Med.Over.Net

Arhiv - sociala

Spoštovani, ta forum je zaprt za pisanje in je namenjen samo branju tematik s področja sociale. Tukaj lahko poiščete nasvet, v že odgovorjenih vprašanjih. V primeru, da bi želeli postaviti novo vprašanje, prosimo, da izberete področje, ki vas najbolj zanima in menite, da je najbolj primereno za vaše vprašanje.
Hvala za razumevanje.
http://med.over.net/forum5/viewforum.php?f=71

au pair-prekinitev pogodbe!

Default avatar

yosephine

Ker sem trenutno v tujini kot au pair, pogodbo imam sicer podpisano za 1 leto, vendar ali lahko prekinem prej? Ce bi vedela, da so otroci tako nevzgojeni, kot so, sigurno se niti nebi odlocila.

Prosim in hvala za odgovore!
yosephine
Default avatar

ZaHaRa

Lahko probaš zamenjat družino, kar pogumno, tudi otroci ki sem jih pazila so bili zelo nevzgojeni in prve tedne sem mislila, da bom mogla kar hitro domov pobegnit. Ampak sem vztrajala in otrokom nisem pustila, da so delali kar so hoteli.
Default avatar

yosephine

Ubistvu, druzina ni prijavljena na agenciji. Ampak ce povem po pravici se mi tudi sama drzava ne zdi tako waw kot sem mislila. Ampak res je da sem tu sele 4 dni :) Ja, smesno ampak:) hehe
Ne vem, cisto sem razocarana in ne vidim vec pointa da sem tu.
Samo za informacijo-da vem da imam izhod v sili-kadarkoli prekinem pogodbo? Ali moram potem pocakati toliko casa, dokler ne najdejo druge au pair?
Trenutno sem cisto na tleh...
Hvala!
Default avatar

yosephine

Druzina sicer ni registrirana na agenciji. Ampak trenutno ne vidim vec pointa da sem tudi, ker se mi tudi drzava ne zdi tako waw kot sem mislila.
Ali lahko drugace prekinem pogodbo kadarkoli? Ali moram nato pocakati da najdejo drugo au pair?
Res, cisto sem razocarana in ne vidim smisla v tem, ceprav sem tu sele 4 dni:) smesno ampak...pa domotozje je ze tudi prisotno in ne vem kako bo.
Hvala!
Default avatar

piskot

Čaki mal, pogodbo imaš za 1 leto, ti pa po 4 dneh obupavaš nad družino, državo ... Hja, no, neki si pa morala predvideti, preden si šla na pot, ali pač nisi?
Tako kot si dobila odgovor, poskusi biti potrpežljiva z otroki, mogoče bo šlo in se boste ujeli, saj se še pošteno spoznali niste.
Če ti pa pozneje ne bo všeč, se pa poskusi dogovorit za sporazumno prekinitev pogodbe. Ni važno, ali je družina prijavljena na agenciji ali ne, lepo se je raziti sporazumno. Ne da se potem stalno oziraš nazaj, ker imaš slabo vest.
Ker pa družina ni prijavljena na agenciji, nenazadnje niti ni tak problem, če preprosto spokaš in greš. Kaj ti pa morejo? Ampak kot pravim, vseeno smo ljudje in sposobnost komunikacije nas bistveno loči od živali. Pogovori se torej z družino, najdite kompromis, ki vam bo vsem ustrezal. Preženi pa te negativne misli, dokler si oboji ne date priložnosti, da se vsaj spoznate.
Default avatar

ahno

Po 4 dnevih ne sprejemaj tako hitrih odlocitev. Z otroci je tako, da ti grejo vsi najprej na zivce, ker so razvajeni, dokler ti ne zlezejo pod kozo. Ce druzina lepo s tabo dela se malo potrpi, potem pa se odloci.
Ce se vseeno odlocis za odhod, premisli, ce ti samo te otroci niso vsec, ali pa sploh noces biti au pair.
Srecno!!
Default avatar

Kaalen

Ce so otroci nevzgojeni vprasaj starse kaksne vzgojne ukrepe uporabljajo oz. kaj je sprejemljivo. Drugace pa mislim da te je malo "sok selitve" usekal.
Default avatar

mižek figa

tudi jaz mislim, da si v rahli depresiji, po 4 dneh še res ne moreš sodit. daj družini priložnost, sprijazni in spoprimi se s situacijo! cheer up, girl!!!
poročaj, kako gre, in srečno!
Default avatar

