Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Kaj bi si o epiziotomiji želele izvedeti v šoli za starše

Kaj bi si o epiziotomiji želele izvedeti v šoli za starše

Pozdravljene!

Zanima me katere informacije o epiziotomiji, ki so vam jih dali v šoli za starše, so vam prišle prav, katere ste pogrešale, katere pa raje ne bi izvedele 🙂

Polona M.

Predvsem to, da se babice zavedajo, da morajo porodnico o tem posegu prej vprašati za dovoljenje. Ne pa kot sem brala na enem forumu, da jim je babica rekla nekaj takega kot “jaz nikoli ne povem, da bom prerezala presredek, vi bi se samo ustrašle…” Takšen odnos je povsem nedopusten.

da bi me vprašala?
ne,hvala bogu da me ni vprašala.babica sama ve kaj je potrebno in kaj ne,če ne zaupaš babicam,potem pa tudi ne vem kaj naj rečem.
Dokler ženska babici sploh odgovori te otrok lahko že tako raztrga da je joj.

prav je da babica ne pove kdaj bo prerezala.Drugič so mi povedale in me je tako bolelo in sem vedno gledala kdaj me bo,če mi ne bi povedala bi bilo boljše in bi bila brez strahu

nova
Uredništvo priporoča

Draga wq,

hvala za vaše stališče.

V resnici bi bilo najbolj super, če bi se med babico in porodnico vzpostavilo zaupanje, in v idealnih okoliščinah bi se to zgodilo že v nosečnosti, ker se med porodom ženska posveča porodu in jo lahko preveč govorjenja in spodbude k odločanju celo moti pri tem.

Za zdravstvene ustanove velja obveznost upoštevanja Zakona o pacientovih pravicah, kjer piše, da vas morajo pred vsakim posegom obvestiti, če delajo drugače, tvegajo tožbe.

Seveda pa vi lahko takoj (na primer, ko pridete v sprejemno ambulanto) poveste, da ne želite takega načina. Po moje bi bilo najbolje, če bi tako odločitev zapisali v dokumentacijo, vi bi se pa podpisali, tako da se bi vsi zdravstveni strokovnjaki z vami vred dobro počutili, ker bi vašo željo upoštevali.
Meni bi se zdelo zelo prav, da se o tem, kaj posamezna ženska hoče, spregovori že zelo kmalu, da potem sredi aktivnega poroda vse poteka njej v prid in spodbudo.

Za podatke o tem, kdaj je prerez presredka smiselen in kdaj ne, kakšni so priporočljivi odstotki in dobre prakse, pa morebitne interesentke usmerjam na naše pogovore, med drugim tudi na naslov Kdaj je prerez presredka vrsta spolnega pohabljanja.

Lep pozdrav,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Pozdravljene!

Jaz osebno bi absolutno želela, da me osebje vpraša za dovoljenje za vsak najmanjši poseg, vključno z epiziotomijo. Glede na slovensko porodno prakso žal babici, ki je ne poznam, res ne bi najbolj zaupala in bi se bala njene morebitne rutine.
Zato je dobra komunikacija resnično nujna in mislim, da večji delež odgovornosti zanjo leži na osebju v porodnišnici.
Jaz bi v šoli za starše želela o epiziotomiji izvedeti VSE, predvsem tiste negativne plati in nasvete kako se ji sploh izognit.
Nehote se mi v zvezi s to temo v glavi ponavlja Wagnerjev stavek z njegovega obiska, da so porodničarji zelo visoko izobraženi ljudje in da so tudi kirurgi, zato pač radi režejo in šivajo. Ampak to je že druga tema (in problem), ki smo jo obrale že do kosti.

jaz bi pa želela seznam vseh porodnišnic in % epiziotomije pri vsaki. Še bolj všeč bi mi bilo, če bi dobila v porodnišnici, ki bi si jo izbrala seznam vseh babic in % epiziotomij, ki jih naredi.

sicer pa žal v šoli za starše nisem izvedela glede epiziotomije nič pametnega. povedali so nam npr, da pri čepenju babica ne more čuvati presredka (čeprav ga lahko – sem bila deležna tega sama!; in čeprav ni takšne potrebe po varovanju kot pri rojevanju leže). predavateljica je celo videla 1 (en!) film poroda v čepe – otrok je imel po njeni oceni 2,5 kg in po njenem trdnem prepričanju, tak način za rojevanje večjih otrok (večjih od teh 2,5 kg) ni primeren, ravno zaradi velike možnosti raztrganja.

aja, jaz bi si želela, da se podeli koncesijo za starševske šole tudi drugim izvajalcem, npr. mamazofa.org je vsekakor ena…

Pozdravljene!

