Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Nizko ležeča posteljica

Nizko ležeča posteljica

Spoštovani,
sem tretjič noseča (prvič prekinitev nosečnosti v 25.tednu zaradi anomalij ploda, drugič normalen, hiter porod (1,5 ure) točno na PDP). Sem v 33.tednu nosečnosti. Ugotovljeno imam nizko ležečo posteljico, ki je od materničnega ustja oddaljena 1 cm. Kot vem so možne krvavitve že pred terminom in moram ob vsakršni krvavitvi takoj v porodnišnico. Skrbi pa me tudi sam porod.
Kaj tako nizko ležeča posteljica pomeni za sam porod? Ali lahko pričakujem močno krvavitev med porodom, ko se maternica krči – predvsem me skrbi, da bi bil otrok lahko zaradi tega ogrožen? Kaj pa po porodu – je ob takšnem stanju pričakovati večje krvavitve, ki se težko ustavijo? Kot vem se maternica spodaj počasneje krči in se žile ne zaprejo dovolj hitro?
V kakšnem primeru je CR še možen? Ko se otrok spusti, verjetno ne več?

Prosim za vaše mnenje glede na vaše izkušnje pri porodih.

Hvala.

LP
Brina

Pozdravljena!

Maternico delimo na dva dela – zgornji skrčevalni del in spodnji raztezni. Navadno naj bi se posteljica vsidrala v zgornjem delu – na sprednji ali zadnji steni maternice.

Včasih pa se posteljica vgnezdi zaradi različnih razlogov v spodnjem delu maternice – ta del se med popadki razteza in možno je, da se med tem raztezanjem posteljica loči od stene maternice. Zunanji znak tega je vaginalna krvavitev.

Nizko ležečo posteljico delimo v več stopenj. Najhujša stopnja je totalna placenta praevia, kjer posteljica pokriva notranje maternično ustje in vaginalni porod ni mogoč. Delna placenta praevia delno pokriva maternično ustje in tudi v tem primeru ponavadi izvedejo carski rez. Marginalna placenta praevia sega do materničnega ustja in odločitev glede poroda zavisi od porodničarja – nekaterim je to indikacija za carski rez, drugi pravijo, da bo med porodom otrokov vodilni plodov del posteljico pritisnil in fiksiral ob steno ter da se lahko poskusi z vaginalnim porodom. Vi imate, glede na opis, najblažjo obliko (nizek sedež placente), ko posteljica leži v spodnjem delu maternice.

Glede na to, da ste uspešno (in domnevam brez komplikacij) prišli do 33. tedna je super. Možno je, da tudi v nadaljevanju ne bo nobenih zapletov, lahko pa pride do krvavitve.

Kot so vam že na pregledu rekli, je v primeru krvavitve potrebno, da se takoj oglasite v porodnišnici, kjer bodo na UZ preverili kolikšen delež posteljice se je ločil. V primeru, da bo ločen tako velik delež placente, da bi bil zaradi tega v nevarnosti otrok in vi, se bojo odločili za urgentni carski rez.

V kolikor ne bo komplikacij, je možen vaginalni porod. Ni pravila, da bi zaradi nizkega sedeža placente med in po porodu več krvavela, lahko pa se zgodi. V tem primeru bodo zagotovo takoj ukrepali. Glede na vašo diagnozo se bojo v primeru hude krvavitve zelo hitro odločili za carski rez.

Naj vas potolažim, da nas je kar nekaj takih z vašo diagnozo. Moja posteljica je tudi nizko ležeča in ne sega do materničnega ustja. Tudi sama sem v 33. tednu in do sedaj nisem krvavela. Zaradi diagnoze se ne omejujem v gibanju in v uživanju v nosečnosti. Nekako mislim, da se bo še vse srečno izšlo.

Pozdravčke,
Polona M.

Pozdravljena,
najlepše hvala za hiter odgovor. Sem kar bolj pomirjena, saj me je ginekologinja z izjavo “tak primer imam na par let”, kar malo prestrašil. Poleg tega me je želela že prešnji teden poslati v porodnišnico, vendar sva se dogovorili, da počakava še 10 dni (doma imam 3,5 letno hči) in če ne bo sprememb na boljše, naj bi bila hospitalizirana. Nekako domnevam, da me bodo samo pregledali in da me ne bodo zadržali v porodnišnici. Kaj menite vi? Kako postopajo v teh primerih? Od LJ porodnišnice sem oddaljena 20-30 minut vožnje.

Hvala vnaprej za vaš odgovor.

LP
Brina

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravček!

Bojim se, da ne razumem – domnevam, da se stvar v 10 dneh ne bo izboljšala. Vsaj ne v smislu, da bi posteljica spremenila lego.

In nikakor ne razumem zakaj želijo hospitalizacijo, če nimate težav v smislu krvavitev ipd.

Po tej logiki bi morale biti cimri, saj imava popolnoma enako diagnozo in sva enako noseči in tudi jaz živim 40 km iz Ljubljane, pa ampak moj ginekolog niti z besedico ni omenil hospitalizacije. No, saj ne da bi nanjo pristala 😉

Polona M.

Pozdravljena,
tudi meni ni čisto jasno. Bomo videli, kaj mi bodo rekli v porodnišnici. Jutri imam pregled in potem verjetno v porodnišnico. Kot rečeno, domnevam da me bodo poslali nazaj domov. Bom pa imela vsaj še eno mnenje.

Se javim 🙂

LP
Brina

Držim pesti (vaša hčerka verjetno tudi), da se vrnete domov.

Polona M.

Pozdravček,
posteljica se je premaknila in je sedaj oddaljena 3,2 cm. Sploh nisem mogla verjeti. Tako mi sploh ni bilo potrebno v porodnišnico. Smo ful veseli. Naj bo tole upanje za vse, ki jih tare kaj podobnega, da se lahko še marsikaj spremeni in to v zelo kratkem času.

Držim pesti za vas Polona, da se bo pri vas zgodilo podobno.

LP
Brina

Super! Sem vesela za vas!!!

Polona M.

Pozdravljeni se v 32 tedu in 5dni,imam spredaj nisko posteljico(od popka navzdol)od 1cm od MV pred enim tednom sem bila v bolnici zaradi krvavitve v noznici zdaj se je stanje umirilo.Zanima me ali je nevarno za carski rez ,ker se mora prej posteljica porodit in potem otrok kaj se zgodi ce se prezeze posteljica ali je otrok v nevarnosti,ker vaginalni porod so mi oddsvetovali prosim za odgovor hvala

Pozdravljeni se v 32 tedu in 5dni,imam spredaj nisko posteljico(od popka navzdol)od 1cm od MV pred enim tednom sem bila v bolnici zaradi krvavitve v noznici zdaj se je stanje umirilo.Zanima me ali je nevarno za carski rez ,ker se mora prej posteljica porodit in potem otrok kaj se zgodi ce se prezeze posteljica ali je otrok v nevarnosti,ker vaginalni porod so mi oddsvetovali prosim za odgovor hvala

Skrbi, lepo pozdravljeni,

ker vaše vprašanje presega babiške kompetence, vam priporočam, da se obrnete na sosednji forum ABC ginekologije in porodništva, ker svetuje dr. Pušenjak.

Z dobrimi željami,

Nina Radin, dipl. bab. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Samostojna babica Nina Radin Osebna babica pri porodu doma & spremljevalka (doula) pri porodu v porodnišnici Babiške storitve v času nosečnosti, poroda in po porodu Svetovanje in priprave za nemedikaliziran porod in nežno rojstvo [email protected]

New Report

Close