pikanogavicka2

te cisto razumem, ker sem tudi sama delala kot aupair v ameriki, kjer si ocitno tudi ti, saj drugace ne bi imela taksne izkusnje kot jo imas, jaz sem sicer zdrzala eno leto, ampak komaj, sem si vedno govorila, da zaradi anglescine pa tko, da se pac splaca potrpet, ampak se ne splaca, ker je brez veze, po tem enem letu sem hudo zbolela, ker so mi pac hudo trpeli zivci s temi otroci in nisem bila edina, ki se ji je to zgodilo. tako da ti svetujem, da ce vidis da ni kul, pejt stran. In ja v 4 dneh se da to videti, vsi tisti ki niste tega videli, bi tezko kaj takega razumeli.
lahko gres stran, ne rabis cakat, da si najdejo druge, sploh pa ce nisi preko agencije, imas denar za povratno letalsko?
drzi se!
v mislih sem s teboj!
Default avatar

yosephine

pikanogavička, sem že 2 tedna doma. Ni se mi več dalo pisat na forum, ker sem bila tarča obtoževanj (saj si lahko prebrala), tako da brez veze še kaj pisat. Drugače pa hvala za spodbudne besede.
Šla sem domov po 12-ih dneh. Ko sem se odločila da grem domov, so bili odnosi z družino še slabši, edino oče je "potegnil" z menoj (on drugače živi in dela v Sloveniji, pride vsake toliko časa domov). Očitno je videl kaj se dogaja, da so res nevzgojeni, in me je še peljal ob 4h zjutaj na vlak, da sem lahko prišla na letalo. Tako da sem mu grozno hvaležna.
Nisem bila v Ameriki, bila sem v Skandinaviji. Ampak, kot sem videla, tudi ostali otroci niso ne vem kako grozno dobro vzgojeni. Seveda tudi naši niso vsi, ampak, zakaj bi trpela če mi ni treba? Res je bilo obupno.
Pazila sem 3 fantke (3,6 in 10 let), srednji je bil najhujši. če si mu kaj rekel, je kar stole začel metati vate (ne samo vame, tudi v svojo mamo), pokaka se sredi hodnika, pa stoji pred vrati v WC, pospraviti sem morala jaz, mama se je smejala ko sem ji povedala in ga pobožala..tako bom rekla, še ona je nevzgojena, ne vem kaj si dela 3 smrkavce, če še sebe ne obvlada.
Ampak v redu, sedaj sem doma in pridno delam izpite.
Ni mi žal da sem šla, sem videla da delo au pair vsekakor ni zame in tako sem dobila ponovni zagon za šolo. Ampak vsaka izkušnja je za nekaj dobra.
Tja pa sem najbrž bom vrnila, ampak po diplomi, z izobrazbo.
Ja tudi zaradi jezika bi se mi splačalo ostati tam, vendar sem še mlada in vse to bo počakalo še par let:)

Če bi mi dala pikapolonica zaupala svoj mail, bi bila zelo vesela:)
Hvala! :)
Default avatar

Kaalen

OK, sedaj te pa cisto razumem zakaj si se vrnila. Da bi se meni 6. letni smrkavec usral na tla bi ga zalimala da bi trojno salto naredu.
Default avatar

yosephine

A mi verjameš kok vzgojnih bi mu jaz rada dala, ampak ne smem.
Veš, mama še sebe ne zna kontrolirat in obvladat, kje bo šele 3 smrkavce.
No, me veseli da me sedaj razumeš:)
Jaz lastnim očem nisem mogla verjet, ampak hvala bogu, sedaj sem doma :)
Default avatar

Saška:-)

Oh, tudi sama sem imela podobno izkušnjo, grozno. Bila sem nekakšen "au-pair" za psa :-)

V začetku se je slišalo tako super, šla bom v tujino, učila se bom jezika, videla bom državo, jo spoznala, imela bom brezplačno bivanje in žepnino.

Moje sanje so se razblinile prvi dan prihoda. Usekana družiana z odraslima hčerama, polni sebe in denarja. Bila sem čistilka z nič prostega čas in prepovedanimi izhodi, razen, ko sem peljala psa na sprehod. Ženska je bila ves čas doma in je nadzirala vsak moj korak, vstajala sme ob 5.00, da sem pripravila vse za skupen zajtrk in gospodov odhod v službo. Psihirali so me, ker sem pozabila za najmanjšo bnalnost (ker nism vrnila zamaška na pravo mesto od banje, ker sem pozabila enkrat pobrisati prah na zunanji balkonski ograji, ker ni bila posteljnina pravilno zložena po likanju,....Bila sem mlada, naivna, željna tuje države in brez denarja. Komaj sme se vrnila, saj nisem imela denarja za krto in družina me ni želela izpustiti. Vzdržala sem tri tedne in ja, debilnost družine sem spoznala že prvi dan.

