Forum.Over.Net

Gradimo, opremljamo in urejamo dom

Odgovarjajo: Alenka Tomori, univ.dipl.inž.arh • Andrej Strgar, krajinski arhitekt • Luka Tomori, univ. dipl. inž. arh

Kako pristopiti h gradnji, adaptaciji stanovanja, hiše ali poslovnega prostora, kako izberete arhitekta, kaj od njega lahko pričakujete, o urejanju dokumentov, pridobivanju raznoraznih soglasij, vse o prispevkih, o dobrih slabih materialih in še veliko več.

Alenka Tomori , univ.dipl.inž.arh

AlenkaTomori

Andrej Strgar , krajinski arhitekt

AndrejStrgar

Je ljubitelj lepega. Posebno skladno urejeno bivalno okolje ga navdaja z navdušenjem. Zaveda se, da ljudje lepoto ne ustvarjamo naključno. Zato poskuša svoje znanje in izkušnje prenesti tudi drugim. Po poklicu je krajinski arhitekt. Od očeta je leta 1991 prevzel podjetje, ki ga je ustanovil že davnega leta 1968. Ukvarja se z ureditvami vrtov in parkov. Tako povezuje oblikovalska znanja s praktičnimi izkušnjami že več kot 25 let. Je član različnih strokovnih in poslovnih združenj, en mandat bil tudi predsednik Društva krajinskih arhitektov Slovenije. Znanje in izkušnje deli preko strokovnih in poljudnih člankih v različnih revijah, je reden gost na radiu in televiziji v oddajah, ki se dotikajo oblikovanja odprtega prostora, ima pa tudi licenco Zbornice za okolje in prostor za projektiranje in nadzor na področju urbanizma in krajinske arhitekture. Kot zapriseženi sodni izvedenec in cenilec kmetijske stroke pomaga sodnikom pri razreševanju vprašanj povezanih s hortikulturo. Sicer pa rad poje (v zboru), pozimi smuča (najraje po svežem snegu), poleti surfa (bolj piha, bolj leti), skače s padalom (prosti pad) in bere. Je srečno poročen in ima tri odrasle otroke.

Luka Tomori , univ. dipl. inž. arh

LukaTomori

obnova stare hiše

Default avatar

metkicari

Podedovala sem hišo in za silo uredila mansardo, da sem se lahko takoj odselila na svoje. Že nekaj let tu živim, zdaj z družino in počasi se bo treba lotit obnove. Mož navija za prodajo hišo in nakup stanovanja v bloku, sama pa sem na to hišo kar malo čustveno navezana in verjetno res ne razmišljam najbolj objektivno. Pa še zdi se mi, da če enkrat imaš hišo, jo pa ja ne boš prodajal?
Torej, sprašujem za nasvet, a se splača obnavljat, ali je res boljše prodat? Naj povem, da nisva ravno najbolje finančno situirana. Moja logika je tudi taka, da se zakreditirava za obnovo in imava na koncu lepo hišo (čez nekaj let staro 70 let)...
Obnoviti bo treba vse - zamenjati streho, centralno, okna in vrata, narediti fasado, dimnik je zanič, pod med pritličjem in mansardo je lesen (ampak ker notri živimo tega ne moremo popravljat)... Sama mislim, da ni tako kritično, torej lahko eno leto menjamo centralno, čez pet let streho, čez pet let fasado...
kaj menite? Bi vi šli v to?

Vesela bom vseh mnenj, hvala vam in lep pozdrav!
Default avatar

peli

Pozdravljeni, če mene vprašate - če bi mi bila hiša všeč (da ima neko svojo dušo, kar jo ponavadi stare hiše imajo) bi se vsekakor odločila za obnovo.

