Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek tisti ki imate dedka mraza

tisti ki imate dedka mraza

Živjo!

mi imamo pač dedka mraza, ki prinese darila za novo leto, silvestrovo, pod jelko. Ko je mali šel zvečer spat, sva pač z možem dala darila pod smreko in zjutraj smo se z otrokom vsi razveselili. Zdaj je pa mali star 7 let in pojma nimam kako zadevo speljat. Zanima me pa, kako pričakate novo leto doma, predvsem kdaj,ob kateri uri gredo otroci(koliko stari) spat ali kar bedijo z vami čez polnoč…??? in kako potem s temi darili naredit. HVALA IN LEP DAN

Mi gremo na dan X običajno na sprehod, nekdo se skrivaj vrne in vse uredi ali pa prosimo dedka in babico, vedno je bilo super presenečenje:)
LP B

Pri nas že dopoldne damo pod smrekco, da je pol veselje cel dan, zdržimo čez polnoč in gremo skupaj spat. Aha, gremo pa k starim staršem na kavico dopoldne, zadnji starš pa na hitro da pod smrekco darilca. Ko pridemo nazaj pa ….presenečenje.

lp

Uh.. kakšni lepi spomini. Ni bilo lepšega, kot najti darilo pod smrekico, še posebno zato, ker smo živeli v revščini 🙂

DM je pase. Se ni prijel. Zelo, zelo redki so, ki še dajejo za DM.

Vedno je bil Miklavž…

Govori zase. Pri nas in pri naših znancih nosi Dedek Mraz, za Miklavža pa se ne podarja nič.

Govori zase. Pri nas tudi nosi Miklavž in dedek Mrak je res mimo.

Večina mojih sodelavcev, znancev in prijateljev pozna Miklavža in darila za Božič.

Samo za najbolj zadrgnjene in zategnjene je še ostal dedek Mraz. Pa brez zamere. Naj ti kaj lepega prinese.

Tudi pri nas je od nekdaj samo dedek Mraz.

Nosi pa ponoči. Tako da, potem, ko gredo otroci spat (najsi bo to ob 22.h ali ob 14.h) starši nastavimo pod smrekico in zjutraj jih darilo čaka tam.

Kaj ima veze tukaj zadrgnjenost in zategnjenost? Ko sem bila majhna, je nosil Dedek Mraz in to tradicijo sem ohranila še naprej. Vsak po svoje, a?

S tvojim nesramnim načinom si ne zaslužiš, da bi sploh kaj dobila za darilo – ne od Miklavža ne od nobenega.

Meni je že prinesel Miklavž, ker sem bila pridna. Če boš pa ti nagajala, ti bo pa dedek Mrak prinesel en velik NIČ.

Tebi bo Miklavž naslednje leto prinesel STRPNOST. Ker jo nujno rabiš. In razumevanje drugače mislečih.

PRI NAS NOSI MIKLAVŽ SAMO TISTIM, KI HODIJO V CERKEV.
DEDEK MRAZ PA PRIDNIM OTROKOM.

ZATO…PRI NOSI SAMO DEDEK MRAZ.

PRI NAS NOSI MIKLAVŽ SAMO TISTIM, KI HODIJO V CERKEV.
DEDEK MRAZ PA PRIDNIM OTROKOM.

ZATO…PRI NOSI SAMO DEDEK MRAZ.[/quote]

:))))))))))))))))))
Si me pa nasmejala s tem postom.

V mojem otrpštvu in otroštvu verjetno vseh nas je hodil samo dedek Mraz,na deželi Miklavž.Veš ti “lj.grad” dedek Mraz ne nosi samo zadrgnjenim in zategnjenim.Od nekdaj obiskuje šole,vrtce dedek Mraz.In vse pesmice so o dedku Mrazu ne pa o cocacolini maskoti.Kaj misliš kako je nastal božiček?Po zimi ni šla coca cola tako v prodajo in so si izmislili božička,da je pritegnil kupce k nakupu.

