Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja ALPSKO ALI KRAVJE MLEKO

ALPSKO ALI KRAVJE MLEKO

Hčerka je stara 11.mesecev in sem ji do sedaj dajala Novolac, razen zadnji mesec dodajam med Novolac tudi malo alpskega. Kupin alpsko polno 3.5.
Me zanima, če je to pametno, kdaj lahko samo alpsko ali kravje. Moram kravje mleko prevreti in kaj razredčiti ?. Alpsko samo pogrejem.
Hvala.

Meni je pediatrinja rekla, da lahko hčerki (9,5 m) že dajem kravje mleko. Da to sicer ni v knjigah, ampak, da je pri tej starosti kravje mleko že čisto OK. Da kravje mleko tudi sicer zaužije v jogurtih, skutkah, itd. Naročila pa mi je, da moram OBVEZNO kupiti polnomastno (torej 3,5) mleko in ji tako tudi ponuditi (torej nič redčenja). Na moje vprašanje ali alpsko ali navadno mleko pa mi je odgovorila da je to vseeno. Vendar pa moja hči alpskega mleka ne mara (tudi v kašicah ne), tako da ji kupujem navadno. Prevrela ga do sedaj še nisem, le malo ga zagrejem (toplega mleka ne pije). In to je to. Nič reakcij, alergij, bruhanja ali kaj podobnega.

BTW, oboje je kravje mleko, da ne bo nesporazumov…:-))))

Tudi mi smo začeli zdaj z mlekom (star5,5 mesecev),dajam mu alpskega pa je zaenkrat vse vredu.

Živjo,

Do 3 let je mleko nujno potrebno in je edini vir naravnega kalcija (v fosfatni obliki). Kasneje pa ga uporabljajte manj, kakšen dcl na dan je vsekakor boljše, kot pa da ga ne uživate.

Vsekakor je sveže kravje mleko (še boljše kozje ) najboljše, kar lahko dobite v mlečni obliki. Alpsko mleko že vsebuje adetive in je lahko vir alergenov. Če imaš možnost dobiti sveže mleko s kmetije ti vsekakor priporočam svežega. Alpsko pa le, ko zmanjka časa za prekuhavanje.

Lepo se sladkajte z mlekom,
MaRe

Kravje mleko lahko kupiš: alpsko ali navadno. Alpsko (trajno mleko obdelano na zelo visokih temperaturah) je drugače obdelano, zato je tudi rok trajanja daljše. Menda pa ravno zaradi tega ni več zelo zdravo, predvsem je nevarnost pri velikem zaužitju tega mleka, da se apnenec nalaga na žile. Vsekakor se je potrebno odločiti za navadno mleko in sicer s čim več maščobnega deleža. Mleko se ne razredčuje, saj je že to prekleto dobro razredčeno z vodo. Vendar pa so tudi navadno mleko pričeli drugače obdelovati, tako da so mu lahko podaljšali rok trajanja. Na tržišču vem trenutno le za eno navadno mleko, ki še ni pastelizirano, to pa je Škofje Loško. Le ta pa ima zaradi tega tudi primerno dolg rok trajanja (samo dva dni). Jaz se držim pravila (tudi pri jogurtih in ostalih mlečnih izdelkih) krajši je rok trajanja, manj je obdelano in primešano različnih adetivov bolj zdravo je! Jaz navadno mleko prekuhavam do kipenja. Mogoče je to početje odveč, vendar mi ne vzame veliko časa in s tem sigurno uničim morebitne viruse, bakterije. Na druga mleka se ne spoznam, verjetno pa zna biti zelo zdravo tudi kakšno kozje ali sojino ali……

Iskalnik!!!

aditive?katere npr?
alpsko polnomastno???

Jaz sicer ne vem , kako je prav, ampak talo po logiki se mi zdi natančno tako, kot je napisala “blondinka”. Daljši kot je rok trajanja, več je nekih (kakršnihkoli pač že) kemičnih postopkov, ki obdržijo jogurt, skuto, mleko, … dlje časa uporabno.

Kar se pa tiče uvajanja mlečnih izdelkov in mleka, je pa baje takole: mleka naj ne bi do prvega leta; če že, vsekakor POLNOMASTNO in ne 1,3 ali light variant (kot je pametna moja tašča:)))). Ampak načeloma lahko mlečne izdelke prej kot mleko samo zato, ker gre za obdelano mleko – in očitno je obdelano tako, da razne skute, jogurti, siri, … povzročajo manj alergij kot mleko samo. Toliko v odgovor “etiketi”.

Jaz bi kar v parih alinejah povzela:

– alpsko ni šans (daljši rok trajanja ima, slabše je),
– nič light variant, ampak polnomastno,
– mačkam je dobro zaradi alergij na mleko le-to redčiti z vodo, tudi jaz sem tako počela prve mesece pri sinu (pa čeprav ni maček:))) – zdaj pa že kar lep čas pije nerazredčeno, 3,5% maščob, pa nikoli alpskega.

LP, Taši

napišite prosim 1 aditiv v alpskem mleku!

Živjo,

Tudi sam bi jih rad dobil, pa jih odločno skrivajo…veliko stvari o mleku lahko preberete na http://www.pozitivke.com išči pod besedo “mleko”. Se ne strinjam z vsem napisanem, je pa zanimivo vsaj malo razmišljati o tem.

LPM

Mi pijemo že od šestega ali sedmega meseca alpsko, pa je vse ok, punčka kar kipi od zdravja. Tudi v jogurtih, skutkah itd…. je vse sorte notri, torej če hočemo da bo vse čisto zdravo, potem otrokom sploh nič takega dajati al kaj? Mleko pije samo zjutraj, popoldne kakšn jogurtek ali skutko.
Glede navadnega kravjega mleka mi je ena proporočila le to, da če že mislim dajati navadno mleko, naj poskrbim da bo od kakšnega kmeta, ki ga dobro poznam, ki ima čisto in da je res vedno od iste krave. Halooo?? Kje naj zdaj dobim enga tacga kmeta, pa še vsak dan bi se mogla voziti po mleko. Jaz nič ne kompliciram, pa sm kr alpskega začela dajati. Polnomastno je, ostale vitamine in minerale pa otrok dobi s sadjem, zelenjavo, mesom, in pa seveda z dodatki ki se nahajajo v čokolinu, itd..
Vsakega po malo, brez pretiravanj seveda, pa je.

Naj vam malo razjasnim pojme:

Alpsko mleko je seveda kravje mleko, ki je sterilizirano (to pomeni, da s segrevanjem pri 120 °C uničimo prisotne bakterije) Alpsko se imenuje zgolj zaradi lepšega imena – na hrvaškem je recimo podobno mleko Z’Bregov od Vindije. Sama sterilizacija zadošča za to, da se mleko obdrži dalj časa. Če je torej mleko sterilno se ne more pokvariti zaradi delovanja bakterij ampak izgubi na okusu zaradi lipolize (razgradnje maščob) in proteolize (razgradnje beljakovin). Tega procesa s segrevanjem ne moremo ustaviti, zato ima alpsko mleko pol letni rok trajanja. Vsekakor pa ne vsebuje nobenih aditivov, ker to za ohranjanje varnosti izdelka ni potrebno. Aditive vsebujejo mlečni izdelki, zato le dobro poglejte na etiketo, preden date kaj v usta.

Tako imenovano navadno mleko, ki ima krajši rok trajanja, je pasterizirano pri nižji temperaturi (75 °C), kar zadošča da se uničijo patogene bakterije, druge pa še ostanejo v mleku, zato se hitro skisa. To je povsem enako mleko brez kakršnih koli dodatkov, kot alpsko, le da je segreto na nižjo temperaturo.

Seveda pa v mleko ne dodajajo vode – pa tudi če bi to kmetje počeli, se da v laboratoriju potvorbo zlahka določiti.

Torej, ko nastopi čas, da uvajate kravje mleko, je iz varnostnih razlogov boljše, da se začne z alpskim polnomastnim mlekom, zaradi sterilnosti. Ko (če) otrok dobro prenaša mleko, je pametno na njegov jedilnik uvesti jogurte, ki so fermentirani (to pomeni, da jim je dodana bakterijska kultura, ki iz mleka naredi jogurt tako, da laktozo fermentirajo v glukozo in galaktozo ter tvorijo mlečno kislino). To je povsem naraven proces in če gre za navadni jogurt brez dodatkov, spet ni nikjer nobenih aditivov. Mlečnokislinske bakterije, ki so v jogurtih pa povzročajo boljšo prebavo, krepijo imunski sistem in obogatijo črevesno sluznico.

Lahko bi še nadaljevala, pa bom raje počakala, če bo imel kdo kakšno vprašanje. Rade volje odgovorim, še posebej ko vidim, kakšne informacije krožijo (recimo aditivi v mleku, pastelizirano mleko, dodana voda, ipd.)

Zakaj pa potem strokovnjaki (v tem primeru zdravniki – pediatri) svetujejo, da mleko šele po dopolnjenem 1. letu starosti, mlečne izdelke pa lahko prej?
Mislim – a tudi oni nimajo razčiščenih pojmov?

In kaj naj to pomeni, če sem otroku že dala jogurt in skuto in to dvoje dobro prenaša? Da ni nobene bojazni, če ji dam mleko? Ali lahko torej v primeru, da preneham dojiti, punčki dajem alpsko polnomastno mleko in mi ni potrebno dajati adaptiranega (ne vem sicer dobro, zakaj, a na vse načine se upiram že misli, da bi ji dajala adaptirano mleko).

Pa hvala za odgovore.

PS: Če smem, bi povprašala po tvoji stroki…

No to pa je bilo izčrpno. Me pa zanima nekaj dodatnih informacij:
– Škofje Loško mleko je do sedaj edino navadno mleko, ki še ni pastelizirano. Čeprav ga skuham do vretja (se pravi okoli 100 stopinj), se skisa v treh dneh. Torej je po tvojem enakovredno navadnemu mleku ostalih firm, ki so že dodatno toplotno obdelani in imajo zaradi tega sorazmerno daljši rok trajanja?
– mogoče sem se narobe izrazila z dodajanjem vode – tako jaz rečem v šali. Mislim pa na to, da je vse dobro iz mleka že pobrano, saj gre najprej stran za smetano…. itd – tako da nikakor ne more biti premočno. A si kdaj videla razliko kakšno smetano naredi navadno mleko drugih firm (1-2mm) in navadno mleko Škofje Loke (1-2 cm)? Verjetno je tudi to dokaz, da je to mleko manj predelano in s tem pokvarjeno.
– vsi predlagajo za prvo dodajanje ali mešanje navadno mleko ne pa trajno….enako nesmiselno bi se mi zdelo trditi, da je margarina bolj zdrava od masla. Sicer so pa verjetno tako kot povsod drugod tudi tu deljena mnenja, ampak jaz se ravnam po logiki.

Hojla Katjuša!

Mleko odsvetujejo pred prvim letom starosti iz dveh razlogov:

– mleko je kot naravni živalski produkt poln sestavin in ostalih makro – in mikrolelemntov ki lahko bodisi vsak zase ali pa v kombinaciji povzročijo alergije. Ker imunski sistem otroka še ni povsem dozorel, lahko alergije, povzročene s kravjim mlekom ostanejo celo življenje, če pa bi se z alergeni srečali kasneje pa bi bila možnost, da alergija izzveni, večja

– drugi razlog je laktozna intoleranca, zato priporočajo, da otroku damo fermentirane mlečne izdelke, ki imajo laktozo razgrajeno v glukozo in galaktozo, ki pa ne povzročata intolerance. Laktozna intoleranca se kaže v driski po zaužitju mleka, driske pa so zaradi možnosti dehidracije za dojenčka navarne. Laktozno intoleranco, se pravi odsotnost encima za razgradnjo laktoze imajo v glavnem pripradniki črnske rase in tudi nekateri belci. Roko na srce, v našem geografskem področju je precej redka, zato mleko odsvetujejo bolj zaradi alergenosti

Kar se pediatrov tiče – vedo veliko, vendar žal zelo malo o sestavi posameznih živil, zato velikokrat kar malo posplošujejo. Na tvoje vprašanje o tem, ali je varno da daš punčki mleko, če dobro prenaša mlečne izdelke ti lahko odgovorim le to, da alergije na mleko očitno nima, lahko pa razvije laktozno intoleranco (kot sem že omenila, ni posebej pogosta). Na tvojem mestu bi ji namesto mleka dala jogurt – navaden. Sama sem svojo punčko dojila 14 mesecev, mleka ji ne dajem v velikih količinah (razen v različnih jedeh) – ga niti ne mara, poje pa 2 probiotična jogurta na dan. In nisem ji dajala adaptiranega mleka (se je meni tudi upirala misel na to).

Po poklicu sem univ. dipl. inž. živilske tehnologije z magisterijem iz mikrobiologije.

Pa še zate blondinka: mleko se PASTERIZIRA in ne pastelizira. Postopek je poimenovan po Louisu Pasteurju, ki je ugotovil, da s segrevanjem na približno 75 °C uničimo bakterije, ki povzročajo tuberkulozo (Mycobacterium tuberculosis). Ko ti mleko segreješ do vretja – 100 °C uničiš bakterije, ki so prisotne v mleku, ampak v mleko naknadno (ker ni hermetično zaprto – kot v tetrapaku) pridejo bakterije, kvasovke in plesni iz okolice – zraka, hladilnika ipd. in ti okužijo mleko, da se skisa.