Več o hišah in njihovih opremah, obnovah in posameznih prostorih v njej, pa si lahko preberete na www.notranjaoprema.com, v rubriki Notranja oprema stanovanja ali hiše. Na podlagi naših izkušenj vam lahko pomagamo v fazah različnih obdelav in nasvetov seveda. Lp
Default avatar

XXX

Nikoli ne bi prodala hiše in šla v blok pa naj stane kolikor hoče.Saj ni treba obnoviti vsega naenkrat mož naj malo pljune v roke pa kaj naredi sam pa bodo stroški znatno manjši ne pa, da razmišlja o stanovanju v bloku. To je največja bedarija vsak, ki živi v bloku si želi svoje hiše tvoj mož pa ravno obratno. Čuden človek.
Default avatar

Tati*

Tudi jaz ne bi nikoli prodala hiše. Mi smo se iz bloka preselili v hišo in ti povem, da je v hiši zakon. Ne vm sicer zakaj mož noče hiše, je pa res, da je s hišo vedno kaj za početi, nikoli ti ne zmanjka dela, v bloku je pa problem, ker npr. ko je treba kidat sneg nikoli ne pridejo vsi sosedje in če imaš garažo za sosedom, ki doma gleda tv, ti pa kidaš moraš tudi pred njegovo garažo skidat, da lahko prideš do ceste. To je en primer, ki se ga spomnim iz lastnih izkušenj.

Drugače pa tudi ni treba vsega naenkrat obnovit, lahko najprej streho, pa okna, pa centralno, počasi se daleč pride. Ti kar teži da hočeš ostati v hiši še posebaj ker imaš čustva do nje. Pri fantu je bila hiša starejša od 150 let pa smo jo bili primorani porušiti, ker je bila premajhna, brez izolacije, itd. tako da bomo v roku 10 dni začeli z gradnjo in bo tudi fant veliko sam postoril, tko da naj tudi tvoj mož malo zaviha rokave pa bo, se takoj pozna veš.

Pa srečno!
Default avatar

DRRR

Kakor pravi XXX, skoraj vse lahko naredite sami.Začnite spomladi ko bo toplo. Prva stvar je naredit betonsko plato. (če je varianta da greste za dva do tri tedne nekam drugam). Naslednja stvar je streha in nato okna in vrata. Fasade niti ni treba delat takoj. Važno je da je bajta kokr tolk zaprta da ne gre kurjava skozi okno. Če so notranje stene krive, jih oblecite s knaufom, pod knauf pa 10 cm izolacije.
Default avatar

pepe

Pozdravljeni

Z ženo sva kupila starejšo hišo, ki ima še lesen strop. Zanima me če mi lahko kdo svetuje kako najlažje in najhitreje narediti betonsko plato.

Hvala za nasvete in lep pozdrav.
Default avatar

sego

v osnovi sploh ni problem.odvisno od gradje.Moral bi videt.....lahko pokličeš
Default avatar

[email protected]

pozdravljen pepe
imam veliko rešitev samo bi moral priti pa videt
če kontaktirate na
040699511 našel bi se tudi kakšen poceni zidar ki bi to korektno izvedel
stanisa59 Mb
Default avatar

grezilo

pepe, ponudbe se kar vrstijo; nisi napisal ali se boš dela sam lotil (samogradnja) ali podjetje.
Potrebuješ tudi statično presojo obstoječih temeljev. Kako pa je v notranjosti hiše. Kaj je nad staro ploščo. Pa zidovi.
Ja, kar nekaj vprašanj, a če ne napišeš primerno ti ne vemo pravilno odgovoriti.
Ni pa kar tako enostavn se lotit izdelave AB plošče v stari hiši.

LP
Default avatar

notranja oprema

Ukvarjamo se z projektiranjem notranjih prostorov, z dizajnom notranje opreme, z notranjim opremljanjem in prenovo bivalnih prostorov in poslovnih objektov. Funkcionalno načrtujemo posamezne prostore, ki so namenjenih bivanju. Urejamo prenove, svetujemo glede notranje opreme, postavitve osvetlitve v prostorih, itd. Poskrbimo za delotno izvedbo.

