Med.Over.Net

Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Zdravstveni nasveti, e-svetovanje, podpora in izmenjava mnenj o naših najmlajših.

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Tanč

GH

Default avatar

Nikitita

Pozdravljeni!
Že vnaprej se opravičujem, da bom dolga, ampak res potrebujem vaš nasvet. za odgovor sem pripravljena počakati, ko boste imeli čas.

velikokrat ste mi že pomagali in zopet potrebujem vaš nasvet. Naj predstavim problem: Nedonošena hči, stara 5,5 mesecev, korigirano 4 mesece, se hrani samo v spanju, v budnem stanju zavrača sesek, joka in krili z rokami, tako se trudim s hranjenjem v spanju že 4 mesece. Zadnje čase se je začela iz spanja zbujati, tako jo hranim stoje in zibam,da se ne zbudi in da poje določeno količino, kar pa mi vedno ne uspe, večkrat jo je potrebno znova in znova uspavati... Narejenih je bilo že en kup preiskav in nič ne ugotovijo, kaj bi bilo narobe.

Težko sem čakala dan, da ji lahko ponudim hrano po žlički. Kljub temu da bi v normanih pogojih počakala do 6 meseca (korigirano) in tudi, če bi se "noramalno" prehranjevala v spanju, brez zbujanja, bi čakala malo dlje, tako pa sem začela z uvajanjem pred 3,5 tedni (pri kronološki starosti 1 teden manj kot 5 mesecev). Sprva le rižkota, nato rižko z okusom banane. Žličko je lepo sprejela, z začetnimi težavami.En teden že uvajam krompir. Hči lepo je, je zadovoljna, zna pokazati, da je lačna in takrat tudi dobi gosto hrano, seveda sesek še vedno zavrača. Zanima me sledeče: Danes je pojedla kar veliko količino GH in sicer; tehta 5,3 kg, navadno smo imeli več obrokov, nekako pa je na obrok pojedla cca 110 ml. Danes pa je pojedla zjutraj 60 ml rižka, vmes mleko 100 ml, kosilo krompir 90 ml (pa bi ga še, pa si nisem upala dati), vmes 90 ml mleka, za večerjo pa 80 ml rižka(okus banane) in mleko 80 ml. Ponoči dobi še dva obroka mleka. Prosim, povejte, če je to dovolj zanjo in predvsem me zanima, če je zelo narobe, da ima pri tej starosti že kar tri obroke GH. Če je tako, bomo zopet prešli na stekleničko in hranjenje v spanju. Samo se mi tako smili, ker se enostavno ne more naspati, ker vedno dobi v usta sesek, poje, podere kupčka in se zbudi ter noče (ne more) zaspati nazaj. Zaspala bi po eni uri, ampak to pomeni, da se do naslednjega obroka tako naspi, da se zbudi, še predno jo primem v roke za hranjenje in zopet ne je (sem poskusila s hranjenjem tudi prej). Z GH pa je lažje, spi in ko se zbudi sama od sebe, je lačna in lepo poje. je zadovoljna. Kaj mi svetujete? Koliko "škode" delam?

Najlepša hvala, da se trudite za nas in LP
Default avatar

Tanč

Pozdravljeni, Nikitita,
čisto v redu delate in kar tako naprej. Nasveti o uvajanju GH pri 6 mesecih veljajo na splošno, pri otrocih, ki nimajo nobenih težav. Pri vas ni šlo zlahka, imeli ste težave in zagotovo je vaša princeska tisti otrok, ki mu bomo uvajali GH prej, zato, da bo jedla in normalno pridobivala. Jaz bi kar nadaljevala z uvajanjem, tudi kuhano jabolko, banano, melono, od zelenjave pa še cvetačo in bučke zaenkrta.
Pridni ste!
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar

Nikitita

Pozdravljeni še enkrat!

