Med.Over.Net

Družinska medicina

Odgovarjajo: Sašo Rebolj, dr. med., spec. družinske med.

Vse o splošni medicini, boleznih, zdravniških pregledih, zdravljenju, diagnozah in o tem, kako si povrniti zdravje.

Sašo Rebolj , dr. med., spec. družinske med.

SRebolj

Luskavica- še kdo

Default avatar

ančka piromančka

Pozdrav!

Imam luskavico (gutatno), pa me zanima, če jo ima še tod kje kdo...kako živite, spreminjate prehrano, kakšne so bile vaše terapije in podobno...ker nimam nikogar z luskavico v krogu znancev, prijateljev, sorodnikov, me pač zanima kako se poprijemate s tem.

Jaz imam trenutno že drugo fototerapijo prvo sem končala konec februarja(kopelno PUVA, ker sistemske nisem prenašala), pa sem točno 8.marca zbolela in sem spet vsa posuta s pikicami (od kolena do popka pa zelo, zelo), so me hospitalizirali in poslali na obsevanje z UVB žarki z novim apartom Narrowband...no, pa me zanima, kakšne so vaše izkušnje v zvezi s to boleznijo.

hvala in lep vikend
Default avatar

mrnjavka

sama je sicer nimam, ima jo pa oseba v ožjem sorodstvu in prvič slišim za vse te terapije. Naša bolnica se maže z raznoraznimi kremami, ki pomagajo ene bolj, druge manj. Za kakršnokoli drugačno terapijo pa še nisem slišala in bi te lepo prosila, če lahko o tem poveš kaj več.
Default avatar

ančka piromančka

z veseljem pomagam, če le lahko... Lani mi je po 16-ih letih izbruhnila luskavica in to kar fejst, po nogah najbolj. Najprej sem dobila kremo diprosone na diprobazi, ko sem se nehala mazat sem dobila pikice nazaj. (Gutatna luskavica je v obliki pikic.) Tako so me dali na FOTOKEMOTERAPIJO- obsevanje z UVA žarki + jemanje psoralena (Oxsoralen kapsule) oz. PUVA (psoralen+UVA), tega nisem prenašala (sem po tabletah skupaj padla), zato so mi odredili kopelno PUVA (nanašanje psoralena med 15-minutnim tuširanjem, nato pa obsevanje z UVA). Tako je to trajalo tri mesece. Po končanem obsevanju sem dobila enih par pikic, zato so mi predpisali Sorel kremo za čez dan in Daivobet kremo za zvečer. Po treh tednih sem pa dobila totalen izbruh (gutatna in punktatna luskavica) in so me obdržali na dermatološkem.
Ker se kreme ne bi obnesle,so mi odredili ponovno obsevanje, tokrat z UVB žarki, kjer niso potrebni psoralni.Pri obsevanju se NE SMEŠ mazati z nobenimi zdravilnimi kremami, ker ti dermatolog predpiše hladilno kremo za po obsevanju. V bistvu je to nekakšen solarij, le da mnogo močnejši. Moraš se pa veliko mazat, tako recimo jaz porabim pol KG kreme v 14-ih dneh.

Drugače pa imaš informasije na spletnih straneh Društva psoriatikov slovenije in na luskavica.com.
Default avatar

primozl

Tudi jaz imam luskavico že približno 3 leta (star 30 let). Zdravnik mi je svetoval veliko zadrževanja na soncu in morju. Imam stalne fleke po dlaneh, na nogi in suhe komolce. Zadevo rešujem z občasnim mazanjem s kremo Elocom.
Dokler se mažem je ok, če se preneham mazati se fleki spet pojavijo.
Default avatar

gratis

Jaz imam luskavico že več kot 20 let, izbruhnila mi je v 1. razredu OŠ. Takrat so me tudi nekaj obsevali, bila sem hospitalzirana ampak vse skupaj ni bilo nič.
Pred 10 leti sem v aprilu in maju hodila v solarij (v začetku 1-2x tedensko, kasneje še manj), celo poletje preležala na soncu na balkonu, oktobra pa sem šla za 10 dni še v Grčijo - tisto leto sem bila res veeeeeliko na soncu. Mazala sem se z Aloa vera gelom in luske so skoraj izginile. Sedaj se mi občasno pojavi kakšen flekec, največ na delih, ki se tiščijo z obleko (v pasu, pod modrčkom, v lasišču pa tam, kjer imam spete lase), 14 dni mažem z alojo in spet izginejo.
Na hrano nič ne gledam, jem kar mi paše. V puberteti sem se zelo sekirala zaradi izgleda, sedaj ne več.

