Najdi forum

Preživnina za rejence

ker je na forumu nekaj rejnikov bi vam rada postavila vprašanje, ki me osebno zanima. in sicer ali starši rejencev vam plačujejo preživnino za svoje otroke in le ja kako se določa višina le-te in kako jo izterjate, če je ne plačujejo. če pa ne, pa me zanima razlaga zakaj ne (če seveda obstaja)?

Veliko podatkov smo si pridobili, tako da lahko operiramo z dejanski stanjem v rejništvu. Od prib. 1200 otrok v rejništvu je določena preživnina 53-desetim!!! To je seveda sodno določeno, kar je tudi izterljivo…?!
Ker pa o otrocih, ki pridejo v sistem rejništva ne odloča sodišče in teh je velika večina, se tudi preživnina ne določi in nimaš kaj terjati! Bojda, po besedah treh oseb iz ministrstva za delo in družino, so to starši, ki so bogi in nimajo sredstev in jim ni kaj vzeti…. za kar pa seveda ne vodijo podatkov in ne vedo, koliko jih je brezposelnih in v kakšnih življenskih razmerah živijo, kar bogi so, so se odločili….
Sama sem imela izkušnjo in je zaradi ločitve staršev prišlo do sodbe sodiška v katerem govori o mlad., ki je dodeljen v vzgojo in varstvo tretji osebi (meni) in določena je tudi preživnina. Kako je prišlo do tega izračuna ne vem. Verjetno je po mnenju centra sodišče uporabilo dejstvo, da se za otroka prejema materialni stroški (rejnina). Ali so znesek preživnine prišteli k rejnini ali odšteli, ali želeli, da se varčuje?, ne vem. Soc. si seveda razlagajo po svoje.
Ja, ta preživnina je izterljiva in jo tudi starši poskušajo, želijo prispevati, vendar se do sedaj nihče z nimi pravzaprav ni ukvarjal. Sama sem iskala mamo (zaradi otroka, ker jo je želel videti), sama sem ji povedala za preživnino, ker so me motila bogata darila, ki jih je pričela otroku kupovati, sama sem soc. delavcem povedala, da naj že to uredijo, kot morajo…. In so, sicer je to že nova zgodba, pa vendar oba starša plačujeta skupaj pribl. 70,00 € mesečno, kar seveda moram hraniti za otrokovo odrsalost in ob njegovi polnoletnosti tudi izročiti, kot darlo od staršev…

ali pa je bilav tvojem primeru določena preživnina zaradi ločitve in ne zao, ker bi šel otrok v rejništvo.

kolikor imam jaz podatkov, se preživnina za otroke v rejništvu ne določa. zatko o rejništvu bom zdaj začela študirati, ker iščem sistemske luknje in ena od teh je to, se mi zdi.
zakaj preživnina v primeru ločitve, pri oddaji otroka v skrb in varstvo drugi osebi pa ne? in pri nas tudi ne oproščajo starša, ki je kao bogi plačevanja preživnine. torerj bi morali tudi starši otrok v reji plačevati preživnino oz. bi vam jo plačeval preživninski sklad, on pa bi terjal starše. – je to misija nemogoče?
verjetno samo otroški dodatek – upam, da ga dobivate za te otroke – ne pokrije vseh stroškov otroka v reji. dobite še kaj poleg otroškega dodatka?

kot drugo – državne štipendije. bojda ste dosegli, da se je rejencem iz stroškov črtal otroški dodatek, ker sicer je večina padla ven pri dodelitvi? kam ste se obrnili, ker nam niso črtali otroškega dodatka, pa bi rada jaz tudi sprožila to vprašanje glede drugih – v tem primeru naših otrok?

nova
Uredništvo priporoča

koliker vem, ne dobivajo samo otroškega dodatka.

Me pa zanima, kako je z izdatki za varstvo, šolo. Jih plača država, ali bremenijo proračun rejnika?

