Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Prehranska podpora bolnika z rakom – TV TEDNIK

Prehranska podpora bolnika z rakom – TV TEDNIK

V četrtek, 13.3.2008 bo v TV Tedniku predstavljen pomen prehranske podpore bolnika z rakom in nedostopnost do zdravnikov klinične prehane ali dietetikov. Ter o tem, kako bi morala biti prehranska obravnava del klinične obravnave bolnika z rakom. Pri nas pa vemo, kako je… Če se ne znajdeš sam in poiščeš pomoč, lutaš v temi. In niti ne veš, kako pomebno je, da si pravilno prehransko podprt, saj imaš, kot pravijo strokovnjaki, tako boljše možnosti za dober izid zdravljenja….

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Sem se odločila malo pokomentirati ta prispevek!
Vsak od udeleženih je povedal kar ga pač tišči in bili ste v redu.Kristina, čestitam!
Ampak imam pripombo – na koncu je vse ostalo pri tem, da so pri gradnji, načrtovanju onkologije zamočili , to kar že vsak dan poslušamo …
Mene bolj moti, da prehrana ni del zdravljenja, da ni čisto noprmalno vključena. Želela bi, da VSAK bolnik pri svojem onkologu dobi točne usmeritve kaj in kako se prehranjevati. Ker na prostem trgu je literature o prehrani rakavih bolnikov ogromno. Tu najdeš nasprotujočih si informacij, ki nas zelo begajo, pa nam naša uradna medicina pri tem ne pomaga! Ne vodi bolnika s prehrano skozi boleze! So le možnosti, da se informira pri dietetičarki, če je iz Lj…a to ni to, te informacije bi moral vsak dobiti in vsak onkolog bi moral voditi skrb, kaj uživa poleg kemoterapije, obsevanja, bioloških zdravil…njegov bolnik!
Pa zdaj to ni važno ali ležiš in se zdraviš v Lj, Mb, Ce….večino časa svoje bolezni si doma in si vržen v krempljce vseh mogočih informacij – VIVA – Godina;
totalni posti različnih avtorjev;
aloja vera;
vegeterjanska prehrana;
probiotika
in še mnogo tega
Saj pa verjetno onkologe to tudi zanima in vedo, kaj je stališče uradne medicine? O tem se pri nas mnogo premalo sliši tam kjer bi se moralo – in pričakovala sem, da boste v tedniku kaj o tem rekli.
Bolniki med seboj in njihovi svojci po čakalnicah, bolniških sobah…največ debatirajo prav o tem! Pa kakšna čuda tu slišiš…
Lep pozdrav – Beba

Tudi jaz sem si pogledal prispevek in se načelno v večini strinjam s tvojim komentarjem. Vendar to kar si ti pričakovala od prispevka, presega okvir tednika. Bi pa bilo lahko tema kakšnega nočnega kluba ali podobne debatne oddaje, če bi kateri od novinarjev to želel narediti. Je pa po moje problem v tem, da je rakov več sto vrst in predvsem da je to povsem individualna bolezen, zato ne more obstajati enotna doktrina o prehrani, temveč se mora ta prilagajati individualni potrebi posameznega bolnika. Po moje mora pri tem ostati čimbolj neomejena pravica pacienta samega, da sodeluje pri izbiri prehrane svojim potrebam. O tem smo tu nekoč veliko pisali, ko je šlo za in proti postu po Breussu. Omenila si nekaj od delujočih metod prehrane pri raku, ki pa so vse individualno omejene in povezane z močno vero v življenje. Pregovor, da “v sili tudi hudič muhe je, drži še posebej pri raku. Kaj vse ljudje pojejo in popijejo v silni želji po ozdravitvi je prav neverjetno.

SREČNO, prijatelj - Jože
nova
Uredništvo priporoča

Živjo, *** in prijatelj!