No, pri nas doma smo tudi pase…. ker nosi Dedek Mraz. Da je “katastrofa” še večja: tudi v službi je ravno to soboto, tako kot vsako leto – naše otroke obdaroval – kdo drug kot Dedek Mraz!!!

Pri nas sta vedno nosila Miklavž in dedek Mraz. 30 let nazaj moji niso čuli za Božička. In neverjetno- tradicija se ohranja- pri nas je v vrtcu in v obeh podjetjih, kjer z možem delava, Dedek Mraz. In bo tako ostalo. Za Miklavža kako sadje, za Dedka nekaj kar si otroci res želijo.
Ima pa vsak pravico do lastnega mnenja. Čeprav pri nas nismo verni, praznujemo Božič kot družinski praznik. In nam je važno samo to, da smo skupaj in se imamo lepo.

Tudi pri nas v vrtcu in v službi otroke obišče samo dedek Mraz. Božiček ne hodi naokoli:-) Pa Miklavž tudi ne.

Madona no.

Saj gre za otroke. Še muslimani ki jih poznam imajo smrekico in otrok dobi darilo za dedka Mraza. Da o pravoslavcih ne govorim.

Mislim da je dedek Mraz dobra neutralna izbira, ki verko ne izstopa. Saj vera je največja povzročiteljica vojn, nasilja in netolerance do drugače mislečih.

(pa še lepše je oblečen, če smo že ženske)

Pri nas nosita Miklavž in Dedek Mraz. Miklavž sladkarije in kakšno malenkost, Dedek Mraz “ta velika” darila. Ampak jih prinese za Božič, ker smo takrat zbrani vsi skupaj :)) Imamo Božič za družinski praznik, za Silvestrovo pa potem vsak na svoj konec.
Božiček pa ni nikoli nosil in pač tudi ne bo.

Punce! Ko sem prebrala post od lj. grad, sem se že ustrašila, da sem jaz 100 let za luno. Od kar se spomnim, več kot 30 let, je nosil vedno Dedek Mraz. Dedek Mraz je ruskega izvora in smo ga Slovenci vzeli za našega. Tudi meni je še vedno pri srcu, ko mož in jaz “igrava” njegovo vlogo za otroke :))

Nekaj zanimivosti o Dedku Mrazu:

Dedek Mraz je mitološki dobrotnik, ki obdaruje (pridne) otroke v noči s 31. decembra na 1. januar.

Dedek Mraz je prišel k nam v času komunizma, ko sta bila prepovedana (ali vsaj nezaželena) tradicionalni krščanski sveti Miklavž in ameriški Božiček. Dedek Mraz temelji na ruskih legendah. V ruščini se imenuje Дед Мороз (Ded Moroz) in je poročen s Starko Zimo, ki se po rusko imenuje Зима-старуха (Zima-staruha). V letu 1999 so v ruskem mestu Veliki Ustjug (Великий Устюг) začeli tržiti turistični projekt »Domovina Dedka Mraza«, vendar to ni edino mesto, ki se poteguje za ta naziv.

Ko so ga “pripeljali” iz Rusije tudi v Slovenijo, se je tu počutil odlično. Nastanil se je pod Triglavom, slikar Maksim Gaspari pa ga je oblekel čisto po slovensko.

