Najdi forum

Težave s prehrano

Pozdravljeni!

Stara sem 17 let in imam težave s prehrano.
Lansko leto sem se v kratkem času zredila za 3 kg (bila sem na potovanju, kjer ni bilo vredu hrane), amapk tudi ko sem prišla domov so moji kg rastli. Spomladi sem hujašala s telovadbo in spremenjeno prehrano pod strokovnim vodstvom (ampak glede na to kako sem se trudila in pazila na prehrano – jem 4krat na dan, zdravo, zelenjavo itd. – se mi zdi to malo). Naj povem, da imam ITM 25,5 oz. debelost I. stopnje.
Kako naj shujašam? S kombinacijo zdrave prehrane in veliko telovadbe ali naj bolj pazim na prehrano ter telovadim 2-3krat na teden?

Imam pa še en problem, ki je po mojem mnenju psihičnega izvora. Neprestano mislim na hrano. Kaj bom jedla za naslednji obrok, kaj jutri itd. Tudi moje porcije so se povečale oz. ko pojem do konca nisem sita in bi še kar nekaj jedla (jem za mizo, brez tv v miru; hrano si velikokrat pripravim tudi sama).
Nekako ne znam reči hrani ,,ne”. Ne morem se ji je upreti. Kot da je danes zadnji dan in te hrane ne bom več morala poskusiti. Nekako se bojim da spet ne bom shujšala kljub trudu in da bo to moje hujšanje trajalo predolgo in bom vmes zgubila preveč časa (shujašati bi morala za približno 12-13 kg). Sem vegeterijanka, zato priprava hrane zame malo težja. Vem da ne bi smela jesti oglijkovih hidratov, amapk vsak dan pa le ne mislim jesti solate in zelenjave. A lahko jem og. hidtare večkrat na teden (polnozrnate testenine, ajdovo kašo, polento itd.; kruh jem samo za zajtrk pa še to si ga sama spečem iz ržene in pirine moke).

Prosim za nasvete pri hujšanju ter kako naj spremenim svojo prehrano oz. kako naj se uprem hrani ter ne postanem obsedena z načrtovanji obrokov itd. (pravijo manj razmišljaš o kalorijah, hrani in teži, manj boš imel težav z kilogrami in postavo).
S kakšnim športom oz. vajami naj utrdim svoje telo pozimi in mi pomaga pri hujašnju (ne bi rada postala mišičasta, le oblikovala telo)…saj je zdaj zima in športi zunaj nekako odpadejo (tek).

hvala in lp.

Draga Luella,
zveni kot da si preokupirana ne le s kilogrami ampak tudi s hrano.
Tako da preprosti odgovor o obrokih in telovadbi ne bo prinesel nobenega uspeha, si mislim.
Seveda je zdarvo, ce jes 3-5 obrokov dnevno, raznovrstnih, z veliko sadja in zelenjave, da sportas vsaj 3x tedensko po dobre pol ure, ce ne kar 1 uro. A ce ne gre veliko, je bolje vsaj sprehod ali plavanje ali malce razgibavanja, kot pa nic ali kup izgovorovv, da zunaj zaradi mraza odpade vse…
Kolikor sem razbrala iz tvojega pisanja, pa bi te povabila kar na skupino ali svetovanje glede motenj hranjenja, ker gre pri tebi ne le za malenkost preveliko tezo, ampak za preokupiranost s hrano, ki ima gotovo globje psiho-socialne vzroke.
Zato – poglej, ce si lahko poisces pomoc kje blizu tvojega kraja, lahko pa pises tudi nam na Žensko svetovalnico, ali kako drugo organizacijo, ki se ukvarja s tovrstno problematiko, kajti samo obroki in telovadbva ne bojo obrodili sadov na dolgi rok!

New Report

Close