Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Življenje, ah to življenje izvorne celice-veste kaj mi gre na živce

izvorne celice-veste kaj mi gre na živce

Ne morem verjeti, kakšen je ta svet. Odkrijejo neko možnost, da bodo v primeru hude bolezni lahko pomagali tvojemu otroku, sicer nekaj stane, ampak ljudje se začnejo mačehovsko obnašati.
Joj kako to stane, saj je brezveze, veste koliko je malo možnosti, da bo to pomagalo…itd…

Jaz pa se sprašujem ali to sebe prepričujejo ali si s tem upajo celo druge.

To semi zdi tako slabo kot to, da tista ki ne doji prepričuje druge, kako je to fajn in da prav tako fajn dela kot tista, ki doji. HALLO!!!!

Berem po forumu, da boste zmetali denarja oh in sploh za dopust, kupujete oh in sploh vozičke, obleke morajo biti firma, drugače… pri izvornih celicah se pa ustavi. tam pa začnete razmišljat ali se to splača. Pri vozičku za 600 eurov vas pa nič ne vstavi. Ma prav bedno mi je to. Pa bi mi bilo še Ok, če bi taka bedna mnenja zadrževala zase, ne pa širila naprej.

Ja mogoče res ne bom rabila teh celic za svojega otroka,(upam, da ne), če pa jih bom bom pa takrat vesela, da sem izvorne celice spravila in naredila vse kar je v moji moči, čeprav nisem šla tisto leto v grčijo na all inclusice, nismo imeli hartan vozička….

Da ne bo katera narobe razumela, ne leti splošno na vse, ampak na tiste, ki se jim zdi shranjevanje izvornih celic brezveze in to širijo naprej in s tem uničujejo mogoče prihodnost tistim, katere mamice jim nasedejo.

Zdaj so odprili celo javno banko popkovne krvi. Ali mislite, da bi jo, če bi bilo to brezveze?? In če ne bi s tem nobenim pomagali?

Menda (eksperimentalno, seveda) znajo tudi na nek način pri odraslem priti do teh celic. Ali pa jih nekako ustvarijo … ne vem več točno, kaj je pisalo v tistem članku. Tako, da se zna zgoditi, da je to shranjevanje res metanje denarja skozi okno. Bomo videli, kako in kaj čez x let.

Je pa ta zadeva (in tudi vse ostale podobne reči) nepravična do tistih dojenčkov, ki imajo ali prerevne ali preveč škrte starše. Potrebno bi bilo razmisliti je sistemu, ki bi to avtomatsko okmogočal vsem rojenim dojenčkom.

Mojadva sta oba rojena še pred tem shranjevanjem, če pa bi se rodila sedaj bi si pa močno prebrala čimveč o tej temi in potem razmislila kako in kaj. Sedaj sploh ne spremljam, ker mi itak ne koristi. Pa če je to res tako zelo dobro, potem bi že nekako spraskala skupaj denar in otrokoma shranila te celice. Kaj vem, pač bi se nečemu odpovedala da bi imela za to. Ali pač bi začela šparat še preden bi sploh zanosila, da bom imela pač za to dovolj denarja.

Ko pa smo pri tem kaj vse te moti za kaj dajejo denar ljudje. No men je pa smešno to. Hud voziček, hudo oblečena družinica, avto da padeš dol…. not pa nikakav avtosedež…… k itak je dost dober za mulca. Večkrat vidim dober avtosedež v nekem starem avtu kot pa v raznik avdijih in bmwjih in podobnih dragih avtih.

Ampak vsak po svoje.

Se podpišem pod tole, ampak bi še dodala, da bi mogoče lahko razmišljale države oz. zdravstvo v tej smeri, da bi avtomatsko shranili te izvorne celice za vse rojene otroke od zdaj naprej, saj bi jih mogoče to stalo bistveno manj kot pa kasneje zdravljenje in iskanje darovalcev,….konec koncev pa bi to zadevo tudi pocenilo, kot nek količinski popust za shranjevanje, ker zdaj je zadeva draga in elitna tudi zaradi tega, ker se za to odloči malo staršev. Razlogi pa so itak znani. Pri vsem metanju proračunskega denarja skozi okno bi bilo to še najmanj.

kolk pa pride zdej shranjevanje IZVORNE CELICE, kje in za koliko časa je to shranjeno ?

