostopen, nizke obresti, namesto da bi ljudje varčevali, so se pufali, vlagali, živeli nad zmožnostmi, to je napihnilo nekaj balonov (nepremičnine,borza,surovine) … naprej pa že vemo, se mi ne da pisat.

New Report

Close