Starševstvo in vzgoja

Odgovarjajo: mag. Nataša Durjava, EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka • prof. Andreja Vukmir, spec. zakonske in družinske terapije • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Alergija na kravje mleko ali aptamil?

Default avatar
Hja, je pa že kar več kot dve leti odkar sem nazadnje pokukala na med.over.net. Družina se je povečala za še eno pikapolonico, ki je zdaj stara malo več kot pet mesecev in ji ravno začenjamo uvajati prvo netekočo hrano. In tukaj je moj "problem", ali pa samo paničarim. Namreč: za prvo netekočo hrano je dobila riževe kosmiče (milupa) z aptamilom. Nekaj žličk. Naslednji dan pa je bila čisto pikasta - drobne pikice, kot od šivanke, po celem telesu (osip?), razen po obrazu. Peljala sem jo k zdravniku, ki pravi, da je morda alergična na kravje mleko in predlaga, da ko ji osip izgine, poskusimo še enkrat. Če je alergija, bo nova reakcija dosti hujša.
Zdaj pa vprašanje: ali je lahko alergična na kravje mleko in se alergija pojavi šele zdaj, kljub temu, da jo dojim že pet mesecev in ob tem uživam vse mlečne izdelke? Res je, da samega mleka praktično ne pijem, ker ga ne maram, jem pa ostale mlečne izdelke in mleko uporabljam skoraj vsak dan pri kuhi. Pa doslej ni bilo nobene reakcije. Je lahko kriv prav aptamil? Ali naj poskusim kakšno drugo prilagojeno mleko? Bojim se ji dati ponovno aptamil, ker me je strah reakcije... Korenčka pa ne mara :):(
Vnaprej hvala za odgovore.

zaskrbljena pikalonica
Default avatar
nekateri so alergični na riž. Malo čudno je, da si jedla mlečne izdelke, deklici pa se ni nič poznalo.

Lahko, da je res kravje mleko. Mogoče kupi mleko aptamil h.a., ki je za otroke s povečanim tveganjem za alergije ali pa celo sojino mleko

Najbolje, da se odličiš in daš ali novo mleko in riževo kašico, ali pa aptamil in kakšno drugo kašico.
Default avatar
Mi smo sicer odkrili alergijo na mleko ravno z aptamilom. Jaz sem ga uživala pa je imela malo slabo kožo, ko pa je zaužila ona mleko prav tako pike okrog ust. Poskusite s Pregominom morda, ta je alergike. Dobi se v lekarni. Naša ga je takoj sprejela (no ja pikic ni bilo, okus pa...:-(
Default avatar
Je možno. Hudim alergikom se alergija sicer res pojavi že ko mati je mlečne izdelke, drugim takrat, ko poskusijo adaptirano mleko, tretjim pa šele takrat, ko začnejo piti navadno kravje mleko (pri adaptiranem pa ni bilo težav). Občutljivost je pač različna. Jaz bi naredila tako, kot je rekla zdravnica. Čez nekaj časa bi poskusila znova, ker je možno, da je otrok reagiral na kaj drugega iz okolja. Če bi se alergična reakcija ponovila, bi poskusila z riževim ali sojinim mlekom (za mešanje kašic) in otroka dojila še naprej. Bi bilo pa v tem primeru pametno razmisliti tudi o tem, da sama opustiš vse mlečne izdelke, čeprav navidez otroku ne škodijo. Pozanimaj se še na forumu Alergije.
Default avatar
Ja pri nama je bila edini problem suha koza, ko sem se dojila in jelda mlecne izdelke. Ko sem jih opustila, je bilo OK. Pri 9 mesecih sem pocasi uvajala skuto in jogurt - brez tezav, pri 13 mesecih kravje mleko in izbruhnila je alergija v obliki do krvi spraskanih flekov :-(((
Default avatar
Pri nas se je prvič pokazala alergija na mleko pri uporabi aptamila - zelo blago. Otrok je bil v bolnici in oni niso nič opazili. Sćasoma se je pokazalo kot alergija na vse živo - sama sem nehala uživati mlečne izdelke in je bilo bolje. Alergologinja pa me je na pregledu kregala kaj se grem in otroka testirala - seveda ni bil alergičen - no ja - test je bil negativen. Čez mesec dni pa pozitiven. Seveda se nam je stanje le poslabševalo. Aja samo kratek čas smo bili na Aptamilu, sicer pa dojeni. In v tistem mesecu ko smo poskusili Aptamil, smo poskusili tudi Novalac in je bilo bolje.

Poskusi malo zamenjati - je pa to drag šport. Lahko poskusiš tudi riževe kosmiče s prekuhano vodo ali jabolkom. Riževo mleko zna biti ok - ampak preveri kaj je v njem - najraje čim bolj osnovno (brez kakega lecitina ipd.). Pa če sumiš alergijo na mleko nikakor ne eksperimentiraj s sojinim mlekom! Pogosto otroci alergični na kravje mleko razvijejo alergijo na sojo!!!!

Pa čim manj pikic, suhe kože, ipd.
Default avatar
Živjo vsem!
Imam 10 mesecev staro punčko in že od samega začetka uporabljava Comformil. Zdaj pa bi počasi začela z kravjim mlekom. Ali ga je potrebno prekuhavat če gre za alpsko mleko in ali ga naj razredčim, razmerje?

Hvala za odgovore!

Lp

Moderatorji

mag. Nataša Durjava , EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka
durjavaN
prof. Andreja Vukmir , spec. zakonske in družinske terapije
Zavod Pogled
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic E-posvet