Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Adenoviroza

Adenoviroza

Ga. Tanč. Dober večer,

v naši družini že nekaj časa prebolevamo adenovirozo. Hčerka se je v tem tednu skoraj pozdravila, sin in mož pa sta zbolela.

Prosim če mi lahko poveste koliko časa je oseba z adenovirozo še kužna (ali je to že, ko neha tečti iz oči ali ko je konec močnega izcedka iz nosu?) in ali se hčerka lahko od njiju ponovno naleze? Tale začaran krog je res kriza …

Najlepša vam hvala za pomoč in bodite zdravi še naprej!!!!

Preprosto, a zelo težko vprapanje. Ker adenoviroza lahko poteka z vmesnimi nekajdnevnimi izboljšanji, ko mislimo, da je bolezen že končana, pa se pojavi spet nekaj drugega (npr. najprej vnete oči, smrkajo, potem dan dva nič, nato vročina in lajajoč kašelj, nato 2 tedna sočnega kašlja, pa spet nekaj dni nič, potem driska, za piko na i kakšno bruhanje in izpuščaj), je težko reči, kdaj je adenoviroza končana. Če je otrok 1 teden popolnoma zdrav, lahko rečemo, da je konec, ne more pa se prenesti tako v družini, torej nekomu, ki preboleva ne more prenesti drug, ki preboleva isto virozo nazaj.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

No, čedalje bolj sumim da naša pupa tole preboleva…potriditev bi dala verjetno samo krvna slika, vprašanje pa je, če je sploh smiselno iskat potrditev, če ni hujših zapletov?
Začelo se je z vnetimi očmi ( smo porihtali s kapljicami), zamašenim nosom, vročino, potem je res bilo ok dva, tri dni, zdaj kašlja, mokro, se ji lepo lušči ven, obilen izcedek iz nosu, ves čas pa je blato bolj mehko….ni čisto prava driska, ni pa kot bi moralo biti…bruhala je dvakrat, samo mislim da bolj od tega ko jo je sluz dražila med kašljem. Nimamo kaj verjetno? Čakat da preboli? Da bo res zdrava en teden, potem lahko gre v vrtec? Mi ni problem, jaz sem tako doma, tako da z varstvom je urejeno. Nos čistim kot obsedena, tako da ušesa upam da očuvamo? Me pa zanima, če lahko ima otrok vneta ušesa, brez da bi kazal kake konkretne znake ( vročina, jok, boleče za uhlji…).
Je pa zdravnica že zadnjič rekla, da sumi tudi na povečano žrelnico, zaradi nonstop izcedka iz nosu. To je malo previdno omenila, verjetno že ve zakaj :), rekla pa je da zaenkrat še nebi ukrepala v tej smeri, ker je punčka še majhna (16m), ker res dobro čistimo nos in nimamo zapletov z ušesi, pa ker jo imam možnost imeti doma, da vsako bolezen res dobro preboli in gre res zdrava v vrtec. Da bomo pa spremljali. Jaz sem mnenja, da na vrat na nos res ne gre delati nekih posegov, samo če je pa treba, je pa verjetno treba? Res pa še nisem zasledila, da bi tako malim odstranjevali žrelnico ( navadno okoli 4., 5. leta) ali pač? Me pa skrbi malo, da nebi odreagirali narobe in naredili kakšne škode? Po čem se je pa najbolje orientirati v zvezi s to žrelnico, po nosku ali izključno po številu ušesnih vnetij?
Malo sem zmedena, sej vem 🙂

Hvala vam za pomoč in LP!

nova
Uredništvo priporoča

Skoraj zagotovo, po opisu sodeč, gre za adenovirozo. Adenovirozo sumimo, ko pregledamo kri in ugotovimo tipično virusno sliko, siocer pa z brisom nosnega žrela na adenoviruse.
Ni kaj ukrepati, bolezen otrok premaga sam.
Kar se tiče žrelnice, je pogosto povečana, vendar se nihče ne odloča za odstranitev pri tako malem otroku, še posebej, če je brez težav (dihanje na usta, smčanje, pogosta vnetja ušes, slabši sluh). Smao izcedek ne pomeni kaj dosti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Uf tole je bilo pa brzinsko :-), hvala!

Se pravi tole mora pač preboleti, krvi verjetno nima smisla pregledovati samo zato da dobimo diagnozo adenoviroza, obravnavamo pač kot virozo?

