Forum.Over.Net

Gradimo, opremljamo in urejamo dom

Odgovarjajo: Alenka Tomori, univ.dipl.inž.arh • Andrej Strgar, krajinski arhitekt • Luka Tomori, univ. dipl. inž. arh

Kako pristopiti h gradnji, adaptaciji stanovanja, hiše ali poslovnega prostora, kako izberete arhitekta, kaj od njega lahko pričakujete, o urejanju dokumentov, pridobivanju raznoraznih soglasij, vse o prispevkih, o dobrih slabih materialih in še veliko več.

Alenka Tomori , univ.dipl.inž.arh

AlenkaTomori

Andrej Strgar , krajinski arhitekt

AndrejStrgar

Je ljubitelj lepega. Posebno skladno urejeno bivalno okolje ga navdaja z navdušenjem. Zaveda se, da ljudje lepoto ne ustvarjamo naključno. Zato poskuša svoje znanje in izkušnje prenesti tudi drugim. Po poklicu je krajinski arhitekt. Od očeta je leta 1991 prevzel podjetje, ki ga je ustanovil že davnega leta 1968. Ukvarja se z ureditvami vrtov in parkov. Tako povezuje oblikovalska znanja s praktičnimi izkušnjami že več kot 25 let. Je član različnih strokovnih in poslovnih združenj, en mandat bil tudi predsednik Društva krajinskih arhitektov Slovenije. Znanje in izkušnje deli preko strokovnih in poljudnih člankih v različnih revijah, je reden gost na radiu in televiziji v oddajah, ki se dotikajo oblikovanja odprtega prostora, ima pa tudi licenco Zbornice za okolje in prostor za projektiranje in nadzor na področju urbanizma in krajinske arhitekture. Kot zapriseženi sodni izvedenec in cenilec kmetijske stroke pomaga sodnikom pri razreševanju vprašanj povezanih s hortikulturo. Sicer pa rad poje (v zboru), pozimi smuča (najraje po svežem snegu), poleti surfa (bolj piha, bolj leti), skače s padalom (prosti pad) in bere. Je srečno poročen in ima tri odrasle otroke.

Luka Tomori , univ. dipl. inž. arh

LukaTomori

nizkoenergijska/varčna hiša

Default avatar

anaana

Naj me prosim kdo razsvetli, če pojma nizkoenergijska (oz. nizkoenergetska) in varčna hiša zajema enoinisto.
Ali pa je varčna hiša neka nadpomenka in zajema nizkoenergijske in pasivne hiše.? Res nimam pojma ...
Default avatar

dežek***

Nekaj si lahko tu pogledaš.
Default avatar

Titi

Varčna hiša je bolj varčna kot nizkoenergijska, torej se porabi manj energije za vzdrževanje enakomerne klime v prostorih.
Default avatar

anaana

Hvala vama za odgovora!
Default avatar

vilmabajt

mi imamo nizkoenergijsko hišo, v njej smo pol leta. In uživamo v toploti, kajti kompletna hiša je topla noč in dan enako.
Imamo toplotno črpalko z rekuperacijo zraka, hiša se tudi ventilira preko kanalov, ki so v vseh prostorih (vpihi v tleh in zajemi na stropu), talno gretje na plin, ki pa trenutnop dela z polovično močjo, ker imamo krušno peč,.. Za toplo vodo v sončnih dnevih sta kolektorja.

Krušna peč je res super! V njej pečemo in kuhamo.
Hiša je klasične gradnje, feroterm opečni blok + 14 cm fasade, na podstrešju je 30 cm izolacije iz celuloznih vlaken.
Za več inf. nas lahko pokličete na 041 730 230.

Za tako zahtevne strojne instalacije je bilo težko dobiti izvajalca.
lp, Vilma
Default avatar

bograč

za ogrevanje imate toplotno črpalko, plinsko talno in krušno peč? za vodo pa še kolektorje? zakaj še nimate par električnih radiatorjev za vsak slučaj:)? kdo vam je projektiral takšno neobičajno kombinacijo?
Default avatar