Sesek je pri nas vedno hujši problem, medtem ko ji gre hrana po žlici zelo dobro. V spanju se nonstop zbuja, tako da navadno popije le 40 - 80 ml MM. Ponoči, ko je vedno pila zelo dobro, sedaj krili z rokami in se po nekaj poskusih hranjenja zbudi, zato sem obrok ponoči ukinila, mirno prespi celo noč. Skrbi me, ker dobi premalo mleka in tekočine. Mleka popije na dan od 250 - 350, redko 400 ml MM, potem MM zamešam povsod, kjer je možno, ampak preko 400 ml ne pridemo. Torej, na dan popije 250-350 ml MM, rižolino 60 - 120 ml, sadje 80 - 100 ml, zelenjava 120-140 ml. V sadje in zelenjavo mi uspe dodati po kakšnih 20 ml MM, ker preredko ne sme biti, če je preredko potem vsebina priteče iz ust.
1. Kaj lahko še naredim, kako naj nadomestim mleko? Kaj je lahko narobe, če dobiva premalo mleka?
2. Tudi blato je trdo. Tekočine po cuclju ne sprejme, po žlički pa vse priteče ven.Ali se ji pri 6 mesecih, korigirano 4, lahko da češplje, ki baje pomagajo proti zaprtosti in kako naj jih pripravim?
3. Ali je za 5,5 kg otroka dovolj kolikor poje (cca: 250-300 ml MM, 100 rižko, 130 zelenjave, 90 sadja)?
4. Kaj ji pri tej starosti lahko zamešam v hrano, da bo bolj kalorična?
5. Kako naj nadomestim tekočino? Drugače je redko hrano, tudi zadovoljna je, nimam občutka, da bi bila žejna...

Še enkrat najlepša hvala, da ste nam vedno na voljo.
Default avatar

Tanč

Pozdravljeni, Nikitita,
količine se mi zdijo čisto v redu. Glede na težave, bi morda poskusili kar z mlečnimio izdelki, ki so koncentrirano mleko-v majhni količini vsebujejo vse potrebno in bi na ta način nadomestili manjšo količino popitega mleka. Začnite z žličko jogurta, skute, če bi npr. popoldne pojedla en jogurt, ima mleka čisto zadosti, pa še prebava bi se malce uredila. V zelenjavno kosilo dodajte žličko olja ali smetane, da bo bolj kalorično, seveda pa tudi ogljikove hidrate.
Meni se zdi, Nikitita, čisto v redu, tako kot ste napisali.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Linas

Nikitita,

tudi mi imamo doma nedonošenčka, rojenega s 33t. Čez 14 dni bo dopolnil eno leto, korigirano je star 10 mesecev. In imeli smo podobne težave. Prva dva meseca je bilo hranjenje milina, potem pa kar naenkrat zavračanje, jok... Hranili smo se v spanju ali ob Mozzartovi glasbi (nam je pomagalo, sicer ne vedno). Ko je dopolnil 5.5 mesecov (korigirano 4), smo začeli z GH (po nasvetu pediatrov). Hrano je lepo sprejel. Začeli smo z jabolkom in krompirjem, potem pa kar hitro dodali še kuhano korenje, bučke, brokoli in cvetačo ter seveda banano. Kar poskusi, nič hudega ne bo. In ker je bilo dojenje oz. hranjenje po flaški še vedno problem, sem začela 3x dnevno mleko izbrizgavati in mu na njem pripravljati kašice (riževa od Milupe, kasneje še ovseno, 6 žit...). Pri starosti 7 mesecev, korigirano 5.5 sva bila izključno na žlici (le čaj še pijemo po flaški). Nehala sem izbrizgavat, prešla sva le na adaptirano mleko (Aptamil). Tako je bilo pri nas. Z žličko načeloma nimamo težav (razen, ko je bil bolan-viroza in je odklanjal vso hrano). Flašo z mlekom pa zavrača "na celi črti". Prime jo in jo vrže po tleh.
Če ti je vaša malčica žličko lepo sprejela, potem se ne rabiš sekirat in obremenjevat s hranjenjem. Ker bo šlo super :-).

Srečno
Default avatar

Nikitita

Najlepša hvala za hiter odgovor.
Katere jogurte in skute naj bi ji dala? Navadne, ali obstajajo za dojenčke posebne? (Z navadnim bi raje počakala,saj imam dovolj svojega mleka in ga poskušam povsod dodajat-rižki na sto načinov...:-))Koliko (v ml) naj bi dobila mleka?
Zelenjavno kosilo je itak s krompirjem. Katero olje in smetano predlagate in koliko?
Pa še to: po kosilu (krompir, bučke, cvetača, korenček), ki ga poje 140 ml (ničesar drugega ne poje toliko), je že po 2,5 urah lačna...najbrž ni dovolj kalorično?
Še enkrat: HVALA!
Default avatar