M
Default avatar

palmaplnt

Še moja izkušnja.

Imam palmaplantaris - gnojna luskavica na podplatih in dlaneh. Prvič izbruhnila po prvem porodu, bila je kratkotrajna le nekaj mesecev. Drugič izbruhnila po drugem porodu, v hujši obliki kot prvič. Grozno je bilo. Ena sam velika gnojna rana nad katero so bile luske. Še stati nisem mogla kaj šele, da bi hodila. Odredili terapijo s kremami. Ni bila uspešna. Tablet zaradi hudih stranskih učinkom in mojih let niso predpisali. Odredili drugo terapijo s kremami v kombinaciji s fototerapijo. Uspešno.

Sem pa nekatere stavri spremenila v življenju. Poskušam živeti čim bolj mirno, se ne obremenjevati za vsako figo. Nabavla sem si vrtiček. Pa ne toliko zaradi pridelka kot zadovoljstva in sprostitve. Iz prehrane sem črtala svinjsko meso in izdelke iz njega, vso konzervirano hrano, alkoholne pijače in pijače s co2... stavri, ki itak niso priporočljive še za zdravega človeka.
Default avatar

Pika Poka

Jaz sem jo dobila pri 6. letih in me vec ali manj spremlja ze 30. let. Samo v casu nosecnosti mi je popolnoma izginila, drugace je vedno vsaj malo kje. Najbolj pogosto jo imam na kolenih in kolmolcih. Meni najbolj pomaga krema Daivobet, ampak le ta se lahko uporablja samo krajsi cas potem pa je treba narediti kar dolg premor.

Oba moja starsa imata luskavico, moj moz je nima v druzini. Upam da je moji otroci ne bodo dobili. Sama sem bila zelo nesrecna zaradi te nadloge in se se vedno nisem sprijaznila s to dediscino.
Default avatar

jiki

Jaz sem jo dobila nekje pri treh letih. Sory, se ne spomnim več najbolje, ampak takrat vem, da sem hodila na neka obsevanja in veliko na morje (ki itak najbolj pomaga). Ne vem katero obliko sem imela (bile so majhne hrastice po telesu in malo večje zaplate po lasišču). Na koncu koncev sem nekje pri ene 13 letih ugotovila, da najbolj pomaga, da se orto na debelo namažem s kremo in če se le da povijem tisti del (čez noč, tko da je pač cel cajt krema gor). Če sem to ponovila ene 3 dni zapored, je najprej ratal rožnat flekec iz hrastice, potem pa je zginlo. Tko sem zadevo popolnoma odpravila. Pred letom sem spoznala enega kolega, ki je imel luskavico po komolcih, sem mu povedala isto foro in jo je odpravil. Danes (pri 30-ih) nimam nikjer nič. Mogoče za probat. Je pa treba vztrajat kar nekaj dni/noči zapored, tudi po tem, ko rata že samo rožnato. Za probat, vsaj po mojem.
Default avatar

styra

Nimam luskavice (imel jo je oče, hudo obliko), imam pa lichen planus (pikice, ki so se meni zdele zelo podobne luskavici, in ki so se združevale v večje fleke). Zdravila sem se s sistemsko PUVA (grozna je!). Ko sem končala s PUVA, so se pikice znova pojavile, a ker PUVA niso smeli takoj ponoviti (opekline sem imela), sem se pač morala z njimi sprijazniti. Pridejo in grejo v valovih, poleti je stanje boljše.
Default avatar

tašinka

Vam predlagam zdravljenje z bioresonanco.
Default avatar

polonq

stara sem 33 let z luskavico se borim že vse življenje.Poskusila sem že vse kar so mi priporočali zdravniki,svetovali drugi bolniki z luskavico ampak samo oblaži trenutno situacijo,potem spet nastane izbruh svetujem vam ,da se včlanite v društvo psoriatikov slovenija, veliko vam lahko svetujejo.društvo najdete na spletnih straneh.
Default avatar

zazika

O a tolk nas je:D jaz jo imam tud že vse življenje..ne spomnim se več kak so me zdravli,vem da sem imela neko kremo,ki pa je mela stranske učinke,zato me je mama nehala mazat..mam jo pa sam na rokah, komolcih, kolenih,mela sem tudi za uhami, pa mi je čisto zginla, zaj je še čist mal na rokah-skoraj nič,pa na komolcih..mam pa drug problem,ker imam tam kjer imam luskavico, tud pegice:( nasploh imam pegice tud po obrazu itd, sam tam zgleda veliko bol grdo..nor na prstih rok, pa komolci...malo me motizaradi videza,ker me eni sprašujejo kak sem se poškodovala,ker zgleda kot krasta:S drugače se pa navadiš pa je..
se pa spomnim ko sem bila v vrtcu da se dobeden ni hoto držat za roke z mano:( ker so mislili da je nalezljivo...to mi je pustilo mal posledic,ker sem bila pol ful sramežljiv,vase zaprt otrok, pa sem mela ful težav s samozavestjo...
sem se pa pol sprijaznila, boljše to kot pa kaj druga..pa srečna sem da nimam hude,ne srbi pa ne boli in nič..sam videti ni lepo..

