Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč pravkar polnoletna hći se drogira

pravkar polnoletna hći se drogira

Pretreslo me je do konca. Hči, pravkar 18 let, ponavlja 3, letnik gimnazije, se drogira. V njeni sobi sem našla napol skrit pepelnik z filtri pokajenih džointov, pa tudi papirčke. Zdaj čakam, da se vrne domov – kao prespala je pri prjateljici, pa me je groza, ker sploh ne vem več, kaj naj ji rečem. Vedeli smo, da kadi cigarete, in smo ji prepovedali kaditi v hiši, pa smo jo kljub temu zalotili nekajkrat, ko je kršila dogovor. Zdaj pa sem v njeni sobi našla še jointe, pa še neke take male filtrčke (na vrečki piše rexroth) – kot pol filtra od cigaret. Za kaj se to uporablja? Je to že dokaz za trde droge? Lepo prosim za čimprejšnji doogovor, ker sem čisto na tleh.
Kako naj zjutraj ukrepam? Kje lahko poiščem takojšnjo pomoč? Ima kdo kakšen naslov, telefon, karkoli… . Sicer jo imamo zaradi nenehnih laži in lanskih cvekov na kratko in se dogovorjenega drži.

Pozdravljeni, verjamem, da ste doživeli šok a kljub temu je potrebno, da ohranite mirno kri. Morda gre za kajenje tobak? Občasno eksperimetiranje s THC. Klic po pozornosti.

Poskušajte se odkrito pogovoriti s svojo hčero. Izrazite ji svojo skrb in stališče do tega. V lekarni lahko kupite test za ugotavljanje prisotnosti THC-ja v urinu in boste zagotovo vedeli ali uživa THC ali ne.

Pomembno je, da imata s partnerjem ali z drugimi osebami, ki živijo v skupnem gospodinjstvu enaka stališča glede uživanja drog.

Pa še to, da ste našli ogorke za katere ne veste točno ali so jointi ali ne še ne pomeni, da je hči na trdih drogah. Ne zapaejo vsi mladostniki, ki kadijo marihuano v trde drogr. je pa res, da je veliko večja možnost.

moderator Društvo "Projekt Človek" tel: 01/425 12 14

Če ste najdla filtrčke, gre verjetno za kajenje tobaka. Ker THC čez take filtre ne učinkuje. Za kajenje trave se uporabljajo zrolani kartončki.

nova
Uredništvo priporoča

Za trde droge gotovo ne gre. Verjetno je malce poekperimentirala s travo – marihuano. To je mehka droga, ki ne povzroča fizične odvisnosti, lahko pa psihično, če gre za redno uporabo. Posledice pusti tudi na možganih (povzoči odmiranje živčnih celic, česar posledica so luknje v spominu)…
Osebi se po kajenju močno razširijo zenice, žilice v beloočnici rahlo popokajo, zato opazimo rdeče oči, kot bi bile rahlo vnete.

Razne urinske testerje in siljenje v uporabo ti odsvetujem. S hčero se odkrito pogovori, povej ji da te skrbi zanjo, vseeno pa moraš vedeti, da je polnoletna in praktično lahko dela kar želi, oziroma sama odgovarja zase.

Pri drogah pa je vedno najbolje človeka zamotiti z nečim, zaposliti… le tako bo manj mislila da neumnosti in zadevanje…

Draga Tanja,

zanima me zakaj in na kakšni osnovi priporočate in reklamirate uporabo testov za ugotavljanje prisotnosti drog? Je bila narejena kakšna študija, obstajajo kakšna strokovna mnenja, statistični podatki, empirične izkušnje, ki govorijo oz nakazjejo, da je uporaba testov uredu stvar, da ima pozitivne posledice ipd?

In mogoče še, katera zakonodaja daje staršu otroka starega 18 let pravico do testiranja?

Hvala za odgovor!

Punca se 99% sploh ne drogira! (vsaj na podlagi tega kar ste povedali ne)

Filtri kot pol tistih za cigarete so filtri za zvijanje tobaka, papirčki so za – zvijanje tobaka…

Napol skrit pepelnik poln jointov???? Če se skriva se skriva, ne na pol. Če se skriva, zakaj pustiti jointe v pepelniku? Tudi tisti. ki kadijo travo je, razen ganja jihadistov, ne kadijo kot cigarete, enega za drugim.

Če ima vaša hči IQ nad 60 bi pokajene “jointe” vrgla stran, kakšen debil bi jih puščal v pepelniku, če živi pri starših?

Preprost način ugotoviti kaj kadi, pojdite po pepelnik poln “pokajenih jointov”:
če so tisti majhni filtri iz istega ali podobnega materiala kot filtri za cigarete je to tobak
če so filtri v pokajenih “jointih” zvit karton, potem je to najbrž trava.

