Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Posvojitev otroka in rejništvo Najprej rejništvo nato posvojitev?

Najprej rejništvo nato posvojitev?

Pozdravljene,
zanima me ali je možno ko se vzame slovenskega otroka v rejništvo možno kasneje ga tudi posvojit, oziroma da ga ne selijo iz družine v družino k različnim rejnikom?
se da v rejništvo dobit tudi otroke stare okrog 1 ali 2eh let?

hvala vsem za odgovore.

lp

Rejništvo je posebna oblika skrbi za otroka. Pomoči so potrebni otroci vseh starosti. Je možno otroka posvojiti, vendar pa ne vseh, kar lahko tudi navedete pri vlogi za rejništvo. Ali bo tega otroka možno kasneje posvojiti, pa je odvisno od več dejavnikov, prvi so tukaj starši, saj rejništvo je namenjenu temu, da se otrok enkrat vrne, če bo to kdaj mogoče, zato se tudi stiki ohranijo in se jih spodbuja. Ne gre pa to z vsemi starši in pri vseh otrocih ni mogoče delati na vrnitvi v matično družino.

Najlepša hvala za odgovor.
A mi lahko poveš kam naj se prvo obrnem za vlogo?
hvala

lp

nova
Uredništvo priporoča

Na center tvojega stalnega bivališča. Tam oddaš vlogo (je na spletni strani ministrstva), potem pa dalje po “navodilih”. Opozorila bi te le, da se ne daj odgnati samo z besedami kakšne “strokovne delavke”, sploh, če tvoje vloge ne bi hotela sprejeti. Pravico jo imaš oddati!
Vztrajaj na oddaji vloge, ker v njej gre zgolj za pridobitev dovoljenja in to traja. Če jo oddaš danes, boš povabljena na usposabljanje šele konec drugega leta. Šele nato ti bodo “ponudili” otroka, ki pa ga (vsakega) seveda ni nujno sprejeti.
In še eno opozorilo: marsikaj ti bo povedala “strokovna delavka”, toda takoj, ko ti kaj ne bo jasno, sprašuj. Sprašuj na čem slonijo njena “navodila”, na kakšni podagi, kje je to določeno..in tako dalje. In ne pozabi: CSD je javna služba – in tovrstno ravnanje smemo zahtevati od njih.
Če pa te o rejništvu zanima kaj več: http://www.moc.si . Tam nam lahko postaviš kakršnakoli vprašanja. Upam si trditi, da o slovenskem rejništvu na tem naslovu vemo največ.

ZAKAJ TRAJA TOLIKO CASA PREDEN JE USPOSABLJANJE?ALI JE V SLOVENIJI REGISTRIRANIH PREVEC REJNIKOV?

*****Tudi zate sonce sije****

Po podatkih ministrstva DA, po izkušnjah centrov pa odločno premalo…zato nameščajo v posamezne družine še četrtega, petega, šestega in sedmega otroka – v nasprotju z zakonom! Kar četrtina otrok je v družinah, ki imajo PREVEČ rejencev. Ob tem opozarjam na posvečen čas tako močno “zdelanemu” otroku.
Do usposabljanja pa pride šele po tolikšnem času zato, ker je REJNIŠKI SISTEM SLAB, NEFLEKSIBILEN, NETRANSPARENTEN, TAJEN, NEUPORABEN IN DISKRIMINATOREN! In v “oblasti” ga ima zgolj nekaj posameznikov.

Ojoj, Larisa, sem šele zdajle prebrala tvoj post. Vidim, da se Bida be zelo razburja in verjetno ima za to tudi svoje razloge.

No, želim samo povedati, da smo mi imeli zelo prijetno izkušnjo s posvojitvijo in morda vse le ni tako zelo črno.

Želim ti vso srečo, če se boš odločila za to pot.

Lp,
M_

Nisem razburjena..le preveč vem in preveč sem izkusila..pa je tako videti, ker o tem že dolgo časa in obširno govorim. In opozarjam.

Bida Be, verjamem da preveč veš in vem, da je precej stvari narobe. Prav tako cenim, da se boriš za nas na vseh frontah. Res.

Samo če si pa nov na tem področju in si šele začel brat, te pa lahko precej prestrašijo ti naši posti in zgodbe.

Zase vem, da mene so in da sem bila precej obupana že na zalogo, ko sem šla prvič na CSD. Pa še to za tujino, ker pri nas kao sploh ni nič otrok za posvojitev. No, pa imamo doma eno malo navihanko iz Slo, ki trenutno veselo trga okraske z jelke 🙂

Hočem samo povedat, da pri vseh zdrahah, ki se dogajajo, je pa vmes tudi kakšna lepa zgodba. Jaz vem za tri, svojo + še dve.

