Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija tresenje dojenčka

tresenje dojenčka

Spoštovani,

zanima me, koliko je npr vožnja dojenčka v vozičku po makadamu (ko otroček skoraj poskakuje in ga premetava) lahko nevarna za glavico (glede na to, da so glavice še mehke in ležišče dokaj trdo).

Hvala in lp.

Ne škodi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
Zanima me, če vaša trditev drži tudi, kadar gre za neutrjeno makedam cesto, saj se otrok v takšnem primeru v vozičku precej trese. Ali ne obstaja kakšno tveganje možganskih poškodb, SBS-ja, saj je veliko opozoril v zvezi s silovitim tresenjem dojenčka oz. njegove glavice?

LP!

Mislim, da po takem noben povprečno razumen človek otroka ne bi peljal na sprehod.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

če malega dojenčka vseeno enkrat pelješ po bolj grobem makedamu oziroma neutrjenem kdaj se pokaže poškodba možganov oziroma sindrom SBS? Če je otrok po nekaj mesecih videti vredu kako veš da je vseeno lahko kaj narobe?
Ali tudi samo enkratno bolj močno tresenje v vozičku lahko povzroči sindrom SBS?
Ali je to mišljeno izključno fizično nasilje nad otrokom?

Kakšni so simtomi tega sindroma?

Hvala za odgovor in lep pozdrav

SBS nastane, ko glava niha brez opore naprej in nazaj. Ko dojenčka peljemo na neravni podlagi, ima glavico podprto na vzglavju vozička, navzpred pa ne more toliko nihati, da bi npr. 10 ali 15 cm dvignilo glavo in jo zanihalo nazad, kjer bi udarila na podlago.

http://www.youtube.com/watch?v=l_toKPs9Jj4

http://www.youtube.com/results?search_query=shaken+baby+syndrome&oq=shaken+baby&gs_l=youtube.1.0.0l10.6186.6186.0.8924.1.1.0.0.0.0.113.113.0j1.1.0…0.0…1ac.1.TFGtzAzz-fQ

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Zanima me, koliko je nevarnosti za sva sindrom pri 15 mesecev starem otroku? Gre za to, da so znanci, ko so bili na obisku otroka dobesedno premetavali levo in desno, gor dol, ker je to njemu bilo menda zelo všeč. Ko sem videla, sem dobesedno prebledela in prepovedala, vendar pa me sedaj zelo skrbi, da ne bi od tolikega tresenja otrok utrpel kakšnih poškodb. Zanima me, kako se bi morebitne poškodbe kazale in v kolikem času po dogodku?

Hvala in lepo pozdravljeni.

Da malo bolj pojasnim prejšnje vprašanje. Znanec je otroka držal na avijoncek in ga precej močno tresel ter “vozil” naprej in nazaj, v smislu turbulenca na letalu. To tresenje je bilo precej močno, ni pa glava nihala naprej in nazaj, temveč se je tresel cel otrok, seveda tudi glava. Torej lahko takšno stresanje povzroci sbs sindrom pri 15 mesečnem otroku, kako in v kolikem času bi se to izrazilo?

Hvala in pozdrav.

Ni vsako potresavanje nevarno, da bi povzročilo sindrom pretresenega otroka. Naša glava in vratna hrbtenica sta vseeno kar dobro zavarovani, saj v nasprotnem razvoja v stotisočih letih enostavno ne bi preživeli kot vrsta.
Če je bilo potresavanje nekaj podobnega vožnji po makadamski cesti, je skorajda nemogoče, da bi to povzročilo poškodbe/natrganje struktur v možganih.
https://www.peoplemagazine.co.za/wp-content/uploads/2017/08/SBS_web.jpg
https://www.healthnutnews.com/wp-content/uploads/2017/04/7ccfd809aa44a8a5f4c9acfa4871d005.jpg
https://www.epainassist.com/images/what-shaken-baby-syndrome.jpg

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

Hvala za odgovor. Mogoče bi tresenje res lahko primerjala z vožnjo po bolj grobem makadamu. Me pa zanima, ali mora glava opletati na način kot prikazujejo slike, ali pa sbs lahko dobi tudi brez tega. Glava mu namreč ni opletala, tresla se je skupaj s celim telesom. Pa še to me zanima v kolikem času in kako bi se izrazile morebitne posledice? Po kolikem času je strah odveč?

Hvala ponovno in pozdrav.

Slike in dostop do člankov opisujejo točno shaken baby sindrom.
O sindromu, vzrokih, znakih:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/shaken-baby-syndrome/symptoms-causes/syc-20366619
https://www.medicinenet.com/shaken_baby_syndrome_abusive_head_trauma/article.htm

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,
Hvala za linke. Naj povem, da sem prebrala že kar nekaj stvari na to temo, tudi te članke, pa ne najdem odgovorov na svoja vprasanja. Mogoče jih ne postavim dovolj jasno.
Torej otrok ni imel nobenih znakov sbs po dogodku, vede se normalno, je, spi itd. skratka funkcionira normalno, je 10 dni po dogodku. Zanima me torej ali bi kljub temu lahko prišlo do neke prikrite poškodbe mozganovine, čeprav otrok ne kaže nobenih znakov za to, pa bi se npr. posledice pokazale čez čas. Tukaj me zanima če da in kakšne? V gradivu, ki sem ga pregledala sem zasledila da bi do tega lahko prišlo, nikjer pa nisem videla kako naj bi se to kazalo pri otroku oz. kakšne posledice naj bi imelo. To nikakor ne gre primerjati z nasilnim tresenjem kot se opisuje pri sbs.
Kaj pa v primerih, ko se enoletni otrok v ihti meče nazaj in z glavo večkrat udari ob tla ipd; tudi lahko pride do kakšne poškodbe možganov?
Hvaležna sem vam za vaše mnenje. Upam, da je vprašanje bolj jasno.

Če je neko stanje opredeljeno s kriteriji, potem drugo stanje pač ni to prvo. Skratka, če jasno piše, kakšen je mehanizem nastanka in sile, ki delujejo na te nihajne poškodbe ter opisani znaki te poškodbe, potem neko blažje potresavanje pač ni baby shaken sindrom.
Padci iz stojne višine plosko navzad z udarcem v zatilje lahko povzročijo poškodbe kosti lobanje in možganovine, ki se kažejo kot pretres možganov ali kasnejše poškodbe v roku do 24 ur po poškodbi z znaki, ki jih ni mogoče spregledati.
Otroci, ki ploskoma padajo vznak, so pogosto tisti, ki se niso sami naučili vstajanja ali sedenja, pač pa smo jih mi sami prisilili v to, preden so znali vse predstopnje, potrebne za primerno prestrezanje.
Manjši udarci, kot npr. trmarjenje in udarjanje z glavo v zid, ne povzročajo poškodb možganovine4, če niso res težki udarci, ki se enako kažejo s takojšnjimi znaki ali znaki v roku 24 ur po poškodbi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close