No, takih težav zaenkrat nima, samo nos je res nonstop zamašen, pa je dva dni čist in prehoden, pa spet jovo na novo. Mogoče sem se nerodno izrazila, ne gre samo za izcedek (prozoren, tekoč), je večinoma kar gost, belo-zelen smrkelj, samo pa res dobro čistimo s fiziološko in še sesamo z aspiratorejm. Se pravi čakamo, ni kaj.

Hvala še enkrat in mirno noč 🙂

Če je brez vročine, potem nima smisla pikati, samo počakajte, da bo bolje. Nos pa seveda, čistiti in čistiti.
Če ima otrok vročino in traja adenoviroza kar naprej in naprej, potem je običajno le potrebno kontrolirati kri, vsaj na 4-5 dni, če se otrokovo stanje ne izboljšuje. Ampak vedno znova je kri virusna in virusna in ko že vsi obupamo, je še vedno virusna:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ne, zdaj nima vročine, jo je imela samo dva dni, čez 39 stopinj. Potem pa mir. Za nos pa tudi če bi mamica pozabila, punčka sama razbija po vratih kopalnice in zraven “šnofa”, pa se dere nosa, nosa…:) Tako da tu pa ni težav, hvalabogu, si sploh ne predstavljam kaj bi bilo z ušeski sicer….:(
Aja še to, ven verjetno lahko gremo, vsaj za kake pol ure, kljub kašlju? Je tako fino zdaj, ko je sneg 🙂

Zdaj pa res lahko noč 🙂

Ker je že 2 dni brez vročine in če je aktivna in si mislite, da zdaj pa res že mora v vrtec, potem je zadosti zdrava, da greste na svež zrak in okušati sneg.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

imam vprašanje glede adenoviroze. Sin je star 20 mesecev in je v torek popoldan dobil visoko vročino – okrog 39.5. V petek in soboto je narasla celo na 40.5. Vročino smo zbijali s paracetamol svečkami, dvakrat z Voltarenom. Včeraj, torej v nedeljo zjutraj pa se je po 5 dneh visoke vročine zbudil skoraj brez vročine 37,2. Do večera mu je čisto padla in tako je tudi danes. Smrkanje in kašljanje se je umirilo. V torek in četrtek smo bili pri pediatrinji, v četrtek smo šli dat kri, potrjena je bila viroza (od vrednosti na izvidu se spomnim le zelo nizkih levkocitov 3,7). Skratka, od včeraj zvečer je brez vročine, danes pa sem po trebuhu in hrbtu opazila rahel izpuščaj, nekakšne drobne rdeče lise.

Zanima me ali je možno, da je to povezano z adenovirozo ali pa je to znak šeste bolezni?

Hvala.

Petra

Pri šesti infekcijski bolezni nikoli ni ne smrkanja ne kašlja.
Za adenovirozo pa so bili levkociti malce prenizki (so bolj pri vrednostih za gripo), manjka pa še nekaj zelo značilnih znakov, s katerimi klinično (torej brez brisov) sumimo na adenovirozo, to so predvsem vnete oči.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Če so za adenovirozo levkociti prenizki, ali gre torej lahko za kakšno drugo obliko viroze? Gripe namreč podiatrinja sploh ni omenila. S čim bi lahko povezala izpuščaje?

hvala.

petra

Pomembno je, da gre za virozo, katero točno, pa ni mogoče določiti brez nadaljnjih preiskav. Pa niti ni potrebno, kajti ne zdravimo v nobenem primeru.
Virusi so najpogostejši povzročitelji izpuščajnih vročinskih bolezni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Tudi jaz sumim da ima moj 19 mesečni sin adenovirozo… Pa naj vam najprej opišem kako to zgleda pri njemu: v petek zvečer je prvič bruhal… Nato je sledila v soboto driska in vročina. Čez dan je začel tudi kašljati. V nedeljo mu je krepko začelo teči z nosu. Za piko na i se je v ponedeljek zbudil s čisto zapacanimi očesi… No, danes je sreda in stanje se ni še povsem nič izboljšalo. Jedel danes ni praktično nič. Dve žlički in še to je izbruhal. Ima pa ves čas vročino okoli 39 stopinj. Mu mogoče za kakšno urico pade ko dobi svečko na 38 in potem spet naraste nazaj. Najbolj mi je pa čudno da ves čas leži. Tri dni že ni vstal. Niti sedet noče. Samo leži in spi… Trikrat smo bili že pri zdravniku pa niso nič rekli. Danes nas je pediatrinja napotila v bolnišnico, kjer so mu vzeli vzorec krvi, samo preverili da ni dehidriran in nas poslali domov…
Ali je normalno da otrok ves čas samo leži in spi? Ter da se po 5-ih dneh vročine, bruhanja, driskanja in vsega kar spada zraven stanje nič ne izboljša? Vsake 15 minut hitim v sobico in preverjam če še diha ker je danes praktično prespal ves dan…

Upam da nisem izpadla preveč panična ampak kaj takega še nisem doživela in me resnično skrbi.