Lp,
M_

Če bi pri nas dali priložnost za posvojitev vsaj vsem otrokom, ki si to sami želijo (če bi jih kdaj vprašali) bi bilo posvojiteljev v Sloveniji premalo.
Zdaj se pa sprašuje (ali pa bolje rečeno tudi ne) samo starše..in njim seveda ni do tega..saj kar lepo pridejo skozi desetletja, ko za njihove otroke skrbijo drugi, njim se pa nič ne “zgodi”.
Kako pa je večno razpetemu otroku, ki odrašča v stalni začasnosti in negotovosti? Da so le rejniki in starši zadovoljni..pa je naša država tudi!
Četudi v Ustavi deklarira “posebno skrb”.

Ravno ta vikend je letošnji seminar za rejnike. Me prav zanima, kaj bodo rekli.

In mene zanima, kaj boste tam PRIDOBILI koristnega in uporabnega za svoje delo in ravnanje..ali pa je vse le formalnost in služi delu in zaslužku izvajalcev seminarja!?
Iz prakse vem, da se problemov in težav, ki jih imamo rejniki v vsakdanjem življenju niti ne dotaknejo…ali pa ne znajo odgovoriti nanje. Mislim na ekstencialna vprašanja, ne na nadstandardna!

Če hočeš mi napiši nekaj vprašanj, pa bom malo povprašala …

Vprašaj jih, kako so izračunani in kje (kaj zajemajo) materialni stroški za rejenca.
Pa vprašaj, po kakšnih merilih in kriterijih in po kakšnih postopkih se sklepajo rejniške pogodbe (na osnovi česa se sklene rejniška pogodba ravno z “izbranim” rejnikom..
pa vprašaj, kakšne vrste pogodba je rejniška pogodba…delovna, obligacijska, koncesijska,…
pa zakaj so starši odvezani plačila rejniške storitve..
pa vprašaj, kako to, da o tem, h komu (rejniku) bodo šli živet rejenci ne odloča sodišče, saj smo leta 1999 podpisali Mednarodno konvencijo o uresničevanju otrokovih pravic, ki terja, da o tem odločajo sodišča, prav tako pa k temu zavezuje njihov lastni kodeks (da ne odločajo o zasebnih razmerjih . kar rejniška pogodba nedvomno je)..
pa vprašaj, kdaj in kje (ne v praksi, temveč v kakšnem aktu) starši kot (večinoma) zakoniti zastopniki lahko odločajo o tem h kateremu izvajalcu bo šel njihov otrok..
pa vprašaj ali je rejnikov dovolj ali pa jih primanjkuje..
pa vprašaj, če menijo, da je mogoče preživeti s plačilom za delo (poklicnemu rejniku, ki se sicer ne sme zaposliti, njegova plača pa je pod pragom tveganja revščine)..
in še stotine osnovnih vprašanj je
pridi na naš forum: http://www.moc.si

Ok, sem si skopirala. Nič ne obljubim, se bom pa potrudila.

Lp,
M_

Če si seveda upaš vse to vprašati..ker boš za odgovor dobila meglo..ali pa (tebi ne izrečeno) “nalepko” o neprimerni rejnici, ki blati sistem in je grabežljiva in ruši sistem in….in v informacijski sitem kakšen križec, ki ti bo v prihodnje onemogočil, da bi ti dali še kakšnega rejenca. Tako so delali z menoj!
Centrova odvetnica je to povedala celo pred delovnim sodiščem, kljub temu, da sem imela in še imam veljavno dovoljenje.
Tako da..po občutku sprašuj,če bodo res primerne okoliščine..sicer ti lahko ta vprašanja zelo škodijo, nikomur pa ne koristijo, razen, če si zdaj že tudi ti postala radovedna za odgovore in se ti vprašanja zdijo pomembna in resna.
Pa, javi se, ko bo kar bo..kar na naš forum!

Maruška, kako je bilo na usposabljanju?

Meni je bilo zelo zanimivo. Res. Smo veliko klepetali, ni bilo “predavanje”. Veliko vprašanj in konkretnih primerov, tudi od udeležencev. Vedno znova so poudarjali, da gre za rejništvo in ne za “naše otroke”, kar se je meni zdelo prav in na mestu.

Meni je bilo ok,
lp,
M_

Pa so finance tudi nastavljene za rejništvo in ne za “naše otroke”?
Kako pa je mogoče (so vam?) to razložiti?
Izračun za materialne stroške so namreč nameravali delati na osnovi najrevnejših gospodinjstev…delo plačati pa kot “nagrado”…
Nobeno od obojega pa nima podlag/izračunov in ne temelji na dejanskosti!

Pa so povedali tudi, kakšna je razlika v trajanju. Gre torej v rejništvu za kratkotrajen ukrep in koliko časa traja?
Kam gre otrok iz rejništva?
kako je s tem v praksi? Sigurno imajo podatke.
kaj pravzaprav točno pomeni to opozarjanje, da to niso naši otroci (morda ne imejte jih radi, saj niso vaši????).???

Če ne gre “za naše otroke” potem gre za vzgojo in varstvo tujih otrok, ali kaj?
Je temo primerno ovrednoteno?

New Report

Close