Najdi forum

Ne želi dojiti

Pozdravljeni.
Partnerica, ki je sedaj v 6.mesecu nosečnosti, ima velik odpor do dojenja in mi je že pred zanositvijo to povedala, rekla, da se ji gnusi, in da bo otroka definitivno hranila po steklenički. No, sedaj se njeno mišljenje ni kaj spremenilo, mene pa kar malo skrbi… A so adaptirana mleka sploh dovolj kvalitetna, primerna za novorojenčke, kako se bodo sploh v porodnišnici recimo odzvali na to.. V bistvu, rad bi jo nekako prepričal, da bi vsaj poskusila in ne imela odpora…

Pozdravljen, bodoči očka!

še tri mesece imate do poroda, vaša partnerka pa ima zelo močan odpor do dojenja. Radi bi, da bi vseeno poskusila dojiti, pa ne veste, kako ravnati.

Najprej dejstvo – nekatere ženske imajo lahko močan in hud odpor do dojenja. To je znano. Te ženske, kot ljudje včasih napačno razumejo, nimajo nujno kakih težav glede sprejemanja svoje nosečnosti, sprejemanja otroka, psihičnih težav ipd.. Lahko tudi. A največkrat opažamo, da so te ženske imele neko grozno neprijetno izkušnjo, povezano bodisi s svojim lastnim telesom (jih je morda groza občutka, da bo otrok pil iz njih, se resnično bojijo, da jih bo otrok “pojedel”) ali pa imajo neprijetno, morda tudi šokantno vizualno ali verbalno izkušnjo, povezano z dojenjem neke druge matere (sorodnice, prijateljice, znanke); neka mati je povedala, da jo je kot mlado deklico neka neotesana sorodnica poškropila s svojim mlekom, ki je brizgnilo iz dojke, in cela družina jo je še leta zabadala na ta račun. Druga mati je videla, kako so ne preveč urejene ženske razgaljeno dojile razpadajočem kombiju, ta prizor jo je spremljal še leta in nikakor si ni mogla zamišljati, da bi to počela tudi sama. Nekatere matere po porodu, ko vidijo dojenčka in ko jim v porodni sobi babica poskuša pristaviti otroka, negotovo, a vendar poskusijo – saj NE je še vedno mogoče reči, če bo neprijetno. In mnoge občutki dobesedno prelavijo in z nekaj razmisleka in spodbude (nikakor pa ne siljenja!) spremenijo svojo določitev, kar naravno se morda zgodi.

Dobro je, če mati o tem spregovori s strokovno osebo (svetovalke za dojenje smo tukaj tudi za take primere in nobene mamice nikoli ne želimo prepričevati, da je dobro, da doji, o tem se odloča povsem sama). Pogovor je namenjen razmišljanju o vzrokih, zakaj ima mati odpor, kaj se je zgodilo, česa se boji, kaj se ji upira, kako se ob tem počuti, ali bi bilo mogoče premagati ta čustva. Partnerski pogovor v tej smeri pomaga, a bi vam ga svetovala le tedaj, če je vaša partnerka o tem pripravljena govoriti, sicer odpiranje boleče teme, ob kateri boste zavrnjeni, češ “nočem o tem govoriti”, utegne slabo vplivati na odnos v družini. Pomembno je, da ji zagotovite, da jo imate radi, tudi če ne bo želela dojiti, da je to popolnoma vredu, če ne bo zmogla. Lahko ji poveste telefonsko število, če bi se o tem želela pogovoriti. Svetovalke nismo propaganda za dojenje, ampak pomagamo materam tudi prenehati dojiti, predčasno odstaviti otroka, kadar ne gre drugače, reševati osebnostne in čustvene stiske in družinske krize, povezane z (ne)dojenjem. Brezplačna pomoč in podpora – telefonske številke svetovalk La Leche League: http://www.dojenje.net/pomoc.htm

