Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek delitev premoženja

delitev premoženja

s sestro imava v lasti vsaka do 1/2 hišo, ki sva jo podedovali po starših. Jaz bi jo rada prodala, sestra pa ni za to in niti ne bi odkupila mojega deleža.Ker nepremičnina samo propada, bi prosila za kako mnenje kako se lahko reši tak problem. Obstaja sodna pot, ko bi po uradni poti ocenili hišo in jo pol pač mora odkupiti od mene ali pa obe prodati. Hvala.

Svoj delež hiše lahko prodaš. Težko pa boš dobila kupca oz. bo cena občutno nižja. V nakup pa ne moreš nikogar prisiliti, kvečjemu sestri lahko podariš.

Če si pa lastnik si dolžan za svojo nepremičnino skrbet.

preko sodišča lahko dosežeš sklep o prodaji. Tudi, če se sestra ne bo strinjala. Je pa to dolgotrajna pot. Najemi si dobrega in vztrajnega odvetnika.

nova
Uredništvo priporoča

Svoj delež lahko prodaš,tako kot je napisala 16:26.
Primer 17:02 pa pride v poštev takrat, ko želita solastnika razdelitev hiše, pa s ene moreta zmenit in s epotem opravi civilna delitev (prodaja). To je popolnoma druga situacija od te, da hočeš ti samo svoj delež prodat. tega lahko brez problema sama, je pa seveda težje najti kupca in temu primerna je tudi cena.

Lp

Na sodišču moraš sprožiti nepravdni postopek za razdelitev premoženja. Naverjetneje imata trenutno s sestro vsaka idealni delež 1/2, ki pa ti ne omogoča, da bi svojo polovico prodala (v bistu ni niti določeno, katera polovica je tvoja). To ugotovi sodišče (delitev premoženja v naravi), lahko se sami dogovorita na sodišču, lahko celo odloči, da se premoženje proda. M

Menda v praksi le določi delitev premoženja v naravi (brez prodaje). Dokler delitv premoženja ni dogovorjena, svoje polovice niti ne moreš prodati, saj ne veš, katera je tvoja – razen, če se s sestro o tem sporazumeta.

Se pa menda tudi nepravdni postopki zelo dolgo vlečejo – tudi po 10 let in več, pa še dragi so. Meni je odvetnica takrat omenila, da je potrebno ob tožbi za nepravdni postopek plačati 1 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti celotnega premoženja, ki se deli. V mojem primeru bi to bilo ogromno in se v tovrstne posle nisem več vmešavala, niti se nisem več zanimala. Enkrat bo tako ali tako moje, naj imajo še drugi kaj od tega.

S svojim idelanim deležem lahko ona vedno prosto razpolaga in ga tudi proda. Če pa hoče prodat npr. spodnje stanovanje in se s sestro ne moreta zmenit ali to res pripada njej ali sestri, lahko sicer ona še vedno proda svoj delež, ampka težko da bo kdo kupil takšno neurejeno stanje. Zato se v takem primeru sproži postopek za delitev solastnega premoženja in se tam razdeli v naravi ali pa civilno proda,če delitev v naravi ni možna. če pa je kupcu vseeno za neurejeno stanje, pa lahko še vedno kupi njen delež in se potem z njeno sestro krega, od koga je kaj.

Kot sem že prej rekla – gre za dve različni situaciji, ki pa se seveda lahko glede na konkretno stanje prepletata. Ampak svoj idealni delež lahko vedno proda in če to predstavlja npr. spodnje stanovanje in s sestro ni spora o tem, da njena 1/2 res predstavlja spodnje stanovanje, se bo kupec pač vselil v spodnje stanovanje. čeprav takšna “domača” ureditev še ne pomeni, da je zadeva pravnoformalno urejena, ker da so zadeve res čiste, je potrebno sklenit potem še pisno pogodbo, kaj kateri delež v naravi predstavlja (pri solastnini) in da ni potem spora o tem – ampak to še ne pomeni izključne lastnine na posameznih delih, ampak še vedno solastnino, ki pa je v naravi razdeljena. Pri pravi delitvi premoženja pa se določi izključna lastnina na posameznih delih.

New Report

Close