Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Re: kašelj

Re: kašelj

Pozdravljeni dr. Tanč!

Da ne bom odpirala nove teme, čeprav v tej ni ravno govora o istem kašlju…

Pri nas se je konec prejšnjega tedna začel pri 2,5 letni hčerki ponoči tako čuden kašelj – na suho (ne teče ji iz noska) in zvenelo je tako, kot da se sama pripravi do kašljanja. Seveda je v tem napadu kašlja tudi bruhala. Res sem imela občutek, kot da samo išče pozornost, da bi prišla spat v zakonsko posteljo (pri njenem trmanju to sploh ne bi bilo kaj čudnega). Ker pa kar ni že enkrat nehala kašljat, je dobila žličko Panatusa. Po kaki uri nespanja se je končno umirila in zaspala. Zjutraj ni bilo nič posebnega, zato sem jo peljala v vrtec. Ko smo jo prišli iskat, je vzgojiteljica povedala, da je kar precej kašljala in imela enkrat drisko. V petek sem jo zato imela doma in dobila je tudi vročino. Na čase jo je še vedno zagrabil kašelj in bruhanje, postala je neješča. Ampak ker vročina ni bila višja od 38,5 (in je Calpol kar hitro prijel) in ker je bila skozi živahna, je nisem peljala k zdravniku. Nekako sem imela občutek, da gre samo za kako virozo. Zdaj se ji je stanje čez vikend popravilo. Do včeraj je še imela vročino, danes pa ne, pa tudi apetit se ji je povrnil. Tudi driska je bila prisotna še samo 2x. Edino kašelj na čase še ostaja in pri teh napadih je vedno čisto na robu bruhanja. Tako da ji v takih primerih damo sirup in občutek imam, da ji pomaga (ali pa bi se tudi sicer umirila).

Včeraj zvečer se je pa isto začelo pri njenem leto mlajšem bratcu. Spet imamo isti scenarij kašlja in bruhanja, samo da zdaj ta kašelj jemljem resno. No, vročine še ni imel, pa tudi apetit še ima dovolj dober.

Mogoče bi bilo dobro, da povem še, da sva zadnje čase tudi z možem res veliko kašljala, ne spomnim se, da bi kdaj prej toliko. Tak trdovraten kašelj, ki te prime in je drug dan spet bolje, potem pa spet in spet… Pri meni se je začelo s prehladom, z bolečim žrelom in skozi prisotno zeleno sluzjo (iz nosu in žrela). Ta kašelj se mi vleče pa že kak mesec, ampak vedno, ko nameravam k zdravniku, kar mine in potem je kakšen dan ali dva čisto ok. Pa se mi spet ne zdi vredno hodit k zdravniku. Je pa spet čisto drugačen potek, kot ga vidim pri otrocih, tudi vročine jaz nisem imela. Ali je sploh kaka povezava?

V vrtcu sem tudi vprašala, če ima kaj otrok tak grd kašelj, pa mi pravi, da tako skozi kašljajo.

Vem, da sem bila dolga in pravzaprav sploh ne vem kaj vprašat. Zanima me pravzaprav tale nenaden suh kašelj pri otrokih, ki pa očitno ni povezan s kakim prehladom. Ali se res mora nujno končat z bruhanjem, ali samo otroka ne znata kontrolirat občutka, da bruhanje zadržita? Postaja namreč prav moteče, sploh ponoči, ko eden ali drugi začne kašljat in smo skoz na preži, kdaj ju bo treba preoblečt in vso posteljnino vred (pa seveda prisoten strah, da se z bruhanjem ne zadušita). Poskusila sem že dvignjeno vzglavje, pa ne pomaga. Je še kaj, kar bi bilo učinkovito? Ker včasih je hčerka tudi sirup izbruhala in ji potem nisem upala dat še enega odmerka.

No, upam, da nas ta zoprn kašelj kmalu mine, ker ga imamo že polno kapo.

LP in hvala za branje in morebiten odgovor!
Barbara

Vaše vprašanje sem postavila v novo temo, kajti nemogoče je odgovarjati v isti temi dvema, pa še našli se ne boste.
Glede na to, da kašelj traja samo 3 ali 4 dni, ni to nič neobičajnega. Opisujete znake prehladnega obolenja, pri katerem je suh kašelj spremljevalec prehlada in del klinične slike, kašelj pa se v nekaj dneh spremeni v sočnega. Otroku kljub temu, da se zdi, da ni izcedka iz nosa, čistite s fiziološko, inhalirajte, na prsni koš dajajte tople obloge.
Opisujete še vročino in drisko, torej gre za klasične znake viroze, ki je trenutno prisotna.

Bruhanje po kašlju je pri otrocih običajno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close