Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kdaj k zdravniku

kdaj k zdravniku

danes je že peti dan, odkar imam drisko. prvi dan mi je bilo slabo in sem bruhala (pojma nimam od česa), zdaj pa se hudič kar ne neha. a je potrebno k zdravniku, ali počakam, da mine samo od sebe?

probleme s prebavo imam že par let, včasih se niti od mize ne vstanem, ko že moram na vc…pa me zdaj skrbi, da ni kaj resnega narobe…no, tole te dni je pa malo prehudo in malo predolgo…

kaj sploh še vpliva na takole prebavo, razen seveda (kot na vse), živci?

virus?

glede na to da obstaja nevarnost dehidracije, sploh če gre iz tebe vse kar poješ ali spiješ, se pojdi pokazat. pri virozah vseeno ne traja tolk časa.

Driska

Kaj je driska in kdaj se lahko pojavi?
Driska (diareja) je pogosto iztrebljanje tekočega fecesa. Driska je lahko posledica:

* uživanja določene vrste hrane (hrana, ki vsebuje umetna sladila (manitol, sorbitol), fižol, grozdje, čaj, kava,…)
* uporabe nekaterih zdravil (odvajala, antacidi, analgetiki, ki vsebujejo kofein, antibiotiki)
* prisotnosti toksinov npr. toksini kolere
* vnetja debelega črevesa (ulcerativni kolitis, regionalni enteritis (Crohnova bolezen), rak,…)
* nepopolno prebavljanje hrane (malabsorbcijski sindrom), kar je lahko posledica pomanjkanja prebavnih encimov v tankem črevesju, insuficience trebušne slinavke, nezadostne prekrvavitve debelega črevesja,…)
* pomanjkanje encima laktaze (laktaza je encim, ki v prebavilih razgradi mlečni sladkor (laktozo), ki je v mleku in mlečnih izdelkih, na glukozo in galaktozo; če encima laktaze ni, ostane laktoza nespremenjena in se ne absorbira iz prebavil in povzroča drisko)

Nevarnosti dolgotrajne driske
Dolgotrajna driska lahko povzroči dehidracijo in izgubo elektrolitov. Posledica so lahko padec krvnega tlaka, omedlavica in omotica, slabost, motnje srčnega ritma. Z blatom se pa ne izgubljata samo voda in elektroliti, ampak tudi bikarbonat. Zaradi pomanjkanja bikarbonata se poruši pH krvi in nastopi metabolna acidoza. Pri blagi metabolni acidozi običajno nastopi slabost, bruhanje in utrujenost. Dihanje je globoko in hitro (tahipneja). Če se acidoza poglobi, nastopi šibkost, zaspanost, zmedenost in huda slabost. Pri hudi acidozi se zmanjša krvni tlak, sledijo šok, koma in smrt.

Kako si lahko pomagamo sami ?
Zaradi tega je zelo pomembno, da hitro ukrepamo, še posebej pri otrocih, starostnikih in srčnih bolnikih. Galenski laboratorij Maribor v ta namen pripravlja enokomponentni čaj Borovnice (posušene) in večkomponentni Čaj proti driski, ki vsebuje koreniko srčne moči, liste poprove mete, cvetove prave kamilice in zeli navadnega repika. Tako plodovi borovnice kot korenika srčne moči kot zel navadnega repika vsebujejo čreslovine, ki pomagajo zaustaviti drisko, zmanjšujejo patološko sekrecijo in preprečujejo absorbcijo toksičnih snovi. Eterična olja kamilice in poprove mete blažijo krče prebavil in preprečujejo napenjanje.

Pri driski in pri vseh drugih stanjih, kjer pride do izgube tekočin in elektrolitov, je potrebno izgubljeno nadomestiti. Za nadomeščanje vode, elektrolitov in glukoze svetujemo uporabo praška za pripravo peroralne raztopine Rehidrol. Da bo pripravljena raztopina prijetnejšega okusa, jo pripravite s sokom ali katero drugo negazirano brezalkoholno pijačo.

