Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Skrinjica idej! predlog za izvršbo – obstaja kakšen obrazec

predlog za izvršbo – obstaja kakšen obrazec

V preteklem letu je stric prodal in do sedaj še ni dobil plačano. Gre za kar veliko vsoto, ima podpisano dobavnico (torej, koliko je prodal in po kakšni ceni in oba sta gor podpisana). Ker se kupec že izmika, ne dviguje tel. številk, pol leta je obljubljal plačilo,…so mu predlagali naj napiše Predlog za izvršbo

Zdaj pa – a obstaja kakšen vzorec ali kaj podobnega.

Bila bi zelo vesela (in hvaležna) morebitne pomoči.

http://www.sodisce.si/default.asp?idall=1444&showin=all

Na podlagi verodostojne listine (kar dobavnica je) se zdaj vlagajo izvršbe elektronsko ali preko obrazca, ki se kupi v knjigarni ali sprinta
Če boste oddajali elektronsko, se registriraš v sistem z e-mailom kamor nato obiš geslo in se prijaviš.
če vlagaš pisno, pošlješ na Okrajno sodišče v Ljubljani, Centralni oddelek za verodostojno listino, Zaloška 59, Ljubljana.
Če vložiš osebno, greš na Zaloško 59, vendar imajo zelo malo uradnih ur.

A mu ni izdal računa? Brez računa bo bolj težko…

ne ni izdal računa

Ja, če mu pa ni izdal računa, na kaj se bo pa skliceval? Da je hotel denar na črno v žep vtaknit in se izmaknit plačilu DDv.

ne vem vseh podatkov, ima dobavnico, na kateri je navedeno koliko in za koliko ter podpisa, več pa mislim, da nima, žal. bom pa povprašala

sicer pa, a vsi kmetje izdajajo račune?

Dobavnica ni verodostojna listina. Če ima tvoj stric samo dobavnico, ga bo moral najprej tožiti, da bo imel v rokah sodbo, potem pa bo lahko vlagal izvršbo.
Pa še nekaj ni jasno. A sta podpisala prodajno pogodbo in zemljiškoknjižno dovolilo? Brez tega se tudi kupec ne bo mogel vpisati v zemljiško knjigo in sploh ni postal lastnik oziroma ne bo mogel postati lastnik.Tvoj stric se je prodaje lotil hudo po domače in mislim, da je prvi naslov odvetnik, da se bo glede na vse okoliščine sploh videlo pri čem je stric. Ker zadeva je lahko po eni strani čisto enostavna (da sploh ni prišlo do prodaje), po drugi strani bo imel pa tvoj stric sitnosti, da bo prišel do denarja. Definitivno pa izvršba na podlagi dobavnice ni mogoča, ker dobavnica ni izvršilni naslov ali verodostojna listina.

LP

Lunca – hvala za obširen odgovor

vidim, da se očitno spoznaš na to, zato še eno vprašanje če lahko

– a je kakšna časovna omejitev, do kdaj mora biti vložen predlog za izvršbo
– ker dobil je nasvet, da vloži kazensko ovadbo za k.d. goljufije in šele potem izvršbo

kaj praviš, bi bilo to v redu naredit in do kdaj naj vloži predlog za izvršbo?

hvala

Zgoraj sem sicer pisala tudi o prodaji nepremičnine (zato omenjam ZK dovolilo),ker mi je pri kmetu najprej to prišlo na misel :), samo če prav sedaj razumem je šlo za prodajo premičnin?
Ena možnost je, da se tvoj stric naredi neumnega glede dobavnice in dejansko vloži predlog za dovolitev izvršbe na podlagi verodostojne listine po elektronski poti. Na sodišču bo šlo verjetno skoz do izdaje sklepa o izvršbi, ker sedaj pri elektronskem vlaganju tako ni treba prilagati listin in sodišče ne bo vedelo, da tvoj stric terja na podlagi dobavnice in ne na podlagi računa. Ampak zna se ti zgodit, da bo kupec podal ugovor, kjer bo tudi to ugovarjal. Poleg tega lahko kupec dejansko reče to, da pač ni plačal, ker mu tvoj stric tudi ni nikoli računa izdal (pa bi mu npr.moral glede na dejavnost, ki jo opravlja in se kot kmet ukvarja tudi s prodajo). Potem bo šla zadeva tako v redni postopek in se bo pač tam ugotavljalo, kako in kaj ter bo sodišče lahko sklep o izvršbi razveljavilo ravno zato, ker listina ni bila verodostojna listina. V tem primeru bo moral pa potem vložiti tožbo za plačilo kupnine. Če pa kupec ne bo nič ugovarajal, potem bo imel pa stric tako v rokah pravnomočen sklep o izvršbi in se bo opravljala izvršba. Sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine je sedaj izdan v cca 3-4 dneh po plačilu sodne takse, sodna taksa za predlog in sklep o izvršbi za eno izvršilno sredstvo je 40,00 EUR, rok za ugovor je 8 dni. Tako da bi sedaj že dokaj hitro izvedela, kako se bo zadeva odvijala in ali bo kupec ugovarjal. Ampak kot rečeno, ta varianta je tvegana, ker ne veš kako bo reagiral kupec, dejstvo pa je, da dobavnica ni verodostojna listina. Če je šlo pa npr. za čisto klasično prodajo med kmetom in tretjo osebo (npr. da je kmet prodal nekomu traktor), potem pa ta dobavnica niti nima takšnega statusa kot dobavnica med gospodarskimi subjekti (ker potem kmet niti ne izda računa), ampak gre za nek zapis o prodaji in bi se praviloma potem morala vlagati tožba za plačilo kupnine.
Zastaralni rok je 5 let oziroma 3 leta v primeru gospodarskih pogodb (odvisno kakšen status ima tvoj stric in kakšnega ima kupec), tako da če je bilo to lansko leto, ni panike.
Stric lahko vloži tudi kazensko ovadbo zaradi goljufije ali poslovne goljufije (odvisno od okoliščin). njemu tega niti ni potrebno opredeljevat. Gre na policijo, pove, za kaj gre in potem tako oni spišejo KO na tožilstvo in opredelijo kaznivo dejanje.

Vseeno je pa najboljše, da se stric obrne na kakšnega odvetnika, ker včasih lahko kakšne podrobnosti povsem spremenijo zadevo, pa se laiku ne zdijo pomembne. Tudi moje sporočilo jemlji samo kot neko usmeritev, ker kot si videla, so različne možnosti, razpolagaš pa z omejenimi podatki in niso znane vse okoliščine.

LP

Lunca, te prav občudujem, da se ti da. Meni se ne da več, sploh ker moj nasvet ponavadi ponikne med nasveti ne-pravnikov.

A veš, da se tudi meni včasih sploh ne da več iz istega razloga kot pri tebi. Danes imam pa ravno dober dan, ker je petek :)))) Drugače se pa čisto strinjam s tabo in sem tudi pri tebi videla, da obvladaš zadeve in si iz istega “foha” kot jaz.:)

Lep vikend!

Ja, res je. 🙂 A ne greš nič v Portorož?

Eh, šef je šel dol žurat, jaz moram pa delat. Pravi, da je tak al’ tak brezveze. Saj, ta stari hodijo žurat, ta mlade, ki bi se pa še kaj naučili poleg žuranja, pa v službah pustijo, da delo ne stoji. :)))) Ti tudi nisi šla al’ greš na after party?

LP

Jaz pa nisem več v vašem cehu. Sem ga zamenjala z n., če veš, kaj mislim (ne bi ravno naglas na forumu). Drugače bi zagotovo šla, ker sem šla vsako leto in smo ga super žurali. 🙂

Vidim da je debata šla v drugo smer 🙂

Kljub temu pa vam lahko zaupam, da sem po nasvetu prijatelja (odvetnika) te zadeve prepustil kar pravnikom iz www.elektronskaizvrsba.si ki so stvari uredili hitreje kot sem si mislil.

Stvari so uredili 100 % točno tako da sem po pol leta čakanja na svoj denar za minimalne stroške kočno prišel do svojega prisluženega denarja 🙂

elektronski obrazec brez plačila,bi rabil.Hvala za informacije in lp

New Report

Close