Točno za to, kar pogrešata, se zdaj borimo. Priporavljamo spet obsežen projekt, v katerem bomo skupine bolnikov zahtevale, da je bolnik obravnavan s strani kliničnega dietetika in zdravnika klinične prehrane od začetka, ko dobi diagnozo, skozi cel proces zdravljenja in še potem, ko je pozdravljen, če potrebuje nasvet in podporo. Seveda za vse bolnike in v vseh bolnišnicah, kjer se zdravijo onkološki bolniki.

Problem je v tem, ker zelo veliko takšnih strokovnjakov ni v SLO, sa je bila to stroka, ki so jo do sedaj in jo še vedno poskušajo uspešno dajati na stranski tir, do sedaj zanemarjena. Študent medicine skozi študij namreč tega področja ne posluša in se o tem ne izobražuje. Zato ni čudno, da takšne podpore nimamo.

Vendar pa je potrebno nekje začeti. Mag. Nada Rotovnik Kozjek, dr.med. skupaj z dietitičarkama z OI, gospo Denis in Ireno orje ledino in poskuša vse pristojne opozoriti na pomen prehranske podpore bolnika z rakom.
Tudi veliko drugih onkologov je naklonjeno našim prizadevanjem in si želijo na tem področju stanje sprememniti.

Obljubim, da bomo skupaj z ostalimi skupinami bolnikov naredili vse, da bi nam uspelo stvari premakniti naprej.

Vaša podpora nam bo veliko pomenila in nas dodatno motivirala! Vsa dodatna razmišljanja na to temo so zelooo dobrodošla.

V kratkem bom na http://www.onkologija.over.net objavila tudi poročilo s posveta o prehranski podpori.

Lp,

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Pozdravljeni!
Saj to sem mislila Kristina , da bi se morali o tem pogovarjati – kaj in koliko naj bi bolnik dobil informacij pri onkologu v času zdravljenja. ,ME VESELI, DA DELATE NA TEM!
Prijatelj – vem da nobena oddaja ne bi mogla dati bolniku dovolj teh informacij. Pričakovala bi le, da bi se kritično spregovorilo o tem, kaj dobi ali ne dobi bolnik razen zdravil pri onkologu, v smislu informacij!
Lep pozdrav vsem!

Tudi jaz se pridružujem splošnemu mnenju…Iz osebnih izkušenj vem oziroma ravno sedaj spoznavam,kako pomembna je prehrana pri rakastih bolnikih…
Mislim,da je velik problem oziroma dejavnik na poti k ozdravitvi tudi pravilna prehrana,predvsem seveda pri bolnikih ,kateri imajo po operacijah in obsevanjih zdravstvene težave z želodcem ali črevesjem..
meni so že pred dvema letoma,ko sem pričenjala s prvim obsevanjem povedali,da lahko pričakujem težave s črevesjem,ampak na mojo srečo,se ni zgodilo nič drastičnega do letošnjega leta….Lani sem prestala še dve operaciji in eno obsevanje in po enem mesecu miru, se je pričelo.
Krči v želodcu in črevesju,prelivanje po črevesju,driska,bruhanje…vse skupaj se je vleklo tri tedne,tako,da sploh nisem več vstala s postelje,nič hrane,nič pijače-bili smo skoraj prepričani,da je konec…
Moj splošni zdravnik mi je pomagal,kolikor je mogel,tablete,injekcije in počasi sem se zvlekla iz najhujšega..
Na kontroli pri kliničnem in nato še na OI sta mi zdravnika povedala,d aje bilo to pričakovati in da mi ne morejo pomagati…
Torej se sedaj učim sama na težji način,kaj mi odgovarja in kaj ne,katero hrano lahko pojem in kaj lahko pijem,a verjemtie,da ni fino,če moraš potem ,ko si končno nekaj spravil v usta,to spet izbruhati …
Tudi sama iščem oziroma premišljujem ,s kom bi lahko stopila v stik,da bi mi vsaj malo svetoval in mi olajšal vsakodnevne muke glede prehrane..
Zato pozdravljam tvojo pobudo in skrb ,Kristina,le tako dalje !
Sonja

New Report

Close