Forum.Over.Net

Življenje, ah to življenje

Odgovarjajo: Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

plačevanje delovne dobe za pokojnino

Default avatar

zalla

Uporabila sem že brskalnik in našla toliko različnih informacij, da mi nič ni jasno (eni pišejo o ZPIZU, DURSU, ZZZS, upravni enoti idr.). Zato bi prosila, če mi kdo pojasni, kakšen je postopek, da bi si plačevala delovno dobo, da bom imela vsaj penzijo, ker sem brezposelna, leta pa tečejo. Otrok, partnerja ali družine nimam.
Default avatar

ni tko izi

zalla je napisal/a:
Uporabila sem že brskalnik in našla toliko različnih informacij, da mi nič ni jasno (eni pišejo o ZPIZU, DURSU, ZZZS, upravni enoti idr.). Zato bi prosila, če mi kdo pojasni, kakšen je postopek, da bi si plačevala delovno dobo, da bom imela vsaj penzijo, ker sem brezposelna, leta pa tečejo. Otrok, partnerja ali družine nimam.
Če si sama plačuješ, potem si plačuješ samo leta, osnova za penzijo je 0.
Poleg tega moraš izpolnjevati neke pogoje, da to sploh lahko storiš, otrok do 7 leta, določeno število let službe, določen čas za zavodu za zaposlovanje ...

Najbolje, da se osebno oglasiš na ZPIZu
Default avatar

ni res

jaz si plačujem! in to lahko kdorkoli plačuje. greš na ue ali zdravstveno zavarovanje, kjer poveš, izpolniš obrazec in od dursa potem dobivaš položnice. na koncu oz. ko se zaposliš in želiš odjaviti, greš s tem obrazcem pač odjavit za zdr. zavarovanje, kjer ti dajo še nek obrazec (davčna tajnost), s čimer greš na zpiz, seveda vključno z delo. knjižico (na zavodu poveš zakaj rabiš in ti za tisti dan dajo, četudi nisi dobila službe in želiš v enem letu pač vpisati dobo) in ti na zpizu vpišejo koliko delo. dobe si dobila po določenem času.

imaš pa več variant, najnižje je ca. 57 €, če pa želiš več palačti je samo nek nadstandard, s tem še ne dobiš več del. dobe, torej je dovolj, d asi mesečno plačuješ 57 €.

lp
Default avatar

zalla

Torej najprej na UE. Nisem pa prijavljena na zavodu za zaposlovanje. Ali to kaj vpliva? Ker se ne mislim nikoli več prijaviti.
Default avatar

ni res

mislim, da ne vpliva in mislim, da tud tisti lahko plačujejo, ki že delajo...da bodo pač imeli več del. dobe, da pri starih letih ne bodo rabili dokupit.

če nisi na zavodu in ne dobivaš soc. podpore, iz česa pa živiš pol?

lp
Default avatar

ni res

mislim, da ne vpliva in mislim, da tud tisti lahko plačujejo, ki že delajo...da bodo pač imeli več del. dobe, da pri starih letih ne bodo rabili dokupit.

lp
Default avatar

ni res

lp
Default avatar

ni res

lp
Default avatar

ni res

lp
Default avatar

ni res

lp
Default avatar

ni res

jaz sem urejala na zdr. zavarovanju

lp
Default avatar

ni res

jaz sem urejala na zdr. zavarovanju

lp
Default avatar

ni res

žal mi je, da je tolkkrat šlo, a nekaj mi ne dela ok in sem pač klikala in klikala...
Default avatar

zalla

Od česa živim? Jah životarim nekako, malo delam na projektih, ki pa so plačani na roko, sedaj pa sem si rekla, da si moram tole začet plačevat.
Default avatar

Boa

DELOVNA in POKOJNINSKA doba NI eno in isto, ne tega mešat. Zalla, domnevam, da imaš ti v mislih pokojninsko.

Če poenostavim, iz naslova delovne dobe ima oseba pravico predvsem do denarnega nadomestila na ZRSZ, iz pokojninske pa pokojnino.

Še enkrat - daleč od tega, da bi šlo za iste stvari oziroma, da bi si lahko delovno dobo kar tako plačevali. No Go!
Default avatar

ni res

zakaj pa potem meni na zpizu vpišejo del. dobo v knjižico?

ko sem delala prek javnih del, kar je bilo za 30 h/teden, sem si doplačevala 10 h še in tudi to so mi vpisali.

lp
Default avatar

ni res

ko sem delala prek javnih del, kar je bilo za 30 h/teden, sem si doplačevala 10 h še in tudi to so mi vpisali.

lp
Default avatar

ni res

lp
Default avatar

Boa

ni res je napisal/a:

lp
Doplačevala si si, da bi ti tekla polna pokojninska doba in ne delovna.

Delovna doba nam teče samo in izključno takrat, ko smo zaposleni.

Problem pa je, da se pogovorno vedno uporablja termin "delovna doba", kar je tudi razlog za občasno zmedo.
Default avatar

vinotok

točno tako. Mešate pojme delovna doba in pokojninska doba.

Pokojnino bomo dobili od plačevanja prispevka na ZPIZ ! Prispevek si plačujemo od svoje bruto plače. Sami si plačujemo oz. nam trgajo od plače!

Delovna doba je vpisana v del.knjižici in naj bi bila doba rednih zaposlitev. Vendar pa ti delovna doba nič ne pomaga, če ti npr. delodajalec ni trgal od tvoje bruto plače prispevka za ZPIZ-

Tudi to se je dogajalo, da so ljudje šele kasneje izvedeli, da jim ni bilo od plač odtegnjeno in nakazano na ZPIZ ! Kljub delovni dobi, ki je tekla.

Moderatorji

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic