Med.Over.Net

Hormonske motnje

Odgovarjajo: asis. dr. Edi Pirnat, dr. med., spec. internist-tirolog

Imate težave s ščitnico? Morda težave z nepravilnim delovanjem žlez, nadledvičnih žlez, jajčnikov...? Zastavite vprašanje, ali preberite že objavljene strokovne odgovore. asist. dr. Katja Zaletel, dr. med., KC, Klinika za nuklearno medicino

asis. dr. Edi Pirnat , dr. med., spec. internist-tirolog

Edi P

Zelo čudni izvidi TSH

Default avatar

špelav

Pozdravljeni dr.Pirnat

pohvaliti moram vaš trud pri hitrih odgovorih in vsej izkazani pomoči.

v desnem režnju ščitnice so mi že pred 4 leti, po vseh možnih zapletih, odkrili solitarni gomolj, ki je bil takrat v velikosti 5X5 mm, takrat so naredili tudi test TSH - 0,5.
Od takrat hodim na preglede vsakih 6 mesecev na nuklearno medicino, in do predzadnjega izvida 17.3.2008 ni bilo kakšnih hudih sprememb. Izvid 17.03.2008 je pokazal solitarni gomolj, ki je bolj kepast ter v velikosti 7x6mm TSH 0,054 T4 22,8 in T3 7,07. Tg --153; torej hipertiroza in najdaljni pregled -- scintigrafija
Izvid scintigrafije, ki sem jo opravila 4.4.2008 je TSH 2,297 anti Tg 19,8, antiTpo 24,5 in TSI 0

Ker sem se v vmesnem obdobju čakanja na izvid iz nuklearne po scintigrafiji počutila zelo utrujeno, sem šla na kontrolo krvi v Adrialabu :
rezultati 11.4. 2008 TSH 5,71 T4 10,15 T3 4,54.

ker mi je bilo to zelo čudno, sem ponovila pregled v Adrialabu 15.4.
rezultati : TSH 6,66 T4 10,22, T3 4,94

Kaj to sploh pomeni ? kaj se dogaja z mano in z mojo ščitnico? Ali so lahko rezultati tako različni v enem mesecu?

Lepo prosim za vaš odgovor in vsaj nekaj napotkov kako naj ukrepam?

lep pozdrav
Default avatar

Edi P

Spoštovani!

Žal niste navedli kakšen je bil izvid scintigrafije. Takšno nihanje hormonov, kot se je pojavilo pri vas lahko vidimo po obremenitvi organizma z večjo količino joda (zdravila, RTG kontrastna sredstva, alge, prekomerno uživanje vitaminskih preparatov, ki vsebujejo jod...). Priporočam ponovno določitev TSH, T4 in T3 čez tri do štiri tedne in morda določitev joda v urinu.

Lp
Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Default avatar

špelav

Se opravičujem, brala sem na izvidih samo vrednosti TSH ter številke

Izvid scintigrafije : prikažeta se oba režnja levi reženj slabše kopiči izotop,

mnenje : solitarni gomolj- kontrola čez 6 mesecev
Sicer je naveden tudi UZ ščitnice, ki pa mi ga 4.4. niso delali.
levi reženj normalne velikosti izoehogene zgradbe, v desnem cistično degeneriran gomolj.

Od vitaminskih pripravkov uživam sok aloe vere.

hvala vnaprej za ponovni odgovor ter vaš čas

Špela
Default avatar

Edi P

Spoštovani!

Glede na izvid scintigrafije in vaše navedbe ne gre za prekomeren vnos joda v organizem. Zdravljenje ščitnice trenutno ni potrebno. Kot že rečeno prišoročam ponovno določitev TSH in ščitničnih hormonov čez tri do štiri tedne.

Lp
Default avatar

mia4aerobics

Spoštovani dr. Pirnat,

pred seboj imam naslednji izvid: S-TSH:5,15; S-T4 Prosti 14,68 ter s-T3 Prosti 5,27. Trenutno sem v cakalni vrsti za pregled pri tireologu (sredi decembra), vendar pa vas bi kljub vsemu povprasala, ali se vam zdi smotrno, da se za predled odlocim prej, namrec od 14.10 imam povisano telesno temp. (37-37.5), pekoce grlo (ni pa vneto), bolecine pri premikanju vratu, izredno sem bleda, srbijo me tudi oci, ki so zabuhle, podocnjaki pa izraziti.Hitro se utrudim. Proti vrocini sem jemala lekadol, ki mi bistveno ne pomaga, aspirina ne smem, zaradi korničnega gastritisa.
Kri ni pokazala nobenih povisanih vrednosti, levkociti so 8, medtem ko je S-CRP 12.
Sem aktivna sportnica, sluzba ni stresna.Jemljem kontracepcijo in obcasno skadim kak cigaret. ker sem na bolniski ze 8 dni, bi rada cimprej izboljsala pocutje, zato me skrbi, da bi morala zaradi vrocine odlezati se skoraj dva meseca.

Hvala ze vnaprej,
lep pozdrav
Mia
Default avatar

Edi P

Spoštovani!

Glede na vrednosti ščitničnih hormonov ne gre za pomembno funkcijsko motnjo ščitnice. Najpogostejši vzrok za povišano telesno temperaturo, ob normalni krvni sliki in nizkih parametrih vnetja (CRP), so virusne okužbe. Glede na relativno nizko vrednost CRP verjetno tudi ne gre za virusno vetje ščitnice (subakutni tiroiditis). Priporočam par dni počitka. Ob temperaturi nad 38 st. Lekadol in dovolj tekočin. Če se stanje ne bo izboljšalo v nekaj dneh je potreben obisk pri izbranem zdravniku.

Lp

Moderatorji

asis. dr. Edi Pirnat , dr. med., spec. internist-tirolog
Edi P