Tanč

Najboljši so povsem navadni jogurti in skute, vse ostalo lahko sami dodate, bo najboljše za otroka (brez konzervansov, umetnih barvil in arom); sadje, smetano... Izdelki morajo biti polnomastni.
Količina mleka je odvisna tudi od tega, koiko druge hrane otrok dobi. Okoli 500 ml in nekaj mlečnih izdelkov.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Nikitita

Pozdravljeni še enkrat!
Napisali ste: "Začnite z žličko jogurta, skute, če bi npr. popoldne pojedla en jogurt, ima mleka čisto zadosti, pa še prebava bi se malce uredila." --> Ali to pomeni, da če poje en jogurt, pa 2-krat kašico z mojim mlekom, da ima dovolj mleka na dan? Smo poskusili z navadnim jogurtom, pomešano s sadjem in je zelo lepo jedla :) Po steklenički se vsebina popitega mleka zmanjšuje - popijemo le še slabih 200 ml :( Skrbi me nadomestitev tekočine. Kaj menite vi s tekočino, jo dobi dovolj z GH, saj ji vso GH delam bolj tekoče?
Hvala in lepe praznike.
Default avatar

Tanč

Če poje dnevno 1 jogurt + npr. žlico skute + nekaj mleka ali smetane v GH + mleko po steklenički (v tem primeru zadostuje tudi 200 ml, če je več mlečnih izdelkov), potem je zadosti.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Skr bna

Vidim, da se ukvarjamo s podobnimi problemi, le da je naš 33-tedenski nedonošenček alergičen tako na mleko, kot na jajca, pšenico, sojo in še kaj in je izbor toliko bolj omejen. Tudi pri nas je s 6. mes povsem zavrnil dojko, se absolutno noče več dojit in ker zaradi alergij nimam nobene izbire, si mleko še vedno izbrizgavam na 3 ure in ga podtikam na vse možne konce. Škrat je star 6,5 mes (korigirano še ne 5 mes), zaradi anemije smo gosto hrano začeli pri 4,5 mes. Na žlico zelo rad je, flaša pa je muka ježeva :( . So sicer dnevi, ko kar nekaj spije tudi po flaši (včeraj npr je pil 5 x in še ponoči, sicerm smo po 100 ml naenkrat, pa vseeno), večinoma pa 150 ml mleka spravljam vanj po žlici, če hočem, da ga dobi :(. So pa dnevi, ko ves dan ne spije niti 250 ml, pa če se naglavo postavim. Samo flašo pokažem, pa je že vreščanje in pljuvanje :( Vso drugo tekočino, od soka, kompota, čaja, vode - energično zavrača, pljuva ven - mislim, da toliko sokov še v življenju nisem pokupila, kot zdaj, da ne govorim o tistih domače izdelave. Vse je spil starejši sin :(. Ne mara niti kuhanega sadja, tako da vso tekočino dobi iz GH. Ima pa zelo rad sveže sadje, tako da s tem malo pokompenziramo. SKrbi me, kako bo v poletni vročini. Zamenjala sem tudi 3 znamke stekleničk, v upanju, da morda flaša ne ustreza (ker po žlici pa vsaj mleko vzame), pa ni bilo uspeha. Preostaja upanje, da bo moja proizvodnja čimdlje ostala in bo kompenzirala ves primanjkljaj. Ker sva ravno iz bolnice, mi je v tolažbo dejstvo, da kljub moji zaskbrljenosti in uradno premajhni količini mleka, odlično napreduje, saj na 71 cm tehta 7.100 gr in pridobiva med 20 in 40 g dnevno.

Slive v vseh oblikah sem jaz dajala okoli 5. mes. So odličen vir železa, zato.
Default avatar

Nikitita

Hvala Skr bna...
Vem, da nisem edina s temi težavami, pa vendar nekateri pijejo vsaj navadno vodo po steklenički, naša jo ne...oziroma, kot si ti napisala, kateri dan lepo pije, naslednji pa ne. Drugače pa večinoma po žlički je vse, le tekočino še ne zna sprejeti po žlički, razen če jo bolj nagnem, kar pa se mi ne zdi smiselno. Imam pa svojega mleka toliko, da ga zmrzujem in seveda ga povsod mešam...samo kot sem razumela dr. Tanč, z navadnim jogurtom nadomestim več... Sem prav razumela?
LP
Default avatar

