Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija plenični izpuščaj ali glivice?

plenični izpuščaj ali glivice?

Pozdravljeni!
Ali mi lahko svetujete, s čim mazati ritko in ali gre v tem primeru za plenični izpuščaj ali glivice (slika v priponki)? Sprva je bilo rdeče samo med ritnicama, sedaj je vse posuto z rdečimi pikicami. Ob vsakem previjanju umijem z mlačno vodo, robčkov ne uporabljam. Kaj bi to bilo?Naj povem še to, da je ob prvem posveti pri P imel eno samo rdečo pikico in smo dobili mazilo za ritko daktarin, po dvodnevnem mazanju je imel čisto vneto rdečo ritko, pikica je izginila, zato sem z mazanjem prenehala, saj je še bolj razdražilo kožo.Od tega je že dva meseca in do zdaj ni bilo nobenih problemov.
Hvala in LP!

Možno je, da gre za glivični izpuščaj. Poskusite mazati s Canestenom 3-4x dnevno, vmes pa s cinkovo pasto, oboje dobrite v lekarni tudi brez recepta.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala za odgovor!
LP

nova
Uredništvo priporoča

Pa še to poglejte, če so v ustih bele obloge. Kajti kar gre skozi ritko ven, ima lahko izvor v ustih in glivice so pogoste v ustih in nato po ritki.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

V ustih nima oblog, pač pa ima bele dlesni (?), zadaj, spodaj in zgoraj, niso pa obloge.To je tudi znak glivic, ali je kaj drugega?

Pri glivicah so običajno bele obloge na ličkih, jeziku. Manj verjetno, da so bele dlesni glivične obloge.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Tudi moj 7 mesečni sin je pred tednom dni dobil hude izpuščaje v predelu plenic. Ker se po uporabi praške paste, bepantena, ognjičevega mazila… stvar ni izboljšala, sem klicala v ZD, kjer so mi rekli, naj ga mažem s Canastenom. Zdaj ga že 3 dni mažem dvakrat do trikrat dnevno s Canastenom, pa se izpuščaj ni nič izboljšal. V ustih ni imel nikoli belih pikic ali drugih znakov glivičnega vnetja.

V istem času je preboleval virozo (gnojno vnete oči, visoka vročina, poln nos gnoja, povečano odvajanje blata, na čase driska, brez apetita, ..), vendar je zdaj že zdrav, pa tudi driske več nima. Koža na ritki pa je še vedno močno vneta in ob previjanju včasih celo joče, ko ga umivam (voda in vata).

Približno ob istem času (kak dan prej) pa smo začeli tudi z uvajanjem glutena in sicer zvečer sem mu namesto brezglutenske začela pripravljati mlečno žitno kašico Milupa od 6. mesecev dalje, ki vsebuje gluten. Ali je možno, da je ritka vneta zaradi glutena v prehrani? Poleg kašice sem mu dvakrat dala še črno žemljico, da jo je počasi sesal v ustih. Kaj pomeni alergija na gluten pri takem malčku? Ali je to zadeva, ki jo otroci prerastejo, ali jih spremlja vse življenje? Kaj je celiakija?
Sin do sedaj ni imel nobenih alergičnih reakcij na hrano, do 6,5 meseca je bil dojen, od 5. meseca smo postopno uvedli sadje in zelenjavo. Tudi krčev ni imel nikoli in od drugega meseca starosti spi celo noč, brez prebujanja. Na sistematskem pregledu pri 6. mesecih je bil dolg 71 cm in je tehtal 6930g. (pri porodu: 54cm, 3630g)

Zdaj bomo najprej izključili iz prehrane gluten, da vidim, ali je bil to vzrok, vseeno pa vas prosim, da mi pojasnite zgornja vprašanja. Zavedam se, da nisem bila kratka, toda nekih konkretnih odgovorov žal nisem našla preko brskalnika.

Hvala in lepe praznike

Gluten z vneto ritko nima zveze.
Po driski pa je ritka lahko tako zelo vneta. Poskusite umivati z oljem (olivnim), mazati s cinkovo pasto, če pa ne bo bolje, boste morali na pregled.
Odsvetujem eksperimentiranje s hrano in opustitev glutena, kajti v primeru, da gre za celiakijo, boste popolnoma zmedli izvide.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
Težave z vneto ritko so praktično čez dan izginile, tako da glivice res niso bile, mogoče kaka oblika alergije? No, s tem nimamo več težav, sem pa želela vprašati glede na zgornje vpr. o testiranju (gluten), pa me zanima, ker mi tudi že lep čas čakamo na testiranje za alergije in bomo na vrsti šele nekje konec januarja ali v februarju. Namreč sama sem že 3 mesece zaradi potencialnih alergij otroka (oba z očkom sva alergika – pršice…), na strogi dieti brez KML, jajc, in vse ostale potencialne alergogene hrane (paradižnik, ribe, oreščki, salame, konzerve…)skratka, pediatrinja mi je svetovala da zdržim s takšno dieto do konca dojenja, četudi testi ne bi ničesar pokazali. Ali potem moja stroga dieta lahko kaj vpliva na testiranje, ali tudi to potem lahko zmede izvide in kaj svetujete, naj se vendarle res držim diete vse do konca dojenja. O tem sem vas že spraševala in sem hvaležna za odg., vendar vse težje prenašam tak način prehranjevanja in mislim da sem pokurila še zadnji gram maščobe v svojem telesu, tako da me kar malo skrbi, kako je s tem hujšanjem in sploh če bo še toliko časa trajalo…

