Med.Over.Net

Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Dimeljska kila

Default avatar

larskimi

Spoštovana Tanč in mamice z izkušnjami,

pri 2 mesečnem sinu se je pojavila v dimljah izboklina, ki če pritisnem nanjo, izgine in pri tem se sliši kot da bi bil notri zrak ali tekočina. To se pojavlja že kakih 14 dni, vendar ne vsak dan in ne pri vsakem previjanju. Mogoče 5x na 4 dni. Klicala sem pediatrično ambulanto, ker imamo pregled šele čez 14 dni in mi je sestra rekla, da je to najverjetneje dimeljska kila, ki jo bo potrebno operirati. V tem primeru me zanima kako zahtevna je ta operacija in če se operira že tako majhne dojenčke? Ali je ta kila nevarna za dojenčka, ker vem, da se pri popkovni kili ne dela do 1 leta nič, za dimeljsko kilo pa ne vem? Ali mora biti otrok tešč oz. koliko časa pred operacijo ne sme jesti? Koliko časa traja operacija, ali se izvaja v popolni narkozi in koliko časa je potrebno ostati v bolnici?

Za vsak odgovor in nasvet bom zelo hvaležna.

Lep pozdrav,

Larskimi
Default avatar

Tanč

Pozdravljeni, larskimi,
po opisu gre res najverjetneje za dimeljsko kilo.
Tako majhne otroke operiramo le v primeru, da se kila vklešči, sicer se počaka, običajno do 2. ali 3. leta. Operacija je seveda v popolni anesteziji, otrok je hospitaliziran, če je brez zapletov, gre proti večeru že domov. Tešč pa je na dan operacije.
Vkleščena kila je nujno stanje, otroka oteklina močno boli. Vkleščene kile ne moremo reponirati-spraviti nazaj v trebušno votlino. V takem primeru greste do kirurga takoj.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar

tropical

Ali je možno da zatekajo noge če ima dojenček dimeljsko kilo.

Hvala
Default avatar

Tanč

To je zelo malo verjetno, bi pa res morala biti velikanska kila, ki pa bi se prej vkleščila.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

jazzy1

Pozdravljeni,

moja dvomesečna hčerkica ima prav tako dimeljsko kilo. Bila sva na pregledu v KC, kjer so dejali, da je potrebna oz. boljša operacija, saj se taka kila sama zelo redko zaraste. Dalj ko naj bi se odlašalo z operacijo, večja naj bi bila odprtina in posledično tudi malo več šivov ob operaciji. Seveda so naju opozorili tudi na možnost vkleščenja.

Kila ji ponavadi izstopi ob močnem joku. Praviloma jo lahko tudi potisnemo nazaj, ne pa vedno.

Imam občutek, da obstajata dve različni doktrini: na eni strani kar nekaj pediatrov s katerimi sem govorila pravi, da naj malo počakamo (morda se bo pa le samo zarastlo), po drugi strani v KC absolutno zagovarjajo operacijo dimeljske kile. Pravijo, da je vkleščenje veliko bolj nevarno kot operacija sama. Po takšnih nasprotujočih si informacijah si lahko predsstavljate, da je odločitev kar težka.

Prav tako me zanima kako operacija dejuje na dojenje? So potem lahko težave in odklanjanje dojenja?

Hvala za odgovor!

Jasna
Default avatar

Tanč

Dimeljska kila se običajno ne podzravi sama in jo največkrat operirajo. Tako malih otrok ne operirajo plansko, čaka se do prvega leta ali še dlje. Le v primeru, da se kila vklešči, je potrebna tudi pri majhnem otroku nujna operacija. Ne poznam nobenih drugačnih mnenj glede dimeljske kile, morda je govora o kakšni drugačni kili (popkovna, morda).
Operacija ne vpliva na dojenje, saj je operiran otrok in ne mati. Med tem, ko bo otrok uspavan, si boste pač iztisnili mleko.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

ponedeljek

Pozdravljeni,
tudi mi smo imeli dimeljski kili in sicer na levi in desni strani. Prvič smo bili operirani pri 3 in drugič pri 9 mesecih. Obakrat je operacija potekala brez zapletov. Kljub temu, da kila ni bila nikoli vkleščena, je kirurg na pregledu v KC predlagal operacijo in tako je tudi bilo. Sem mneja, da je z otrokom manj komplikacij, če je mlajši, saj manjši otroci popolnoma grugače zaznavajo belečino, kot tudi "srbenje" v času celjenja rane. Zoprno je edino zbujanje iz narkoze, ko je otrok kar malo "podivjan". Mi smo šli dva dni pred datumom operacije na pregled k svoji zdravnici, nas je dala v laboratorij in pogledala otroka. Vse je bilo O.K. in dobili smo napotnico za KC, kjer smo se zglasili na datum in uro. Otroci morajo biti tešči, mislim da 6 ur, tudi potem par ur ne smejo nič jesti, a ne tako dolgo kot ta veliki. V KC otroka še enkrat pregledajo in če je O.K. je hospitaliziran in vi z nji. Z otrokom ste potem ves čas, le v času opertacije ne. Otrok v bolnici prespi in naslednji dan po viziti, če je vse o.k. greste domov in potem čez par dni obiščete svojo zdravnico. Če ste doječa mati, vam sestre priskrbijo posteljo za spat nekje na drugem oddelku in vas ponoči pokličejo, ko otrok želi jesti ali je nemiren. V primeru, da to niste, noč predesite na zelo neudobnem stolu ob otroku. Nam se je to zgodilo drugič, a smo tudi to preživeli. Naj še povem, da so sestre zelo prijazne in naj vam ne bo nerodno vprašati karkoli, pa naj se vam zdi še tako neumno.

Če je le možno, pojdite na operacijo čimpreje, ker kila se bo sama zelo težko zacelila in vam bo lažje.

Otrok pri enem letu praktično ne bo vedel, da je kaj bilo, vi pa ne boste v strahu, kdaj in kje se mu kila lahko vklešči, ker to pa res ni lušno.

Srečno vsem.
Default avatar

jazzy1

Najlepša hvala za odgovor! Vas lahko še vprašam, kako je po operaciji v 3. mesecu potekalo dojenje?

Hvala še enkrat za izčrpen odgovor!

Jasna
Default avatar

ponedeljek

Pozdravljeni,
mi se nismo dojili, ker je bil sin nedonošen in smo imeli flašo. Z njo ni bilo nobene težave in je lahko pil 3 ure po operaciji, kot so se lahko dojili tudi ostali otroci. Pomembno je, da ne bruha.

Srečno
Default avatar

BH

Pozdravljeni,
tudi naša hči ima dimeljsko kilo. Stara je dobra dva meseca. Bili sva že hospitalizirani za dan - na opazovanju, vendar so naju poslali domov, ker kila ni bila vkleščena.
Zanima me; ali se vklešči od veliko jokanja oziroma napenjanja ali so tudi kakšni drugi vzroki??? In kakšni so znaki vkleščenja? Razen tega, da boli na otip in otrok bruha???
Že v naprej se zahvaljujem za odgovor;
srečno
Default avatar

Tanč

Pri joku, napenjanju se napenja trebušna stena, kar lahko prispeva k vdiranju črevesne vijuga skozi kilno vrečo in nastanek vkleščenja. Vkleščene kile ne morete potisniti nazaj v trebuh, otrok pri tem joka, ker ga boli.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč