Forum.Over.Net

Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

slackline-slovenski prevod

Default avatar

natta

Ali obstaja slovenski prevod za slackline-to je pripomoček za hojo po vrvi. Že kdo slišal.

V Hervisu sem videla, da ga oglašujejo pod Slackline-hoja po vrvi, pa se mi ne sliši dobro.

Hvala N
Default avatar

Nataša_

Po tistem, kar sem prebrala na spletu, se mi zdi, da je slackline prav početje samo, se pravi hoja po (napeti) vrvi.
Brala sem o tem, kako pripraviti ta slackline, torej pravilno napeti, pripeti in učvrstiti vrv ipd.
Si preverila na EUR-lexu za ideje glede slacka? Dobiš kar precej izpeljank; vpiši slack*, tako da ti bo iskalo vse v zvezi s slackom in iz nekaterih pomenov je nekako mogoče sklepati, da gre lahko za sorodni pomen. Žal pa te besede ni niti v Evrotermu. Itak ti dve bazi nista najbolj primerni za to, pogledala sem le, če jim je kdaj beseda prišla na pot.
Tako imaš npr. slack position - ohlapen položaj; slacking demand (v gospodarstvu) - zmanjševanje povpraševanja; ne nazadnje so slacks hlače za prosti čas. :)
Default avatar

h3x0r

Kje si pa to prebrala ... kje s e najdejo tovrstne stvari ?
Default avatar

natta

Jaz bi rekla, da je slackline pripomoček za hojo po vrvi (pa ne bi rada tako opisno prevedla, slacklining pa dejanje, se pravi, hoja po (napeti) vrvi.
Še kakšen namig?

V vsakem primeru hvala za pomoč.
Default avatar

Filip_

beyonce,

saj v principu imaš prav, vendar je najlon le eden od sintetičnih materialov. V konkretnem primeru verjetno govorimo o poliestru.

To najbrž pride od "najlonske" vrečke.
Default avatar

beyoncé

hja, na linku izrecno piše, da gre za najlon (nylon); je pa to splošna oznaka za poliamid.

Poliester (PES): tekstilna vlakna.
Poliamid (PA) (najlon): vlakna, ščetine zobnih ščetk, ribiške vrvice.
Default avatar

poba

po vsem sodeč gre za vrv, ki ni napeta kot vrv za obešanje perila, temveč visi bolj ohlapno

če si človek pomaga z visečo posteljo, gre za visečo vrv
Default avatar

Jaka

Lep pozdrav

Tudi mi smo se ukvarjali, kako "prevesti" slackline, pa smo malo spraševali ljudi na kaj jih spomne ta napet trak med dvemi drevesi, odgovor je bil - gurtna. Sicer ni prevod, gre pa tukaj predvsem za lažje sporazumevanje.
Vabim pa vse, da si več o slacklineu preberte/pogledate tukaj: www.slackline.si

Pravtako pa vas vabim da pridete pogledat ta vikend v Bovec, kjer bomo predstavili film Elements in pa poskušali ujeti ravnotežje na gurtni ;)
Več si lahko preberete na naši spletni strani pod rubriko Novice.

lp.
Jaka
www.slackline.si
Default avatar

Filip_

spomne, gurtna? as easy as that?
Default avatar

noobax

Hoja po gurtni?

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P