Redke matere so, ne bi vedele, kako velika je razlika med prilagojenim in materinim mlekom. večina se zaveda, da je materino mleko živa snov, bela kri, prilagojeno mleko pa ne vsebuje protiteles, otrok ne dobi mleziva – prvega naravnega cepiva. Ena večjih prednosti materinega mleka je tudi razvoj čeljusti in govora (dojenje kot najboljši ortodonstki aparat), med tem ko sesanje po steklenički tega ne daje. Več je opisano v teh člankih.
Prednosti dojenja:
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_2._KATERE_SO_1 (čl. Prednosti za dojenčka in mamo)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4166535 (čl. Zakaj dojiti: 20 koristi za otroka in mater)

Nekatere matere se zaradi izjemne imunske vrednosti mleziva (ta nastajaod 20t nosečnosti dalje in je takoj po porodu otroku na voljo, dokler 3.-4. dan mati ne dobi belega mleka) odločijo, da bodo dojile morda le prvih nekaj dni. Nekatere si rečejo, da bodo dojile nekaj dni, morda teden, dva ali tri. Te matere vzamejo vsak dan posebej, ničesar ne načrtujejo, če ne gre, so pripravljene prekiniti z dojenjem takoj. Če gre, si rečejo, da bodo poskusile še en dan…

Menim, da ni primerno, da bi žensko, ki ji je težko, opremili najprej s tem branjem o koristih dojenja, saj lahko s tem le spodbujamo njeno slabo vest, ji pripovedujemo že vnaprej, da ni dobra mati. Primerno bi bilo le tedaj, če ne gre za nobeno psihično breme, slabo izkušnjo, ampak zgolj za to, da mamica nima pravih informacij o dojenju in razlikah s hranjenjem po steklenički, da jo je morda nekdo prepričal v svoj prav, kako bi rekli, naplahtal ali našuntal proti dojenju. No, o tem je treba presojati v konkretni situaciji, vedno pa priporočamo v pogovorih na temo temo veliko strpnosti, spoštovanja in razumevanja, nič siljenja, pametovanja ali očitkov in igranja na vest.

Ali ste že uspeli izvedeti, zakaj je njeno mnenje proti dojenju tako odklonilno?

Prilagojena mleka so primerna za novorojenčke, drugače jih seveda ne bi smeli prodajati na trgu. Otroci napredujejo vredu tudi ob prilagojenem mleku. Se pa ta mleka po kakovosti ne morejo in se najbrž nikoli ne bodo mogla meriti z živo tekočino, ki se tvori iz krvi.

V porodnišnicah so dolžni spoštovati želje staršev, pač v okviru pravil, ki jih postavijo, tako glede porodov in glede hranjenja otroka, odpusta iz porodnišnice. Če mati reče, ne bom dojila, in tega noče pojasnjevati, ji nikakor ni treba. Prosi pač za stekleničko. Verjetno se bo morala o tem dogovoriti z zdravnikom, saj imajo sestre v novorojenčku prijaznih porodnišnicah, taka navodila, da stekleničke odobrijo le s soglasjem zdravnika.

Mislim, da je najpomembnejša strpnost in pogovor o vzrokih. Pomembno je, da je v tem trenutku vajina osebnostna zveza trdna, temelji na zaupanju in vzajemni podpori, ne glede na izzv, s kakršnim sta se srečala.

Še nekaj predlogov:

Mamici bi morda lahko pokazali zgodbe drugih mamic, ki so imele odpor do dojenja, in ji s tem sporočili, da jo razumete in da nikakor ni edina s takimi občutki.
Ko mati čuti odpor do dojenja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979071 (pred porodom)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4526427 (strah pred neuspehom)

Morda lahko gresta na obisk h kaki družini z dojenčkom, kjer mamica doji. Morda se lahko pogovorita z več ljudmi, ki dojijo in ne dojijo svojih otrok, pa primerjata/tehtata izkušnje. Kaj pa starševska šola, morda zaupen pogovor tam?

Vsekakor je še čas. Kot rečeno, nekater matere se premislijo oziroma so pripravljene poskusiti šele po porodu, prej pa to ni bila opcija zanje. Če je dojenje boleča tema, se osredotočita na priprave na porod, dojenje pa prepustita toku dogajanj.

Želim vama čim lepše zadnje tri mesece nosečnosti in zdravo dete!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close