Sedaj je že nekaj let od tega, toda mislim, da se takšne stvari še dogajajo. Ljudje, ki imajo preveč denarja, mislijo, da so Bog in batina.
Default avatar

scirocco

No, meni je res zal da vas je vecina mela negativno izkusnjo, ker se ti tako zameri in drzava in ljudje.. za vedno dobis nek odpor.

Pomembno je, da ko se ze odlocis za taksen podvig, izbiras druzino previdno, potrpezljivo in tudi vec casa. Sama sem vec kot en mesec brskala po oglasih, po tistem ko sem se odlocila za delo varuske v angliji. Moj izbor sem zozala na tocno dolocen del drzave, na druzino z obema starsema in samo z enim otrokom. Za zacetek in prvic se mi zdi to najbolj pomembno. Sama nikoli ne bi sprejela varstvo treh otrok, ne v tuji drzavi, ne v sloveniji. S tem bi rada samo malcek opozorila tiste, ki jih se vedno mika taksno delo, oz. izkusnja, ki je lahko tudi zelo prijetna in zabavna.

Moja izkusnja je bila pozitivna. Druzina je bila solidna. Bila sem tam skoraj 2 mesca, danes mi je zal da ne dlje, vendar sem obupala zarad lastnih tezav, zdravstvenih. Na zacetku je bilo itak groza, ga ni zacetka da ne bi bil tezek. Sploh pa, ze samo tisti obcutek da si kilometre od doma in prepuscen sam sebi..
Po enem tednu je vse teklo kot po maslu. Pazila sem na enoletnega fantka, na katerega se se danes spomnim. Je pa mahno bitjece rabilo en mesec da se popolnoma sprosti in mi zaupa. Ko se koncno naveze nate, je ves trud poplacan.
Ko se prilagodis in navadis na druzino, okolje, se lahko odpravis tudi na potepanja po samem mestu, drzavi. Nic ni tako hudo in zakomplicirano kot se zdi. London je v resnici zelo majhen:) ljudje so prijazni in vedno pripravljeni pomagat, vsaj meni se je tako zdelo. Definitivno bi sla se enkrat.

Dobro premislite preden se odlocite za taksno potovanje. Pazljivo izbirajte druzino, taksno z debelim opisom, z veliko fotografij. Vcasih so pripravljeni te povezat z njihovo bivso varusko in lahko dobite informacije iz prve roke. Vzemite si cas.

Lp
Default avatar

yosephine

Scirocco, lepo si to napisala.

Pri meni je bilo tako, da je ubistvu oče živel in delal tu v Sloveniji. Sva se videla, pa tudi 2 fantka sta prišla na počitnice in sem jih nekaj časa pazila. Tu je bilo vse vredu, mislila sem o kako super bo, potem pa sem prišla k njim (v tujino), bile smo same z mamo in trije fantki, takrat pa se je vse obrnilo na glavo. Oče je še imel kakšne vzgojne metode, mama pa če iskreno povem, še sebe ni obvladala.
Veš, vse bi bilo super, če srednji nebi bil problematičen. Z malim in večjim sploh ni bilo problemov, vse se dalo lepo zmenit, ampak srednji je bil res grozen, ne poslušen, nič od nič od njega. Tak je bil tudi do mame, ona je samo jokala kaj bo storila z njim. Ampak fant nikogar ni poslušal. Potem pa sem se odločila da škoda mojih živcev, sicer je pa še veliko deklet, ki bi želele poskusit to delo.
Mama je zelo komplicirala ko sem rekla da se vračam domov, tako da če nebi takrat prišel oče, sploh ne bi govorila z mano. Oče je videl kako je doma (v tujini) in je takoj rekel da če rabim prevoz do letališča da ni problema, da me razume in da vidi da je situacija res grozna.
Ampak je vse res kar si napisala-zadnji odstavek.

Me veseli da si ti imela lepo izkušnjo.
Nisem preveč jezna, da sem sama imela slabo, ampak sem dobila nov zagon za študij in ostalo, ampak vem da se bom tja vrnila, ampak ne prej kot po diplomi, tako da ne bom od nikogar odvisna, službo lahko dobiš...Ampak ena izkušnja več-nič hudega:)

Lp
Default avatar

scirocco

Pametno razmisljas. Ko koncas studij bos lahko z diplomo, mirne vesti sla novim izkusnjam naproti. Se boljsa varjanta. Sem vesela da kljub vsemu imas voljo.
Pa tudi tvoja prejsnja, ceprav slaba izkusnja, je za nekaj dobra. Iz slabih stvari se prav tako veliko naucimo.

