Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje dvojni vid zaradi ščitnice?

dvojni vid zaradi ščitnice?

Pozdravljeni!
Pred tremi meseci se mi je pojavil dvojni vid,vendar do danes še niso odkrili vzroka za to.
Bila pri očesnem,očala nosim že 20 let,dioptrija se mi je zelo poslabšala v zadnjih mesecih.Imam nova stekla,vendar dvojni vid še vedno ostaja.CT glave b.p.,MRI glave b.p.(razširjen vidni živec in pretežno prazna mesta v Sella turcika).VEP še dokaj normalen.
Krvne preiskave b.p.
S-TSH:2,87 To je v mejah normale!
Imam pa še naročen pregled za kardiologa zaradi eventuelne arterijske hipertenzije.
Ponoči ne morem spati,čez dan pa zelo utrujena.Ponoči hodim non stop na vodo,prebava ni urejena.
Do 22 leta sem tehtala 41 kg,potem sem se v zelo kratkem času zredila za 20 kg.Zdaj pri 32-ih tehtam 75 kg pri normalni prehrani.Med nosečnostjo sem dobila tudi sladkorno bolezen,ki je zdaj nimam.Sladkor je normalen.
Bi bilo potrebno še narediti ultrazvok ščitnice,ali je nesmiselno,če je TSH normalen?
Hvala za kakršen koli odgovor!

Spoštovani!

Glede na to, da so bile opravljene preiskave: CT in MRI glave, ter VEP v okviru normale, oziroma b.p., pri vas skoraj zagotovo ne gre za endokrino oftalmopatijo. Vzrok za dvojni vid je iskati drugje. Endokrina oftalmopatija (EO) je bolezen, ki zelo pogosto spremlja bazedovko (avtoimunsko hipertirozo). Gre za vnetne spremembe na zunanjih očesnih mišicah in tkivu za zrkli. Posledica je izbuljenost oči (eksoftalmus), otekline vek in periorbitalnega tkiva, lahko se pojavi dvojni vid,pogoste so bolečine za zrkli, solzenje, bleščanje, pordelost veznic, v zelo hudih primerih tudi poslabšanje ali celo izguba vida. Pri EO pogosto spremembe odkrijemo že s kliničnim pregledom. Na CT in MRI so zadebeljene in spremenjene zunanje očesne mišice, viden je eksoftalmus, zadebeli se maščevje in tkivo za zrkli, pogosto je spremenjen tudi VEP.
Glede na to, da je TSH povsem normalen gre za evtirozo (normalno delovanje ščitnice). UZ preiskava nam nudi informacije glede velikosti in zgradbe ščitnice. Menim, da v vašem primeru UZ ščitnice ne bo bistveno pripomogel k opredelitvi stanja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close