DRRR

bograč je napisal/a:
za ogrevanje imate toplotno črpalko, plinsko talno in krušno peč? za vodo pa še kolektorje? zakaj še nimate par električnih radiatorjev za vsak slučaj:)? kdo vam je projektiral takšno neobičajno kombinacijo?
Js tud ne vem od kje take bedarije, s tem da je investicija ooohoho precenjena. S temi vsemi stvarmi ne proftiraš niti v 40-ih letih, čeprav so eni blazno pametni.
Default avatar

lea35

DRRR je napisal/a:
bograč je napisal/a:
Js tud ne vem od kje take bedarije, s tem da je investicija ooohoho precenjena. S temi vsemi stvarmi ne proftiraš niti v 40-ih letih, čeprav so eni blazno pametni.
KAr se tiče prezračevanja, naj povedo tisti, ki ga v dobro zadihtanih bajtah NIMAJO, kako se dušijo v slabem zraku in kostantno ODpirajo okna za boljši zrak in mečejo stran toploto.Četudi se prezračevanje NE izplača kot naložba v 50 letih TI pa v tistih letih , ko bivaš DVIGNE KVALITETO BIVANJA:
Default avatar

lea35

vilmabajt je napisal/a:
mi imamo nizkoenergijsko hišo, v njej smo pol leta. In uživamo v toploti, kajti kompletna hiša je topla noč in dan enako.
Imamo toplotno črpalko z rekuperacijo zraka, hiša se tudi ventilira preko kanalov, ki so v vseh prostorih (vpihi v tleh in zajemi na stropu), talno gretje na plin, ki pa trenutnop dela z polovično močjo, ker imamo krušno peč,.. Za toplo vodo v sončnih dnevih sta kolektorja.

Krušna peč je res super! V njej pečemo in kuhamo.
Hiša je klasične gradnje, feroterm opečni blok + 14 cm fasade, na podstrešju je 30 cm izolacije iz celuloznih vlaken.
Za več inf. nas lahko pokličete na 041 730 230.

Za tako zahtevne strojne instalacije je bilo težko dobiti izvajalca.
lp, Vilma
Mi bomo tudi dali prezračevanje z rekuperacijo.

Nam poveste kdo vam je delal strojne.? Ste bili zadovoljni z njimi?

Kako pa je z okni. Kakšna ste dali 1,1 ali 0.9 ali celo do 0,7 .

lp
Default avatar

DRRR

lea35 je napisal/a:
DRRR je napisal/a:
bograč je napisal/a:
KAr se tiče prezračevanja, naj povedo tisti, ki ga v dobro zadihtanih bajtah NIMAJO, kako se dušijo v slabem zraku in kostantno ODpirajo okna za boljši zrak in mečejo stran toploto.Četudi se prezračevanje NE izplača kot naložba v 50 letih TI pa v tistih letih , ko bivaš DVIGNE KVALITETO BIVANJA:
Tebi pa na splošno manjka kvalitetno življenje, če ti je samo kvaliteta bivanja tako pomembna. In kaj potem če se pozimi zrači prostor?
Tolk kot jaz izgubim pri olju zaradi odpiranja oken, tolk ti izgubiš pri štromu...
Default avatar

lea35

DRRR je napisal/a:
lea35 je napisal/a:
DRRR je napisal/a:

Tebi pa na splošno manjka kvalitetno življenje, če ti je samo kvaliteta bivanja tako pomembna. In kaj potem če se pozimi zrači prostor?
Tolk kot jaz izgubim pri olju zaradi odpiranja oken, tolk ti izgubiš pri štromu...
Pa naj povedo tisti, ki ga imajo in tisti, ki imajo izolirane hiše pa ga nimajo.

baje je treba skoz odpirat okna; ker je skoz slab zrak . Ni zadost 10 min zjutraj in zvečer . Vsaj tako kot sem jaz slišala.
Default avatar

Yurko

Pri nas zračimo 2x dnevno in je čisto dovolj, še noben gost se ni pritoževal, da mamo slab zrak ali kaj podobnega.
Da bi se pa kej zaradi tega dvignila poraba energenta (pri nas kurilca) pa v bistvu dvomim. Mogoče kakšnih 10l na sezono, kar je zanemarljivo.