In zdej ta tvoja bivsa "host family". Vcasih sem na tv zasledila eno odajo, nekaksne varuske (ne spomnim se tocnega naslova).. prav v Angliji se zadeva odvija in gre za profesionalne varuske, ki grejo k druzini da bi nekako prevzgojile njihove otroke, ki so bili naravnost nemogoci. Sem bila prepricana da napihujejo celo zgodbo, da pac ti otroci malcek igrajo, ko pred kamero dobesedno tepejo lastno mater, brcajo, histericno vriskajo.. In zdej vidim da je vse tisto bilo se kako resnicno.

Pac vecina starsev, kakor sem tudi sama iz prve roke spoznala, pa tudi iz zgodb ki so jih drugi pripovedovali, je pac prevec lena in nesposobna vzgajat otroke. Zato pa je po mojem na tisoce oglasov, kjer vabijo tujce iz drugih drzav da jim pazijo na otroke, pospravljajo itd.

Nikoli ne bom zastopila zakaj ljudje delajo otroke ce ne morejo skrbet zanje.. pa ne enega, po tri, stiri?!

Uglavnem, srecno z izpiti:)

Lp
Default avatar

yosephine

Veš, ko sem jaz povedala doma niso mogli verjet. Še sama nisem mogla verjet kako je to možno, pa sem videla na lastne oči...

Tako bom rekla...po eni strani ni mama sama kriva da ima tak delovni čas kot ga ima (od 10h-18h). V tej državi, ki sem bila jaz, se vrtci odprejo šele ob 9h in sploh ni možnosti da bi jih ona peljala (ona pa dela dobrih 40 minut stran od doma). Po tej strani njo razumem, da si dobi au pair ali karkoli da ji pomagajo.
Ampak sama mislim da je problem v tem, da otroci rabijo starše, ne tujih ljudi, tega pa nimajo.
Ampak vseeno ne vem zakaj se jim pusti. Po tretji strani pa tudi jaz ne vem zakaj si delala toliko otrok, če ve da nima časa zanje, saj sploh nič niso skupaj. Ampak, saj ona še sama nič ne zna. To so bili bogataši, ki so imeli vsega polno preveč, tudi sami sebe se mi zdi in...saj razumeš kaj želim povedati kajne?

Ja, vem da sem se odločila prav, pač da sem se vrnila. Trenutno je pa pri meni res tako kot si sama napisala, da se mi je tudi država malo "zagravžala". No, upam pa da se mi bo kmalu odhravžala :) Če bo tako, bom še poskusila, če ne pa pač ne.
Sem videla da tudi v Sloveniji ni tako slabo:)

Hvala in vse dobro tudi tebi :)
Default avatar

Annabella

Sicer malo pozno, pa naj se jaz povem svojo izkusnjo.

Nasla sem oglas a au-pair v casopisu, ne preko agencije. Nekaj casa smo komunicirali preko pisem in telefona, potem pa sem, namesto k njim sla mislim da k njeni sestri ali neki sorodnici, morda prijateljici, se ne spomnim vec natancno. Na zacetku je bilo vse ok, vsaj zdelo se mi je tako. Zacela sem hodit v solo, to pa so bili tudi edini izhodi, ki sem jih imela. Delala naj bi do jutra do vecera. Nedelja je bila moj prosti dan, ce pa nisem sla takoj zjutraj od doma, sem morala delati tudi na ta dan. Placilo je bilo minimalno, kolegice v soli so zasluzile vec, delale pa neprimerno manj. Steli so mi hrano oz. dovoljeno mi je bilo jesti samo dolocene stvari v dolocenih kolicinah.
To vse se je dogajalo v Londonu pri indijski druzini z enim otrokom in moz je imel hotel za njihove priseljence. Ko so sli na dopust, jaz nisem smela domov ali pa da bi ostala sama v njihovi hisi sama, zato so me prestavili v njihov hotel. Tam pa prava groza! Vse vlazno, smrdelo, umazano in zanemarjeno... Minilo je skoraj dvajset let, pa me se vedno preleti srh, ko se spomnim. Med drugim so mi tudi vzeli potni list.
Takoj naslednji dan sem zacela iskati nekaj drugega in kmalu tudi nasla. Ko so se vrnili nazaj z dopusta, sem takoj spakirala in sem hotela cimprej proc. Ampak je ona poklicala policijo in zaklenila vrata!! Na sreco ji je policaj razlozil, da suzenjstvo v tej drzavi ne obstaja vec, da mi mora takoj odkleniti vrata in vrniti potni list ter da lahko grem, kadar hocem.
Pri njih sem bila kaksna dva meseca, pri drugi druzini pa se vec kot dve leti. Sprejeli so me kot clanico druzine, skratka cisto druga zgodba, imela sem se super tako da se je vse skupaj koncalo na lep nacin in imam super spomine.