Bravo, Katarina. Občodujem vsakega, ki se poda v raziskovanje rejniških poti. So pa precej zakomplicirane zadeve, popolnoma drugačne od vsega ostalega, zadeve so kontradiktorne, nismo družina in nismo institucija – poimenovali so nas kar institucionalna družina?!? To pomeni, da ne veljajo za nas družinski zakoni (eden izmed njih je otroški dodatek – ne, ne dobimo ga, ampak dobimo znesek v višini otroškega dodatka!?! Če bi dobili otroški dodatek, bi dobili tudi dodatek za velike družine – sama imam dva svoja in otroka v rejništvu, torej smo velika družina – ne, ker nismo družina, pravijo.)
Preživnina – ja, določena je bila pri ločitvi! Sodišča imajo to moč in zakon jim nalaga, da odločajo o otrokovih pravica : preživnina, skrbništvo in stiki! Tega centri ne morejo, zato tudi ne določajo preživnine. Vseeno pa do preživninskega sklada nismo upravičeni, ker je v zakonu izrecno zapisano, da rejencem ne pripada preživnina, ker prejmejo materialne stroške.
Država se je zavezala, da bo preživljala otroka, katerega je z ukrepom oddala v rejništvo. Centri prav tako oddajo otroka v institucijo (tam so stroški varstva in vzgoje neprimerljivo dražji in zelo visoki. Po nekih starih podatkih je cena domske oskrbe (800.000,00 sit) in oskrbe v rejništvu (50.000,00 sit). Danes pa prejme otrok materialne stroške, ki znašajo pribl. 260,00 € + znesek v višini otroškega dodatka. Tako v celoti država poskrbi za otroka. Kdor ima otroka, si lahko izračuna, koliko moramo rejniki dodati.
In na koncu še, dobimo plačilo v višini 115,00 € (točni zneski so na spletni strani ministrstva za delo) – za 24 urno delo tujega otroka, po večini z različnimi težavami (vedenjskimi, učnimi, otroci s posebnimi potrebami, naj povem, da so ti otroci po večini zlorabljeni na različne načine, ogroženi,…) Torej, smo družina, ali opravljamo svoje delo v službi države?
Delovno sodišče pravi, da ne spadamo k njim, upravno sodišče pa da ne k njim, torej smo nikogaršnji, nimamo ustanove kamor se lahko pritožimo, nihče nas ne jemlje resno, ker smo plemeniti in od plemenitih ljudi se ne pričakuje, da so bodo pritoževali!! Ostane nam torej le ministrstvo in opozarjanje na zanič zakon, ki urejuje rejništvo in spet dobimo le hladen tuš in natolcevanja, kako je v rejništvu pri nas vse odlično, ni pritožb (če jih pa ni kam dati), celo tujina je prišla občudovat naš odlični sistem, ki temelji na sodobni doktrini (ki je nam, ki smo prvi tisti, ki bi to doktrino morali poznati in se ravnati po njej – tajna)…. In še bi lahko naštevala…
Vendar so to manj pomembne zadeve. Bolj se mi zdi pametno razmišljati o tem, kdo lahko odloča o otrokovi prihodnosti?! Starši so edini zakoniti zastopniki (če ni sodnega odvzema, ureditve, upravni postopki centrov roditeljskih pravic ne morejo omejevati) In ti isti starši, ki se jim očita neznanje, nesposobnost ali enostavnonočejo skrbeti za lastnega otroka (kot to spoznamo tudi pri Nataliji, ko je oče peljal na policijo tudi lastnega otroka, zaposlen, kasneje tudi z novo družino…) načrtujejo otrokovo prihodnost. Rejniki le redimo tega otroka, pravno ga ne moremo vpisati sami brez staršev in spremljanja centra na nobeno šolo, prav tako ga ne moremo peljati k zdravniku, na dopust preko meje, ne dobimo bolniške, če ta otrok zboli, ker se ne šteje v naše gospodinjstvo,… nimamo nikakršnih pravic, le ritke lahko brišemo in smo verjetno temu primerno tudi plačani,…
Preveč sem napisala in verjetno sem zmetala kar tak skupaj vso svojo jezo. Upam da ni preveč nerazumljiva.

Seveda pa ste vse, ki vas zanima rejništvo malo podrobneje (je veliko, veliko, veliko zanimivih stvari, ki jih človek skoraj ne more verjeti) vljudno in prisrčno vabljene na našo spletno stran, kjer imamo tudi zanimiv forum: http://www.moc.si

Lepim še eno novičko Združenja MOČ:
Še ena zagata!

Direktorica (vsi že vemo, za katero gre) je na srečanju rejniškh družin v Žalcu kakšno rekla tudi na temo “ubogih” staršev rejencev, ki V VEČINI PRIMEROV tako nimajo denarja IN ZATO V VEČINI NE MOREJO PLAČEVATI PREŽIVNINE (članek spodaj).

