Prehrana in kulinarika

stročji fižol - nujno pomoč prosim!

Default avatar
V receptu piše:
700 g očiščenega in po dolgem zarezanega stročjega fižola

A zdaj to pomeni, da je samo umit ali še kaj drugega?
Res ne vem!

hvala za pomoč
Default avatar
še piling mu nared pa masažo
Default avatar
To mora bit pa neka eksotika in drugačna vrsta stročjega fižola.

Mi ne kapne zakaj bi ga vzdolžno rezala?
Default avatar
Res hvala za tvojo pomoč kuhar'ca! Tvoj odgovor mi je res zelo pomagal! Hvala!!!

Tale MON je res ratal katastrofa. Nič več ne moreš vprašati. Ker je itak treba VSE VEDETI.
Ja morda je čudno, ampak res prvič v življenju delam nekaj iz stročjega fižola. Ja, tudi take obstajamo!

Se klanjam vsem
Default avatar
Za 02. 09.:

Ne vem, zakaj je treba vzdolž rezati, ampak tako piše. Pa ne piše nobena posebna sorta.

Delam pa po enem receptu od Jamie-ja Oliver-ja.

Oslič v pečici s stročjim fižolom, panceto in pinjolami! Izgleda njami in upam, da tako tudi bo.
Default avatar
Pri nas se odreže začetni konček, in tisti na koncu, kjer je fižol malo zavit. Eni imajo po dolžini še nekaj kot lasku podobnege, pa tisto tudi stran potegnemo. Ne vem kakšne fižolete imaš ti, jih je več vrst. Po dolgem pa jih nismo nikoli rezali.
Default avatar
Nova v kuhinji je napisal/a:
mogoče pa misli POČEZ?

recimo tako, da fižol, ki je dolg ene 10 cm dvakrat počez prerežeš, da dobiš tri konce?
Default avatar
Na sliki so res videti kot dolgi tanki trakci, zato sem jih kar po dolgem zarezala. Ja, pa konce sem porezala. Laskov nisem opazila.

Vse je že v pečici in omamno diši!!!
Default avatar
ja fižol je nekateri tak nitast..ti ga lepo odreži na vsakem koncu in pripravi.. ne more bit nič narobe če ga boš "nepravilno" prerezala... okus bo isti:)
pa dober tek
Default avatar
Tole pa zveni prav dobro! Lahko prosim za recept?
Default avatar
Ne bom dobesedno celega recepta prepisovala, ker nimam časa, ampak v skrajšani obliki. Torej:
za 4 osebe
500 - 700g očiščenega in po dolgem zarezanega stročjega fižola
1 na drobno narezan strok česna
sol in sveže mlet črn poper
oljčno olje
4 kotleti polenovke ali pa fileji osliča (kakih 200g vsak) - jaz sem imela osliča
12 rezin pancete ali prekajene slanine (jaz sem imela panceto)
1 dobra pest pinjol
2 prepolovljeni limoni

Pečico segreješ na 220C.
Stročji fižol daš v pekač. Notri vržeš še česen, posoliš, popraš, pobrizgaš z oljem in pomešaš. Kotletke ali fileje ugnezdiš v fižol, spet malo posoliš, nato čez ribo in fižol povezneš kako rezino pancete. Potreseš z pinjolami in še malo pobrizgaš z oljčnim oljem. Vzameš še dve limonci in ju daš zraven.
Pečeš 15 minut na srednji rešetki. Prvih 5 minut ribo narahlo pokriješ z alufolijo, potem pa jo odstraniš. Če imaš kotlete, so pečeni takrat, ko se kost zlahka odstrani od mesa.

Torej, lahko pohvalim, da je bilo dobro, predvsem nama z možem. Moja dva šolarja nista bila full navdušena (pač novi okusi), ampak še kar in sta pojedla, naš dojencl pa še ne je tega:)) Meni in možu je bilo pa odlično - sploh stročji fižol! Taka krasna mešanica okusov pride! Po moje komot kdaj za prilogo lahko narediš isto: fižol, česen, pinjole, oljčno olje - pa v pečico! SUPER!

Aja, kar je pa najboljše: samo en pekač imaš za oprati! Razen krožnikov seveda.
Default avatar
Zanimivo, če sem prav razumela, je potem stročji fižol pečen, ne kuhan. To mi je nakja čisto novega. Kot pečen krompirček?
Default avatar
Hvala! Ob priliki naredim!
Default avatar
S-TINA je napisal/a:
Ja pečen je. In je super - prav ta kombinacija - str. fižol, česen, olivno olje in pinjole. Ker pa (po receptu) položiš na stročji fižol se ribo, se tudi od tam potem naberejo sokovi in vse skupaj je res zanimiva in dobra kombinacija. No, vsaj nam je včeraj bila.
Default avatar
Zanimiv recept - jaz mislim, da je ravno zaradi hitrejše priprave, Oliver stročji fižol razpolovil podolgem, če seveda prav razumem, ampak če rata brez je tudi tako OK.