Najlepša hvala za odgovor!

Janja

Ali zelo pogsto bruha oz. driska?
Najpogostejši in najznačilnejši povzročitelj takšne prehladne viroze z vsemi znaki prizadetosti dihal, črevesja in res značilno gnojnimi vnetimi očnio, je seveda res adenovirus. Lahko traja več tednov, z vmesnimi popolnimi izboljšanji. Vročina je lahko visoka, več dni skupaj (tudi 10 ali več). Vi morate skrbeti, da otrok dobro pije, mu zbijate vročino, če je previsoka in greste na ponovni pregled na 3-4 dni, če ima še vročino, še prej pa, če otrok izkazuje bolečine ali znake težkega dihanja. Drugega zdravila ni, narava in čas pozdravita.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

driska ponavadi enkrat do dvakrat na dan. Ravno tako je z bruhanjem. Ponavadi takrat ko mu dam kaj za jesti in vmes zakašlja, se mu dvigne in nato bruha…
Po vsej verjetnosti gre pri nas res za to obliko okužbe, ki jo je verjetno staknil v vrtcu saj je na isti dan doma ostalo 10 otrok…
To da pa ves čas leži in spi pa je tudi normalno? Ker ne more niti sedet…

Bomo počakali še par dni in če ne bo boljše bomo spet odšli na pregled. Upam da nam dnevi čim hitreje minejo ker ga je res težko gledati čisto neboglenega in nezainteresiranga…

Najlepša hvala za hiter odgovor!

Lp, Janja

Ja, takšna driska, ne zelo frekventna, morda 1x, 2x dnevno je značilna za adenovirus. Če je več kot 3x ali 4x, je bolj verjeten kakšen drug enterovirus.
Vas popolnoma razumem in vem o čem govorite. Iz osebne izkušnje: moj fant je prebolel adenovirozo v vsej polni klinični sliki v starosti 12 let. Trajala je 6 tednov, torej 6 tednov visoke vročine, apatičnosti, spanja, tudi na wc skorajda ni zmogel. Shujšal je 7 kg (ki jih je potem hitro pridobil) in bil res zelo zanič. Na 3-4 dni sem ga kontrolirala (mislim izvid krvi) in čisto ves čas je bila samo ena smotana viroza. Zato “mojim” staršem takoj na začetku adenoviroze razložim, da bo trajalo in trajalo do 8 tednov (si malo vzamem za rezervo), da takoj vedo, s čim imajo opravka. In res običajno traja z vmesnimi izboljšanji toliko časa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Imam še eno vprašanje. Ker sem sama v 23. tednu nosečnosti me zanima ali je lahko to nevarno za mojo nosečnost če bi se slučajno nalezla?

Hvala in lep pozdrav,
Janja

Tako kot vse druge virusne prehladne viroze. Najbolje ni, vendar na plod nimajo znanega vpliva.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ponovno pozdravljena!

Naj najprej opišem naš primer…
Sprva smo imeli en teden driske in bruhanja. Po enem tednu zdravnica ugotovi, da ima vneto uho in grlo in mu predpiše Hikoncil. Driska in bruhanje se umirita, tudi grlo in ušesek, za katera sicer ni bilo opaziti da bi ga bolela. Nato jemo 10 dni omenjeni antibiotik nakar pravi zdravnica da je vse ok. Ampak po dveh dneh zopet dobi vročino, takoj se odpravimo h zdravniku, ki mu ponovno predpiše Hikoncil zaradi vnetega grla. Po štirih dneh jemanja zdravila se mu pojavijo hudi, zares hudi izpuščaji po celem telesu. Greva h zdravniku, ki naju napoti v bolnico. Tam je dobil injekcijo ter sirup. Stanje se po dveh dneh povsem umiri in odideva domov. Danes sva drugi dan doma in otrok ima zopet vročino in drisko… Resnično ne vem več če je to sploh še normalno saj v celem mesecu ne vem če je bil 5 dni brez vročine… Adenoviroze nam nihče ni omenil, kljub temu da so mu vzeli kri…

Lepo vas prosim za vaše mnenje in lep pozdrav!

Janja

Zagotovo je virusno, izpuščaj pri Hiconcilu pa sumljiv za alergijo, ki jo je potrebno testirati in razjasniti (sicer tega antibiotika ne sme več jemati, kakor tudi Amoskiklava ne).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close