Se podpišem pod tole, ampak bi še dodala, da bi mogoče lahko razmišljale države oz. zdravstvo v tej smeri, da bi avtomatsko shranili te izvorne celice za vse rojene otroke od zdaj naprej, saj bi jih mogoče to stalo bistveno manj kot pa kasneje zdravljenje in iskanje darovalcev,….konec koncev pa bi to zadevo tudi pocenilo, kot nek količinski popust za shranjevanje, ker zdaj je zadeva draga in elitna tudi zaradi tega, ker se za to odloči malo staršev. Razlogi pa so itak znani. Pri vsem metanju proračunskega denarja skozi okno bi bilo to še najmanj.[/quote]

Glejte punce, tu gre za dve razmeroma različni stvari. Pri obeh se odvzame popkovnična kri pri porodu, potem pa: eno je banka popkovnične krvi, kamor gredo lahko vsi vzorci, se tipizirajo in se vpišejo v slovenski in hkrati v svetovni seznam morebitnih darovalcev. Če date kri v to banko, ne morete več zagotovo računati, da bo vaš vzorec še tam, če ga bo otrok potreboval, saj ga bodo morda dali že prej komu drugemu. Druga reč pa je ta plačljivi del, ki je hkrati tudi povsem individualen – kri je shranjena na ime, vzorca ne tipizirajo in tudi nikoli nihče ne more vedeti, ali ne bi nekdo nekje na svetu tega potreboval, da bi mu rešilo življenje. je samo vaše in zato plačate. V javni banki se vzrocu odpoveste in tipizacijo in ostale stroške plača država.

saj obstaja, oboje:
– v javni banki so vzorci popkovnične krvi, ki jih starši tja podarijo. Kri se tipizira in vzorec se vpiše v slovenski in svetovni register. Lahko, da bo tam počakal celo na vašega otroka, lahko pa, da bo komu prej rešil življenje in ga takrat, ko ga bo vaš otrok potreboval, ne bo več tam. Zato je stvar brezplačna.
– potem pa obstaja tudi plačljivi, takorekoč zasebni del banke, kamor pa lahko posameznik proti plačilu da zamrznit svoj vzorček. Ta je shranjen pod imenom, se ga ne tipizira in čaka samo lastnika. Svetovna skupnost od njega nima nič.
To je nekako tako kot so trezorji v banki – nihče ne ve, kaj je noter, zato najemnik zanj plača.

Problem je v tem, da trenutno sploh še ne znajo uporabiti koristno izvorne celice, tako da tisti, ki jih shrani, upa, da bodo prej ali slej odkirli način uporabe. Problem je tudi v tem, da se lahko to shrani samo za določen čas.

Sva z možem razmišljala v to smer, da bi shranila, a so naju odgovori strokovnjakov prepričali, da ni vse tako briljantno kot piše Neocelica (ali kaj je že una firma)

Najbolj sta me prepričala dr.Pušenjak na monu in otroški hematoonkolog dr.Jazbec, ki je govoril po tv

ma se mi zdi da je problem nekje drugje, namreč banke za hrambo izvornih celic ni v Slo, temveč jih vozijo drugam. in ne razumet narobe, samo sedaj je treba plačat da jih odvzamejo, tja prepeljejo in shranijo. ma nisem prepričana da če bi jih dejansko potreboval da jih bodo dostavili zastonj. pol je pa tu položaj ko se finančno stanje lahko hitro spremeni. sedaj imaš denar za to da se lotiš tega postopka, lahko pa se zgodi da ga ko boš celice potreboval ne boš imel, da bi ti jih dostavili.
kot pravi že zgoraj nekdo, prav bi bilo da če je res kaj na tem, pol naj se odvzem vrši pri vseh novorojenčkih, pa naj bo to darilo novorojenčkom ob rojstvu iz strani države ali drugih inštitucij in naj jih shranjujejo na vsem dostopnem mestu, mislim v smislu da jih lahko dostavijo v nekaj urah brez nepotrebnih komplikacij.
to je samo moje razmišljanje, morda v nekaterih pogledih preveč pesimistično, vendar kaj ko danes gre vse samo skozi denar.

Zavedati se je treba, kot so že zgoraj napisale, da je koristnost tako odvzetih in shranjenih izvornih celic zaenkrat še precej vprašljiva. Mislim, da je mnenje dr. Pušenjaka in drugih strokovnjakov veliko bolj realno kot pa komercialno pisanje prodajalcev Neocelice. Osebno bi se za hrambo celic novorojenčka odločila, če bi ta denar brez nekih velikih odrekanj lahko dali, ampak bolj tako z mislijo ‘za vsak primer’, nikakor ne v prepričanju, da je to neobhodno potrebno. In nikakor ne bi težila drugim ljudem, da naj to storijo, če jim do tega ni. Pa tudi iz zdravstvene blagajne se mi ta hip tega ne zdi smiselno financirati – naj rajši financirajo preizkušene metode zdravljenja v večjem obsegu.

Nekaj malega o zravljenju z izvornimi celicami sicer vem, takole iz prakse, saj sem bila tudi sama darovalka celic za sorodnika, tako da pomena izvornih celic nikakor ne podcenjujem. Precej negotova pa se mi ta hip zdi obljuba o koristnosti ob rojstvu odvzetih in za dolga leta zamznjenih izvornih celic – tudi zaradi majhne količine odvzetih celic.

Če bo kdo lahko mojo skeptičnost pregnal, mu bom hvaležna.

New Report

Close