Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Apneja

Apneja

Ponoči je naša štruca nehala dihat, vključil s je Baby sense. Ko sem prišla do njega, jebil povsem bled, takoj sem ga dvignila, par sekund je bil malce odsoten, nato se je zbrihtal in se takoj posmejal. Ves čas je nekaj žvečil in požiral, kot bi se mu nekaj zataknilo nekje v grlu. Poleg neješčosti je zadnje dni malo slabše razpoložen, slabo spi, ves čas se zbuja na 20-30 min, jamra, izgubi dudo, jo hoče nazaj, pa kolca se mu zelo pogosto – drugih posebnosti ne vidim.

Kako naj ukrepam? Je treba do P? Vem, da niste čarovnik, ampak čemu bi lahko pripisali tale nočni šok? Z eno besedo – kaj zdaj?

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Pozdravljena!

Vidim da še nimaš strokovnega odgovora, zato ti ta čas jaz kaj napišem o tem- včasih pomaga če veš, da ima še kdo podobno izkušnjo-vsaj meni.
No, tudi mi smo nabavili babysense, rodila sem pred 6 tedni, fantka v 34 tednu. Bil je 11 dni na intenzivni, sicer pod alarmom (tam so tko vsi dojenčki), ampak ga načeloma ni potreboval, saj ni imel takrat nobene dihalne stiske ali drugih stvari zaradi katerih bi to potreboval.Ker je 1.otrok in tudi jaz mal panična glede tega dihanja, potem pa še nedonošenček s kar premajhno težo za svojo starost, smo si tudi mi omislili to napravco in je prav tako že v enem mesecu 2 X piskala. Prvič nisem bila ob njem, vendar sem pridivjala iz kopalnice in ko sem prišla do njega je dihal; 2.pa včeraj – sem bila pa pri posteljci in jaz mislim, da je dihal tudi tokrat, alarm se pa še kar ni mogel odločit ali naj utripa rdeče ali zeleno, tako da sem ga sklopila in ponovno vklopila.

Zakaj se nam to dogaja ne vem; vsekakor je takrat panika; možno je, da res pretrdno zaspijo in “pozabijo” na dihanje, pa se vklopi alarm- menda da se to doječkom dogaja in da ni to bolezensko.le da tisti ki tega alarma nimajo pač ne vedo. Sej kdaj leži s trebuškom na prsih, ko se crkljate jaz tudi včasih opazim, kot da ne bi dihal, potem pa 2x na hitro zadiha.
Pravijo da mora biti tudi le 25 cm med alarmom in otrokom (debelina jogija); mi imamo jogi res le cca.10 cm, samo imam pa dva večja vzglavnika na katerem je cel gor (da ne bo pomote, ker tako majhni še naj ne bi imeli vzglavnikov) debelina recimo 15 in 5 cm…tako da mislim, če vse skupaj seštejem pride čez 25 cm.

jaz zaenkrat nisem storila nič še…malo bolj ga opazujem, če se le da je vsaj eden buden ob njem – popoldne, ponoči je pa recimo za 6 ur po obrokih res prepuščen “brez nadzora” saj se tud moramo mal naspati…
včasih ko sem kar mal prestrašena zarad tega si mislim, da smo naredil vsi vse kar je možen, da do česa hudga naj ne bi prišlo – midva skrbivaza priemrno temperaturo, prezračenost, alarm, lega, da podre kupičko ali se mu vsaj “uleže” hrana…na EINT pa so mu tako naredili UZ trebuha, glave, srca, ga 11 dni opazovali…mislim, da je to vse kar lahko narediš v človeški moči…

sicer pa je to samo moja izkušnja, me pa zanima kaj poreče strokovnjakinja…

lep pozdrav!

Živ, Skr bna,
po opisu bi rekla, da je šlo za apnejo v spanju zaradi refluksa (apneja + požiranje nečesa, kar bi lahko bila kisla vsebina želodčka).
Če upoštevam prejšnje vprašanje o slabši ješčnosti in to o apneji, bi rekla, da je refluks (z vnetjem sluznice požiralnika) zelo možen. Ker je ukrepanje v teh primerih na osnovni ravni nemogoče in je potreben pregled pri gastroenterologu, nimam drugega kaj reči kot to, da je potrebno do gastroenterologa (ki predpiše Ranital, jaz osebno bi dala takoj Ultop, ker je mnogo uspešnejši, ampak taka so navodila).

Apneje nedonošenška in opisana apneja Skr bne imajo podoben potek, vendar čisto drug vzrok. Nedonošenčki imajo običajno centralne apneje (zaradi nezrelosti), tukaj pa gre za periferne-necentralne (ne možganske) vzroke.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

ali je občasno zasmrčanje (nekajkrat na noč enkrat zasmrči, star je 4,5m) ponoči tudi lahko vzrok apneje?
Čez dan velikokrat kar nekaj žveči in potem mu iz ust priteče gosta slina. Doji se normalno, občasno kaj polije, kolcati pa se mu je nehalo (kakšen mesec nazaj je bilo kar nadležno). So to znaki refluksa? Pediatrinji tega nisem nikoli omenila.

Ali je možno, da ga je 1.cepljenje rahlo zmatralo. Prej je na veliko čebljal, sedaj je kar utihnil in le na vsake toliko časa kaj reče.ž

lp,
tatjana

Smrčanje ni vzrok apneje, pač pa je smrčanje posledica nečesa (sproščena dihala, zabasan nos, polivanje), zaradi česar lahko pride do prekinitve dihanja. Pri vas lahko gre za refluks, če tudi čez dan bolj poliva, omenite pediatrinji.
Glede oglašanja ste po moje samo bolj pozorni in se potem vsakodnevna nihanja razpoloženja, govora, razvoja, pripišejo cepljenju ali čemerkoli drugemu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni še enkrat,

ali je normalno, če se dojenčku v ustih delajo “balončki”? Zdi se mi, da ima nasploh gostejšo slino, ne samo takrat, ko nekaj žveči.