Priporočamo tudi uporabo Linex kapsul ali Prolife kapsul, Prolife žvečljivih tablet ali Prolife suspenzije. Kapsule Linex vsebujejo mlečnokislinske liofilizirane bakterije, ki uravnavajo fiziološko ravnotežje črevesne flore. V človeškem črevesju prebivajo različne bakterije. Prevladujejo organizmu koristne bakterije (npr. mlečnokislinske), nekatere pa so škodljive. Vse skupaj imenujemo črevesna flora. Ta vzdržuje kislinsko-bazno ravnovesje, potrebno za normalno delovanje prebavnih encimov. Če mlečnokislinskih bakterij primanjkuje, se pojavijo različne prebavne težave:

* driska,
* napenjanje in
* druge prebavne motnje, ki nastanejo zaradi bakterijskih in virusnih okužb prebavil dojenčkov, otrok in odraslih ter zaradi zdravljenja z nekaterimi antibiotiki.

Prolife kapsule, Prolife žvečljive tablete in Prolife suspenzija so naravni regulator črevesne flore, ki pomagajo pri ohranjanju in vzpostavitvi ravnovesja normalne črevesne flore. Vsebuje laktobacile, glukooligosaharid in vitamine B kompleksa.

Na tvojem mestu bi šla k zdravniku.

Ker je danas delovni dan, pokliči svojo zdravnico in se pogovori, to te bo najbolj pomirilo….

pa seveda pij veliko tekočine, kot so ti že prej povedali

uf..jaz bi bila že po enem dnevu na urgenci….drugače pa meni pomaga sikapur gel za črevesje in želodec, ki mi ga je enkrat svetovala ena od monovk…in ga popijem po kosilu in me ne zvije…odkar ne jem praženega krompirja in goveje juhe…oz. vse kar je od krave + jajc…se imata moj želodček in črevo veliko bolje…sikapur je pa še vedno zakon…

Hvala vsem za odgovore.

danes moj zdravnik dela popoldan, ne vem, če se ne bom šla kar pokazat. par dni nazaj sem se “zdravila” s coca-colo; danes sem si kupila linex, zdaj si kuham indijski čaj. v trebuhu pa še vedno žurka. tako se mi preliva in zavija, da je joj…

Za tole zadnje sicer ne vem, ampak če te zvije po kosilu, si po moje alergična na nekaj. Malo opazuj, po kateri hrani se ti to dogaja.

Na urgenco greš če imaš en dan drisko?
Saj ni čudno, da je na urgenci vedno gužva. Če je takih kot si ti več…

Na urgenco greš če imaš en dan drisko?
Saj ni čudno, da je na urgenci vedno gužva. Če je takih kot si ti več…[/quote]

ja ker v enem dnevu popolnoma dehidriram…ponavadi je pri meni zraven še bruhanje…tko, da dohtarji zmeri pragvijo, da pridem še prepozno, ker se mi stanje ne izboljša in ne ustavi dokler ne dobim infuzije…ne pomagajo niti tableti proti slabosti, pomaga šele ko dobim v žilo…in imam že naročeno, naj pridem takoj ko v eni uri bruham več kot petkrat sploh pa če je še driska zraven…pač imam hude probleme z želodcem…vrjem pa, da je zarad mmnogih drugih gužva, ne zarad mene…ker tudi, če grem do osebnega zdravnika me pošlje na urgenco ali pa infekcijsko in točno vejo kaj morjo nardit…tko, da…

jaz ponavadi prve tri dni bruham,driskam cel teden.pijem veliko čaja,jem bolj malo.k zdravniku ne grem nikoli,ker je vedno virozno.odležim tisti teden in je.

Probleme s prebavo ima že par let, torej bi bil verjetno res čas, da obišče zdravnika. Moja teta je tudi imela pogoste driske, pa so ji zdravniki rekli, da od stresa, živcev, … no, pa je imela raka in zaradi njega tudi umrla, ker so ji ga prepozno odkrili.
Nočem strašiti, ampak tudi to se dogaja, žal.

No, prav je, da se vzroki raziščejo, strašit pa ni treba. Jaz imam tudi pogoste driske, ampak je bila kolonoskopija BP. Vzrok je v prehrani.

New Report

Close