jiki,s kako kremo si se to mazala??? jaz se nisem že več kot 10let mazala,zaj pa tud nevem kake kreme majo..mogoč bi lahk probala da bi čist zginlo...
drugače pa definitivno pomaga morska voda in sonce:D
Default avatar

Jelica

Luskavica je bolezen, ki je iz dneva v dan pogostejša in zelo nadležna. Vzrok za njen nastanek je vsakdanji stres, neprimerna prehrana, alkohol, dednost. Naj povem, da je imel moj sin zelo hudo razširjeno luskavico po celem telesu. Obiskoval je zdravnike, a nobeno lekarniško mazilo ni pomagalo. Potem se je zgodil čudež. Našel se je nekdo, ki nam je polepšal življenje s čudežnim mazilom, imenovanim Dar narave. Po 30-dnevni kuri (rednega mazanja, brez popuščanja !!) se je njegovo kritično stanje neverjetno spremenilo ali bolje rečeno pozdravilo. O luskavici ni bilo več sledu. Če koga zanima takšno mazilo, mu lahko pomagam, pošljite mi sporočilo na moj naslov [email protected].

Lep pozdrav!
Default avatar

Tomooo

Pomaga lahko blue cap serija na povzavi: Blue cap
Default avatar

anabanana***

Zdravo,

Jaz imam tudi luskavico in hodim h homeopatu in pijem ta naravna zdravila. Meni pomaga kar precej......zdaj je sicer malo manj, ker ni več sončka, ampak se mi vsaj slabša ne. So mi pa izginili fleki po trebuhu in po rokah in nogah. Sedaj imam kot večina samo dva fleka na komolcih in na zgornjem delu stopal in gležnju. Je pa res, da to ne pomaga čez noč in je bolj dolgotrajno zdravlenje. Jaz sem najprej imela sam na 1 komolcu kakšnih 5 let....potem pa se mi je po enih močnih antibiotikih razširilo povsod. Poizkusite, se res splača...pa tudi ni tako drago, če pomislim koliko denarja sem prej zmetala za razne kreme, ki naj bi pomagale pa niso vredne pou k....
Tudi te medicinske kreme so ubistvu nevarne, da o teh obsevanjih ne govorim.....ko sem brala zgornje poste me je kar minilo. Vsi ste pisali, da ste opečeni od UVA terapije......halo!!! Kaj ali vam je želja, da se znebite luskavice in si na ta način pridobite kožnega raka? Ne vem no, ampak to ni moj cilj. Brez zamere, ampak imejte se bolj radi.

Lp
Default avatar

RONI

Lp!
no jaz imam luskavico.. dobil sem jo v 12-13 letu starosti.. zdaj sem star 16 let... Prvi znaki so se pojavili na lasišču.. splooh nisem vedel da jo mam.. pa je mama slučajno videla.. no moja babica jo je imela in dedek... seveda sem jo jaz moral dobiti!!!!:(((. No kritično stanje je bilo v 14,15 letu starosti.... Imel sem VELIKE fleke po hrbtu, trebuhu, bedrah, in na lasišču.... Mažem se s kremo elocom, tekočino diprosalic(zelo pomaga na lasišču, saj nekako raztopi luskavico in odpade).. Moraš pa se mazat vsak dan če hočeš kaj doseči... Aia, luskavico pa imam tudi na nohtih.. poleti manj, pozimi več... ampak samo na palcu leve roke in mezincu... je pa v podobni obliki kot na lasišču... Tudi mažem z tekočino diprosalic.... Sedaj se bliža poletje in je nimam skoraj nič... par malih pikic še, pa še te izginjajo..
No glede prijateljstva in tega, moram rečt če imaš prave frende, še te bodo podpirali pri tej bolezni...
No imel pa sem en problem v osnovni šoli... So se iz mene norčevali da sem riba in to.. zelo me je prizadelo... doma sem se jokal.. nisem imel volje niti jesti... ampak sem se sprijaznil s tem.. no to je to :)

Moderatorji

Sašo Rebolj , dr. med., spec. družinske med.
SRebolj