Najdi forum

oslovski kašelj

Pozdravljeni,

rabim vašo pomoč. Ali mogoče veste, koliko časa traja inkubacijska doba za virus oslovskega kašlja. Na začetku septembra je bila hči namreč v stiku s fantkom, ki se je slabo počutil, kašljal…. Sedaj sem izvedela, da je imel oslovski kašelj. Hči (16 mesecev) je že 14 dni bolna. Najprej vročina, kašelj tako močan, da je bruhala, pikice po nogah … Zdravnik je pregledal kri in naj bi bila le viroza. Danes ponoči smo spet tako kašljali, da je bruhala. Ali mogoče kdo ve ali je za oslovski kašelj potrebno posebno testiranje krvi, da se vidi da gre za oslovski kašelj???? Bila je sicer cepljena zato, samo cepivo menda ni 100%. Hvala za pomoč.

Kot enomesečni dojenček sem imela oslovski kašelj. Kašelj je bil menda tako hud, da sem bila v obraz vijolična. Da bo sigruno, sem pogledala še v Domačega zdravnika: V zgodnjem obdobju curljanje iz nosu, trdovraten kašelj in včasih nizka tel. temp. Po7- 14 dneh krčeviti napadi kašlja z visokim, piskajočim zvokom. Včasih bruhanje po kašlju. Inkubacijska doba: 7-1o dni po okužbi. Obdobje s kašljem lahko traja do 6 tednov.
Glede na to, da je to zelo nalezljiva bolezen, ti svetujem ,da še enkrat obiščeš zdravnika in mu poveš, da je bila pikica izpostavljena okužbi.
Upam, da te nisem prestrašila in da to ni to. Poročaj, kako se bo izteklo.

lp

Sem že klicala zdravnika in greva še enkrat na pregled. Hvala za informacijo, sporočim kaj je narobe..

kolikor je meni znano, se oslovskega kašlja kasneje ne da več dokazat, ampak za boljšo informacijo ti posredujem odg. Nine, ki je od foha:

Avtor: Nina P
Datum: 11-09-03 16:26

Spotovani!
Oslovski kašelj poteka z zelo težko klinično sliko pri zelo majhnih otrocih, ki še niso bili cepljeni ali pa so še nepopolno cepljeni: v prvem tednu kot akutna okužba dihal z znaki prizadetosti zgornih dihal, povišano temperaturo, kašljem, povišanimi levkociti s prevladujočimi limfociti; v drugem, tednu pa se prične kašelj pojavljati v silovitih napadih, v času napada otrok ne more vdihniti, postane violičast, lahko mu popokajo žilice v očeh, lahko izgubi zavest, na koncu napada sledi riganju podoben vdih, otrok lahko bruha in izkašlja zelo zelo malo vlecljive steklaste sluzi. Pri hudih primerih nastopijo motnje dihanja, pomanjkanje kisika, krči, nevrološke okvare. Bolezen lahko komplicirajo tudi pljučnica, vnetje srednjega ušesa,… Pri majhnih otrocih (zlasti dojenčkih) ima bolezen lahko tudi smrten potek.

Bolezen je težko dokazati: le v prvem tednu smo ponavadi uspešni z mikrobiološko diagnostiko ( s posebnim zaukrivljenim brisom odvzamemo kužnino iz nosnega dela žrela, tehnika je zahtevna!!). Večinoma pa v prvem tednu na oslovski kašelj še ne mislimo, saj poteka kot mnoge druge okužbe zgornjih dihal. Kasneje izvajamo t.i. serološko diagnostiko (ugotavljanje protiteles proti povzročitelju iz krvi) in dokazovanje genetskega materiala povzročitelja iz kužnine s PCR tehniko (zelo drago!!).

Pri nas izvajamo osnovno cepljenje proti oslovskemu kašlju, z njim pričnemo v starosti 3 mesecev, ko otrok v razmikih 4 do 6 tednov prejme 3 odmerke cepiva. Leto kasneje (med 18 do 24 mesecem starosti) zaščito obnovimo z 1 odmerkom cepiva. Otrok do 2. leta starosti prejme torej 4 odmerke cepiva. Optimalno traja taka zaščita predšolsko dobo, cca 5 let.