Mleko v mlekarni tipizirajo – to pomeni, da ga najprej posnamejo, in nato nazaj dodajo željen procent mlečne maščobe. Potem ga homogenizirajo – to pomeni, da razbijejo maščobne kapljice na manjše delce, da ne plavajo v melku na površini temveč so enakomerno razporejene po vsem volumnu. Od tod razlika – ti najbrž govoriš o š škofjeloškem mleku ki ni HOMOGENIZIRANO (pasterizirano je zagotovo). To mleko ni homogenizirano – po sestavi pa ppovsem enkao kot drugo pasterizirano mleko, nič bolj pokvarjeno, ali pa bolj/manj zdravo. O homogenizaciji trenutno potekajo vroče razprave, pravega rezultat pa še ni, tako da sem jaz osebno mnenja, da homogenizirano mleko ni nič slabše od nehomogeniziranega.

Če ima pa kdo še kakšno vprašanje pa prosim – tukaj sem 🙂

Najlepša hvala za vse informacije Ajsha_

Hvala , hvala in hvala … mi spijemo kar dosti mleka. Moja hčerkica je pri 2 letih fasala atopični dermatitis, čeprav je bila dojena do 12 meseca. Smo ga delono pozdravili, vendar kaže na to, da je nekaj v zraku in ne v prehrani, kot so nam to govorili pediatri – no ja zdravniki, ki so se imeli za pediatre. V NM je ostal zgolj 1 (eden) pediater. Sedaj pijemo ionizirano vodo, radi pa se posladkamo s mlekom in njenimi izdelki.
Našel sem tudi zagotovilo od ZZPS (varstvo potrošnikov), da alpsko mleko ne vsebuje aditivov.

Daj mi še malo povej o tej Laktozni intoleranci. Si prebrala tisti članek na http://www.pozitivke.net/article.php?story=20050224181632219&query=mleko Ko to berem, se zemislim glede mleka…se pa res zadnje čase dosti govori o škodljivosti mleka prav iz tega razloga. Baje je encim prisoten zgolj do 3 leta.

Hvala za odgovor,
MaRe

maRe – seveda da alpsko mleko ne vsebuje ničesar – razen mleka :)!!!

V tvoje dobro ti svetujem, da prispevke na pozitivkah jemlješ kot vir zabave, vsekakor pa to niso članki, ki bi bili znanstveno utemeljeni.

Kar se pa atopičnega dermatitisa tiče pa je seveda možno, da bi bilo mleko eden izmed povzročiteljev, vendar bi bilo zanimiveje narediti teste na akateri alerhgen točno je punčka občutljiva, kajti tudi v mleku so lahko prisotni ostanki cvetnega prahu ali peloda in je bilo ugotovljeno, da nekateri alergiki ob določenih obdobjih cvetenja ne smejo uživati mleka.

Kakokrkoli že, encim laktaza je v črevesju prisoten dalj časa, ča ga v zadostnih količinah ne proizvaja posameznik sam, ga pa njegova črevesna mikroflora – mlečnikislinske bakterije, ki jih je v črevesnem lumnu v izobilju. Skratka – če lahko piješ mleko in nimaš driske, pomeni, da v tvojih črevih JE laktaza.

LP!

Ajsha, hvala ti za odgovore. Še nekaj bi te vprašala, da si razjasnim (oz. mi ti razjasniš):
če bi iz kakršnegakoli razloga prenehala dojiti pred 1. letom starosti – kaj mi bolj svetuješ? Adaptirano mleko ali kravje/alpsko polnomastno mleko? Kakšna je sploh razlika, saj adaptirano tudi vsebuje kravje mleko, le da so to “posebne” krave, kot slišim – pojma nimam, ker se o adaptiranem mleku res še nisem veliko zanimala, še na škatli nisem prebrala, kaj piše … saj pravim, da bi se mu rada nekako izognila – zato imam namen dojiti vsaj do 1. leta – a če je alpsko mleko “slabše”, bomo jasno na adaptiranem mleku, če bo potrebno. Normalno, v dobro otroka!:))

Ja, in še to (oprosti): kaj pomeni NAVADEN jogurt? Je vseeno, če je to navaden jogurt Ljubljanskih mlekarn ali LCA ali sojin jogurt …? (to me resno zanima, ker jogurt recimo namesto mleka dodam v marsikatero jed – pire krompir, polenta z jogurtom, špinača…).

New Report

Close