Najdi forum

pomankanje mleka

POZDTRAVLJENI
IMAM 4T STAREGA FANTKA, KI PA SVA SE NA POLNO DOJILA. ZDAJ PA IMAM OBČUTEK KOT DA BI MI GA ZMANKVALO, SAJ KO SI GA IZTISNEM, GA IZTISNEM KOMAJ 100ML, VČASIH TO SPLOH NI BIL NOBEN PROBLEM, ZDAJ SE PA RES MATRAM. BONJIM SE , DA BI DOBIL PREMALO MLEKA SAJ TISTIH 100ML KAR PADE VANJGA, ČE BI BILO ŠE MLEKO PA BI ŠE JEDEL. ALI JE TO NORMALNO DA TOLIKO POJE? VČERAJ SE SPLOH NI MOGEL NAJESTI. JEDEL JE SKORAJ NA VSAKI DVE URI PA TO ZMERAJ 100ML TAKO DA ZVEČE NISEM IMELA SKORAJ NIČ MLEKA. KOMAJ SEM STISNILA 30ML. KAJ NAJ NAREDIM DA BOM IMELA MALO VEČ MLEKA SAJ MU NEBI RADA DAJALA DODATKOA.
L.P.

mojbla99, pozdravljeni!

Imate 1m fantka. Ne vem, če sem prav razumela, kako ga hranite: Dojite ali izčrpavate svoje mleko in ga dajte fantku po steklenički, morda oboje? Lahko prosim pojasnite?

V vsakem primeru vaš opis najbolj spominja na poskok v rasti, ki je pri dojenčkih pogost pojav. Tedaj se želijo dojiti običajno veliko večkrat, saj s tem bolj stimulirajo dojki in tvorijo spet več mleka – dojki se na povečano število podojev praviloma odzoveta v dnevu do dveh. Če ima torej fantek premamo, priporočam, da ga pristavite večkrat, vedno ponudite obe dojki, če sprejme.

Če črpate in dojenje ni možno, potem bo mleka več, če bosate szimulirali dojki na povsem enak način. S črpalko bi morali z dodatnimi izčrpavanji simulirati otrokov poskok v rasti.

Pri dojenih otrocih sploh ne spremljamo mililitrov, da bi vedeli, koliko je za kakega normalno, pač pa opazujemo znake. Ti so tukaj http://med.over.net/forum5/read.php?94,4718681:
Kako vemo, da dojenček dobi dovolj materinega mleka:
– štejemo POLULANE plenice (najmanj 5 v 24 urah)
– štejemo POKAKANE plenice (prve 3-4 dni mekonij, nato najmanj 2 na dan, po 6. tednu tudi na nekaj dni, a takrat mora biti blato obilno)
– otrok PRIDOBIVA NA TEŽI v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec, torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g na teden in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se doji POGOSTO – vsaj 8-12-krat na dan, lahko tudi pogosteje in ne nujno po urniku oz. enakih presledkih; če lepo napreduje ob manjšem številu podojev in si večji razmak postavi sam, je to zanj vredu
– dojenček se doji PRAVILNO – je pravilno pristavljen (telo v ravnini z glavico, trebušček na materin trebuh, široko odprta usta, ustnici ne smeta biti uvlečeni, bradavica je globoko v ustih, zajet čim večji del bradavičnega kolobarja, otrok aktivno sesa, dojenje matere ne boli)
– dojenček ima zdrav VIDEZ in napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven

Eno največjih težavo svetovalke La Leche Leagu opažamo pri vzpostavljanju dojenja tedaj, ko mamice dobivajo nasvete, da se otrok doji samo zato, da bi se nahranil. Nekateri lahko kot novorojenčki delujejo zelo nenasitno, ker bi se nenehno dojili, a moramo vedeti, da se dojiji ne le za lakoto in žejo, ampak tudi zato, ker je dojenje potreba po sesanju (ta je lahko zelo močna in dojak neodvisna od lakote), nadomestna popkovina, potreba po bližini, varnosti, umirjanju, toplini,…

Če se otrok doji na 2h in sta dojki na otip mehki, to ne pomeni, da je težava z mlekom. Preprosto pristavite ga, tako se bo mleko tvorilo več in hitreje, fantek bo dobival več bolj kaloričnega mleka, vaši dojki pa najboljši signal, da otrok rabi dodatno mleko. Nekateri toliko stari dojenčki se dojijo del dneva kar vsako uro ali nenehno, potem pa imajo nekaj pavze (tipično dojenje v skupkih). Najbolje za vzpostavljenje polnega dojenja je, da mamica otroka vedno pristavi, vedno ponuja obe dojki, otroku prepušča odločitev, ali se bo dojil (to velja le za aktivne in dovolj budne dojenčke). Kako pa vaš fantek napreduje? Če napreduje vredu in doslej niste dodajali prilagojenega mleka v rednih znatnejših količinah, je tvorba mleka povsem primerna.