No DRRR, če ne drugega, vsaj niso odvisni od dviga cene enega energenta ;-)
Čeprav se to tudi meni zdi stran metanje denarja.
Osebno bi ta denar raje zmetal za potovanja. Ampak, ljudje smo si različni...
Default avatar

jopica

Mi smo 4 v 50 kvadratih novogradnje. Ima 10 cm izolacije. Naj bi bil kao dober blok pa se mi zdi, da samo konstantno odpiramo okna, ker je tako gnil zrak, da ne morš dihat. Ko odprem se stanovanje NE more prezračiti v 10 min , da je lahko cel dan ok temveč čez pol ure spet...pa spet...in ko prezračimo se shladi...odpremo gretje...Tako da smo se za hišo odločili, da ga bomo kar dali..res pa je da je cifra tega prezračevanja z rekuperacijo ocenjena na mislim, da čez 20000 eur ...in res ja lahko za ta denar pokuriš veliko kurilca, samo če morš skoz pa skoz odpirat je to šit...
REs pa je , da ne vem kako bo , če smo 4 na 250m2 hiše; tam je več zraka v prostoru in se naj ne bi poznalo...Prijatelj ima hišo 220m2 , 10 izolacije pa nič prezračevanja pa je zrak ok.
Default avatar

DRRR

Yurko je napisal/a:
Pri nas zračimo 2x dnevno in je čisto dovolj, še noben gost se ni pritoževal, da mamo slab zrak ali kaj podobnega.
Da bi se pa kej zaradi tega dvignila poraba energenta (pri nas kurilca) pa v bistvu dvomim. Mogoče kakšnih 10l na sezono, kar je zanemarljivo.

No DRRR, če ne drugega, vsaj niso odvisni od dviga cene enega energenta ;-)
Čeprav se to tudi meni zdi stran metanje denarja.
Osebno bi ta denar raje zmetal za potovanja. Ampak, ljudje smo si različni...
Yurko, nisem butast. Tud jaz sem mislil na vse, tko da imam Buderusovo nizkotemperaturno peč na olje, bojler s toplotno pumpo, povezavo do sončnih kolektorjev in ventilatorski kamin.

peč-2.000 eur
kamin-600 eur
bojler-1400 eur

Moj vodovodar mi je celo odsvetoval kolektorje ker je prevelik vložek, pa sem vztrajal in se zajebal.Podobno sem se zajebal s hidropakom. Ena sama navlaka.

V glavnem, s tako kombinacijo predvidevam da bo poraba olja med 300-500 eur letno + 2-3 m3 drv + štrom za bojler(600 w grelec v poletni sezoni).

Ostalo je čisto preseravanje. Sej če je keš, zakaj ne. Ampak jaz tud razmišljam v smeri, da bajta še zdaleč ne pomeni kvalitetnega življenja. Je še tolk drugih stvari, za katere se splača "zgonit" keš...
Default avatar

vilmabajt

opravičujem se za pozen odgovor zaradi odsotnosti.
Naredila sem tudi napako pri opisu zidu, ki je poroterm deb 25 cm + 14cm izolacije.
Projekt strojnih instalcij nam je naredil IMP Klima d.o.o iz LJ. Vgradili smo Viessmanovo tehnologijo in predstavniki tega podjetja so tudi pregledali projekt, predlagali korekcije. Na strehi sta dva kolektorja, ki sta tudi več dovolj, poleti so že skoraj težave zaradi viška.
Je pa zelo zahtevna izdelava teh instalacij, ker se vse prepleta od napeljave vodovoda, prezračevanja, talno gretje,...
Za talno gretje imamo nizko temperaturo, na ta sistem so tudi priključene lojtre v kopalnicah, ki imata tudi možnost dogretja z električnim grelcem. Te še ni bilo potrebno vključiti.V je hiši konstantno enakomaerno toplo. In to je res čudovit občutek. Nikjer ti ne piha pod noge,..Ko smo gradili, nam tega ni nihče verjel, tudi sama sem bila skeptična, še posebno za kopalnice,..Kar se tiče porabe energije: elekrtke in plina sedaj spremljamo. Glede na to, da smo v hiši od poletja niso podatki še popolnoma realni.

Imamo tri etaže: klet, pritličje in mansardo. Klet imamo ločeno na stopnišču z vrati, medtem ko med pritličjem in mansardo ni vrat.
toliko.
lp

Moderatorji

Alenka Tomori , univ.dipl.inž.arh
AlenkaTomori
Andrej Strgar , krajinski arhitekt
AndrejStrgar
Luka Tomori , univ. dipl. inž. arh
LukaTomori