Zahtevali smo dostop do informacij javnega značaja (zahteva spodaj), ki jo navajajo na to “uradno stališče”. Zaskrbljujoče bi namreč bilo, če o tem obstajajo podatki, ki njeno izjavo potrjujejo in če bi rejenec res bil upravičen do preživnine, država pa je kljub temu rejence izločila iz preživninskega sklada in zatorej ne morejo niti tam uveljavljati pravice do nje.

Mi sicer še vedno mislimo, da zato, ker je za rejence država poskrbela v “posebni skrbi” in zanje v celoti zagotovila sredstva za njihovo preživljanje (262 €, če more kdo – razen v rejništvu – s tem preživeti), zatorej po našem mnenju niso upravičeni do preživnine, hkrati pa smo prepričani, da kljub temu starši niso odvezani dolžnosti preživljanja svojih otrok in bi torej morali kriti stroške rejniške storitve tako, da bi te stroške davkoplačevalci dobili nazaj – v proračun.

A zagata je tukaj. Ministrstvo je s podpisom generalnega sekretarja na zahtevo izdalo zavrnilno odločbo in kot razlog zavrnitve navedlo: “..Glede na zgoraj navedeno niti centri za socialno delo niti ministrstvo ne vodita in nista dolžna voditi evidenc o gmotnih razmerah družin, iz katerih izhajajo otroci, ki so nameščeni v rejniških družinah..zahtevi prosilca ni mogoče ugoditi.”

Zdaj pa vprašanja – tri na glas, vsa naslednja se bodo bralcem pojavila sama :

1. Ali zato, ker direktorica brez vsakih podatkov “uradno in javno” meni, da so gmotne razmere staršev rejencev slabe, država ne terja nobenega starša za povrnitev stroškov storitve izvajalcev rejniške dejavnosti? Pa saj tudi za preživnino ne – navodila ministrstva glasijo, da jih smejo terjati le zakoniti zastopniki – starši drug od drugega, zaradi česar potem rejenec prejme nižje materialne stroške!?

2. Tudi če bi bilo tisto o slabih gmotnih razmerah staršev res, ali bi takšno dejstvo odgovorne odvezovalo dolžnosti izterjave stroškov? Če ne, kdaj se bo ta izterjava začela?

3. Ali bo direktorica preklicala svojo izjavo in se javnosti opravičila za zavajanje?

Pa – žal – tudi to pot zadeve skrbijo samo

Združenje MOČ!

Tudi za to ni urejeno enotno. Nekateri rejniki uspejo urediti plačilo vrtca, oz. šol. prehrane preko občine, saj se enako kot pri štipendiji tretira otrok kot samostojen član, ki prejema iz proračuna dohodek za preživljanje. Velikokrat se župani usmilijo le-teh, in jim “častijo” te stroške, vendar pa ne vsi. Enako velja za vse ostalo, ker so rejenci ubogi revčki, jim je treba takoj nekaj dati. Vendar je to ponižujoče za vse, tako za rejniko kot tudi za otroke. Ko me je naš vprašal, zakaj pa on ne plačuje malice, pa kosila v šoli?!? Tako je država poskrbel, ja da fehtaš na vsakem koraku, pa sploh stroške bivanja ne zaračunavamo, kot to pri domski oskrbi ostane breme države!

Darja+, ta izjava o revčkih pa res ni lepa. A se zavedaš, da marskikateri starš tako prosijači za svoje otroke, da bi imeli brezplačno, ker jim amlice enostavno ne zmorejo plačevati? A so potem oni tudi revčki? Družba uporablja ta izraz preveč pogosto, načenja pa samozavest otrok. Torej rejniki se odločijo sami za TUJEGA otroka, in če je zakonodaja že ves čas ista, se verjetno zavedajo v kaj se podajajo. Če nočejo imeti revčkov, se zanje ne odločijo. To je moje mnenje. Otroci revčki? To ne bi smelo obstajat.

Bida Be : hvala za link.

Darja+: kako je bilo torej s štipendijami? imaš kaj podatkov? rada bi preverila to, o čemer sem pisala v svoji kolumni in sicer, da je ministrstvo po posredovanju rejnikov ali zastopnikov rejencev odstranilo dohodek v višini otroškega dodatka iz dohodka otroka/rejenca in so potem rejenci dobili državne štipendije? je to res?

obema: zanima me področje, ki je nekako podobno področjem enostarševskih družin – prežvinine, stiki, izračunavanje stroškov. se mi zdi, da zeva tukaj velika sistemska luknja in ker sem si zadala nalogo, da te luknje obdelam, moram predelat vse pripadajoče zakone in pravilnike.

mimogrede: kaj ima pri rejništvu zraven gabi čačinovič vogrinčič? kakšne izkušnje imate z njo?