Nekaj časa me ni bilo tule. Vidim, da sem mogoče nerodno zastavila vprašanje. Zanimalo me je, ali bi si želele izvedeti:
– kaj epiziotomija je
– metode, ki pomagajo epiziotomijo preprečiti
– kako olajšati celjenje epiziotomije

ali tudi bolj strokovne stvari, kot na primer:
– vrste epiziotomije
– kako se izvede
– kako se rana oskrbi

Sama na primer študentom povedati vse oz. čim več. Ne vem pa ali bi bilo za vas slednje sploh zanimivo/koristno…

Polona M.

Pred tremi leti, ko sem bila prvič noseča so v materinski šoli povedali par stavkov na to temo. Med drugim, da naj bi bila babica prisotna ves čas pri porodu in čuvala presredek. Pa vendar pri meni ni bilo tako. Pravzaprav (žalostno) sem šele v tej moji drugi nosečnosti, ko imam popolni dostop tudi do interneta ugotovila, da so pri meni napravili veliko napak. Babica je bila na spregled le občasno (verjetno zato, ker sem rodila ponoči in je pred mano – kako uro, potekal še en porod), ko sem bila obrnjena na desni bok so se začele neznosne bolečine in je mož, ki je bil prisoten pri porodu poklical osebje naj pridejo pogledat ker se nekaj dogaja in ko je prišla sestra je rekla “o saj glavica se pa že vidi, no zdaj bomo pa začeli”. No skratka hočem povedati, da je babica prišla šele takrat, ko se je glavica že lepo videla, jaz pa sem bila pošteno strgana. Toliko o metodah kako epiziotomijo preprečiti!!!!Upam in si srčno želim, da bo pri tem porodu drugače in da se je osebje v tem času kaj spremenilo, ker si res ne želim še enkrat podoživljati istih muk in bolečin, ki so trajale kar kake tri do štiri tedne…..

Toliko o moji izkušnji.
Pa lep pozdrav.

Draga Leam,

žal mi je, da vaše porodna pomoč pri prvem porodu ni bila taka, kot bi morala biti. Ne, babice niso ves čas ob vas, ko rojevate v porodnišnici. Večina žensk je v tistem delu poroda, ki mu rečemo prva porodna doba, ko se maternični vrat odpira, da bi se otročiček lahko nato spustil skozi porodni kanal, vsaj nekaj časa samih (oziroma s svojim spremljevalcem in spremljevalko), babica pa pride preverit stanje nje in otročička, sede poleg, pomaga pri položajih, podpira itd. Torej, če imajo čas, so babice občasno navzoče nekaj časa, redko pa so poleg celoten porod. V drugi porodni dobi, torej ob iztisu otroka, pa so praviloma babice polog, ponavadi ne le ena, ampak dve. Ves čas poroda je nekje na oddelku tudi ginekolog porodničar oziroma ginekologinja porodničarka, ki jo ponavadi srečate nekajkrat med porodom, včasih pa tudi to ne, je pa zadolžen/-a za nekatere posege, posreduje pri predvidevanjih, da se pojavljajo zapleti. Skratka, v naših porodnišnicah ne morete pričakovati, da bo ena babica ves čas navzoča od vašega prihoda v bolnišnico do takrat, ko se otročiček rodi – včasih bi bila bolj aktivna, drugič manj, a posvečala bi se le eni ženski in njenemu porodnemu procesu, partnerju oz. bližnjim osebam. Čeprav bi bilo to za žensko in otročička zelo dobrodošlo, kar potrjujejo tudi znanstveni podatki, zaenkrat tega v naših porodnišnicah zaradi različnih razlogov ne zagotavljajo.

Če ste noseči ali če razmišljate, da bi še enkrat postali mama, vam morda lahko pomagamo z informacijami in podporo oz. pripravo na porod.
Seveda se razmere in znanje strokovnjakov spreminjajo, prav tako se spreminjajo prakse, ne verjamem pa, da lahko vse prepustimo srečnemu naključju in upanju, da osebje takrat, ko pridemo na porod, ne bo preobremenjeno.

Lep dan vam želim

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Na neki spletni strani sm brala o masaži presredka in sem zdaj zmesena. Do zdaj sem namreč mislila, da je presredek zgolj tista nežna kožica na spodnji strani vhoda v nožnico, v opistu masaže le-tega pa piše, da ga zatipaš kake 3 cm v notranjosti nožnice. Kaj se torej prereže ob porodu-samo kožica ali tuti v notranjost?

New Report

Close