Tanč

Ja, če poskusite npr. iz 1 litra mleka narediti jogurt vidite, da iz tega litra naredite mnogo manj jogurta. Torej je jogurt, kar se tiče vsebnosti sestavin, nekako koncentrirano mleko, pa če fermentirano, da je lažje prebavljivo.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Nikitita

Pozdravljeni spet:)
Mi imamo spet težave. Hči je lepo jedla po žlici zadnja dva tedna. Bilo je res enkratno, vse kar je dobila, je pojedla, tudi navadni jogurt - z in brez dodatki sadja. Sedaj pa se ji par dni po mlečnih izdelkih dviguje hrana. Rižka, ki je bil najboljši vir dodajanja mleka, sedaj čisto zavrača, s tem, da sem ga delala z različnimi okusi sadja, ki ji je bil vedno všeč. Nekajkrat se je že zgodilo, da jo je sililo na bruhanje, enkrat je celo bruhnila čez usta in nos, pa sem pomislila, da je bilo preveč...vendar je včeraj po rižku, ko ga je pojedla 40 ml, bruhnila zopet skozi usta in nos, danes zjutraj pa se ji je že samo pri prvi žlici, ki jo je le obliznila, okusila rižka, dvignilo, bruhnila ni, ker ni imela kaj. Naj povem, da z rižkom kljub vsemu ne pretiravam, da bi se ga preobljedla. Dobi ga sicer vsak dan in zelo redko dvakrat na dan. Isto se je zgodilo z navadnim jogurtom, ki ga s slastjo 50 ml poje, potem noče več... Medtem ko se po sadju in zelenjavi nikoli ne zgodi, da bi jo sililo na bruhanje.Kaj mi še svetujete, kam bi še lahko zamešala mleko, da bi ga dobila v zadostni količini. Ko sem zamešala skuto v sadje, jo je spet sililo na bruhanje. NAj povem, da vedno pazim, da ni grudic, poskusila sem z redkim in gostim rižkom...zgodba se ponovi, zavrača, čim jo zamotim z igračami, da poje kaj, jo potem sili na bruhanje in to tako močno, da je vsa rdeča v obraz in s solznimi očmi... Kako naj ji pomagam? kaj naj bi to bilo narobe?
Hvala za vse.
Default avatar

Tanč

Namesto rižka poskusite proseno kašo, polento, ajdovo kašo, skratka riž za nekaj časa opustite. Verjetno se ga je kar malce preobjedla.
Če so v hrani grudice, je v zaćetku uvajanja lahko nekaj težav. Počasi, v mesecu ali dveh se otrok navadi gristi in jesti tudi koščke, kar je nujno potrebno. Sedaj pa raje še lepo pretlačeno.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Nikitita

Pozdravljeni!
Smo poskusili tudi s polento in ajdovo kašo...vendar je še meni brez okusa, ker ni slana. Skuham jo na vodi in zalijem s svojim mlekom. je mogoče kakšen "okusnejši" recept? Hvala.
Default avatar

Tanč

Ajdovo kašo lahko skuhate s suhim sadjem, v kuhano lahko naribate jabolko ali skuhate z jabolkom. Mnogo različnih stvari lahko pripravite, nekateri jedo celo polento z marmelado.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Nikitita

Ali je pšenični zdrob že dovoljen pri 6,5 mesecih, korigirano 5 mesecev? Hvala
Default avatar

Tanč

Do 6 meseca glutenska živila odsvetujemo, potem pa jih počasi lahko uvedete. Če otroku uvajamo GH po koledarski starosti, potem lahko morda še teden ali dva počakate in nato uvedete tudi pšenični zdrob.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Nikitita

Pozdravljeni!
Ker ne morem od nikogar dobiti nasvet, se spet obračama na vas. Staro zgodbo o nadomestitvi mleka poznate. Vendar se je stvar spet obrnila. Hči je po navadnem jogurtu vedno ob kupčku polila, tako ga je začela zavračati, poje 20 ml in potem ne odpre več ust, polije pa vseeno malo. Zato sem poskusila s skuto (navadno skuto sem zamešala v sadje, pa ji ni bilo všeč). Poskusila sem s sadno in je, pomešano z mojim mlekom, pojedla skoraj celo. Ji jo lahko ponudim vsak dan namesto enega obroka in ali bo to dovolj za nadomestitev mleka?
Res najlepša hvala za nasvet in lep večer.

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč