Med.Over.Net

Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi

Odgovarjajo: Boštjan Topovšek, Supervizant telesne psihoterapije Core Energetics, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja

Medsebojni odnosi in komunikacija. Kako se obnašati in kaj reči v določenih situacijah? Kako izboljšati komunikacijo/odnos na splošno? Kako pogovor obrniti tako, da v njem pridemo dalje in ne ponavljamo že »100-krat« izrečenih in slišanih stvari, ponavadi obtožb drugega? Kako pregovoriti šefa, da se bodo »stvari odvijale po vaše« in kako dopovedati sodelavcu, da naj vas vendar posluša? Vprašajte in poskušali bomo pomagati.

Boštjan Topovšek , Supervizant telesne psihoterapije Core Energetics, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja

Bostjan_Topovsek

Duhovna rast

Default avatar

nepoduhovljena

Kaj je s to duhovno rastjo? Zadnje čase vsi nehaj duhovno rastejo. Jaz kaj zamujam? Vse to kdo sem, kaj lahko postanem, kaj je smisel tega, da sem tukaj. Ne štekam tega. Jaz sem mislila, da se življenje živi, ne pa ugotavljam, zakaj sem na tem svetu. Vsi nekaj filozofirajo, da sem že sama začela filozofirat. In me zanima. Kaj je smisel duhovne rasti? Če duhovno zrasteš, si srečen. Vsaj takšen občutek imam, da ljudje tako mislijo. Kaj je vrhunec duhovne rasti, najti svoj mir ali kako? Mir, ki ga nič ne zruši, ne potresi ne poplave ne požari?
Default avatar

tijani

Meni pomeni duhovna rast dvoje: ozdravitev travm iz otroštva in pridobitev samozavesti..spoznati se.

Končni cilj je res notranji mir, kakor praviš, tega pa dosežeš z uresničitvijo oz. dosego veliko manjših-delnih ciljev. Ker že sprašuješ o miru...tudi sama sem nekoč mislila, da je dobro za vsake ceno v vsaki situaciji ohraniti mirno kri...da jeza, ki bi ti naj prizadela le tebe in samo tebe, ni dobra...a ni res..

učim se, kdaj je normalno se razjeziti in kdaj ne. Otroci iz družin, kjer se je manipuliralo, da so se zlorabe lahko dogajale, se ne razjezimo, ko bi se morali, ko bi se ljudje iz funkcionalnih družin razjezili. Učim se čustev in odklonov od pravih, normalnih čustev, ki jih povzročajo različne situacije. Če v določeni situaciji ne reagiram pravilno, ne čutim pravilno, vem, da je to napaka pri meni, ki jo moram odpraviti. Nato se pozanimam za možne načine odprave, reagiranja...gre mi vedno bolje.
Default avatar

-jest-

To kar si omenila tijana je čustvena inteligenca, ki pa s samo duhovnostjo nima ravno veliko skupnega. Duhovnost, vsaj tako jo jaz doživljam, je sposobnost preseči materializem. To pomeni, da ti je v življenju še kaj bolj pomembnega kot nov avto, velika hiša, rolex in tona denarja. Duhovni ljudje so torej sposobni uživati tudi v skromnosti, medtem ko so materialisti obsedeni s statusnimi simboli in premnogokrat celo sodijo ljudi po tem kaj imajo in ne kar so.

Glede vprašanja, zakaj je duhovnost zmeraj bolj popularna. Odgovor je zelo preprost. Ker očitno postaja statusni simbol. Samo poglej na primer Madonno, ki je za kabalo zapravila celo premoženje, pri tem pa je popolnoma zgrešila bistvo. Ali pa na primer Toma Crusa in njegove scientologijo. Ja, celo duhovnost je (p)ostala dober biznis.

Kar se pa duhovne rasti tiče pa je tako, da vsak raste. Nekateri bolje in hitreje, drugi počasneje. Praktično nihče pa ne stagnira, saj te življenje neprestano in velikokrat neprostovoljno uči. Tako da brez skrbi, tudi ti boš deležna še dovolj lekcij;) Pa še nekaj. Duhovna rast nima konca, zato tudi ni nekega končnega cilja kot je npr. sreča. Veliko ljudi je srečnih pa kot si rekla ne filozofirajo. Samo spomni se kakšnih prizadetih ljudi. Le-ti so vedno dobre volje in mi lahko verjameš, da ne zato ker so dosegli vrhunec duhovne rasti. Tako da si vsaj kar se mene tiče na dobri poti, ker se ne obremenjuješ preveč s tovrstnimi vprašanji. Če si s svojim življenjem zadovoljna, potem ne dovoli, da ti drugi pokvarijo dan, saj se praviloma s tovrstnimi vprašanji ukvarjajo ljudje, ki imajo čisto drugačne težave in filozofiranje uporabljajo zgolj kot sredstvo pobega.
Default avatar

Mojca2007

...

Duhovnost se mi zdi najbolj zlorabljena beseda zadnjega časa.

Vsi hočejo biti nekaj "poduhovljeni", "razsvetljeni".. itd..itd.

Človek jih gleda in jim po možnosti še zavida tisti blažen nasmešek na obrazu, ki pravi: "Jaz sem presegel vse to. Blažen sem, zelo duhoven in sem na definitvno višji duhovni stopnji kot vi....."

Pajade.

VSI SMO DUHOVNI. Pa ne v tem zlorabljenem smislu. Ampak če hočemo ali nočemo - non stop notranje rastemo in učimo. In to je to.

Ne nasedajte lepi embalaži - vsebina morda ni tako bleščeča...:)))

LP, M.
Default avatar

ebi

[quote Mojca2007]...

Duhovnost se mi zdi najbolj zlorabljena beseda zadnjega časa.

Vsi hočejo biti nekaj "poduhovljeni", "razsvetljeni".. itd..itd.

Človek jih gleda in jim po možnosti še zavida tisti blažen nasmešek na obrazu, ki pravi: "Jaz sem presegel vse to. Blažen sem, zelo duhoven in sem na definitvno višji duhovni stopnji kot vi....."

Pajade.

VSI SMO DUHOVNI. Pa ne v tem zlorabljenem smislu. Ampak če hočemo ali nočemo - non stop notranje rastemo in učimo. In to je to.

Ne nasedajte lepi embalaži - vsebina morda ni tako bleščeča...:)))

LP, M.[/quote]

Se podpišem. Življenje je v svojem bistvu zelo enostavno!
Default avatar

nepoduhovljena

In to s smislom življenja? Je res smisel življenja, da najdemo smisel življenja? Je res treba vse osmisliti z nečim višjim? Jaz sem po naravi realist, vzgajana kot realist. Tisto, kar vidim, to je. Zdaj izpade, da sem več korakov za poduhovljenimi, ker ne morem doseči njihovega nivoja.
Default avatar

-jest-

Aristotla so nekoč vprašali, kaj je smisel življenja. Njegov odgovor je bil zelo preprost: "Ali mislite, da drevesa vedo, kaj je njihov smisel življenja? Pa poglejte, kako koristna so."
Default avatar

nepoduhovljena

[quote -jest-]Aristotla so nekoč vprašali, kaj je smisel življenja. Njegov odgovor je bil zelo preprost: "Ali mislite, da drevesa vedo, kaj je njihov smisel življenja? Pa poglejte, kako koristna so."[/quote]

Če je on tako rekel, potem mislim, da bom tudi jaz preživela, če ne bom vedela, kaj je smisel mojega življenja.
Default avatar

DRRR

Tisti, ki znajo fantazirat o posvetnem življenju, vedo povedat, da je nivo duhovnosti na zemlji odvisen od kvalitete posvetnega življenja. Bolj duhovno dozorimo, bolje nam je potem v "nebesih". Juhuhu, žur bo...!!!
Default avatar

Japaja

"Jaz sem po naravi realist, vzgajana kot realist. Tisto, kar vidim, to je."

hahaha...saj ne morem verjeti da obstajajo še taki realisti.A zrak ki ga dihaš vidiš? Mene danes zob boli,pa nobena sodelavka tega ni opazila.Ampak moj zobobol je realen!!!!!!!!!!

Vsak torej vidi le skromen zoren kot iz svojega okenca življenja.Okrog in okrog pa je še marsikaj.Marsikaj, kar ne vidimo, pa vseeno (včasih tudi slepo) verjamemo. Tako da tisto o realizmu je meni orng smešno.hahaha
Default avatar

nepoduhovljena

Oprosti, ampak kako bereš knjige o duhovnosti, če stavka nisi sposobna razumeti z nekaj širine? Mišlljeno je tisto, kar lahko zaznaš s svojimi čuti in tisto, za kar obstajajo dokazi, da obstaja. Zrak je mogoče dokazati. Tvoj gnil zob tudi. Boga, na primer, ne.
Default avatar

ne-dam-se

Rabite dokaze, da verjamete. S tem samo po sebi sploh ni nič narobe, ker malo skepse je vedno zdrave, ampak normalne človeške radovednosti prav tako!

Je pa tudi res, da se dileme z: Verjamem, kar vidim, in verjamem, kar je dokazano, niti slučajno ne konča!

Ker, kje pa so dokazi, da ga ni - namreč boga ali pa duše, pa intuicije, da ne govorimo o možnostih reinkarnacije ipd ...?

So stvari, ki so manj 'mistične', pa se jih tudi ne da dokazati in tudi ne videti! Ker, kaj pa ljubezen in podobne neulovljive 'entitete'? Pa dokaži, da je ljubezen - samo to, da o njej vsi govorijo, še ne pomeni, da tudi je - sploh če je sam še nisi doživel, ne?

Realist? Brez zamere, ampak v resnici ne verjameš samo v to, kar vidiš, ampak v to, kar so ti drugi povedali, da je. Ker atoma verjetno še nisi videla na lastne oči ali pa mikroba, pa vanje verjameš. Ker jih je nekdo drug videl pod precej hudim mikroskopom, pa se ti predstavil kot znanstvenik in eto, zdaj nekritično verjameš - no, dokler ne bodo spremenili kakšne od svojih hipotez ... Ker če dopuščamo možnost, da si kdaj že imela priložnost gledati v mikroskop, ta gotovo ni bil tako fenomenalen, da bi pod njim videla še dlje, namreč iz česa je atom sestavljen (ker še nedolgo nazaj je znanost trdila, da so elektroni, protoni in nevtroni alfa in omega atoma, eto potem pa se je pred leti odprl nov mikro svet na potenco in vsi so čez noč spremenili mnenje o nedeljivosti ...).

Moderatorji

Boštjan Topovšek , Supervizant telesne psihoterapije Core Energetics, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja
Bostjan_Topovsek