Studio za notranje opremljanje.
Helena Pehant, dizajner notranje opreme

Mobi: +386 (0)31 39 35 39

https://sites.google.com/site/studionotranjaoprema/
Default avatar

matejča

Pozdravljeni,
žalostno je da kdo misli kako je beton vredu ali celo boljši material. Stoletja so ljudje uporabljali les kot gradbeni material. Tudi sama sem živela v stari leseni hišii. mi bomo obnavljami staro hišo, kamnito in bomo lepo nazaj naredili novo leseno plato in leseno mansardo. Les diha in ga imamo v Sloveniji dovolj.
Default avatar

turbox

pepe je napisal/a:
Pozdravljeni

Z ženo sva kupila starejšo hišo, ki ima še lesen strop. Zanima me če mi lahko kdo svetuje kako najlažje in najhitreje narediti betonsko plato.

Hvala za nasvete in lep pozdrav.

Hitra in celovita rešitev.
http://www.vsevenem.si
Default avatar

Tadej76

Pozdravljeni!
Odločam se za prenovo stanovanja v hiši. Hiša je letnik 1963, tako, da nima nobene posebne izolacije. Narediti bom moral kompletno prenovo, od tal do nove vodovodne napeljave, električne napeljave, menjave oken in vrat, skratka vse. Stanovanje je pritlično, trosobno z malo večjim balkonom, ki pa bi ga rad povečal v teraso. Zanima me koliko bi me približno taka prenova stala in pa če ima morda kdo kak kontakten naslov na koga naj se obrnem glede prenove, kaj bi se dejansko sploh dalo naredit iz tega stanovanja. Naj pa povem, da ravno v kake gromozonske stroške se pa nebi spuščal.

Hvala in lep pozdrav.
Default avatar

grifon

Pozdravljeni,

Izvajamo elektro inštalacije in v kolikor boste potrebovali izvajalca inštalacij me prosim kontaktirajte oz. mi pošljite kontakt, da se lahko pogovoriva o ponudbi. Zagotavljam vam konkurenčno ponudbo in kvalitetno izvedbo del.

Hvala in lep pozdrav.
K.B. GRIFON
041 749 902
Default avatar

godzila

tadej s katerega konca Slo pa ste?

Lp
Default avatar

Tadej76

Iz Ljubljane, oziroma Sostro. 10km iz centra Lj.
Default avatar

racel

Pozdravljeni!

Če potrebujete elektro inštalacijska dela me lahko kontaktirate in vam pripravim zelo ugodno ponudbo.

lp

Email: [email protected]
Default avatar

dejan007

Odvisno je od same zgodovine hiše,sicer si na spodnji povezavi lahko ogledate kako je potekala kompletna renovacija skoraj 100 let stare hiše,ki se je naredila v dveh sezonah!

LP

www.wix.com/globalbizslo/global
Default avatar

Tadej76

Sej pravim, hiša je letnik 1963, tako, da ni ravno v slabem stanju. Zgrajena je pa tako, kot se je takrat delalo, brez posebne izolacije in tako dalje. Drugače vodovod in elektrika sta v hiši napeljana, samo bo potrebna zamenjava, ker so cevi še svinčene.
Default avatar

grezilo

Za takšen poseg, Tadej76, že potrebuješ GD.
Cena na pamet se ne da določiti, na tako pavšaleno vprašanje in tvoj post.
Že sama izdelava teresa zahteva ogled terena in statiko.
Sama renovacija/zamenjava elektro instalacije in vode ne potrebuje GD; zamenjava oken in vrat pa, saj posegaš v konstrukcijo objekta in izgled.
Tu bi svetoval previdnost in razumnost pri odličitvi, še posebej, če imate "Dobre sosede"!!

LP

Moderatorji

Alenka Tomori , univ.dipl.inž.arh
AlenkaTomori
Andrej Strgar , krajinski arhitekt
AndrejStrgar
Luka Tomori , univ. dipl. inž. arh
LukaTomori