Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Pogosto otrdevanje trebuha, slabo počutje in bolniški stalež

Pogosto otrdevanje trebuha, slabo počutje in bolniški stalež

Noseča sem 23 tednov. To je moja tretja nosečnost, nazadnje sem rodila pred 14. meseci. Prvi dve nosečnosti sta potekali brez posebnosti, glede na sedanje stanje in počutje bi lahko rekla celo odlično. Prve tri mesece so me mučile zelo močne slabosti in nespečnost, vendar sem navkljub priporočilu os. ginekologinje vztrajala v službi. Slabostim in nespečnostim so se pridružile še občasne bolečine v predelu prsnega koša. Na podlagi slednjega sta ginekologinja in osebno zdravnico prišli do zaključka, da gre verjetno za preobremenjenost na delovnem mestu in doma, zato mi je odredila (predlagala) bolniški stalež in počitek. Psihofizično stanje se je s počitkom popravilo in sem se bolje počutila, zadnja 2 tedna opažam, da mi večkrat na dan otrdi trebuh in vse tišči navzdol, ob tem čutim topo bolečino v desnem predelu trebuha, še posebej izrazito v popoldansken času, predvsem če dvigam mlajšo hči ali sem dalj časa v stoječem ali sedečem položaju. Zato je ginekologinja predlagala nadaljevanje bolniškega staleža z razlogom možnosti predčasnega poroda. Imenovani zdravnik je predlog zavrnil kot neutemeljen, nanašajoč se predvsem na kopijo materinske knjižice. Mene še vedno skrbi predvsem boleče otrdevanje trebuha in slabo psihofizično počutje. Ginekologinja je predlagala pritožbo na odločitev imenovanega zdravnika, v nasprotnem primeru predlaga pač koriščenje dneva dopusta in nato spet bolniški stalež. Osebno menim, da je slednje izigravanje zakona in ravno toliko nedopustno kot izgovor ZZZSja, da bi vse bile rade na bolniški. Slednjega dejstva ne sprejemam, saj v vseh svojih 12 letih delovne dobe (pri 35-ih letih) nisem nikoli koristila bolniškega staleža, delala v obeh prejšnjih nosečnostih čisto do konca (nisem niti koristila letnega dopusta), za primere otrokovih bolezni pa vedno koristila nadure oz. dopust. Hvala za morebiten odgovor in mnenje glede bolečega otrdevanja trebuha.

Spoštovani,

vaš dopis lahko razumem bolj kot “pritoževanje nad sistemom”. Je že tako, da ima ZZZS svoja pooblastila in zlasti poskuša gospodariti z denarjem, ki mu je poverjen za uporabo v zdravstvene namene. Bistvo zakonov, ki zadevajo odsotnost z dela v najširšem smislu, ni “pravičnost” ali “odškodnina za minulo delo” ali karkoli že poskušate dopovedati s svojimi trditvami. Zakonodaja, ki govori o bolniškem staležu opredeljuje kot upravičene do bolniškega staleža vsa bolezenska stanja, ki to potrebujejo in nič več. Če je mogoče dati določeno diagnozo, ki potrebuje stalež za hitrejše zdravljenje ali rehabilitacijo, potem je stalež upravičen, sicer pač ne. Slabo počutje, utrujenost, specifične preobremenitve na delu, oddaljenost od delovnega mesta, preobremenjenost z domačimi dolžnostmi itd. ipd. ZZZS upravičeno ne zanimajo in so predmet drugih zakonov, ki varujejo nosečnico pred škodo. Če nosečnica opravlja delo ali opravila, ki so navedena v zakonu o posebnem varovanju nosečnic (nočno delo, težko fizično delo, izmensko delo, delo z nevarnimi snovmi, na višini ipd.) potem to zavezuje delodajalca, da nosečnici priskrbi varno delo, v nasprotnem primeru mora nosečnici dovoliti, da ostane doma in ji vseeno plačevati plačo. Takšna plača seveda ne obremenjuje zdravstvene blagajne in se je tudi ne tiče.
Ker otrdevanje maternice in slabo počutje nista diagnozi niti ju ni mogoče “stlačiti” v kakšno nevarno stanje, ki ogroža nosečnost, gre na nek način razumeti imenovanega zdravnika pri ZZZS, da za podaljšanje staleža želi bolj odgovorno diagnozo.
Ali gre pri prekinjanju staleža za 1 dan in nato ponovno vstopanje v stalež za “izigravanje zakonov” ZZZS tudi ne zanima, saj tudi takšno izigravanje prizadene delodajalca, ki mora pokriti vsako bolniško pod 30 dni. Če bo delodajalec mnenja,da izigravate zakone, bo najel detektiva, ki bo preveril, če se navodil zdravnika držite, če bo takšnega mnenja ZZZS, bo k vam na obisk poslala svojega inšpektorja. Vsakdo pač ščiti svoje finančne interese in pri tem vaše minulo delo, stopnja koriščenja staleža do zdaj ali karkoli že navajate “v prid svoji poštenosti” nima nobene zveze. Pojavljanje bolečine ob določenih gibih ali dejavnostih vam zgolj daje informacijo, da teh konkretnih dejavnosti raje ne izvajajte, ker boste sicer doživljali težave, ki jih navajate, zagotavljam pa vam, da zaradi tega ne boste splavili niti prezgodaj rodili.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

ko mi je komisija ZZZS po enem mesecu zavrnila bolniško-pritožila se nisem, sem šla za 1 teden nazaj v službo. Mojo bolniško je v celoti kril delodajalec, ker nisem bila odsotna 30 delovnih dni, ampak samo en mesec=20 delovnih dni. Za 1 teden zato, ker so se potem zadeve zakomplicirale, da sem bila upravičena do staleža (tudi s stališča zzzs). Ker od zaključka staleža pa do novega odprtja staleža ni minilo 30 dni (ampak le 7), mi je morala bolniško PONOVNO odobriti komisija ZZZS. Torej, če se gre v službo za 1 dan, mora potem komisija ponovno odobriti stalež. Če se v enem dnevu zdravstveno stanje, na podlagi katerega so zavrnili bolniško, ni nič spremeniloje skoraj neverjetno, da bi vam jo ponovno odobrili.

Lp.

Koliko pa časa po bolniškem staležu lahko delaš, da ti ne rabi, da mora zopet zdravniška komisija odobriti bolniški stalež?
To prvič slišim. Vem, če si 1. mes. v bol. stal. in, če greš v službo samo za 1. dan ti lahko zopet odpre bolniško tvoja osebna zdravnica. Ali je to sedaj kaj po novem?
Hvala in lp,

mislim, da bo za te reči treba vprašati kar na ZZZS oziroma lastnega splošnega zdravnika, saj specialisti stalež zgolj priporočamo, nimamo pa z njegovim izvajanjem neposredne zveze.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close