Med obema boleznima (alergija/celiakija) je velika razlika in je zato tudi nasvet različen. Pri celiakiji lahko protitelesa, ki so sicer povečana (IgA in IgG) pri dieti popolnoma izginejo in potem ni kaj dokazovati, pri alergiji pa do tega ne pride, vsaj v kratkem času ne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

pozdravljeni!

tudi jaz imam vprašanje v zvezi z izpuščaji ob zadnjični odprtini.
Imam 5 tednov staro deklico. Do zdaj je bila koža na ritki lepa, brez izpuščajev ali rdečine. Nekaj dni nazaj pa so se ob zadnjični odprtini pojavili rdeči izpuščaji. Ni jih prav veliko, a me skrbi, ker izgledajo “čudno”. Dvignjeni so nad nivo kože, majhni, rdeči, v centru pa imajo še bolj rdeč predel, ki izgleda kot majčkena ranica/razjedica? Mažem z bepantenom, pa ne vem če kaj pomaga.

Ali tako izgledajo glivice?
Kakšen pa je vonj blata pri glivicah?

Nekaj tednov nazaj sem ji mazala jezik z daktarinom, a ker po enem tednu ni bilo nobenih sprememb na jeziku, je patronažna rekla, da so te bele obloge od mleka in z mazanjem sem prenehala. Je možno, da so ti izpuščaji ob zadnjični odprtini kaj povezani s tem?

hvala za odgovor!

Lep večer vam želim,
Mojca

Glivice sicer ne povzročajo nobenih težav ali sprememb blata. Dojenček jih ima pogosto v ustih (obloge od mleka se dajo odstraniti, očistiti, obloge glivic pa ne, celo zakrvavijo). In če so v ustih, običajno pridejo po naravni poti do ritke. Mažemo s Canesten kremo 3-4x dnevno vsaj 1 teden (isto velja za Daktarin oralni gel, če mažemo premalokrat na dan in premalo časa, jih ne izdravimo oz. se ponavljajo), vmes pa npr. s cinkovo pasto.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

že nekajkrat ste mi pomagali z nasvetom in ker v odgovorih ne najdem podobnega primera, se spet obračam na vas.

Pri 19 mesečnem sinčku smo pred cca 14 dnevi na ritnici opazili okrogel izpuščaj velikost 1 x 1 cm, in sicer koža na tem mestu ni bila rdeča, temveč skupek malih izbočenih pikic kožne barve, nekatere so imele belo pikico na sredini. Na otip je bilo hrapavo, brez srbenja. Koža je na mestu izpuščaja pordela le pri kopanju, ko je bila dlje časa izpostavljena topli vodi. En teden smo mazali z Bepanthenom in ni bilo nič bolje, jemal je celo Fenistil zaradi enih drugih izpuščajev, domnevno po preboleli virozi, saj so bili čisto drugačnega tipa kot ti na ritki in so po jemanju izginili. Torej, Fenistil na ritki ni pomagal. Pred cca 1 tednom pa se je ta hrapav izpuščaj drobnih pikic (mozoljčkov) naredil še na drugi ritnici, ter na vrhu ritke takoj pod trtico. Sedaj že 5 dni mažemo s Canestenom in ni nič bolje…

Ali naj poskusimo še z Lamisilom in cinkovim oljem (čeprav nima rdeče in vneto kot npr na fotki od pikoline 66)? Po opisu sodeč, bi to lahko bile glivice? Bom popoldne poslikala, pa pripnem, če vam bo lažje. Sicer naj povem, da je imel do sedaj 2 x izpuščaje po prebloeli virozi oz enkrat verjetno od AB (sem vam tudi takrat pisala), vendar so bili ti izpuščaji čisto drugačni po barvi in obliki. V ustih trenutno nima nobenih oblog. Sicer imamo naslednji teden sistematski, ampak če bi uspeli vsaj preprečiti širjenje, bi bila že zelo vesela.

Hvala tudi tokrat za nasvet in lep sončen dan

Malo verjetno je, da so to glivice, če ni nič rdeče. Po moje bi se pozdravilo s kortikosteroidnim mazilom. Ne morem pa napisati, za kaj gre.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
Tudi jaz imam težavo s prepoznavanjem glivic in to se vleče že precej časa. Moj sin je star 10 mesecev, še dojim in še zdaj, čeprav je tudi ostalo hrano, se doji še večkrat na dan (bolje rečeno zelo velikokrat po malo).
Že ob prihodu iz porodnišnice domov (7 dni po rojstvu – imela sem SC) je imel precej bel jeziček in ker se je velikokrat dojil je patronažna do kakega mesca in pol govorila, da je to od mleka. Pri 2 mesecih pa sva dobila kremo daktarin, ker je imel res zelooo bel jezik, ampak samo jezik, nič drugih oblog kjerkoli drugje, nič rdeče ritke. Mazala sem mu 4 tedne jeziček, a roko na srce jeziček je bil po vsakem ”zizanju” še vedno bel, resda ni bil tako obložen, a menda je bil potem ok.
Po tistem (torej od 3. meseca naprej) vsak teden vsaj enkrat analiziram in ugotavljam, brskam po spletu, ali so glivice, ali le bel jezik (obloge na sprednjem delu brez problema odstranim s sterilno gazico in fiziološko raztopino, bolj zadaj pa so obloge debelejše in je jezik bolj bel, ker jih s prstom in gazico ne morem odstraniti, ker gre sinu na bruhanje).
2 meseca nazaj je prebolel virozo in takrat se mu je v ustih naredila afta in bila sva spet pri zdravnici in spet sva dobila daktarin in pri meni se je spet vklopil alarm – glivice…
Odkar sin je tudi težje prebavlijivo hrano in je blato bolj trdo, pa ima tudi rdečo ritko (samo tam kjer kaka), jezik pa izrazito bel bolj zadaj, spredaj pa po pitju čaja ali druge tekočine jezik sploh ni več bel.
Pri 10 mesecih sva bila na posvetovalnici – izpostavila sem problem, brez dodatnega pregleda ust (zdravnica je sicer videla, preden sm omenila glivice, usta mojega sina, ko je pogledala koliko zob ima, a se ji ni zdelo nič nenavadno) mi je svetovala, da če ima poleg belega jezička tudi rdečo ritko, naj mu dajem spet 14 dni daktarin.
Spoštovani, čeprav sem napisala razmetano in žal nimam nobene slike, upam, da boste našli kakšen nasvet zame. Ali je mogoče, da to sploh niso glivice in je jezik lahko zelo obložen tudi le zaradi prepogostega dojenja? Zanima me tudi, kako je z DAKTARINOM – ali je prepogosta uporaba škodljiva in kako se v primeru glivic razen daktarina še lahko ukrepa?
Velikokrat ste mi s hitrim, kratkim in izčrpnim odgovorom že pomagali, upam, da tudi tokrat.

Na spodnjih slikcah lahko vidite, kako izgleda ustna kandidiaza. Ne gre samo ze oblogice, pač pa za prave obloge, najpogosteje tudi na preostali ustni sluznici. Skorajda je nemogoče, da bi otrok imel samo glivične obloge na jeziku, pa se ne bi razširile tudi na drugo ustno sluznico. Afte pa zagotovo niso glivičnega izvora in je Daktarin čisto nepotreben.
Ker ni povsem gootvo in ker tolikokrat dobiva otrok Daktarin, bi bilo najbolje zanj, da se postrga oglobo in pošlje na mikrobiološko preiskavo. Potem se dobi izvid in antibiogram ter po tem se ravnamo.
Običajno ima otrok z glivicami en tak čuden zadah, kot po vlažnem prostoru.

http://forum.sanomabp.hu/forumkep/15/142034/408/12222225/2.jpg
http://www.doctorspiller.com/images/Aids/CandidiasisThrush.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_3o1enSscTkY/Se_wDf91BTI/AAAAAAAAALQ/ddxvvfSlqgs/s320/oralCandidiasisThrush_31702_lg.jpg

Seevda je možno, da ima otrok pač obloge na jeziku, ki niso glivice in ki bodo minile, ko bo otrok jedel več hrane v koščkih in hrane, ki jo je potrebno dobro mleti v ustih, kar odstranjuje obloge na jeziku.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša Vam hvala za odgovor. Slikice sem iskala, a nisem našla tako dobrih oz. sem mislila, da je to najhujša možna oblika, lahko pa so še blažje.
Res sem vesela, da sem se obrnila na Vas ter se tako izognila še eni ”nepotrebni kuri” z daktarinom.

Ja, to ni povsem zagotovo, ker le ne vidim, kakšne so spremembe v ustih. Vsekakor pa je za poskusiti brez zdravil.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

moja 11 mesecna hcerka je prejsnji teden dobila velike izpuscaje – kot piki komarja po splovilu.Sem se oglasila pri zdr,kler je dobila kremo,ki izsusuje.Rdecica pa naj bi bila posledica blata in urina,ki sta prisla v stik s kozo.
Po tednu dni mazanja se je rdecica poslabsala.Sedaj je dobila majhne rdece pikice ki so se razsirile se po stegnu.
Ali gre za glivice in s cim predlagate mazanje?

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Lahko gre za glivice, poskusite mazati 3-4x dnevno s Canestenom in s kremo, ki suši. Če v nekaj dneh ne bo izboljšanja, pojdite raje na ponovni pregled.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close