Umirite se, skoraj zagotovo ni na drogah, razen na tobaku in verjetno alkoholu, za ostale težave ki jih ima pa poiščite strokovno pomoč.

Pozdravljen tisti, ki se podpisuješ pod smrad,

ja, res je, da pogosto svetujem, da starši pri mladoletnih uporabijo urinske teste za preverjanje prisotnosti THC ali drugih drog. A ne samo to. Na prvem mestu je odkrit pogovor in raziskovanje situacije same po sebi. Urinski test je po eni strani namenjen tudi staršem. Večina se izogiba, da bi pogledali resnici v oči – saj ne uživa drog, ne moj otrok, saj je samo enkrat… (takšni so na tem forumu redki). Po drugi strani pa je nek zunaji regulator, ki pomaga pri samokontroli tistih, ki so se odločili, da prenehajo – je dobra varovalka, če vedo, da bodo testirani npr 1x na teden.Nekaterim je to pomembno, drugim ne!
Menim, da se z odprtimi kartami lažje pogovarjamo!!

Za mladoletnika, ki je že dopolnil 18 let in živi v skupnem gospodinjstvu s starši so le ti še vedno odgovrni za njegovo varsvo, vzgojo in splošni osebnostni razvoj – tudi gledano z zdravstvenega vidika (v tem pogledu imajo starši kar veliko pravic). Seveda je potreben pristanek mladoletnika na test.

moderator Društvo "Projekt Človek" tel: 01/425 12 14

Menim, da se motiš. Testi so koristni in celo potrebni. Najstniki ne razmišljajo vedno racionalno in starši imajo pravico in dolžnost ukrepati v korist svojega otroka, tudi če gre za poseg v zasebnost. Škoda, ki jo naredi uživanje drog je lahko nepopravljiva, talenti in potenciali ostajajo neizkoriščeni.

Kot vsaka bolezen je tudi odvisnost lažje ozdravljiva ob zgodnji diagnozi in v primeru suma zlorabe prepovedanih drog je smiselno, da imajo starši realno sliko v stanje svojega otroka.

Na srečo danes urinski testi niso edina možnost, starši lahko vzamejo pramen las in ga pošljejo na analizo, prihaja pa nova generacija testov, ki omogočajo da se preprosto vzame vzorec sline in v zasebnosti doma v nekaj minutah ugotovi prisotnost prepovedanih drog.

Razumem željo najstnikov po zasebnosti, a pri testih gre za legitimno (in legalno) željo otroku vsaj poskusiti preprečiti, da si uniči življenje.

Marihuana in “trde droge” nimajo veze. Hočete rešit problem?

“Draga moja hči. Zalotila sem se kako brskam po tvoji sobi kot kradljiva opica pa sem naletela na ostanek jointov. Ko sem bila mlada in še nisem imela kola v riti me je res mikalo, ampak ker sem s kmetov, verjamem v našega Odrešenika in njegovo šarado in ker sem nasplošno neizobražena do te mere, da nisem sposobna rešiti problema s marihuano verjetno zato ker večino svojega dne preživim pred TV izobražujem pa se skozi Svet na Kanalu A, me zanima če bi se ti lahko pridružila na enem…”

V pol ure po vžigu bo problem rešen.

Pa ne samo ta.

LP!

hehe k ta forum berm me kdaj kr zvije kok preveč ljudi je totalno neizobraženih v tej smeri

gospa ali gospodična “šok” mislim da ste si prehudo use skupaj vzeli. že samo ime “šok”, prvi stavek “Pretreslo me je do konca” in nadaljenvanje je pretirano. kot je razvidno iz pisanja punca kadi tobak in tudi če bi bila to trava ne bi bilo hudega in najbol napačen pristop do nje bi biu ravno ta vaš “ŠOK”. pomirite se, informirajte se o drogah in šele po tem se razumno pogovorite s hčero. in če vam zaupa da kdaj tudi kakšen joint skadi, ne izrabit njenega zaupanja in jo kaznovati ali kaj podobnega. bolj zdravo je če kdaj kašnega skadi kot pa ča kdaj kšn liter vina spije;)

hahaha

am mejčkn offtopic ampak to je dejansko deloval pr ns doma, da je moja lastna mama želela z mano na joint in ga je seveda tudi dobila. vidla da ni to nikakršen baw-baw in zdaj mam blagoslov da 2-5krat na leto prižgem joint tudi če sem doma, seveda na balkonu ampak bolje kot pa skrivanje po parkih in ulicah….

svetujem pa dragi mami, pogovor s hčerko saj se da na miren način rešit marsikaj, sploh če hči kadi tobak kar marsikateri starši zamenjujejo za jointe.

Picholina <3

New Report

Close