Se popolnoma strinjam, da otroci nikogaršnji, ne bi smeli biti revčki. To sem napisala zato, ker je mačeha država tako dobro poskrbela za njih. In državo bi moralo biti sram, pa je ni. Tri osebe na ministrstvu še zmeraj trdi, kako je vse odlično in jh nič ne skrbi, da jih tako tretirajo povsod. Tudi jaz sem mnenja, da so to čisto vredu otroci in v ničemer ne bi smeli izstopati ali zaostajati od vrstnikov. Si zdaj zamišljate, kako dejansko nekateri otroci od tega denarja živijo? Vsi namreč ne dodajajo tako dobrosrčno, ker enostavno tudi nimajo od kod vzeti, ali pa celo še jemljejo. Nekateri rejniki se namreč preživljajo samo s tem in v zakonu piše, da se ne smejo z ničemer drugim zraven še kaj zaslužiti. In ne, ko sem se odločala za rejništvo, je bilo vse zavito v celofan. Življenje je pa nekaj čisto drugega, verjemite. Ah,…

Na spletni strani Združenja MOČ je tudi novička o štipendiranju. Ja celo naprosili so našo predsednico, da pomaga. Zanimivo je namreč to, da se je štipendiranje preselilo iz zavodov za zaposlovanje na centre pod isto zakonodajo in istim ministrstvom je ostalo, pa vseeno je nastal kaos. Zakaj, ne vem! Mogoče so na centrih drugače strokovni, mogoče na centrih drugače berejo zakone, mogoče jim je bilo izpod časti da bi povprašali sodelavce iz zavoda za zaposlovanje,…
Rejništvo še zdaleč ni podobno enostarševskim družinam, vsaj po zakonih ne. In naši otroci so pravno diskriminirani, vse dokler ne bodo njihova življenja prišla v obravavo sodišč, kjer se bo o njih odločalo po ustavi SLO, po MEKUOP, po podpisani konvenciji – do takrat se pa kršijo njihove pravice (skrbništvo, preživnina, stiki) Preživnina ni rejnikova pravica, tako kot ni materina, ampak otrokova!
Stroški za izračun otokovega preživetja v rejništvu je nastal po dopisovanju dveh na ministrstvu: Pa daj tak znesek v zakon, če se ti pa zdi preveč, pa daj manj,… Toliko o izračunu in z odločbo informacijske pooblaščenke potrjeno!

O Gabi pa ne bi danes, ker sem preveč jezna!

Neva, tudi za svojega se sam odločiš.
Ni mi všeč povsploševanje, saj si se odločil, sedaj se pa sprijazni z nepravilnostmi. če si se za nekaj odločil v dobri veri, da bo v redu, pa ni, imaš vso pravico na to opozoriti.
Tudi na neplačevanje preživnin se je tako dolgo opozarjalo, da se je ustanovil preživninski sklad (kar podpiram), nihče ni rekel, saj ste se sami odločili za otroka…in na koncu tudi za otrokovega očeta.
Tako pač je in treba je strmeti k temu, da bo čim bolje urejeno za otroke.

Darja+: mislim, da imamo podobna področja, ker se kopja lomijo. preživninski sklad je, a koliko se jih djansko obrne nanj in koliko časa traja, da dobiš od tam denar, ap tudi znesek … kdo je izračunal tako preživnino?
enako je pri vas … kdo ej izračunal take stroške, kdo določa zneske? se določajo na palec? come on ….

stiki … kako je s stiki pri otrocih-rejencih in jihovih starših? vem, da otroci, ki so zavodih, hodijo za vikende domov in za počitnice (pa naj si to želijo ali ne, zavode zaprejo, vsaj tiste, v katerem sem imela prakso jaz, so). kaj se dogaja če otrok stikov noče imet in kaj, ko stikov noče imet starš? se lahk koga prisili? se da rejenca posvojiti?