Revakcinacij večjih otrok (po 5. letu starosti) proti oslovskemu kašlju ne opravljamo, cepiv za starejše otroke in odrasle po svetu še ne uporabljajo rutinsko. V Sloveniji nimamo registriranega mono cepiva proti oslovskemu kašlju (samo v kombinaciji davicia-tetanus-oslovski kašelj + Hib). Trenutno v svetu preiskušajo možnosti (in cepiva), da bi z novimi (acelularnimi) cepivi posegli tudi v šolsko in odraslo dobo, ter zaščito obnavljali tudi v naprej. Intenzivno potekajo študije o epidemiologiji oslovskega kašlja (tudi v Sloveniji). Novo acelularno cepivo (ki ga uporabljamo tudi v Sloveniji, a kot rečeno, le v kombinaciji z drugimi cepivi za majhne otroke) bomo v naslednjih letih morda pričeli uporabljati tudi za starejše otroke.
Sistematično cepljenje proti oslovskemu kašlju se je v Sloveniji pričelo leta 1959. V obdobju pred cepljenjem je bil oslovki kašelj nalezljiva bolezen z visoko incidenco, ki se je pojavljal v epidmeijah vsakih 2 do 5 let. Največ zbolelih otrok je bilo starih 2 do 3 leta. Pred cepljenjem je bilo v letu 1958 prijavljenih 6942 otrok z oslovskim kašljem, od uvedbe cepljenja se je število obolelih stalno zmanjševalo. Čeprav je uvedba cepljenja močno močno znižala pojavljanje te bolezni, pa se le ta še vedno (in se je) pojavlja ciklično, kar pomeni, da je povzročitelj bakterija Bordetella pertussis še vedno stalno prisoten v populaciji. Cepljenje proti oslovskemu kašlju zmanjša število obolelih, ne more pa preprečiti širjenja te bakterije med ljudmi. Otroci, ki so bili popolno cepljeni, so v veliki večini, kot rečeno, zaščiteni pred simptomatsko obliko bolezni. Mladostniki in odrasle osebe večinoma ne zbolijo s tipično sliko oslovskega kašlja, bolezen pri njih poteka le kot dolgotrajna akutna okužba dihal s dolgotrajnim dražečim kašljem (npr. šest-tednov trajajoč dražeč kašelj, ki se pogosto pojavlja v napadih; ko napadov ni, je bolnik povsem brez kakršnihkoli težav). Poleg tega je okužbo pri odraslih ponavadi še težje dokazati, kot pri otrocih. Seveda so tudi pri odraslih možne komplikacije: izguba telesne teže, pojav dimeljske kile, zlom reber, vnetje srednjega ušesa, pljučnica.

Okužba nosečnice bi najverjetne potekala kot neznačilna akutna okužba dihal, ki bi prešla v dolgotrajen dražeč kašelj. Plodu pravzaprav ne bi smela neposredno škodovati, za mater pa bi lahko bili zelo naporni napadi dražečega kašlja. Zelo pomembno pa bi bilo, da bi vaš zdravnik (če bi s takimi znaki seveda zboleli), posumil in izključeval (ali potrdil) oslovski kašelj in kužnost prekinil z antibiotikom. Antibiotik lahko (na žalost) skrajša potek bolezni le, če ga obolela oseba prejme v 1. tednu bolezni, ko na bolezen običajno še ne pomislimo, kasneje pa prekine kužnost bolnika za okolico.
Tudi osebe, ki so oslovski kašelj prebolele, lahko zbolijo ponovno, s tem, da klinična slika običajno spet poteka kot neznačilna okužba zgornjih dihal z neznačilnim kašljem.

Oslovski kašelj je torej vseskozi prisoten med nami. Ker je čez 95% predšolskih otrok cepljenih in poteka bolezen pri starejših (tako otrocih kot odraslih) bistveno manj značilno, nanj pogosto ne pomislimo. Zato še toliko bolj velja, da zlasti majhnih dojenčkov nikoli ne izpostavljajmo osebam, ki kašljajo oz. kažejo znake akutnih okužb zgornjih dihal.

Moj fantek je imel oslovski kašelj ko je bil star dva meseca tudi jaz sem ga dobila in starejši bratec star 6 let .test je pokazal pozitivno vendar ni kašljal.Jaz in dojenček oba zelo kašljala mali sploh ni imel vročine ne izcedka iz nosu tako da sva se en teden kar doma zdravila ker pediatrija ni ugotovila.VLjubljani so nama razložili da je cepivo dokaj učinkovto do osmih let nato imunost pada.Oslovski kašelj se da ugotoviti samo z brisom nosu.Upam da sem ti kaj pomagala.

V razvitem svetu že več desetletij poteka obvezno cepljenje otrok s cepivom DiTePer (proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju)

Res je tako učinkovito, da jih nekaj od tega tudi umre…

Chelseae,
avtorica je povedala, da je njen sin cepljen, tako da mislim da tvoja izjava ni na mestu.

Ja cepivo ni učinkovito kot to predstavljajo pediatri, ima pa tudi precej stranskih učinkov. Bojim pa se, da tudi če je bil oslovski kašelj, da tega pediater ne bo priznal ker je bil otrok cepljen (in ga po pravilih naj ne bi dobil). Če bi gospa pripeljala istega otroka k zdravniku in povedala, da ni bil cepljen bi imel 100% oslovski kašelj, tako pa se za “cepljenje” temu reče viroza ali bronhitis ali kaj podobnega.

New Report

Close