Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja tetanus

tetanus

od mojega zadnjega odmerka proti tetanusu je minilo 15 let, je dovolj da se zdaj cepim s poživitvenim odmerkom ali moram na novo začeti?

Spoštovani, dovolj je, za se docepite z enim odmrkom. Želim vam lep dan, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

proti tetanusu sem bila cepljena v otroštvu, kakor je predpisano, nato pa še oktobra 2017 po padcu s kolesom, pri katerem sem dobila umazane rane po kolenih.

Sedaj sem noseča, tako da je priporočeno cepljenje diteper. Zanima me, ali se lahko vseeno cepim, čeprav sem bila proti tetanusu cepljena šele pred tremi leti in pol oz. ali bolj priporočate da raje ne (glede na to, da se zaradi Covida bolj pazimo, nosimo maske ipd in najverjetneje tudi oslovski kašelj manj kroži kot v običajnih razmerah)?

 

Lep pozdrav!

Spoštovani, cepljenje nosečnic se izvaja predvsem zaradi zaščite novorojenčkov in majhnih dojenčkov, še preden le ti  po cepljenju razvijejo lastna protitelesa. Ne glede na to, da ste bili proti tetanusu cepljeni pred 4 leti, vseeno priporpčam cepljenje proti oslovskemu kašlju, davici in tetanusu; je pa zaradi predhodnega cepljenja proti tetanusu morda za pričakovati nekoliko večjo lokalno reaktogenost (bolečina, rdečina, oteklina na mestu vboda).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

1 teden nazaj(12.7) sem bila cepljenja proti tetanusu(stara sem 31 let). Se vedno imam majhno oteklino na mestu cepljenja, tudi malo bolece, in pa bolecine pod pazduho. To sicer ne vem ce je kaj povezano stem(bolecinapod pazduho), sicer sem imela v tem casu tud mensteuacijo. Pocutje je bilo drugace ok, nic vrocine. Je ta bolecina v roki se normalna po toliksnen casu? hvala za  odg.

Spoštovani, včasih je oteklina na mestu vboda prisotna tudi dlje, lahko tudi več tednov. Pomagajo ledeni obkladki (ne neposredno na kožo) in rahla nasaža prizadetega mesta. V kolikor so se vam ob reakciji povečale pazdušne bezgavke, je lahko bolečine v pazduhi prisotna tudi zaradi tega.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, cepljenje proti tetanusu se obnavlja le z enim odmerkom na 10 let po popolnem cepljenju. Fant je predvidoma (če je obiskoval srednjo šolo) zadnji odmerek prejel v 3.letniku srednje šole (pri 17 do 18 letih). Naslednje cepljenje bi bilo potrebno pri 27-28 letih. Glede na to, da ste cepljenje opravili (ne glede na to, da ste morda nekaj cepiva izgubili), ga v bolnišnici prav gotovo ne bodo ponavljali. Cepljenje tudi NE sodi v bolnišnico, ampak k izvranemu zdravniku, kjer ima pacient karton, in ki tudi izvede vpis cepljenja v centralni register podatkov o pacientu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close