štipendije: meni se zdi absurdno, da so vam upoštevali znesek otroškega dodatka, nam pa otroški dodatek kot dohodek. sama se mu takoj odpovem, če bi zaradi tega hčeri dobili štipendijo. in potem so vam, ker ste povzdignili glas, tisti znesek dobili, ostalim pa … je ostalo kot je. še ena anomalija.

nisem rekla, da je rejništvo podobno enostarševskim družinam, a poznam žensko, ki je skupaj z možem imela v rejništvu dva otroka in ju ima še vedno, pa čeprav je mož umrl. in je rejnica in enostarševska družina in zanjo je življenje v takem sistemu nepopisno težko. otrok noče dat stran, ker so se navezali drug na drugega, domov ne moreta it, ker mama in ata nimata interesa, pa še vsak svojo družino sta si ustvarila, torej …

so podobne luknje v sistemu, obravnava nas isto ministrstvo in če za vas izračuna znesek na palec, jih bo tudi za nas in obratno.

Ja, tukaj je mnogo podobnosti..predvsem v računanju. Enkrat nam zmanjšujejo na račun preživnin, drugič vam na račun rejnin..pa so oboje daleč prenizke..manjše kot strošek za psa v azilu..
Problem pa je, ker so vsi proti zvišanju rejnin, pa potem za izračunavanje preživnin lahko koristijo to našo mizerijo. Faušija je velika nadloga v teh sferah!
Pridite na naš forum, pa vam pojasnimo več.

sem pregledala vaš forum. veš kaj me je osupnilo? recimo tole, da je ob ločitvi mama dobila otroka, ki ga je dala dalje v rejništvo.
pa to, da mladoletni otrok sam odloča o stikih s staršema.
in to, da oče ne more dibiti iz rejništva hčere, ki jo je ob ločitvi dobila v srkbništvo mama. – to je pa res osupljivo. niti pomislila nisem, da se to dogaja.

en vem pa kje imate temo o štipendijah.

Kaj te že zanima pri štipendijah?
Bilo je kar nekaj zavrnitev rejencev, to vem. Potem so rekli, naj se pritožijo, vendar vprašanje, če niso zamudili rokov. No, priznali so napako, vendar je ne bi sami popravljali, temveč se morajo pritožiti.

Moja deklica je dobila štipendijo, sicer ne čisto brez napora…pa vendar.
Praviš, da te je marsikaj osupnilo, veš, na spletni strani sploh ni veliko osupljivega, živimo veliko bolj osuplivo.

Se strinjam Katarina, življenje v rejništvu in v enostarševskih družinah, je podobno, ja, ko govorimo o otrocih. Vendar mislim, da ne bi smelo biti! Mi smo vendarle zaposleni in o nas ne govorijo (zakonsko) o družini, le ko gre za državni ineres, takrat pa smo, ja. Če bomo navezali trdne vezi in se bomo imeli neizmerno radi, še vedno mislim, da se moramo lotiti profesionalno tega dela. Opravljam ga z veseljem, in človeške vrednote pri tem nimajo nič, zlasti če pomislim, da nismo vsi enaki in nekateri otroci ne začutijo takšne topline v rejniških domovih. To je le lahko nadgradnja profesionalnega dela – zelo zaželena, vse ostalo pa mora biti merljivo, preverljivo in temu primerno nagrajeno!

Katarina, daj se prijavi na naš forum. Sploh če te rejništvo zanima. Zakaj ne.

pa vendar … ne moreš sprejeti otroka v svoj dom – ker v svoj dom ga sprejmeš, ne v inštitucijo, brez da bi mu nudil tdi čustveno oporo, pomoč, razumevanje. al se motim? ker niti v zavodu, kjer sem bila jaz na praksi, vzgojitelji niso indiferentni do otrok, nudijo vsakemu posebej kar potrebuje, se trudijo, jim je mar za otroke, najbrž je tako tudi pri rejnkih. kako pa funkcionirajo tisti, ki vzajemo rejence le zato, ker …

ne vem, zakaj bi jih vzeli, če ne zato, ker si želijo pomagati otrokom s točno določenimi težavami. zaradi denarja? včasih je bojda bil to eden od razlogov, že 100 let nazaj govorijo o tem (otorštvo na slovenskem v 19. stoletju), da so ejmali rejenci in njihovih smrti – pri majhnih otrocih, večji niso množično umirali, niso prijavljali prav zato, da so od dražve še naprej dobivali denar.

kolikor mi je znano ima gabi kar nekaj pri tem kako se zadeve za vas urejajo. ne morete mimo takih ljudi? mislite / upate, da bo zdaj kaj bolje, ko se bodo karte na ministrstvu premešale?

sama lahko delam le to, da pišem o tem. kolko vode pa bo še preteklo dokler bo to pri nas prav res urejeno, pa pitaj boga. otroci pa rasejo ….

New Report

Close