Ali bi bilo pametno iti k pediatru zaradi možnega refluksa že sedaj ali lahko počakam do naslednjega obiska čez 1 mesec, ko imamo drugo cepljenje?

Vem, da ste pediatri občutljivi na “temo cepljenje”, mamice pa tudi, a so mi tudi drugi rekli, da ni več tako zgovoren kot je bil. Ali je to povezano s cepljenjem ali ne, ne vem, vem pa da se je to pojavilo v dneh po cepljenju. Lahko da je zgolj naključje. Bi me moralo skrbeti?

Lp,
tatjana

Delanje balončkov ni poznan znak nobene bolezni, torej lahko rečemo, da je normalno.

Pediatri nismo občutljivi na temo cepljenja, se nam pa zdi res čisto preč, če čisto vsako najmanjšo stvar pripišete cepljenju. Torej, če otrok manj govori, je krivo cepljenje. Če več govori, tudi. Če joka (pa je seveda tudi prej, ampak sedaj za pol tona nižje), je krivo cepljenje. Če se dvakrat popraska, prej pa se je samo enkrat, je krivo cepljenje. Skratka, kar naenkrat začnejo mame budno opazovati otroka in četudi so bile iste stvari že prej, so sedaj pripisane cepljenju.

Če otrok ne poliva takoj po obroku ali sesirjenega mleka kasneje po hranjenju, ni vzroka, da bi mislili, da gre za refluks.
Otrok razvojno napreduje v blokih: nekaj časa napreduje govor, potem ta malce manj, pa napreduje motorično, pa se tu malce ustavi, pa napreduje finomotorika… Zato zaenkrat ni potrebnih nobenih ukrepov.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovana!
Zgoraj navedeno ste napisala,da če otrok ne poliva takoj po obrokuali sesirjenega mleka kasneje po hranjenju,ni vzroka,da bi mislili ,da gre za refluks.
Sedaj pa imam jaz vprašanje;pri moji 3 mesečni hčerki občasno opažam da, ne vsak dan,pa vendarle ji kasneje po obroku včasih poteče mleko ven ali pa sesirjeno mleko,in včasih( manj pogosto )se tako pači kakor bi imela kislino oz. zgaga pekla;včasih tudi (ne pogosto) se nato začne jokati.Kupčke podirava vsakič,skoraj vedno podre,včasih pa še kakšnega čez pol ure,včasih z jokom,včasih brez.Se tudi slini in včasih je slina bolj gosta.Slinovko je prebolela pred 14 dnevi,bili sva prejšnji teden na pregledu pri pediatrinji,in je rekla da jo najbrž že matrajo zobki in da ima odpodaj dlesen bolj zatečeno,ostalo od slinovke je lepo zaceljeno.Nato me je še vprašala če kaj poliva,oz. če pogosto,ker je glih sesirjeno bruhnila ven,ko jo je pregledovala,in sem ji odgovorila da včasih.Potem ni podala mnenja.Glede teže je rekla da se nikaj bati,in da lepo napreduje,čeprav vsak pregled ko greva,manj navaga.Porodna teža je bila 3650 g,odpustna t. 3750g,prvi pregled,4610g,drugi pregled 5400g in zdaj zadnji pregled 5980g.
Zdaj pa ko prebiram po forumu,ali se mi je za bati,da bi bil to refluks?
Dojiva se samo ponoči in 1-2x na dan,ostalo pije Novalac.Blato je včasih rumeno,včasih temno zeleno z malo sluzi,odvaja 1-3x na dan.Ima tudi krče,se grozno napenja in grozno joče.Tudi za to sem rekla pediatrinji in ni rekla ničesar. Bila je v bolnici zaradi poškodbe glave,tam je dobila zdravila proti bolečinam v žilo in nato je dobila še slinovko.Mogoče še zdravila vplivajo na sluznico?
Hvala za vaše cenjeno mnenje in vas lepo pozdravljamo!

Mislili ste to:
“Če otrok ne poliva takoj po obroku ali sesirjenega mleka kasneje po hranjenju, ni vzroka, da bi mislili, da gre za refluks. “

Torej: otrok, ki poliva, polije ali takoj po obroku tekoče mleko ali uro do dve (včasih pa tudi dlje) po hranjenju, takrat je mleko sesirjeno-prebavljeno. Ni mišljeno, da če ne bruha sesirjenega, da to ni refluks.

Glede na opisano, je lahko pri vašem otročku samo izrazitejše polivanje, lahko pa tudi refluks, ker opisujete tudi bolečine. Svetujem vam protirefluksne ukrepe (dvignjeno vzglavje posteljice, kakšno uro po hranjenju nošenje v pokončnem položaju, podiranje kupčkov med dojenjem/hranjenjem, če imate težave s tem).
Pogosto je vzrok samega refluksa tudi alergija na kravje mleko. Če se vaše težave z ukrepi ne bodo ublažile, bo potrebno misliti tudi na to. V tem primeru doječa mati opusti kravje mleko in mlečne izdelke iz svoje prehrane, kot dodatek pa ponudi mleko Allernova ali Aptamil Allergx Digestive Care. Potem se običajno v 2 tednih stvar zelo izboljša.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Naljepša hvala za vaš urgenten odgovor!
Najprej bom poskusila še dvigniti vzglavje in nošnjo,če v enem tednu ne bo izboljšanje,preidem na opustitev vse kar je narejeno iz KM,kar bo zelo težko,ampak se najbrž splača.
Še enkrat hvala in lahko noč.

New Report

Close