Izkušnje mamic, morda najdete kaj koristnega še tukaj…
Nenehno dojenje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981405 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4052546,4065600#msg-4065600 (14d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4321643 (15d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979293 (2m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4499220 (7t, buden, hoče/noče sesati)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980483 (mama duda)

Če ste po aktivnem in dobrem podoju iztisnili celo še 30ml s črpalko, potem je to krasno in najverjetneje vaša laktacija dobro deluje. Razen če so težave s težo, to je pa druga zgodba in to mi morate pa povedati.

Priporočam v branje nekaj dobrih člankov:
Kako se tvori materino mleko: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978042,1978042#msg-1978042
Dojenje na otrokovo pobudo: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643
Miti o dojenju: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978480,1978489#msg-1978489
Umetnost dojenja v naši kulturi: http://med.over.net/forum5/read.php?11,141876,142069#msg-142069

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

HVALA ZA VAŠ ODGOVOR. JA TUDI IZČRPAVAM SI MLEKO, KER KO SEM GA DOJILA SE JE PO KAKŠNI URI ZAČEL JOKATI, ZATO SEM GA ZAČELA IZČRPAVAT, DA SEM VIDLEA KOLIKO IMAM SPLOH MLEKA. ZAKAJ MI PA PROTI VEČERU MLEKA ČISTO ZMANJKA?

Vse je odvisno od napredovanja vašega fantka, mojbla99! Jok nikakor ni pokazatelj, ali je dojenček dobro dojen ali ne! Dojenčki, ki ne jokajo in veliko spijo, lahko pridobivajo slabo. In dojenčki, ki nenehno jokajo in kar naprej sesajo (veliko tudi za tolažbo, umirjanje, bližino, varnost) pogosto odlično napredujejo.

Če je napredovanje pri vas vredu, potem vam mleka ni treba črpati, ker je tvorba primerna. Če boste ugotovili, da vas kateri od znakov skrbi, se oglasite in sporočite.

POpolnoma normalno je, da se otroček, posebej če ima kakšne prebavne ali druge težave (za katere vedno niti ne vemo), hoče dojiti 10, 20, 30min ali uro po tem, ko se je podoji. To, da bi moral dojenček “zdržati” določen čas, da bi vedeli, da “se je dobro najedel”, so ljudske pripovedke. Zato sem vam pripela članke o tvorbi mleka, dojenju na otrokovo pobudo in o zmotah, ki veljajo v naši kulturi o dojenju.

Še ena velika zmota je, da lahko mamica s črpalko preverja, koliko ima mleka. Ne more. Mleko se tvori brez prestanka, neposredno iz krvi, ves čas, v notranjosto telesa in ga ne čutimo v dojkah. Dojki nista posodici, kamor bi se moralo mleko nateči, da bi lahko dojili. Čakanje, da sta dojki polnejši, lahko poslabšuje dobro vzpostavljenje dojenja, če bi otrok tedaj to mleko že potreboval in želel sesati. Če otrok potebuje dodaten podoj, je mleko tam, le ponuditi ga je treba. Mleka NIKOLI ne zmanjka. Ob večerih se mnogi dojenčki dojijo pogosteje, zato imamo mamice občutek, da se teže izceja, da so dojke mlahave, me smo utrujeni in dojenčki težko predejalo vtisne dneva in se umirijo. Nekateri imajo morda tedaj serijo/skupek podojev, kar utegne biti posebej utrujajoče. Če otrok sicer vredu napreduje in so znaki, ki sem vam jih navedla v prvem odgovoru (pleničke, napredovanje,…) vredu, potem je tvorba mleka pri mamici primerna, ne glede na to večerno naporno situacijo. Če se bo otrok želel dodatno podojiti, pa se ne želi, ne more, joka,… ga umirjamo, razvijemo, nosimo, pa spet poskušamo pristaviti. nekatere mamice poročajo, da je treba ker veliko takih zaporednih poskusov, ki včasih trajajo nekaj ur, da se otrok umiri in zaspi.
Večerni »blues« – dolgotrajno večerno dojenje/uspavanje/jok:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979044
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=208&t=208
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=922&t=922
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4331240 (mnenje mamice)

Ali gre pri vas za pomanjkanje mleka, lahko torej ocenite zgolj po tem, kako vaš fantek polni pleničke, napreduje in se razvija, in ne po joku ali občutku v dojkah.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close