Celo v Rusiji se v zadnjem času tradicija Dedka Mraza meša z ameriško tradicijo Božička, zato naštejmo glavne lastnosti, po katerih se Dedek Mraz loči od Božička in svetega Miklavža:

Domovanje: pod Triglavom.
Datum: Otroke obdaruje pred novim letom ali (predvsem doma) na novoletno jutro.
Oblačila: Oblečen je v ovčji krznen plašč s slovenskimi vzorci, v roki ima sprehajalno palico, na glavi ima polhovko
Spremstvo: Ponavadi nima spremljevalcev, lahko pa ga spremljajo palčki.
Prevoz: Pripelje se s sanmi (s konjsko vprego).
V Sloveniji dedek Mraz domuje pod Triglavom (na Pohorju – Štajerska). Plašč je opremljen z Gasparijevo ornamentaliko, na glavi ima polhovko. Obiski dedka Mraza so se ves čas tranzicije obdržali na Primorskem in Krasu. Dedek Mraz ima vse otroke zelo rad in ne dela nikaršnih razlik med njimi. Vsi tako dobijo enaka darilca. Še največrat jim za darilo prinese kako kratkočasno otroško predstavo-pravljico. O dedku Mrazu obstaja veliko različnih pesmic, še najbolj znana je Siva kučma, bela brada …(Janez Bitenc).

da se vrnemo k temi:

na silvestrovo proti večeru začne pri nas doma nekaj rožljati, morda luči naenkrat malo utripajo, morda ata in mama “nekaj zaslišita” in se družina umakne v spalnico. v stanovanju je tema. nato nekaj časa ruži in se trese, nekdo hodi po stopnicah, nekje škripajo vrata … potem nastopi tišina. ko se družina v temi, oborožena z batrerijskimi svetilkami vrne v dnevno sobo, so vsa okna odprta, v sobi je tema ko v rogu in mraz, morda je na tleh kakšna majhna lužica ali pa, če ga je kaj na voljo, leži na okenski polici malo snega in – pod jelko so DARILA, ki jih je tam pustil skrivnostni dedek mraz.
otroka (4 in 8) sta do zdaj finto še vedno “kupila”, a je že lani starejša izrazila pomislek, kako to, da atija vedno, ko čakamo v spalnici, pritisne lulat in mora nujno za nekaj časa oditi. mogoče bomo morali letos nasrati omo, da odigra vlogo dedka mraza.
sicer pa, kako bo letos, še ne vemo. sumim, da se starejša iz pragmatizma in “darilželjnosti” samo dela, da še verjame v vse skupaj.
je pa celoten cirkus vsaj tako velik hec kot za otroke tudi za nas odrasle.

Pri nas tudi prihaja Dedek Mraz, in sicer ga tradicionalno kar pokličemo z balkona, pozno popoldne, ko je že tema, pa hkrati še dovolj časa, da se otroci v miru poigrajo z darili. Se deremo, da nas sliši ves kraj. In potem seveda nekaj zaropota in zaškreblja, mi gremo pogledat – in v dnevni sobi so pod jelko darila … ja, seveda pa gre dedi prej prižgat lučke, da bo Dedek Mraz kaj videl …

Kako lepo! Mogoče mogoče si bom izposodila tvojo idejo. Je res luštna :))

A ni to malo srhljivo?
Mene so v mladosti s hudičem in Miklavžem tako prestrašili, da mi še danes grejo mravljinci po hrbtu, ko kaj takega berem.

Se otroci nič neustrašijo?

SIVA KUČMA,BELA BRADA,
TOPEL KOŽUH,ZVRHAN KOŠ.
JOJ,ŽE PRIŠEL JE MED NAS
STARI DOBRI DEDEK MRAZ.
RDEČE ŽOGE,KNJIGE,ZVEZKE,
PUNČKE,SANKE IN ŠE KAJ.
JOJ,ŽE PRIŠEL JE MED NAS
STARI DOBRI DEDEK MRAZ.

RINGA RINGA RAJA,
DEDEK MRAZ PRIHAJA,
PRINESEL BO BONBONČKE
IN PISANE BALONČKE.
MAMICI COPATE ATIJU KRAVATO
OTROKOM PA SANI ZA DOLGE ZIMSKE DNI.

(tI LJ.GRAD NAPIŠI ENO PESMICO,KI JO POJEJO OTROCI O BOŽIČKU!?,HALLO)

New Report

Close