Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja TESTI ZA HIV

TESTI ZA HIV

Sporotovani !

Zanima me če se v primeru testiranja na hiv kjer se uporabljajo testi za dokazovanje beljakovine p24, testi bolje zaneslljivi?
Če se že proti telesa ne pojavijo v obdobju 3 mesecev, ali se ta antigen p 24 zazna z temi testi že v tem obdobju?

Lep pozdrav!

Spoštovani, z ugotavljanjem beljakovine p24 se okno močno skrajša, saj je test pozitiven v 16 dneh po okužbi. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani !

Resnično hvala za takojšen odgovor, resnično ste mi polepšail dan.
Torej če sem vas prav razumela, tudi če se v krvi proti telesa še ne bi ravila v roku treh mesecev, ki je lahko še lažnivo, bi antigen p24 zaznal okužbo oziroma, da je nekja narobe.
To si predstavljam po svoje ali imam prav?

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Da, test antigena p24 uporabljamo tedaj, ko sumimo na okužbo s HIV, testi, ki ugotavljajo protitelesa, pa so še nezanesljivi. Kot rečeno, kombinacija testov 3. in 4. generacije, skrajša okno na 16-21 dni. Test antigena p24 je pozitiven v 16.dneh po okužbi, ugotavljanje virusne RNA pa lahko že po 11 dneh po okužbi. Kljub temu pa ima tudi test p 24 omejitve. Vedeti morate, da se ga rutinsko ne izvaja in da ga izvajajo le nekateri laboratoriji.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Da, test antigena p24 uporabljamo tedaj, ko sumimo na okužbo s HIV, testi, ki ugotavljajo protitelesa, pa so še nezanesljivi. Kot rečeno, kombinacija testov 3. in 4. generacije, skrajša okno na 16-21 dni. Test antigena p24 je pozitiven v 16.dneh po okužbi, ugotavljanje virusne RNA pa lahko že po 11 dneh po okužbi. Kljub temu pa ima tudi test p 24 omejitve. Vedeti morate, da se ga rutinsko ne izvaja in da ga izvajajo le nekateri laboratoriji.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Da, test antigena p24 uporabljamo tedaj, ko sumimo na okužbo s HIV, testi, ki ugotavljajo protitelesa, pa so še nezanesljivi. Kot rečeno, kombinacija testov 3. in 4. generacije, skrajša okno na 16-21 dni. Test antigena p24 je pozitiven v 16.dneh po okužbi, ugotavljanje virusne RNA pa lahko že po 11 dneh po okužbi. Kljub temu pa ima tudi test p 24 omejitve. Vedeti morate, da se ga rutinsko ne izvaja in da ga izvajajo le nekateri laboratoriji.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Da, test antigena p24 uporabljamo tedaj, ko sumimo na okužbo s HIV, testi, ki ugotavljajo protitelesa, pa so še nezanesljivi. Kot rečeno, kombinacija testov 3. in 4. generacije, skrajša okno na 16-21 dni. Test antigena p24 je pozitiven v 16.dneh po okužbi, ugotavljanje virusne RNA pa lahko že po 11 dneh po okužbi. Kljub temu pa ima tudi test p 24 omejitve. Vedeti morate, da se ga rutinsko ne izvaja in da ga izvajajo le nekateri laboratoriji.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Da, test antigena p24 uporabljamo tedaj, ko sumimo na okužbo s HIV, testi, ki ugotavljajo protitelesa, pa so še nezanesljivi. Kot rečeno, kombinacija testov 3. in 4. generacije, skrajša okno na 16-21 dni. Test antigena p24 je pozitiven v 16.dneh po okužbi, ugotavljanje virusne RNA pa lahko že po 11 dneh po okužbi. Kljub temu pa ima tudi test p 24 omejitve. Vedeti morate, da se ga rutinsko ne izvaja in da ga izvajajo le nekateri laboratoriji.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni !

Najlepša hvala za odgovor.
Torej če na testu piše: EIA ANTI HIV 1/2/0 IN HIV p24ag=nereaktiven je v tem primeru bil ta antigen uporabljen in se lahko na test, ki je bil opravljen tri mesece po morebitnem “rizičnem” odnosu negativen lahko zanesem?

Lep pozdrav!

Spoštovani, odgovorila sem že včeraj, pa je odgovor iz meni povsem neznanega razloga izginil.
Glede na opravljene teste, ste z zelo veliko verjetnostjo negativni, dokončni odgovor pa je glede na kombinacijo uporabljenih testov možno podati 6 mesecev po rizičnem odnosu in ponovni kontroli protiteles. S testi EIA ANTI HIV 1/2/0 se namreč testira prisotnost protitetes proti navedenim tipom virusov, beljakovina p24 pa nam govori o virusu HIV 1.

Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

POzdravljeni.
Ce sem prav razumel iz zgornjih postov, potem se lahko test antigena p24 opravi ze 11 dni po morebitni okuzbi in z gotovostjo ovrze/potrdi okuzbo?
Hvala lepa za odgovor.
Andrej

Spoštovani, testa p24 se ne uporablja kot samostojnega testa, temveč v kombinaciji z visoko občutljivostnimi EIA testi III ali IV generacije; če je potrebno pa še z ugotavljanjem virusne RNA. Tovrstnega testiranja se ne izvaja rutinsko in samo v določenih centrih.
Kombinacija testa p24 z najrazvitejšimi testi EIA IV generacije “povprečno diagnostično okno” res skrajša na 14 dni. O gotovosti ovrže/potrdi ne moremo govoriti, temveč govorimo o verjetnosti. Lp!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Preventivno sem se testiral za virus Hiv, test (S-HIV Ag/Pt) je bil negativen, testiral pa sem se 6 tednov po spolnem odnosu. Med spolnim odnosom sem uporabil kondom, vendar ne pri oralnem odnosu. Nisem se testiral v lj, kjer opravijo poleg Elisa testov tud p24 test. Zanima me koliko so navadni Elisa testi natančni po 6 tednih, pa tudi to, če se grem po sedaj treh mesecih od navedenga odnosa ponovno testirat v Lj, kjer izvajajo tudi p 24 teste, koliko bodo ti testi verjetni, kakšno je diagnostično okno za teste, ki se izvajajo na mikrobiološkem inštitutu v Lj!
Za odgovor se zahvaljujem!

Spoštovani, različni laboratoriji uporavljajo ELISA teste različnih generacij. Zato vam bo verjetnost pozitivne/negativne vrednosti lahko pojasnil le zdravnik, ki je prejel vaš izvid in ki ve, kakšen test (katere generacije), je bil uporabljen.
Načeloma pa velja, da ELISA testi po 1 mesecu zaznajo protitelesa pi 95% oseb, (če so se le te, seveda, okužile); ni pa problem v testu samem, temveč v tem, da se pri nekaterih osebah protitelesa razvijejo šele 6 mesecev po okužbi (in jih prej tudi ni mogoče zaznati).

V Ljubljani spet uporabljajo različne teste, ki pa se razlikujejo glede na namen uporabe.
Najobčutljivejši testi, ki vključujejo NAT, so pozitivni celo 14 po okužbi, a se jih za rutinsko tetsiranje ne uporablja.
Kombinacija testa beljakovine p24 in tetsov protiteles III. oz. IV. generacije diagnostično okno skrajša na POVPREČNIH 21 dni.

Ko se greste tetsirat, naj vam razložijo potek testiranja in pomen rezultatov. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

najprej hvala za hiter odgovor!
Sicer pa mi je bil rečeno, da se pri testiranju uporabljajo visoko občutljivi elisa testi. Sestra, ki mi je vzela kri je rekla, da če ne bo nič vidno potem ni nič. Vprašal sem tudi kako je z diagnostičnim oknom in je rekla da se z njihovimi testi morebitna okužba vidi že po 2 tednih. Rezultate sem izvedel po telefonu, ko pa sem šel dvignit izvid pa mi je zdravnica rekla naj pridem na ponovno testiranje čez 4 mesece, torej ko bo minilo 6 meseceu od spolnega odnosa. testiral sem se na zzv celje. Teste pa naredijo v Sb Celje.

Predlagam, da se držite navodila zdravnika. (Pri čemer je verjetnost že sedaj čez 95%, da ste negativni).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za Vaš odgovor!

Pozdravljeni!

Pred enim letom sem pri splošnem zdravniku dala kri, ( nobene konkretne bolezni ni bilo). Ko sem poklicala za izvide, je bilo vse uredu. Zanima me pa sledeče : če bi bila kakšna možnost, da bi bila okužena npr. z virusom hiv, ali bi se na izvidih kaj poznalo (npr. če bi bilo povečano število belih ali rdečih krvničk?). Slišala sem, da se v krvi ne bi videl npr. virus hiv, saj bi bilo za to potrebno opraviti drugačne preiskave, bi pa bilo z izvidi nekaj narobe in bi me zdravnik napotil na dodatna testiranja.

Že vnaprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor!

LP

Spoštovani, tudi okuženi z virusom HIV ima lahko v času mirovanja (oz. še pred izbruhom bolezni) popolnoma normalne izvide. Na podlagi nespecifičnih preiskav zgodaj v poteku v poteku okužbe ni mogoče (po)sumizi nanjo. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Zanima me pa še kokiko časa po okužbi je virus v času mirovanja. Nazaščiten spolni odnos sem imela 2 leti pred obiskom pri splošnem zdravniku in odvzemom krvi.

LP

New Report

Close